
Czym kierować się przy wyborze aptecznego prezentu na Dzień Babci i Dziadka?
Wybierając apteczny prezent, zastanówmy się przede wszystkim, czy poszukujemy preparatu wspomagającego serce, korzystnie wpływającego na wzrok czy może na funkcjonowanie stawów. Zawsze sięgajmy po te preparaty, które będą przydatne dla naszych najbliższych, ale też takie, co do których mamy pewność, że na pewno im nie zaszkodzą. Zwykle znamy dokładnie ich preferencje (np. wiemy doskonale czy woleliby preparat w płynie czy zdecydowanie bardziej tabletkowany). Wystarczy z tej wiedzy skorzystać.
Nie muszą to być oczywiście witaminowo-mineralne suplementy. Równie dobrze może być to ciśnieniomierz czy zestaw aptecznych dermokosmetyków. Prezenty nie muszą być też drogie. W przypadku skromniejszego budżetu można zakupić praktyczne akcesoria np. kasetkę-dozownik na leki. Co jednak należy wziąć pod uwagę przy zakupie?
Zdrowie w płynie
Toniki mają niewątpliwie tę przewagę, że nie są dla osób w zaawansowanym wieku, niejednokrotnie przyjmujących jednocześnie wiele leków (np. na nadciśnienie, cukrzycę czy osteoporozę), kolejną pigułką. Pamiętajmy jednak, że u starszych osób często występują przewlekłe schorzenia (nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca). Szukając dla nich prezentu w aptece, koniecznie musimy to uwzględnić. Osoba chorująca na cukrzycę nie powinna obciążać organizmu zbędnym cukrem. W związku z czym należy sprawdzić czy płynny preparat witaminowy dla niej przeznaczony jest opatrzony klarowną informacją: "Preparat może być stosowany przez diabetyków/osoby chorujące na cukrzycę". Bezpieczniej także sięgać po bezalkoholowe wersje płynnych witamin ze względu na fakt, że seniorzy zażywają wiele leków i istnieje ryzyko niekorzystnych, czasem poważnych w skutkach, oddziaływań z etanolem. To jedynie garstka wskazówek. Pamiętajmy, że najlepszym doradcą będzie farmaceuta w aptece, któremu udzielimy najwięcej informacji o osobie, którą chcemy obdarować.
Na pomoc stawom
Dobrym pomysłem na prezent dla babci i dziadka może być także preparat korzystnie wpływający na prawidłowe funkcjonowanie stawów. Podstawowym składnikiem tego typu preparatów jest siarczan glukozaminy. Rekomendowany okres suplementacji tego typu preparatami to przynajmniej 8 tygodni. Przy wyborze preparatu z glukozaminą zwróćmy też uwagę na jej zawartość, co będzie przekładać się na komfort stosowania preparatu. Niektóre preparaty, oprócz glukozaminy, zawierają także inne pożądane składniki np. kwas hialuronowy czy kolagen.
Dla oczu
Suplementy diety wspierające prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku są przez osoby starsze szczególnie chętnie kupowane. Nic dziwnego... Najważniejsza, centralna okolica siatkówki, nazywana jest plamką żółtą. W wyniku niezwykle intensywnych przemian metabolicznych to tutaj właśnie powstają pewne toksyczne dla błon komórkowych produkty zwane wolnymi rodnikami tlenowymi. Nigdzie w organizmie nie powstaje ich tyle, co w plamce. Muszą być one wychwytywane i unieszkodliwiane przez substancje zwane ich zmiataczami albo antyoksydantami. Są to luteina czy zeaksantyna. Warto też zwrócić uwagę na suplementy zawierające substancje pozyskiwane z borówki czernicy popularnie zwanej czarną jagodą. Starsze osoby cenią sobie takie naturalne rozwiązania.
Nie tylko witaminy
Dobrym pomysłem jest również ciśnieniomierz, dzięki któremu starsza osoba może systematycznie kontrolować ciśnienie tętnicze krwi. Najczęściej kupowane są te w wersji naramiennej, w pełni automatyczne. Zastosowanie zbyt małego lub zbyt dużego mankietu jest przyczyną błędu pomiaru. Kupując ciśnieniomierz należy więc zwrócić uwagę na rozmiar mankietu znajdującego się w zestawie. Z ciśnieniomierza obdarowana osoba będzie korzystała zazwyczaj w domu, gdzie istnieje możliwość podłączenia do gniazdka elektrycznego, zastanówmy się więc nad wyborem urządzenia z zasilaniem sieciowym (lub możliwością jego dokupienia). Wybierając ciśnieniomierz dla osoby starszej, warto też wybrać model, który jest wyposażony w duży i czytelny wyświetlacz. Ułatwi to samodzielny odczyt wyników. Zwróćmy tez oczywiście uwagę na informację o testach klinicznych i walidacji.