Terapeutyczna hibernacja ratuje życie
Katarzyna Szulik

Terapeutyczna hibernacja ratuje życie

Drastyczne obniżenie temperatury ciała może odsunąć w czasie zatrzymanie krążenia, a co za tym idzie śmierć mózgu, następującą po około 5 minutach od chwili, gdy serce przestało bić. Taką tezę na łamach pisma „New Scientist” postawił prof. Samuel Tisherman z Uniwersytetu w Maryland.

O jej prawdziwości świadczą udokumentowane przypadki osób, którym w takich wypadkach udało się uniknąć śmierci. „New Scientist” przytacza historię Japonki, która zimą poszła do lasu, żeby popełnić samobójstwo przez wzięcie dużej dawki tabletek. Odnaleziono ją po 4 godzinach, gdy temperatura ciała kobiety spadła do 20 stopni C., a jej serce nie pracowało. Mimo to, dzięki podłączeniu jej do sztucznego płuco-serca, po 6 godzinach udało się przywrócić krążenie, co oznacza, że kobietę odratowano w sumie po 10 godzinach.

Potwierdzeniem teorii profesora jest również przypadek 2-letniego Adasia, który trafił do szpitala z temperaturą ciała liczącą niecałe 13 stopni C. po nocy spędzonej poza domem. Lekarzom z oddziału anestezjologii i intensywnej terapii Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II udało się przywrócić pracę serca dzięki podobnej maszynie umożliwiającej pozaustrojowe natlenienie krwi.

Prof. Tisherman twierdzi, że terapeutyczna hibernacja może pomóc również osobom, których życie jest zagrożone z innych przyczyn, na przykład utraty krwi w wyniku wypadku czy postrzału. Wówczas szansę na odratowanie dawałoby schłodzenie ciała pacjenta do około 10 stopni C., ponieważ w takiej temperaturze przemiana materii właściwie zanika. Po schłodzeniu ciała krew jest zastępowana roztworem soli, a lekarze mają 2 godziny na przywrócenie pacjenta do życia. W tym okresie człowiek jest dosłownie zawieszony między życiem a śmiercią.

Pięciominutowy okres między zaprzestaniem bicia serca a śmiercią można przedłużyć dzięki intensywnej resuscytacji, której bazą jest masaż serca o częstotliwości ok. 100 ucisków na minutę. Szybka reanimacja może przedłużyć życie nawet do 30 minut lub dłużej, jeśli temperatura ciała jest bardzo niska, jak w opisanych wcześniej przypadkach. U człowieka w takim stanie spada tempo przemiany materii, a co za tym idzie zapotrzebowanie organizmu na tlen. Jeśli reanimacja wychłodzonej osoby nie przynosi skutku, do czasu przybycia pomocy można starać się utrzymać ją w tym stanie, pozostawiając ją na zewnątrz lub obkładając lodem czy mrożonkami.

Źrodło: PAP/Rynek zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij