Maść tygrysia w opakowaniu
Dominika Rynkiewicz

Maść tygrysia – co to jest? Na co jest dobra?

W obecnych czasach półki apteczne są po brzegi wypełnione różnorodnymi lekami i specyfikami, ponieważ na niemal każdą przypadłość wynaleziono środek uśmierzający konkretne dolegliwości. Jednak jeszcze nie tak dawno, w okresie PRL, asortyment aptek był o wiele uboższy, przez co wiele preparatów miało bardzo szeroki wachlarz zastosowań. Jednym z nich była maść z kotkiem, inaczej zwana maścią tygrysią.

  1. Maść tygrysia – co to?
  2. Na co jest dobra maść tygrysia?
  3. Jak stosować maść tygrysią?
  4. Gdzie kupić maść tygrysią? Jak zrobić ją samemu?

Maść tygrysia – co to?

Oryginalna maść tygrysia powstała w latach 70. XIX wieku. Jej twórcą był chiński zielarz Aw Chu Kin. Mieszkał w Birmie i to właśnie tam otworzył swój pierwszy sklep, w którym sprzedawał balsam tygrysi. Z czasem główną produkcję przeniesiono do Singapuru, gdzie maść produkowana jest współcześnie. Z kolei jej odpowiednik stosowany w czasach PRL pod nazwą „maść z kotkiem” był produkowany w Wietnamie.

Maść tygrysia zawiera mieszankę często spotykanych ziół o właściwościach przeciwbólowych oraz rozgrzewających. Wyróżniamy dwa rodzaje maści tygrysiej – czerwoną i białą. Obydwie są preparatami naturalnymi, lecz różnią się pomiędzy sobą procentowym udziałem składników oraz zastosowaniem.

W skład czerwonej maści tygrysiej wchodzi: kamfora (11,0%), mentol (10,0%), olejek goździkowy (5,0%), olejek kajeputowy (7,0%), a także olejek cynamonowy, olejek miętowy bezmentolowy, parafina żółta miękka i parafina twarda. Z kolei składniki białej maści tygrysiej to: kamfora (11,0%), mentol (8,0%), olejek goździkowy (1,5%), olejek kajeputowy (13,0%), a także olejek miętowy bezmentolowy, parafina żółta miękka i parafina twarda.

W składzie obydwu rodzajów maści nie znajdziemy jednak składników pochodzenia zwierzęcego, choć mogłaby to sugerować nazwa balsamu. Jest ona nawiązaniem do symboliki tygrysa, który w kulturze dalekowschodniej uznawany jest za króla wszystkich zwierząt, symbol siły i odwagi.

Na co jest dobra maść tygrysia?

Zastosowanie maści tygrysiej jest bardzo wszechstronne – od bólów mięśniowych po bóle głowy, a nawet katar i alergie. Czerwona maść tygrysia jest używana głównie w łagodzeniu dolegliwości ze strony układu ruchu, natomiast biała maść znajduje wykorzystanie w uśmierzaniu napięciowych bólów głowy.

Skuteczność balsamu tygrysiego w przeciwieństwie do wielu innych preparatów naturalnych znajduje poparcie w literaturze medycznej. Jedno z badań wykazało, że skuteczność maści tygrysiej w łagodzeniu napięciowych bólów głowy jest porównywalna do stosowania 1000 mg paracetamolu doustnie. Efekt ten wynika z działania olejku miętowego, który wchodzi w jej skład.

Ponadto połączenie paracetamolu z preparatami zawierającymi olejek miętowy wykazywało addytywny efekt, czyli ich przeciwbólowe działanie wspólnie się sumowało i uzupełniało. Inne badania także wskazywały na pozytywny wpływ stosowania preparatów zawierających kamforę, mentol i olejek miętowy na uśmierzanie napięciowych bólów mięśniowych takich jak bóle szyi czy kręgosłupa.

Inną zaletą stosowania maści z kotkiem na opakowaniu, szczególnie w połączeniu z masażem, jest poprawa krążenia krwi nie tylko w skórze, ale również w tkankach położonych głębiej, np. w mięśniach.

Powiązane produkty

Jak stosować maść tygrysią?

Maść stosuje się głównie zewnętrznie na powierzchnię skóry. Należy unikać okolic ust, oczu i otwartych ran. Niewielką ilość preparatu należy rozprowadzić równomiernie na powierzchni skóry w miejscu objętym dolegliwościami bólowymi. W przypadku bólów głowy maść aplikuje się w okolicach skroni. Po aplikacji maści przeciwwskazane jest wykonywanie aktywności mogących zwiększyć temperaturę skóry (tj. pływanie, bieganie, opalanie).

W przypadku alergicznego kataru skuteczne okazują się inhalacje z maści tygrysiej. W litrze gorącej wody należy rozpuścić łyżkę maści i wdychać powstające opary, unikając przy tym dostania się preparatu do śluzówek nosa. Kontakt mógłby spowodować podrażnienie tych okolic oraz reakcję alergiczną.

Prawidłowe stosowanie maści jest kluczowe, ponieważ nieodpowiednie użytkowanie niesie za sobą wiele niekorzystnych skutków – szczególnie niebezpieczne jest przypadkowe doustne spożycie produktu. Kamfora (główny składnik aktywny maści) jest uznawana za substancję toksyczną, mogącą powodować nudności, wymioty, ataksję, a nawet (w szczególności u dzieci) prowadzić do zgonu. Dlatego stosowanie maści zarówno u dzieci, jak i u kobiet ciężarnych i karmiących piersią nie jest wskazane.

Przewlekłe stosowanie maści może prowadzić do podrażnień skóry i rozwinięcia m.in. zapalenia skóry.

Przeciwwskazaniem do stosowania maści jest alergia na jakikolwiek składnik balsamu, dlatego przed pierwszym użyciem wskazane jest naniesienie niewielkiej ilości preparatu na skórę w celu zaobserwowania potencjalnych reakcji alergicznych.

Gdzie kupić maść tygrysią? Jak zrobić ją samemu?

Obecnie nie każda apteka stacjonarna posiada w swoich zasobach maść tygrysią. Alternatywnym miejscem, w którym można nabyć maść z kotkiem, jest apteka online, zwykle dysponująca znacznie szerszym asortymentem leków i preparatów niż jej stacjonarny odpowiednik. Cena maści tygrysiej oscyluje między 10 a 20 zł, toteż nie powinna zniechęcać do jej zakupu.

Dzięki udostępnieniu przez producenta składu balsamu możliwe jest również nabycie składników i stworzenie maści we własnym zaciszu domowym. Jak zrobić maść tygrysią? W garnku należy roztopić wosk pszczeli oraz wazelinę, następnie po zdjęciu z palnika dodać kamforę oraz resztę składników maści, ciągle mieszając. Po uzyskaniu jednolitej konsystencji należy umieścić balsam w wybranym pojemniku i poczekać do momentu wystygnięcia. Tak przygotowana mikstura jest gotowa do stosowania i nie odbiega skutecznością od oryginalnej maści tygrysiej.

  1. Antonelli M, Donelli D, Valussi M. Efficacy, Safety and Tolerability of Tiger Balm® Ointments: A Systematic Review and a Meta-analysis of Prevalence. Journal of Pharmacy & Pharmacognosy Research 2020;8(1):1-17.
  2. Lee TY, Lam TH. Patch testing of 11 common herbal topical medicaments in Hong Kong. Contact Dermatitis. 1990 Mar;22(3):137-40.
  3. Schattner P, Randerson D. Balm as a treatment of tension headache. A clinical trial in general practice. Aust Fam Physician. 1996 Feb;25(2):216, 218, 220 passim.
  4. Kotaka T, Kimura S i in. Camphor induces cold and warm sensations with increases in skin and muscle blood flow in human. Biol Pharm Bull 2014;37:1913-1918.
  5. Manoguerra AS, Erdman AR i in. American Association of Poison Control Centers Camphor poisoning: an evidence-based practice guideline for out-of-hospital management. Clin Toxicol 2006;44:357-370.
  6. Sánchez-Pérez J, García-Díez A. Occupational allergic contact dermatitis from eugenol, oil of cinnamon and oil of cloves in a physiotherapist. Contact Dermatitis 1999 Dec;41(6):346-347.
  7. Martin D, Valdez J i in. Dermal absorption of camphor, menthol, and methyl salicylate in humans. J Clin Pharmacol 2004 Oct;44(10):1151-1157.
  8. Shih Y-H, Sun C-C. Contact dermatitis to topical medicaments: A retrospective study from a medical center in Taiwan. Dermatologica Sinica 2015;33:181-186.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Tabletki antykoncepcyjne jedno i dwuskładnikowe – które wybrać? Jaka jest różnica?

    Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Występują w dwóch głównych rodzajach: jednoskładnikowych – zawierają wyłącznie progestagen, oraz dwuskładnikowych – mają w składzie estrogen i progesteron. Które są skuteczniejsze? Jakie mają zalety i wady?

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

  • Przeciwdziałanie samobójstwom – gdzie szukać pomocy?

    Samobójstwa stanowią poważny problem zdrowia publicznego na całym świecie, w tym także w Polsce. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku życie odbiera sobie około 700 tysięcy osób, co oznacza, że co 40 sekund ktoś umiera w wyniku samobójstwa.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl