zdjęcie tengenowskie złamania awulsynego PCL
Mateusz Burak

Złamanie awulsyjne – przyczyny, diagnostyka, leczenie, rehabilitacja

Złamanie awulsyjne polega na oderwaniu fragmentu kości w miejscu przyczepu np. mięśnia. Dochodzi do niego w wyniku gwałtownych ruchów. Wówczas siła aparatu mięśniowego jest większa od wytrzymałości kości. Jak zatem rozpoznać załamanie awulsyjne? W jaki sposób można je leczyć? Ile trwa rehabilitacja? Podpowiadamy.

Złamanie awulsyjne zazwyczaj dotyczy młodych sportowców. Wiąże się z przekroczeniem granicy wytrzymałości tkanek, które często są skutkiem gwałtownych ruchów. Wówczas fragment kostny zostaje oderwany wraz z przyczepem mięśniowym. Powszechnie znaną lokalizacją jest kolec biodrowy przedni górny. Pełne wyleczenie takiego urazu może zająć nawet 3 miesiące.

Złamanie awulsyjne – na czym polega? W jakim miejscu dochodzi do niego najczęściej?

Złamanie jest rodzajem uszkodzenia struktury kości, które najczęściej wynika z urazu. W sytuacji, gdy mamy do czynienia ze złamaniem awulsyjnym, dochodzi do oderwania fragmentu kostnego w miejscu przyczepu mięśnia, ścięgna lub więzadła. Tego rodzaju urazy występują zazwyczaj w przypadku osób uprawiających sport oraz poddających się intensywnemu wysiłkowi fizycznemu.  

Do najczęstszych lokalizacji złamań awulsyjnych zalicza się złamanie w obrębie łokcia, biodra oraz kostki. Niekiedy taka sytuacja również ma miejsce w obrębie struktur ręki, ramienia oraz kolana. Uszczegóławiając, są to: kostka boczna, kolec biodrowy, palec, kostka przyśrodkowa, paliczek, staw skokowy, kolano, kości śródstopia, rzepka.

Jak zapobiegać złamaniom awulsyjnym?

Chcąc prowadzić skuteczną profilaktykę zapobiegającą urazom w postaci złamań awulsyjnych, należy przede wszystkim właściwie przygotować się do uprawiania sportu. Rzecz polega na rozgrzewce oraz ćwiczeniach rozciągających bezpośrednio przed przystąpieniem do aktywności. Czas na to poświęcony powinien wynosić przynajmniej 10 minut. Dzięki temu mięśnie oraz pozostałe tkanki będą bardziej elastyczne i wytrzymałe, co w efekcie sprawi, że będą mniej podatne na kontuzje.

Czynnikiem potencjalnie sprzyjającym powstawaniu złamań awulsyjnych jest wykonywanie szybkich, intensywnych ruchów takich jak skręty oraz dynamiczne, gwałtowne zmiany kierunku. Wobec tego najbardziej ryzykowne pod względem doznania opisywanego urazu są sporty takie, jak: piłka nożna, boks, tenis ziemny, siatkówka. Aktywności potencjalnie sprzyjające kontuzji to również: sprint, kopanie, skoki, upadek na wyciągniętą i wyprostowaną kończynę górną.  

Złamanie awulsyjne – objawy

Do objawów złamania z oderwaniem fragmentu kostnego zalicza się:

 • eksplozywny, silny ból w okolicy urazu,
 • wystąpienie obrzęku oraz zasinienia,
 • bolesne ograniczenie możliwości ruchu,
 • niestabilność stawu położonego w pobliżu złamania,
 • częściowa lub całkowita utrata funkcji ruchu.
Żeby dokładnie ocenić lokalizację i rozległość urazu, należy wykonać diagnostykę obrazową z wykorzystaniem zdjęcia rentgenowskiego.

Polecane dla Ciebie

Złamanie awulsyjne – badania

W celu ustalenia lokalizacji złamania awulsyjnego lekarz przeprowadza badanie fizykalne. W tym celu stosuje się palpację oraz testowanie możliwości ruchu. Następnie zleca się badanie rentgenowskie, które pozwala dokładnie uwidocznić strukturę uszkodzonej tkanki kostnej.   

W przypadku, gdy obraz jest niewystarczający, stosuje się poszerzoną diagnostykę. Wówczas pomocna okazuje się tomografia komputerowa, umożliwiająca dokładniejszą analizę kości oraz tkanek miękkich i narządów wewnętrznych. Niemniej w większości przypadków wystarczające okazuje się wykonanie rentgenogramu.

Złamanie awulsyjne – leczenie    

Leczenie jest zależne od tego, która kość została złamana. Ważnym czynnikiem także jest kwestia tego, z jakim rodzajem doznanego urazu mamy do czynienia.

Najczęściej stosuje się unieruchomienie w opatrunku gipsowym lub specjalistycznej szynie. Lekarz może także zarekomendować zażywanie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Dodatkowo zaleca się ograniczenie aktywności ruchowej oraz schładzanie okolicy urazu za pomocą woreczków z lodem, jeśli oczywiście pozwala na to opatrunek unieruchamiający.

Gdy dochodzi do bardzo znaczącej niestabilności połączeń stawowych, wymagana wówczas jest interwencja chirurgiczna, która pozwala zespolić uszkodzone struktury. Jedną z możliwości jest otwarta redukcja. Polega ona na wykonaniu nacięcia i następnie przywróceniu właściwego ułożenia kości. Kolejna możliwość to stabilizacja wewnętrzna. W tym przypadku używa się metalowych elementów, aby móc trwale ustabilizować i wyrównać kości. Przykładami takiego sprzętu są szpilki, śruby, pręty oraz płytki.

Gdy lokalizacja złamania nie pozwala na założenie opatrunku unieruchamiającego, lekarz zazwyczaj zaleca odpoczynek, a następnie odciążenie nadwerężonej kończyny przez wykorzystanie kul ortopedycznych.

Zbyt krótki okres rekonwalescencji grozi odnowieniem się kontuzji lub ponownym urazem.

Złamanie awulsyjne – rehabilitacja

Rehabilitacja przy złamaniu awulsyjnym może być częściowo prowadzona jeszcze w unieruchomieniu. Mianowicie można wówczas dokonywać ekspozycji na działanie pola magnetycznego, co powinno przyczynić się do przyśpieszenia zrostu kostnego, regeneracji tkanek oraz zmniejszenia ewentualnego obrzęku. Po zdjęciu opatrunku wykonuje się ćwiczenia mające na celu odbudowę masy mięśniowej oraz ukierunkowane na odzyskanie fizjologicznych możliwości ruchu.

Bardzo ważnymi elementami w rehabilitacji są powrót siły oraz przywrócenie pełnej sprawności. W tym celu stosuje się różne metody terapeutyczne takie jak PNF, ćwiczenia propriocepcji czy ćwiczenia izometryczne. 
 1. J. Schiller, S. DeFroda, T. Blood, Lower Extremity Avulsion Fractures in the Pediatric and Adolescent Athlete, „Journal of the American Academy of Orthopaedic Surgeons”, nr 25 2017.
 2. C. A. Popkin , W. N. Levine, C. S. Ahmad, Evaluation and management of pediatric proximal humerus fractures, „Journal of the American Academy of Orthopaedic Surgeons”, nr 23 2015.
 3. O. Nachtrab, V. N. Cassar-Pullicino, R. Lalam, B. Tins, P. N. Tyrrell, J. Singh, Role of MRI in hip fractures, including stress fractures, occult fractures, avulsion fractures, „European Journal of Radiology”, nr 81 2012.
 4. I. B. Ghanem, M. Rizkallah, Pediatric avulsion fractures of pelvis: current concepts, „Current Opinion in Pediatrics”, nr 30 2018.
 5. K. P. Robinson, M. B. Davies, Talus avulsion fractures: are they accurately diagnosed?, „Injury”, nr 46 2015.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Rak żołądka – przyczyny, wczesne objawy, leczenie

  Podobnie jak większość nowotworów, rak żołądka rozwija się wiele lat, początkowo nie dając żadnych specyficznych objawów. Niestety, najczęściej rozpoznawany jest w stadium bardzo trudnym do wyleczenia, co w większości przypadków prowadzi do zgonu chorego. Kluczowa jest zatem szybka diagnostyka i wdrożenie skutecznej terapii. Jakie są wczesne objawy raka żołądka? Na co zwrócić uwagę?

 • Dializy – kiedy się je stosuje, jak długo, koszt, skutki uboczne

  Wprowadzenie terapii nerkozastępczej (potocznie dializ) było przełomowym osiągnięciem pozwalającym wydłużyć życie pacjentom z niewydolnością nerek. Najpowszechniej stosowana jest hemodializa, która wykorzystywana jest zarówno w przypadkach nagłego zachorowania, jak i w czasie leczenia przewlekłego.

 • HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie zakażenia wirusem HPV

  HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, ma ponad 120 typów, z czego część jest wysokoonkogenna. Human papilloma virus jest odpowiedzialny m.in. za raka szyjki macicy, gardła i krtani, prącia. HPV jest także przyczyną powstawania łagodnych zmian, takich jak kurzajki czy brodawki płciowe. Do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego najczęściej dochodzi w trakcie stosunków seksualnych oraz przez kontakt z naskórkiem osoby zakażonej.

 • Aplazja szpiku kostnego – objawy, przyczyny, leczenie

  Aplazja szpiku kostnego, zwana również niedokrwistością aplastyczną lub anemią aplastyczną, to choroba, którą można podzielić na wrodzoną lub nabytą. Schorzenie może pojawić się nagle lub rozwijać się przez wiele miesięcy, nie dając przy tym żadnych specyficznych objawów.

 • Terapia dźwiękiem – na czym polega? Co leczy?

  Często mówi się o tym, że muzyka łagodzi obyczaje. Jest w tym wiele prawdy. Dźwięk od lat z powodzeniem wykorzystuje się w terapii osób dorosłych i dzieci. W Polsce terapia dźwiękiem zyskuje coraz większą popularność. Jak wpływa na organizm i psychikę? Co zrobić, aby zostać profesjonalnym terapeutą?

 • Felinoterapia, czyli… leczenie kotem

  Są puszyste, ciepłe i przyjemnie mruczą. Każdy, kto jest szczęśliwym posiadaczem kota, wie, że przebywanie w jego towarzystwie jest niczym balsam dla duszy – uspokaja zszargane nerwy, poprawia samopoczucie, a nawet pozytywnie wpływa na zdrowie. Nic w tym dziwnego, ponieważ zwierzęta te od lat wykorzystywane są w terapii wielu przypadłości.

 • Rak przełyku – przyczyny, objawy i leczenie

  Rak przełyku jest złośliwym nowotworem atakującym częściej mężczyzn niż kobiety. Lekarze są zgodni, że zdecydowana większość przypadków choroby wynika z prowadzenia niezdrowego stylu życia, w tym palenia papierosów i spożywania nadmiernej ilości alkoholu. Jakie są objawy raka przełyku i jak się go leczy?

 • Czym jest diastema i jak ją leczyć?

  Diastema popularnie określana jest jako przerwa między zębami. To nie tylko cecha szczególna, a dla niektórych defekt lub dodatkowy atrybut urody, to także możliwa przyczyna zaburzeń funkcjonalnych. Przyczyny tego defektu mogą być różne. Nie zawsze wymaga leczenia. Diastema fizjologiczna obserwowana u dzieci z czasem zanika. Diastemy zamyka się przy pomocy aparatów ortodontycznych lub odbudowy estetycznej, np. przy użyciu licówek.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij