Szumy uszne
Przyczyny szumów usznych
Uważa się, że w znacznej ilości przypadków źródłem szumów usznych jest nieodwracalne uszkodzenie komórek słuchowych w ślimaku. Szumy uszne mogą też jednak towarzyszyć niektórym chorobom ogólnoustrojowym. U dorosłych szumy mogą mieć związek z zaburzeniami ukrwienia w obrębie ucha wewnętrznego czy wyższej drogi słuchowej spowodowanymi miażdżycą naczyń krwionośnych i nadciśnieniem tętniczym. Szumy uszne częściej występują też u osób ze zmianami zwyrodnieniowymi w kręgosłupie szyjnym oraz z zaburzeniami czynności tarczycy.
Szumy uszne jako skutek uboczny niektórych leków
Szumy uszne występują również przy długotrwałym przyjmowaniu niektórych antybiotyków (tzw. ototoksycznych, czyli mogących powodować uszkodzenia słuchu), nadużywaniu kwasu acetylosalicylowego czy bardzo popularnych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np.ibuprofenu).
Do jakiego lekarza się udać?
W każdym przypadku szumu usznego wymagana jest staranna diagnostyka audiologiczna w celu wykluczenia zmian organicznych wymagających szybkiej interwencji lekarskiej. Ustalenie rozpoznania wiąże się przeważnie z dość długim postępowaniem diagnostycznym. Oprócz bardzo starannego wywiadu, badania otolaryngologicznego z oceną narządu słuchu i równowagi, konieczne mogą się okazać także szczegółowe badania radiologiczne.
Leczenie szumów usznych
Nie ma uniwersalnej metody. Wszystko zależy bowiem od przyczyny. W przypadkach, w których dolegliwości spowodowane są konkretnymi zmianami stosuje się leczenie operacyjne. Niestety w większości przypadków nie udaje się ustalić przyczyny. Najczęściej wykorzystywanym sposobem leczenia są wówczas leki przeciwdziałające niedokrwieniu tkanek. Nowocześniejszą metodą leczenia szumów usznych jest TRT (Tinnitus Retrainig Therapy; terapia wtórnego warunkowania). Szum uszny nie zanika, ale pacjent uczy się go ignorować. Generatory szumów mogą stanowić także kombinację z cyfrowymi aparatami słuchowymi.
Miłorząb japoński – roślinna pomoc z apteki
Badania wykazały, że miłorząb japoński (synonim miłorząb dwuklapowy - Ginkgo biloba) poprawia krążenie krwi, zmniejsza jej krzepliwość, poprawia zaopatrzenie tkanek w tlen i glukozę. Posiada również działanie przeciwutleniające. Może to w niektórych przypadkach prowadzić do zmniejszenia uczucia dzwonienia w uszach. Przyjmowanie preparatów z miłorzębu przez osoby z zaburzeniami krzepliwości krwi lub przyjmujące leki zmniejszające agregację płytek (np. kwas acetylosalicylowy) powinno jednak przebiegać z zachowaniem szczególnej ostrożności (konieczna konsultacja lekarska). Nie wymagajmy też od takiej kuracji natychmiastowych efektów. Niezbędne jest kilkunastotygodniowe przyjmowanie tego typu preparatów.