Chorzy na zaćmę chcą, ale nie mogą płacić za nowoczesne soczewki
Zdaniem NFZ, dopłaty do soczewek są sprzeczne z zapisami ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych z budżetu państwa, która nie dopuszcza współfinansowania świadczeń przez pacjentów. Nowoczesne, wielofunkcyjne soczewki były zalecane osobom, które poza zaćma mają również inne schorzenia oczu, takie jak np. astygmatyzm, jednak wszczepienie ich w standardzie nie było możliwe – konieczna była dopłata. W związku z decyzją NFZ od tej pory pacjent, który chciałby skorzystać z nowoczesnych soczewek, będzie musiał opłacić cały zabieg z własnej kieszeni, ponieważ nie podlega refundacji. Małgorzata Pacholec z Polskiego Związku Niewidomych zwraca uwagę na paradoks tej sytuacji, która zmusza osoby ubezpieczone do płacenia za operację, która normalnie byłaby refundowana.
Chorzy również sprzeciwiają się zakazowi i opowiadają się za zachowaniem prawa wyboru metody leczenia. Polski Związek Niewidomych przeprowadził ankietę w tej sprawie, z której wynika, że aż 97 proc. pytanych chciałoby mieć możliwość wyboru sposobu leczenia zaćmy oraz typu wszczepionej soczewki, 92 proc. wyraziło sprzeciw wobec decyzji NFZ o zakazie dopłat do zabiegów wnoszonych przez pacjentów, a 79 proc. deklaruje, że jest gotowa ponieść część kosztów operacji, związanych np. z użyciem lepszych soczewek, żeby móc korzystać z najnowszych zdobyczy medycyny.
Badanie wykazało również, że chorzy nie otrzymują dostatecznej informacji na temat zabiegu i rodzaju wszczepianej im soczewki. Aż 68 proc. ankietowanych stwierdziło, że nikt nie przekazał im jaka soczewka mieści się w podstawowej wycenie operacji przez NFZ, a więc tym samym pozbawiono ich prawa wyboru. Równocześnie większość pytanych uznała te informacje za ważne i chciałaby, żeby lekarze tłumaczyli różnice wynikające z różnych metod leczenia tego schorzenia.
W Polsce wykonuje się dwukrotnie mniej zabiegów usunięcia zaćmy niż w całej UE, a czas oczekiwania wynosi średnio 500 dni. W kolejce do operacji aktualnie czeka około pół miliona osób.
Źródło: Zdrowie.abc.com.pl