Irydologia. Warto przyjrzeć się oczom!
Alicja Zdanowska

Irydologia. Warto przyjrzeć się oczom!

Irydologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem stanu organizmu człowieka na podstawie wyglądu tęczówek oczu. Jej nazwa pochodzi od Iris-greckiej bogini tęczy.

Nauka zwana irydologią

Jeszcze parę lat temu czytanie z oczu byłoby uznane za oszustwo. Dzisiaj to uznana nauka - irydologia. Coraz więcej lekarzy zajmuje się tego typu badaniami i coraz więcej osób z nich korzysta.

Irydodiagnostyka  (badanie irydologiczne), w odróżnieniu od wizyty lekarskiej jest bezbolesna i polega na patrzeniu w oczy, a konkretnie na sporządzeniu swoistej mapy tęczówki oka.

Oko jest jednym z najbardziej wrażliwych narządów naszego ciała. Bardzo szybko reaguje na zmiany w układzie krwionośnym i nerwowym, które to są zazwyczaj wynikiem procesów chorobowych zachodzących w organizmie. Dzieje się tak  dlatego, że właśnie w oku umiejscowione są zakończenia połączeń nerwowych powiązanych z każdym narządem wewnętrznym i każdą częścią naszego ciała. Stąd obecny stan naszego zdrowia zdradza właśnie wygląd tęczówki. 

Kulisy badania irydologicznego

Badanie irydologiczne nie może być  wykonywane zamiast innych badań. Wskazuje ono jedynie na organy, w których nastąpiły zmiany chorobowe lub które są zagrożone chorobą. Umożliwia wstępną całościową diagnozę, która rozszerza możliwości rozpoznania chorób i może ukierunkować dalszy proces diagnozowania. W ramach dalszej diagnostyki należy potwierdzić ocenę irydologa i wykonać dalsze badania, np. USG czy tomografię. Nie można zresztą opierać się tylko na jednym wyniku, ale trzeba przeprowadzić kompleksowe analizy.

Irydologia mimo swoich licznych ograniczeń i niedoskonałości jest bardzo atrakcyjną metodą oceny stanu zdrowia, tanią w zastosowaniu, ale nigdy nie jest i nie może być konkurencyjną w stosunku do badań klinicznych.

Irydologia nie jest „wróżeniem z oczu”, choć wielu chciałoby ją z różnych powodów do takiej roli sprowadzić. Opiera się ona przede wszystkim na doświadczeniu, które uwzględnia obserwację i analizę zmian zachodzących w strukturze tęczówki oraz jej zmian barwnych.

Powiązane produkty

Weryfikacja i dodatkowe badania

Informacje, które są zapisane na tęczówce, trzeba udowodnić i zweryfikować, nie zawsze jest bowiem tak, że wszystko co dzieje się w organizmie można na niej zobaczyć. Bardzo często zdarza się, że pacjenci z nowotworami mają tę chorobę udokumentowaną innymi badaniami, a tymczasem z wyglądu ich tęczówek nie da się tych chorób potwierdzić. Bywa i tak, że widocznych na tęczówce zmian nie potwierdzają żadne inne badania diagnostyczne.

Znaki irydologiczne stanowią pewny rodzaj kodu, którego umiejętne rozszyfrowanie warunkuje prawidłową ocenę stanu zdrowia człowieka. W ich interpretacji istnieją jednak pewne utrudnienia. Jednym z nich jest to, że określony znak może mieć kilka znaczeń. Innym, że nie wszystkie zmiany obserwowane na tęczówce oka wskazują na aktualnie istniejące schorzenie. Wiele z nich obrazuje często skłonności do określonych zachorowań, bowiem są znakami wrodzonymi lub dziedziczonymi.

Sygnały, które powinny niepokoić

Cienie, plamki, kreski, zmiany zabarwienia często sygnalizują schorzenie, zanim jeszcze wystąpią fizyczne objawy.

Warto się przyjrzeć całemu oku, m.in.: kształtowi i wielkości źrenicy:

  1. Małe źrenice są sygnałem chorób żołądka
  2. Zbyt duże źrenice sygnalizują bezsenność i nerwicę
  3. Źrenice owalne i zniekształcone mogą świadczyć o zaburzeniach ukrwienia mózgu

Ważnym źródłem informacji są  także spojówki, rogówki i twardówki:

  1. Zaczerwienione białkówki to sygnał braku witamin
  2. „Zamglone” oczy są oznaką słabej odporności

Wizyta w gabinecie irydologa

Irydolog ocenia zabarwienie tęczówki, jej powierzchnię i mikroskopijne zmiany. Czarne kreski biegnące w stronę źrenicy wskazują na zaburzenia przemiany materii, niewielkie płytki na brzegu tęczówki - podatność na choroby reumatyczne, a wąskie pierścienie wokół tęczówki - na zaburzenia przyswajania wapnia. Oczy zdrowego człowieka mogą być brązowe, niebieskie albo barwy będącej mieszaniną tych dwóch kolorów. Wszystkie inne to oznaka zatrucia organizmu. Zieleń sygnalizuje brak wewnętrznej równowagi. Czasem oczy zmieniają kolor -  niebieskie u miłośników niezdrowego jedzenia brązowieją, a orzechowe jaśnieją na zdrowej diecie. Kolor zdradza też predyspozycje do chorób. Niebieskoocy są bardziej narażeni, m.in. na chorobę wrzodową, reumatyzm, a także niedomaganie serca i krążenia, choroby tarczycy, nerek, układu oddechowego oraz alergie. Szare i zielone zdradzają skłonność do gromadzenia toksyn w układzie nerwowym i pokarmowym oraz kłopotów z trawieniem. Brązowe i czarne świadczą o predyspozycji do schorzeń układu dokrewnego, kamicy nerkowej i nerwicy, nadprodukcji żółci i miażdżycy.

Geny, oczy a osobowość

Każdy człowiek przychodzi na świat z określoną sumą zakodowanych informacji w genach, na bazie których, przez lata tworzy się jego indywidualny i niepowtarzalny zespół własności fizycznych i psychicznych. Informacje te rzutują nie tylko na późniejszy wygląd zewnętrzny, ale także warunkują sposób reagowania ustroju na bodźce środowiska, zarówno zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Sumę tych cech wrodzonych, w tym dziedziczonych nazywamy konstytucją.

Konstytucje, czyli zlepki cech

Konstytucja nie jest stała. Pod wpływem wielorakich czynników może ulegać pewnym przekształceniom. Różne typy konstytucjonalne odmiennie reagują na te same bodźce, posiadają różne zdolności przystosowawcze, odmiennie przebiegają u nich procesy chorobowe, dlatego też należy je różnie leczyć. Te właśnie uwarunkowania konstytucjonalne uświadamiają nam, że „należy leczyć chorego, a nie chorobę”.

Analiza irydologiczna pozwala nam w obrębie danej konstytucji określić jeszcze dokładniej wszystkie osłabienia naszego organizmu i skłonności do określonych zachowań. Możemy to zrobić ustalając skłonności i skazy.

Określenie skłonność pochodzi od łacińskiego słowa dispositio i oznacza predyspozycje do określonych chorób. Jest ona uwarunkowana genetycznie. Obraz skłonności ustalony na podstawie analizy tęczówki oka, to nie tylko identyfikacja predyspozycji do określonego zachorowania, ale także informacja o odczynowości danego ustroju na choroby. Skłonność może dawać objawy lub pozostawać w fazie utajonej. Termin skaza lub diateza to osobnicza podatność do zapadania na określone choroby.

Kolory tęczówki 

Najbardziej znany podział konstytucji tęczówek to wg. J.Decka i H.W.Schimmla podział na trzy podstawowe konstytucje:

  • Tęczówki niebieskie, w różnych odcieniach, od jasnych po szare włącznie, określa się mianem konstytucji limfatycznych. U osób z konstytucją limfatyczną częściej niż w przypadku  innych konstytucji występują schorzenia związane z układem chłonnym, problemy ze skórą, anginy, przeziębienia, astma oraz choroby reumatyczne
  • Tęczówki brązowe, także w każdym z  odcieni, od jasno-po ciemnobrązowe, nazywamy konstytucją hematogenną. U osób z konstytucją hematogenną istnieją wyraźne tendencje do zaburzeń przemiany materii, problemów z krążeniem, schorzeń przewodu pokarmowego oraz chorób nowotworowych
  • Miksacja tych dwóch zabarwień, bez względu na to, które z nich jest dominujące, daje obraz konstytucji mieszanej

Na temat irydologii można pisać jeszcze wiele. Najważniejsze jest żeby pamiętać o tym, że nie jest to „wróżenie z oczu”, ale niedroga w zastosowaniu, metoda oceny stanu zdrowia. I w żadnym wypadku nie może być izolowaną i konkurencyjną metodą, w stosunku do badań klinicznych.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Blue Monday – co to jest? Kiedy wypada? Czy Blue Monday to mit?

    Blue Monday to termin określający rzekomo najbardziej depresyjny dzień w roku. Według wyliczeń twórcy tej teorii przypada on na trzeci poniedziałek stycznia. To właśnie w tym dniu we wszystkich mediach słyszymy o niebieskim poniedziałku. Wiele osób zastanawia się wówczas, ile jest prawdy w teorii Blue Monday.

  • Niedoczynność tarczycy i Hashimoto. Objawy, leczenie, suplementacja

    W praktyce medycznej niedoczynność tarczycy i choroba Hashimoto są ze sobą ściśle powiązane, dlatego ich wzajemne zrozumienie jest kluczowe dla właściwego leczenia oraz skutecznej terapii. Niedoczynność tarczycy, niezależnie od przyczyny, prowadzi do zaburzenia produkcji hormonów tarczycy, co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, ponieważ wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Choroba Hashimoto jest natomiast jedną z głównych przyczyn niedoczynności tarczycy.

  • Wirus hMPV – jakie są objawy zakażenia? Kto jest szczególnie narażony? Jak leczyć?

    Zimowe miesiące to okres wzmożonego ryzyka chorób układu oddechowego, który często nazywany jest sezonem wysokim. Ostatnio coraz częściej mówi się o wirusie hMPV, szczególnie w Chinach. Od kilkunastu godzin temat ten zyskuje na znaczeniu również w Europie – pierwsze przypadki infekcji wirusem wykryto w Portugalii.

  • Jak skutecznie chronić psa lub kota przed pasożytami? Praktyczne porady

    Pasożyty stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia naszych pupili - psów i kotów. Zarażenie nimi może prowadzić do groźnych chorób, a nawet do stanów zagrażających życiu – szczególnie u młodych zwierząt. Dowiedz się, jak skutecznie dbać o profilaktykę, regularne odrobaczanie oraz ochronę przed pchłami i kleszczami.

  • Odpowiednia liczba kroków dziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji

    Wykonywanie 7,5 tysiąca kroków dziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji aż o 43% – wynika z analizy kilkudziesięciu badań naukowych, w których wzięło udział prawie 100 tysięcy pacjentów. Według badaczy aktywność fizyczna nie tylko pomaga w zapobieganiu depresji, ale także wspiera pacjenta w procesie terapeutycznym, redukując objawy choroby.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

  • Jakie są przyczyny samobójstw i jak im zapobiegać?

    Statystyki wskazują, że coraz więcej młodych ludzi odbiera sobie życie, choć problem ten dotyczy osób w każdym wieku i niezależnie od płci. Jak można zapobiegać samobójstwom? Co zrobić, gdy bliska osoba wyraża chęć odebrania sobie życia?

  • Zagrożenie pryszczycą wraca. Czy jest się czego obawiać?

    Pierwszy raz od 1988 roku pryszczyca znowu stała się zagrożeniem. Wykryto pierwsze przypadki tej wirusowej choroby wśród bydła w Brandenburgii w Niemczech. Czy choroba jest groźna także dla ludzi? Jakie są objawy zakażenia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.