Właściwości orzechów ziemnych
Katarzyna Szulik

Właściwości orzechów ziemnych

Zapewnią dobry sen, zadbają o serce i pomogą w diecie. Orzechy ziemne znaleźć można pod kilkoma postaciami, jednak nie wszystkie z nich są dobre dla naszego zdrowia. Jakie więc wybierać, by służyły nam najlepiej i dostarczyły ważnych składników odżywczych?

Najbardziej pożywne i bogate w cenne minerały orzechy ziemne to te tradycyjne, czyli ukryte w łupinie, niesolone i nieprażone. Mimo że zawierają w sobie dużą ilość tłuszczu (ok. 46%), nie wpłyną negatywnie na naszą sylwetkę ani wagę. Wszystko przez to, że zawierają kwasy oleinowe, które nie odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej, a przy tym wpływają na redukowanie poziomu złego cholesterolu i poprawę pracy układu krwionośnego oraz regulowanie metabolizmu. Po orzechy ziemne powinny sięgać osoby z wysokim ciśnieniem, ponieważ jedzone regularnie zdecydowanie je obniżają.

Orzechy ziemne są bogatym źródłem antyoksydantów, witamin PP (mają jej najwięcej spośród wszystkich rodzajów orzechów), B1 oraz selenu. Zawierają także spore ilości błonnika, przez co powinny znaleźć się w diecie osób z problemami trawiennymi. Orzechy ziemne to także solidna dawka białka, co przełoży się na poprawę kondycji psychofizycznej i zwiększenie energii, oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych, które usprawnią funkcjonowanie wątroby. Ochronią także przed chorobami układu oddechowego, miażdżycą czy osteoporozą.

Zawarta w orzechach ziemnych arginina to cenny budulec mięśni, poprawiający wytrzymałość fizyczną. Oprócz tego zawierają także potas, fosfor oraz magnez. Powinny znaleźć się w diecie matek karmiących, ponieważ sprzyjają powstawaniu pokarmu.

Orzechy ziemne wpływają również na poprawę urody i zachowanie młodości. Zawierają witaminę E, która nie tylko wzmacnia odporność, ale zabija wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie skóry. Sięgając zatem regularnie po garść orzechów ziemnych, nie musimy martwić się o wczesne pojawienie się zmarszczek.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.