Hoya lacunosa – na zmarszczki i przebarwienia

Hoya lacunosa – na zmarszczki i przebarwienia

Hoya Lacunosa Flower Extract czyli wyciąg z kwiatów hoi jest składnikiem produktów kosmetycznych o działaniu antyoksydacyjnym, przeciwzapalnym i odżywczym. Ma właściwości rozświetlające, ochronne i przeciwzmarszczkowe

Spis treści

Jak wygląda i skąd pochodzi Hoya lacunosa?

Hoya lacunosa to gatunek rośliny z rodzaju Hoya, należący do rodziny Apocynaceae (toinowatych). Nazywana jest również woskownicą, hoją cynamonową i porcelanowym kwiatem. Roślina pochodzi z Azji Południowo- Wschodniej, gdzie występuje m.in. na terenach Malezji, Singapuru, Tajlandii, Borneo i Sumatry. Opisywany gatunek hoi to szybko rosnące epifityczne pnącze, które wykorzystuje konary pobliskich drzew jako swoistą podporę. Najczęściej można ją spotkać w lasach (zarówno nizinnych, jak i górskich) oraz w zaroślach rosnących w pobliżu rzek. Obecnie Hoya lacunosa coraz częściej jest gatunkiem uprawnym. Ceni się jej atrakcyjny wygląd i wydzielany przez kwiaty przyjemny, cynamonowo- waniliowy zapach. W Polsce Hoya lacunosa jest popularną rośliną doniczkową. Preferuje półcieniste stanowiska wzrostu oraz umiarkowane podlewanie. W warunkach naturalnych cienkie i smukłe pędy hoi osiągają zwykle długość 60- 90 cm (maksymalnie do 150 cm). Są nagie lub słabo owłosione, w kolorze zielonym, korzeniące się w różnych miejscach (zwłaszcza w węzłach). Gatunek posiada twardawe i mięsiste, ciemnozielone liście o odwrotnie jajowatym lub lancetowatym kształcie (zaostrzony wierzchołek i klinowata podstawa). Są dosyć małe tj. 2- 7 cm długości i 1- 3 cm szerokości. Liście są zaopatrzone w krótki ogonek liściowy (1- 3 cm). Blaszki liściowe wyrastają obficie wzdłuż stosunkowo cienkich pędów. W uprawie tworzone są różne odmiany hoi m.in. osobniki o bogato nakrapianych blaszkach liściowych. Hoya lacunosa charakteryzuje się silnym kwitnieniem, które przy zapewnieniu optymalnych warunków wzrostu może zachodzić cały rok. Pojedyncze i drobne kwiaty o gwiaździstym pokroju są kremowo- białe i tworzą okazałe kwiatostany składające się z ok. 20 sztuk każdy. Kwiatostany wyrastają wzdłuż łodyg. Szypułki pojawiające się w kątach liściowych są na ogół mocne i krótsze niż pojedyncze liście. Są zakończone spłaszczonym baldachimem. Korona kwiatowa składa się z pięciu jajowatych lub eliptycznych płatków ząbkowanych na krawędziach. Korona jest określana jako promieniowo symetryczna i ma średnicę około 6- 7 mm. Jej wewnętrzna powierzchnia jest pokryta aksamitnymi włoskami. Kwiaty wydzielają charakterystyczny zapach porównywany często do mieszanki cynamonu i wanilii, który jest szczególnie wyczuwalny nocą i o poranku. Owoce Hoya lacunosa to lancetowate pęcherzyki o długości wynoszącej zwykle 5- 7 cm.

Hoya – w trosce o piękną i zdrową skórę

Na terenach Azji, a w szczególności Indonezji Hoya lacunosa jest używana od lat w celach leczniczych: do łagodzenia objawów dny moczanowej, reumatyzmu, stanów zapalnych stawów, bólu głowy i całego ciała, tężca, astmy i uporczywego kaszlu, żółtaczki oraz gorączki. Świeże liście rośliny były przykładane na miejsca z ranami i oparzeniami, a także na skórę podrażnioną ukąszeniami owadów i węży.

W Europie hoja jest wykorzystywana głównie w przemyśle kosmetycznym. Hoya Lacunosa Flower Extract czyli wyciąg z kwiatów hoi jest składnikiem produktów kosmetycznych o działaniu antyoksydacyjnym, przeciwzapalnym i odżywczym. Ekstrakt stanowi dodatek w kosmetykach pielęgnacyjnych do włosów (szampony, odżywki, maski) i ciała (kremy, balsamy, maseczki, żele pod prysznic, toniki). Ze względu na swoje właściwości rozświetlające ekstrakt z kwiatów Hoya lacunosa dodaje się do tzw. kosmetyków kolorowych przeznaczonych do tworzenia makijażu (cieni do powiek, pudrów, podkładów, mgiełek rozświetlających). Zawarte w ekstrakcie składniki aktywne m.in. terpeny, flawonoidy i fitosterole warunkują jego działanie kojące na cerę, a także ochronne i rewitalizujące. Kosmetyki bazujące na wyciągu z porcelanowego kwiatu są dobrym wyborem dla posiadaczy cery suchej, wiotkiej i pozbawionej blasku, ale również dla osób borykających się z problemem trądziku i przebarwień. 

Dlaczego Hoya lacunosa rozświetla i ujędrnia skórę?

Hoya lacunosa jest źródłem substancji wykazujących właściwości prozdrowotne. Do tej pory nie przeprowadzono wielu analiz, które pozwoliłyby na dokładną ocenę jej składu chemicznego. Wiadomo, że kwiaty rośliny zawierają substancje z grupy terpenoidów, alkoholi, alkenów, aldehydów, benzenoidów oraz metabolitów z grupami estrowymi, ketonowymi, kwasowymi i siarkowymi. W kwiatach Hoya lacunosa potwierdzono obecność głównie alkoholi (ok. 30%), z czego dominował związek 1-okten-3-ol (alkohol grzybowy, ok. 26%), a także (Z)-3-Hexen-1-ol, piranozyd tlenku linaloolu, alkohol fenyloetylowy. Pozostałe to m. in. monoterpeny (linalool, β- ocymen), seskwiterpeny (α- kopaen, β- kariofilen, cis-α- bergamoten), benzenoidy (benzaldehyd, eugenol, salicylan metylu) i ketony (6-metylo-6-hepten-2-on czy aceton geranylowy).

Badania fitochemiczne różnych gatunków hoi wykazały obecność w roślinach z tej rodziny związków z grupy garbników, o których wiadomo iż przyspieszają procesy gojenia się ran i ograniczają stan zapalny w obrębie skóry i błon śluzowych. Flawonoidy obecne w roślinach Hoya warunkują ich właściwości przeciwutleniające, przeciwnowotworowe i kardioprotekcyjne. Hoja wykazuje także obecność alkaloidów, co jest bardzo istotne dla jej działania przeciwbólowego, rozkurczowego i przeciwdrobnoustrojowego. Udowodniono skuteczność hamowania rozwoju istotnego dla człowieka patogenu tj. Staphylococcus aureus (gronkowiec złocisty, bakteria obecna na skórze i błonie śluzowej układu oddechowego wywołująca m.in. zapalenie płuc, zapalenie wsierdzia i mięśnia sercowego, liczne choroby skórne) przez ekstrakt etanolowy pozyskany z liści Hoya spp.

Zbadano, że ekstrakty pozyskane z kwiatów Hoya lacunosa zwiększają tempo produkcji kolagenu i sprzyjają pogrubianiu się warstwy naskórkowej . Okazuje się, że surowiec wpływa również na proces lipidogenezy, stymulując powstawanie substancji lipidowych w obrębie skóry. Regularnie stosowane kosmetyki pielęgnacyjne wzbogacone w Hoya lacunosa flower extract zapobiegają szybkiej utracie tłuszczu podskórnego, opóźniają proces wiotczenia skóry twarzy i powstawania zmarszczek. Dodatkowo wyciąg z kwiatów hoi posiada właściwości rozjaśniające, przez co zmniejsza widoczność plam pigmentacyjnych na skórze. 

Hoya – stosowanie i bezpieczeństwo

Ekstrakt z kwiatów Hoya lacunosa jest składnikiem wielu produktów kosmetycznych przeznaczonych do nanoszenia na skórę i błony śluzowe (pianki, żele do mycia, toniki, kremy, balsamy, maseczki do twarzy, lotiony). 

Hoya lacunosa Flower Extract znajdziemy również w tzw. kosmetykach kolorowych, przeznaczonych do makijażu (pudry, cienie do powiek, tusze do rzęs, szminki).

Ekstrakt z kwiatów rośliny służący do pielęgnacji twarzy, ciała, włosów jest używany w stężeniach od 0,5 do 5,0%. 

Ze względu na brak badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania ekstraktu przez kobiety w ciąży, matki karmiące i małe dzieci należy zachować szczególną ostrożność.  

Kosmetyki z Hoya lacunosa – na co uważać

Ekstrakt z kwiatów Hoya lacunosa jest uważany za bezpieczny składnik w produktach kosmetycznych. Jak każdy produkt pochodzenia roślinnego Hoya lacunosa Flower Extract po naniesieniu na skórę i/lub błony śluzowe może wywołać reakcję alergiczną objawiającą się m. in. miejscowym zaczerwienieniem, podrażnieniem skóry, wysypką i uczuciem świądu. 

Ekstrakt z kwiatów rośliny jest uznawany za mało komedogenny (zatykający pory), tj. 1 w skali oceny od 1 do 5. Może być wiec stosowany u osób z cerą tłustą, trądzikową i skłonną do powstawania zaskórników.

Niepożądane reakcje po użyciu kosmetyków z Hoya lacunosa są rzadkie, jednak zawsze warto wykonać próbę kosmetyku na małej powierzchni skóry.

Kosmetyki zawierające Hoya lacunosa

Działanie

  • łagodzi stany zapalne skóry
  • nawilżające
  • pobudza regenerację komórek naskórka
  • przeciwutleniające (antyoksydacyjne)
  • przeciwzapalne
  • łagodzące
  • hamuje proces starzenia skóry
  • rozświetlające skórę

Postacie i formy

  • wyciąg
  • krem
  • szampony i odżywki do włosów
  • żel na skórę
  • żel na błony śluzowe

Substancje aktywne

  • salicylan metylu
  • fitosterole
  • beta-kariofilen
  • linalol
  • terpenoidy
  • flawony
  • eugenol
  • β-kariofylen
  • α-kopaen
  • alkohole triterpenowe
  • p-hydroksybenzaldehyd
  • alkeny
  • cis-α-bergamoten
  • oktenol
  • (Z)-3-Heksen-1-ol
  • Piranozyd tlenku linaloolu
  • Alkohol fenyloetylowy
  • Aceton geranylowy
  • 6-metylo-6-hepten-2-on

Surowiec

  • kwiat
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl