Właściwości orzechów ziemnych
Najbardziej pożywne i bogate w cenne minerały orzechy ziemne to te tradycyjne, czyli ukryte w łupinie, niesolone i nieprażone. Mimo że zawierają w sobie dużą ilość tłuszczu (ok. 46%), nie wpłyną negatywnie na naszą sylwetkę ani wagę. Wszystko przez to, że zawierają kwasy oleinowe, które nie odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej, a przy tym wpływają na redukowanie poziomu złego cholesterolu i poprawę pracy układu krwionośnego oraz regulowanie metabolizmu. Po orzechy ziemne powinny sięgać osoby z wysokim ciśnieniem, ponieważ jedzone regularnie zdecydowanie je obniżają.
Orzechy ziemne są bogatym źródłem antyoksydantów, witamin PP (mają jej najwięcej spośród wszystkich rodzajów orzechów), B1 oraz selenu. Zawierają także spore ilości błonnika, przez co powinny znaleźć się w diecie osób z problemami trawiennymi. Orzechy ziemne to także solidna dawka białka, co przełoży się na poprawę kondycji psychofizycznej i zwiększenie energii, oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych, które usprawnią funkcjonowanie wątroby. Ochronią także przed chorobami układu oddechowego, miażdżycą czy osteoporozą.
Zawarta w orzechach ziemnych arginina to cenny budulec mięśni, poprawiający wytrzymałość fizyczną. Oprócz tego zawierają także potas, fosfor oraz magnez. Powinny znaleźć się w diecie matek karmiących, ponieważ sprzyjają powstawaniu pokarmu.
Orzechy ziemne wpływają również na poprawę urody i zachowanie młodości. Zawierają witaminę E, która nie tylko wzmacnia odporność, ale zabija wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie skóry. Sięgając zatem regularnie po garść orzechów ziemnych, nie musimy martwić się o wczesne pojawienie się zmarszczek.