Zdrowe miody

93 produkty info
Podsumowanie
93 produkty info

Zdrowe miody 

Miód ekologiczny to tradycyjny wyrób, który z powodzeniem zastępuje cukier. Wytwarzany przez pszczoły naturalny miód zawiera bogactwo cennych prozdrowotnych składników. W zależności od rodzaju miodu, są to m.in. ketony, estry, związki polifenolowe, karotenoidy czy enzymy.

Najzdrowsze miody bio mogą zawierać również niewielkie ilości składników mineralnych, np. potasu, fosforu, żelaza, wapnia czy magnezu, jak również witamin z grupy B, a także witaminę A czy witaminę C. 

Miody ekologiczne – czym się wyróżniają? 

Który miód jest najzdrowszy? Wybierając miód, należy zwrócić uwagę na jego pochodzenie. Miody bio czy ekologiczne najczęściej pochodzą z pasiek, które znajdują się w czystym środowisku, a rośliny, które tam wzrastają nie są wyeksponowane na działanie pestycydów i innej „chemii”. Ma to wpływ na jakość oraz skład produktów pszczelich. 

Warto też pamiętać, że miody ekologiczne są zawsze naturalne. Miód naturalny można rozpoznać m.in. po tym, że z czasem ulega procesowi krystalizacji. 

Miód wielokwiatowy, nektarowy, gryczany, lipowy, a może mniszkowy? 

Miody różnią się przede wszystkim rodzajami uzależnionymi m.in. od tego, z jakich roślin pszczoły pozyskują substancje do przetworzenia.  

W pierwszej kolejności warto odróżnić od siebie miód nektarowy oraz miód spadziowy (lub ich mieszankę: miód nektarowo-spadziowy). Ta pierwsza odmiana, powszechniejsza, powstaje z pyłku kwiatowego. Ta druga – zgodnie z nazwą – ze spadzi drzew liściastych, czyli wydzieliny mszyc oraz czerwców, która jest następnie zagęszczana przez pszczoły. 

Ponadto warto poznać różne rodzaje miodów. Wśród nich można wymienić: 

  • miód wielokwiatowy – jest produkowany z nektaru różnych kwiatów (łączony), dlatego najczęściej ma złocistą barwę, jest płynny i ma bardzo uniwersalne zastosowanie; 
  • miód rzepakowy – bardzo powszechny w Polsce ze względu na bogate uprawy rzepaku; to jedna z najsłodszych odmian;
  • miód mniszkowy – z nektaru mniszka lekarskiego; znany ze słodkiego, delikatnego smaku i uznawany za jeden z najszlachetniejszych; sięgają po niego np. sercowcy czy osoby chcące zadbać o nerki, wątrobę czy układ pokarmowy; 
  • miód lipowy – przez wielu uznawany za najsmaczniejszy ze wszystkich, słodki i łagodny, o herbacianej barwie; ceniony m.in. przy przeziębieniach; 
  • miód gryczany – ma charakterystyczną, ciemną barwę i intensywny smak; z uwagi na skład sięgają po niego np. osoby chcące zadbać o układ krążenia i dobrą pamięć; 
  • miód faceliowy – pozyskiwany z facelii błękitnej, która wyjątkowo obficie zapylana jest przez pszczoły; ma jasnożółtą, a czasem nawet zielonkawą barwę;
  • miód manuka – powstaje na bazie surowca z krzewu manuka rosnącego w Australii i Nowej Zelandii, jest uznawany za najzdrowszy na świecie i wykazuje bogactwo cennych substancji; wyróżnia się ciemnobrązowym kolorem i aromatem o nieco ziemistym posmaku. 

Poza „czystymi” miodami można też wyróżnić wyroby pszczelarskie tego typu z rozmaitymi dodatkami. W sklepach znajdziemy obecnie np. miód z propolisem, miód wrzosowy czy wzbogacany owocami i orzechami. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij