Maść tygrysia – co to jest? Na co jest dobra?
W obecnych czasach półki apteczne są po brzegi wypełnione różnorodnymi lekami i specyfikami, ponieważ na niemal każdą przypadłość wynaleziono środek uśmierzający konkretne dolegliwości. Jednak jeszcze nie tak dawno, w okresie PRL, asortyment aptek był o wiele uboższy, przez co wiele preparatów miało bardzo szeroki wachlarz zastosowań. Jednym z nich była maść z kotkiem, inaczej zwana maścią tygrysią.
- Maść tygrysia – co to?
- Na co jest dobra maść tygrysia?
- Jak stosować maść tygrysią?
- Gdzie kupić maść tygrysią? Jak zrobić ją samemu?
Maść tygrysia – co to?
Oryginalna maść tygrysia powstała w latach 70. XIX wieku. Jej twórcą był chiński zielarz Aw Chu Kin. Mieszkał w Birmie i to właśnie tam otworzył swój pierwszy sklep, w którym sprzedawał balsam tygrysi. Z czasem główną produkcję przeniesiono do Singapuru, gdzie maść produkowana jest współcześnie. Z kolei jej odpowiednik stosowany w czasach PRL pod nazwą „maść z kotkiem” był produkowany w Wietnamie.
Maść tygrysia zawiera mieszankę często spotykanych ziół o właściwościach przeciwbólowych oraz rozgrzewających. Wyróżniamy dwa rodzaje maści tygrysiej – czerwoną i białą. Obydwie są preparatami naturalnymi, lecz różnią się pomiędzy sobą procentowym udziałem składników oraz zastosowaniem.
W skład czerwonej maści tygrysiej wchodzi: kamfora (11,0%), mentol (10,0%), olejek goździkowy (5,0%), olejek kajeputowy (7,0%), a także olejek cynamonowy, olejek miętowy bezmentolowy, parafina żółta miękka i parafina twarda. Z kolei składniki białej maści tygrysiej to: kamfora (11,0%), mentol (8,0%), olejek goździkowy (1,5%), olejek kajeputowy (13,0%), a także olejek miętowy bezmentolowy, parafina żółta miękka i parafina twarda.
Na co jest dobra maść tygrysia?
Zastosowanie maści tygrysiej jest bardzo wszechstronne – od bólów mięśniowych po bóle głowy, a nawet katar i alergie. Czerwona maść tygrysia jest używana głównie w łagodzeniu dolegliwości ze strony układu ruchu, natomiast biała maść znajduje wykorzystanie w uśmierzaniu napięciowych bólów głowy.
Skuteczność balsamu tygrysiego w przeciwieństwie do wielu innych preparatów naturalnych znajduje poparcie w literaturze medycznej. Jedno z badań wykazało, że skuteczność maści tygrysiej w łagodzeniu napięciowych bólów głowy jest porównywalna do stosowania 1000 mg paracetamolu doustnie. Efekt ten wynika z działania olejku miętowego, który wchodzi w jej skład.
Ponadto połączenie paracetamolu z preparatami zawierającymi olejek miętowy wykazywało addytywny efekt, czyli ich przeciwbólowe działanie wspólnie się sumowało i uzupełniało. Inne badania także wskazywały na pozytywny wpływ stosowania preparatów zawierających kamforę, mentol i olejek miętowy na uśmierzanie napięciowych bólów mięśniowych takich jak bóle szyi czy kręgosłupa.
Jak stosować maść tygrysią?
Maść stosuje się głównie zewnętrznie na powierzchnię skóry. Należy unikać okolic ust, oczu i otwartych ran. Niewielką ilość preparatu należy rozprowadzić równomiernie na powierzchni skóry w miejscu objętym dolegliwościami bólowymi. W przypadku bólów głowy maść aplikuje się w okolicach skroni. Po aplikacji maści przeciwwskazane jest wykonywanie aktywności mogących zwiększyć temperaturę skóry (tj. pływanie, bieganie, opalanie).
W przypadku alergicznego kataru skuteczne okazują się inhalacje z maści tygrysiej. W litrze gorącej wody należy rozpuścić łyżkę maści i wdychać powstające opary, unikając przy tym dostania się preparatu do śluzówek nosa. Kontakt mógłby spowodować podrażnienie tych okolic oraz reakcję alergiczną.
Prawidłowe stosowanie maści jest kluczowe, ponieważ nieodpowiednie użytkowanie niesie za sobą wiele niekorzystnych skutków – szczególnie niebezpieczne jest przypadkowe doustne spożycie produktu. Kamfora (główny składnik aktywny maści) jest uznawana za substancję toksyczną, mogącą powodować nudności, wymioty, ataksję, a nawet (w szczególności u dzieci) prowadzić do zgonu. Dlatego stosowanie maści zarówno u dzieci, jak i u kobiet ciężarnych i karmiących piersią nie jest wskazane.
Przewlekłe stosowanie maści może prowadzić do podrażnień skóry i rozwinięcia m.in. zapalenia skóry.
Gdzie kupić maść tygrysią? Jak zrobić ją samemu?
Obecnie nie każda apteka stacjonarna posiada w swoich zasobach maść tygrysią. Alternatywnym miejscem, w którym można nabyć maść z kotkiem, jest apteka online, zwykle dysponująca znacznie szerszym asortymentem leków i preparatów niż jej stacjonarny odpowiednik. Cena maści tygrysiej oscyluje między 10 a 20 zł, toteż nie powinna zniechęcać do jej zakupu.
Dzięki udostępnieniu przez producenta składu balsamu możliwe jest również nabycie składników i stworzenie maści we własnym zaciszu domowym. Jak zrobić maść tygrysią? W garnku należy roztopić wosk pszczeli oraz wazelinę, następnie po zdjęciu z palnika dodać kamforę oraz resztę składników maści, ciągle mieszając. Po uzyskaniu jednolitej konsystencji należy umieścić balsam w wybranym pojemniku i poczekać do momentu wystygnięcia. Tak przygotowana mikstura jest gotowa do stosowania i nie odbiega skutecznością od oryginalnej maści tygrysiej.