Lekarze rodzinni grożą zamknięciem poradni
Katarzyna Szulik

Lekarze rodzinni grożą zamknięciem poradni

To protest przeciwko wprowadzeniu pakietu onkologicznego w formie proponowanej przez Ministerstwo Zdrowia. Lekarze żądają likwidacji wskaźnika rozpoznawania nowotworów, który ich zdaniem służy widocznie szlifowaniu norm, a nie pomocy pacjentom.

Choć w przeszłości resort ustępował lekarzom, by nie dopuścić do paraliżu, tym razem może być inaczej. Wiceminister zdrowia zadeklarował nawet, że w sprawie pakietu udało się porozumieć z częścią organizacji skupiających lekarzy rodzinnych, choć oni sami twierdzą, że do żadnych ustaleń nie doszło.

Lekarze rodzinni sprzeciwiają się przede wszystkim wprowadzeniu wskaźnika rozpoznawania nowotworów (WRN), który ma gwarantować, że nie będą wydawać zielonych kart bez uzasadnienia. Przykładowo, jeśli dany lekarzy wyda 15 zielonych kart, by zgodność z WRN była zachowana, nowotwór będzie musiał zostać wykryty u 1 lub 2 pacjentów. Wskaźniki będą wyliczane indywidualnie oraz w odniesieniu do całych przychodni, a jeśli nie zostaną spełnione, lekarz lub cała placówka (niezależnie od skuteczności poszczególnych diagnoz) może stracić prawo do wydawania kart.

Skuteczność w wykrywaniu raka ma być premiowana – im więcej przypadków raka wykryje lekarzy rodzinny, tym więcej dodatkowych pieniędzy dostanie na leczenie pacjentów z podejrzeniem raka, przy czym jeśli wszystkie diagnozy okażą się błędne, nie otrzyma ich w ogóle.

Lekarze zdecydowanie sprzeciwiają się wprowadzeniu WRN nazywając go „polowaniem na raka”, które nie służy pacjentom i nie ułatwia skutecznej diagnostyki. Ich sprzeciw budzi również rozszerzenie listy badań, które lekarze rodzinni mają zlecać pacjentom. Na ten cel minister chce przeznaczyć dodatkowe 350 mln złotych, jednak zdaniem lekarzy to za mało, ponieważ zgodnie z zapisami pakietu muszą sprawozdawać do NFZ każde badanie, co wiąże się koniecznością zatrudnienia nowych ludzi tylko do wypełniania dokumentów, na co kwota zaproponowana przez resort jest za mała.

Lekarze grożą, że jeśli zapisy pakietu nie zostaną zmienione, 1 stycznia nie otworzą swoich poradni.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij