Dziewczyna w zimowych ubraniach stoi na tle zaśniezonego lasu, chuchając w swoje dłonie, które ma zmarznięte
Paulina Brożek

Odmrożenia – stopnie i objawy. Co robić i jak zabezpieczyć skórę przed zimnem?

Odmrożenie z zimna to stan skóry, w którym jej warstwa ochronna została uszkodzona przez działanie niskich temperatur. Może to prowadzić do bolesności, pieczenia, zaczerwienienia i obrzęku, a w ciężkich przypadkach nawet do amputacji kończyn lub ich fragmentów. W celu uniknięcia odmrożenia należy zachować ostrożność podczas długotrwałego przebywania na mrozie, chronić skórę odpowiednim ubraniem czy stosować kremy i maści ochronne.

Niskie temperatury, silne wiatry i intensywne opady śniegu występujące zimą mogą prowadzić do wychłodzenia organizmu, powstania odmrożeń, a w konsekwencji stanowić bezpośrednie zagrożenie życia. Częściami ciała najbardziej narażonymi na odmrożenia są: twarz, dłonie i stopy. Pierwszym, widocznym objawem odmrożenia jest zmiana koloru skóry, kolejnym etapem jest uczucie drętwienia i pieczenia, a z biegiem czasu utrata czucia w częściach ciała narażonych na działanie niskiej temperatury. Najlepszym sposobem na uniknięcie odmrożeń jest ubiór dostosowany do warunków pogodowych.

Odmrożenia – czym są? Jak do nich dochodzi?

Odmrożenie (łac. congelatio) to uszkodzenie tkanek spowodowane działaniem niskiej temperatury. Organizm narażony na działanie temperatury poniżej 0°C reaguje obkurczeniem naczyń krwionośnych i zmniejszeniem wrażliwości na bodźce bólowe. W temperaturach poniżej 10°C nie obserwuje się reakcji tkanek na ból.

Obkurczenie naczyń krwionośnych skutkuje odwodnieniem komórek, nieprawidłowym stężeniem elektrolitów w ich wnętrzu oraz niszczeniem kompleksów białkowo-lipidowych. W przypadku głębokich odmrożeń zahamowanie krążenia włośniczkowego pozbawia komórki tlenu i innych substancji odżywczych, co skutkuje całkowitym niedokrwieniem i martwicą.

Co zwiększa ryzyko odmrożenia?

Na odmrożenia narażone są szczególnie miejsca, w których skóra przylega bezpośrednio do chrząstek lub kości. Odmrożeniom najczęściej ulegają palce rąk i nóg, nos, policzki oraz małżowiny uszne. Dotykają one dużo częściej osoby pracujące na zewnątrz czy nadużywające alkoholu. Na odmrożenia są narażeni także sportowcy uprawiający dyscypliny zimowe, np. narciarze, łyżwiarze, ale przede wszystkim himalaiści. Stopień zamarzania tkanek poza temperaturą zależy również od obecności wiatru, wilgotności powietrza, właściwego ubioru, czynników wewnętrznych (np. miażdżyca kończyn obwodowych) i zewnętrznych utrudniających krążenie długotrwałe unieruchomienie, nikotynizm).

Polecane dla Ciebie

Stopnie, klasyfikacja odmrożeń

Stosuje się 4-stopniowy podział odmrożeń:

 • odmrożenia I° – objawem jest zaczerwienienie skóry z następowym jej zblednięciem i brakiem reakcji na bodźce;
 • odmrożenia II° – na powierzchni skóry pojawiają się pęcherze wypełnione treścią surowiczą, wokół pęcherzy obserwuje się przekrwienie i obrzęk;
 • odmrożenia III° – pęcherze obecne na powierzchni skóry powiększają się, a ich wnętrze wypełnia krwisty płyn, dodatkowo pojawia się powierzchowna martwica;
 • odmrożenia IV° – głębokie zmiany obejmujące całą skórę, mięśnie, ścięgna, a nawet kości, dochodzi do rozwoju głębokiej martwicy.

Warto również wspomnieć o dwóch rodzajach urazów nieodmrożeniowych, które spowodowane są długotrwałym oddziaływaniem niskich temperatur powyżej 0°C:

 • Odmrozina (z łac. pernio) – na skórze obserwuje się zmiany o charakterze wysypki, zaczerwienienia, umiarkowanego obrzęku. Obecne są czerwone lub sinoniebieskie guzki na powierzchniach grzbietowych dłoni i stóp. Pojawiają się na skutek długotrwałego oddziaływania zimnego i suchego powietrza w temperaturze powyżej 0°C.
 • Stopa okopowa (zanurzeniowa) – zmiany wywołane wielodniowym narażeniem na wilgoć i zimno, morfologicznie przypominają powierzchowne zmiany oparzeniowe z towarzyszącym przekrwieniem, obrzękiem i silnym bólem. Zmiany często obserwowane były u żołnierzy podczas I wojny światowej, obecnie występują sporadycznie u bezdomnych osób.

Objawy odmrożenia – których części ciała dotyczą?

Odmrożenia pojawiają się głównie na obwodowych nieosłoniętych przed zimnem częściach ciała, tj. nos, uszy, palce rąk i nóg. U dzieci często dochodzi do odmrożenia policzków i brody w trakcie zimowych zabaw na śniegu. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniego do warunków pogodowych stroju i ochrony odsłoniętej skóry kremami i maściami chroniącymi przed mroźnym powietrzem, a w konsekwencji odmrożeniami.

Powikłaniem niektórych zabiegów zarówno kosmetycznych (kriolipoliza), jak i medycznych (krioterapia) z użyciem zimna mogą być miejscowe odmrożenia skóry. W przypadku kriolipolizy – zabiegu polegającym na redukcji tkanki tłuszczowej, podczas którego zamraża się komórki tłuszczowe – może dojść do odmrożeń okolicy brzucha lub ud.

Pierwsza pomoc w odmrożeniach – jak się zachować i czego nie robić?

Pierwsza pomoc w odmrożeniach zależy od rozległości i głębokości zniszczonych przez zimno tkanek.

W postępowaniu przedszpitalnym poszkodowanego należy przenieść do ciepłego pomieszczenia, rozluźnić obcisłą odzież, rozsznurować buty, ponieważ zmniejszenie ucisku poprawia ukrwienie w odmrożonych częściach ciała. Odmrożone obszary należy ogrzewać stopniowo. Nie powinno się gwałtownie pocierać skóry. Należy zadbać o dodatkowe okrycie poszkodowanego. Można zanurzyć odmrożone kończyny w letniej, nie przekraczającej 40°C wodzie. Wyższe temperatury mogą być przyczyną oparzeń. Pomocne jest podawanie ciepłych napojów, ale zabronione jest spożywanie alkoholu. Powierzchowne rany na skórze spowodowane działaniem zimna należy zabezpieczyć jałowym opatrunkiem. Głębsze zmiany skórne pod postacią pęcherzy, owrzodzeń czy martwicy wymagają pilnego leczenia w warunkach szpitalnych, gdyż w ekstremalnych przypadkach może dojść do amputacji odmrożonych kończyn lub ich fragmentów.

Co stosować przy odmrożeniach?

Rokowanie w odmrożeniach I stopnia jest dobre. Zmiany zwykle goją się samoistnie, bez pozostawienia śladu. Odmrożenia II stopnia wymagają jedynie terapii miejscowej. Przez wiele tygodni, a nawet miesięcy mogą utrzymywać się: mrowienie, nadmierne pocenie, parestezje (niewłaściwe odczuwanie bodźców w wyniku uszkodzenia nerwów obwodowych), nadwrażliwość na bodźce odmrożonych części ciała. Odmrożenia III i IV stopnia najczęściej wymagają leczenia szpitalnego. W tym wypadku stosuje się leczenie chirurgiczne, profilaktycznie stosowane są leki przeciwzakrzepowe i leki poprawiające krążenie. Istotnym elementem w procesie zdrowienia jest odpowiednia pielęgnacja skóry i natłuszczanie jej. Często po wygojeniu głębokich odmrożeń powstają trwałe owrzodzenia skóry, a przez długi okres (miesiące, lata) występują dolegliwości bólowe.

Jak uniknąć odmrożeń?

Podstawą profilaktyki odmrożeń jest unikanie ekspozycji na niskie temperatury. Podczas intensywnych opadów śniegu, silnych wiatrów, ujemnych temperatur warto pozostać w domu. Jeżeli musimy opuścić dom, należy ubrać się ciepło, najlepiej założyć kilka warstw luźnej, ciepłej odzieży. Wskazane jest stosowanie kremów natłuszczających chroniących przed zimnem i mrozem.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jak powstaje nowotwór?

  Nowotwory są główną przyczyną zgonów na świecie. Szacuje się, że w Polsce choruje na nie ponad milion osób, a ok. 100 tys. umiera. Niestety, statystyki te z roku na rok są coraz mniej optymistyczne. Jak powstaje nowotwór? Czy da się zapobiec jego rozwojowi?

 • Gorączka plamista Gór Skalistych – przyczyny, objawy, leczenie

  Dla przeciętnego Polaka gorączka plamista Gór Skalistych brzmi niezwykle egzotycznie. Nie da się ukryć, że choroba w Polsce jest bardzo rzadko spotykana. Zagrożenie jest jednak realne, zwłaszcza dla osób, które podróżują do Stanów Zjednoczonych.

 • Zatrucie nikotynowe – objawy, leczenie przedawkowania

  Objawy zatrucia nikotyną zależne są głównie od liczby wypalonych papierosów. Uznaje się, że aby doszło do wystąpienia zatrucia nikotynowego, konieczne jest przyjęcie w krótkim czasie ok. 4-8 mg nikotyny. Podstawą oczyszczania organizmu z nikotyny jest oczywiście rzucenie palenia papierosów. Większość nikotyny dostarczanej wraz z wypalanym papierosem wydalana jest niemal natychmiastowo przez nerki.

 • WZW C – przyczyny, objawy, czynniki ryzyka wirusowego zapalenia wątroby typu C

  Wirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV) to choroba wywołana przez wirusa zapalenia wątroby typu C. Choroba ta jest często nazywana „cichym zabójcą”, ponieważ wczesne stadium infekcji często nie daje objawów, a osoba zakażona może przez wiele lat nie wiedzieć, że jest chora. Wirusowe zapalenie wątroby typu C może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak marskość wątroby, rak wątrobowokomórkowy i niewydolność wątroby, jeśli nie zostanie zdiagnozowane i leczone na czas. Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu C mogą obejmować zmęczenie, utratę apetytu, nudności i wymioty, bóle brzucha, ciemny mocz, żółtaczkę, świąd skóry czy bóle stawów.

 • Perforacja jelita – przyczyny, objawy, leczenie

  Perforacja jelita to bardzo poważne schorzenie, które wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Nieleczone może doprowadzić do śmierci. Jak rozpoznać przedziurawione jelito i co jest jego przyczyną? Jak wygląda leczenie i czy może się objeść bez interwencji chirurga?

 • Chłoniak – objawy, leczenie, rokowania i rodzaje nowotworu układu chłonnego

  Chłoniakiem określa się nieprawidłowy rozrost tkanki limfatycznej. Jednoznaczne wyjaśnienie pochodzenia chłoniaków i przyczyn ich występowania nadal pozostaje wyzwaniem dla współczesnej medycyny. Podstawą leczenia wszystkich rodzajów chłoniaków jest chemioterapia.

 • By-passy, czyli pomostowanie aortalno-wieńcowe – na czym polega ten zabieg?

  Pojęcie by-passów, używane często w środowisku medycznym, nadal nie jest do końca jasne dla reszty społeczeństwa. Pomostowanie aortalno-wieńcowe umożliwia doprowadzenie krwi do serca, co jest szczególnie istotne w przypadku m.in. zablokowania tętnic wieńcowych przez blaszki miażdżycowe.

 • Jak odchudzić dziecko? Praktyczne porady dietetyka

  Statystyki w kwestii nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży są z roku na rok gorsze. Coraz więcej dzieci w Polsce boryka się ze zbyt wysoką masą ciała. Jako rodzice, chcemy jak najlepiej dla swoich pociech, dlatego zaczynamy wyszukiwać informacji dotyczących odchudzania dzieci. Jak poradzić sobie z nadwagą lub otyłością dziecka? Jakie kroki warto podjąć w tym kierunku? I ostatnie – czy dzieci powinno się odchudzać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij