Mężczyzna trzyma sie na bok twarzy, co sugeruje kamienie śliniankowe
Olaf Bąk

Kamica ślinianek – przyczyny, objawy, leczenie

Kamienie w śliniankach to nazwa potoczna złogów śliniankowych lub kamicy ślinianek. Jest to schorzenie, które charakteryzuje się tworzeniem się kamieni w gruczołach ślinowych, co może powodować ból, obrzęk i inne powikłania. Leczenie zależy od wielkości i umiejscowienia kamieni oraz objawów. Może obejmować stosowanie leków, masaż gruczołów i zabiegi chirurgiczne.

Kamica ślinianek, kamica ślinowa (łac. sialolithiasis) to nieprzyjemna dolegliwość związana z tworzeniem się złogów w przewodach wyprowadzających ślinianek, które blokują odpływ śliny. Dotyka ona częściej osoby w średnim wieku (powyżej 40. roku życia), szczególnie mężczyzn, chociaż zdarza się, że pojawi się też u osób młodszych. Najczęściej dotyka duże gruczoły ślinowe (aż w 90% są to ślinianki podżuchwowe, a w 15% przyuszne).

Jak tworzą się kamienie w śliniankach? Jak leczyć kamicę ślinianek?

Ślinianki (łac. glandulae salivales) to gruczoły wydzielania zewnętrznego wytwarzające ślinę. Dobowe wydzielanie śliny to od 1 do 2 litrów (w stanie pełnego zdrowia), co stanowi około 10% wszystkich soków trawiennych organizmu. W 90% ślina jest wydzielana przez pary dużych ślinianek (przyusznych, podżuchwowych, podjęzykowych) oraz w 10% przez około 400 mikrogruczołów rozmieszczonych na błonie śluzowej całej jamy ustnej i języka. Ze względu na wysoką zawartość soli mineralnych w ślinie mogą się one odkładać wokół złuszczonych nabłonków, prowadząc właśnie do kamicy ślinianek.

Kamica ślinianek – co to za schorzenie?

Kamica ślinianek to częste schorzenie dużych gruczołów ślinowych, które przeważnie występuje jednostronnie. Kamienie ślinowe to złogi (złożone najczęściej z fosforanu wapnia, fosforanu magnezu i węglanu wapnia), które odkładają się na złuszczonym nabłonku, ciałach obcych lub konglomeratach bakterii. Początkowo kamica może przypominać też guzy ślinianek lub torbiele zastoinowe.

Powiązane produkty

Przyczyny kamicy ślinianek

Przyczyny powstania kamicy ślinowej nie zostały jednoznacznie zbadane i prawdopodobnie mają na nią wpływ liczne czynniki (m.in. dieta, zaburzenia anatomiczne czy poziom elektrolitów w organizmie). Miejscowo kamicy mogą sprzyjać stany zapalne ślinianek oraz schorzenia z zagęszczeniem czy zmniejszeniem ilości wydzielanej śliny (np. zespół Sjögrena czy odwodnienie). Do tworzenia kamieni (nie tylko ślinowych, ale również nerkowych czy żółciowych) mogą również przyczyniać się choroby przewlekłe – otyłość, nadciśnienie tętnicze, choroby przytarczyc, wady enzymatyczne i zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej.

Kamica ślinianek – objawy

Typowe objawy to niewielki ból i uczucie ciała obcego, które związane są z miejscowym drażnieniem tkanek przez złóg. Przy kamieniach dużych rozmiarów, które blokują całkowicie odpływ śliny, pojawiają się objawy tzw. kolki ślinowej. Objawia się ona silnym i kłującym bólem oraz obrzękiem ślinianki, które występują podczas posiłku (na skutek stymulacji wydzielania śliny przez pokarm), a ustępują w kilka godzin po nim. Jeśli kamień długo zalega w śliniance, to prowadzi do jej zwłóknienia i powstania guza Küttnera.

Diagnostyka i leczenie kamicy ślinianek

Rozpoznanie kamicy ślinianek stawia się głównie na podstawie wywiadu (badania podmiotowego), który jest uzupełniony badaniem fizykalnym. W przypadku wątpliwości diagnostycznych można wykonać USG ślinianki, które uwidoczni zmianę w jej wnętrzu.

Leczenie początkowo może być zachowawcze, jednak najczęściej i tak kończy się metodami zabiegowymi. Interwencja może być wykonana przez otolaryngologa lub chirurga szczękowego i polega na nacięciu przewodu ślinianki, usunięciu złogu i zaszyciu rozcięcia z zachowaniem drożności przewodu. Obecnie coraz popularniejsze są jednak mniej inwazyjne zabiegi, jak zewnątrzustrojowa litotrypsja (ESWL), która polega na rozbijaniu kamienia przez skórę przy użyciu ultradźwięków, oraz endoskopowe usuwanie kamieni (sialoendoskopia), które polega na wprowadzeniu narzędzia do kanału ślinianki bez jego rozcinania. Jeśli dojdzie do powstania ostrego zapalenia ślinianki, konieczne może być włączenie antybiotykoterapii po zabiegu.

Domowe sposoby na kamicę ślinianek

Jeśli ból nie jest duży i nie doszło jeszcze do rozwoju ostrego zapalenia, można posiłkować się domowymi metodami walki z kamicą ślinianek. Do podstawowych sposobów należy intensywne nawadnianie oraz spożywanie dużej ilości kwaśnych pokarmów, które zwiększą wydzielanie śliny i mogą sprzyjać wypłukaniu złogu ze ślinianki. Dodatkowo na dolegliwości bólowe można zastosować leki bez recepty z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych). Niezbędne jest też dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.

  1. S. H. Ralston, M. W. J. Strachan, I. Penman, R. Hobson, red. wyd. pol. J. Różański, Choroby wewnętrzne Davidson, Edra Urban & Partner, Wrocław 2020, wyd. 23.
  2. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2019/20, Medycyna Praktyczna, Kraków 2020, wyd. 11.
  3. A. Szczeklik, E. Szczeklik, Diagnostyka ogólna chorób wewnętrznych, PZWL, Warszawa 1979, wyd. 7.
  4. F. F. Ferri, red. wyd. pol. A. Steciwko, Kompendium chorób wewnętrznych, Edra Urban & Partner, Wrocław 2007, wyd. 1.
  5. E. Hassman-Poznańska, Choroby gruczołów ślinowych, podyplomie.pl [online] https://podyplomie.pl/wiedza/pediatria/1421,choroby-gruczolow-slinowych [dostęp:] 7.02.2023.
  6. J. A. Komorski, P. Cierpikowski, K. Jafra, M. Łuciuk, P. Ostasiewicz, Guz Küttnera (Chronic Sclerosing Sialadenitis) w materiale Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w latach 2009–2011, „Dental and Medical Problems” 2013, 50, 4, 405–411.
  7. M. Rahnama, J. Szczerba, R. Hamwi, Kamica przewodu ślinianki podjęzykowej – opis przypadku, „Dental and Medical Problems” 2011, 48, 4, 586-589.
  8. B. Szpyrka, G. Grzesiak-Janas, Terapia laserowa wykorzystana w kamicy ślinowej, „DENTAL FORUM” 2013, 2, XLI.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl