zdjęcia rentgenowskie żeber
Mateusz Burak

Złamanie żeber – przyczyny, objawy, leczenie, rehabilitacja

Złamanie żebra jest kontuzją, która pojawia się, gdy dochodzi do uszkodzenia kości w obrębie klatki piersiowej. Do najczęstszych przyczyn zalicza się uraz. Jak rozpoznać, że żebra są złamane? Jak udzielić pierwszej pomocy osobie, u której podejrzewamy złamanie żeber? Ile czasu trwa leczenie?

Wypadek samochodowy lub gwałtowne uderzenie podczas uprawiania sportów kontaktowych może doprowadzić do złamania żebra. W bardzo wielu przypadkach dochodzi jedynie do pęknięcia omawianej kości. Potencjalnie jest to niebezpieczne zjawisko, dodatkowo objawy w postaci bólu są dość intensywne. Złamane żebro jest o tyle groźne, że może doprowadzić do przebicia płuc, uszkodzenia dużych naczyń krwionośnych oraz innych narządów wewnętrznych.  

Złamane żebra – charakterystyka

Tego rodzaju uraz oznacza przerwanie ciągłości tkanki kostnej. W rezultacie pojawia się szereg dolegliwości z tym związanych. Jak już częściowo powiedziano, do najczęstszych przyczyn zalicza się bezpośrednie uderzenia w obszar klatki piersiowej. Do takich sytuacji może dochodzić podczas wypadków samochodowych, uprawiania sportów kontaktowych, przemocy, przewlekłego kaszlu, uprawiania sportów takich jak golf czy wioślarstwo.

Do czynników ryzyka mogących zwiększać prawdopodobieństwo złamania należą: osteoporoza, uprawianie sportów kontaktowych oraz zmiany nowotworowe.  

Złamane żebra – objawy

Objawy złamania żeber to zwykle:

 • zasinienie i obrzęk w miejscu urazu,
 • ból, który wyraźnie narasta podczas ruchów, oddychania, kaszlu, kichania, 
 • ograniczenie ruchu klatki piersiowej,
 • wyraźnie wyczuwalne pod skórą fragmenty kostne, 
 • bolesność uciskowa w miejscu złamania. 
Przypuszczenie złamania żebra powinno być poddane jak najszybciej procesowi diagnostyki medycznej i leczenia. W bardzo wielu przypadkach bowiem może dochodzić do przebicia płuca fragmentem uszkodzonego żebra.  

Powiązane produkty

Pierwsza pomoc przy złamaniu żeber

Pierwsza pomoc w przypadku podejrzenia takiego urazu powinna jak najlepiej zabezpieczyć pacjenta przed możliwymi komplikacjami i przygotować do transportu do szpitala.

Przede wszystkim należy ostrożnie ułożyć pacjenta w pozycji półsiedzącej. Następnie używając opaski elastycznej lub bandaża (pas, opaska uciskowa), owinąć dosyć ciasno obszar klatki piersiowej ze szczególnym uwzględnieniem miejsca, w którym prawdopodobnie doszło do złamania. Istotne jest, aby w ten sposób ograniczyć ruchy klatki piersiowej, a jednocześnie pozostawić możliwość w miarę swobodnego oddychania. Pomoże to zmniejszyć ryzyko ewentualnych powikłań po złamaniu żeber takich jak płuco przebite złamaną kością.

Złamane żebra – rozpoznanie

Jak rozpoznać złamanie żebra lub żeber? Rozpoznanie ustala się w oparciu o wywiad, badanie fizykalne oraz diagnostykę obrazową. Ortopeda jest w stanie dokładnie określić rodzaj urazu dopiero po wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego (złamane czy stłuczone żebro).

W przypadku, gdy jest podejrzenie, że doszło do uszkodzenia ważnych narządów, dokonuje się poszerzenia diagnostyki przez wykonanie dodatkowych badań, takich jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny.

Leczenie złamanych żeber – jak wygląda, ile trwa?

Bardzo ważne jest, aby uzyskać odpowiednią ulgę w bólu. Gdy głęboki wdech prowokuje objawy bólowe, może okazać się, że rozwinie się zapalenie płuc. Gdy zaś leki podawane doustnie nie pomagają dostatecznie, konieczne może okazać się długotrwałe znieczulenie nerwów zaopatrujących żebra. Natomiast, gdy ból jest pod kontrolą, bardzo ważne jest wprowadzenie ostrożnych ćwiczeń oddechowych. Płytki oddech bowiem może narazić pacjenta na rozwinięcie się zapalenia płuc.

W przeszłości stosowano długotrwale owijki kompresyjne, elastyczne bandaże, które były bardzo pomocne w unieruchomieniu. Dziś rekomenduje się je jedynie w ramach udzielania pierwszej pomocy, gdyż ich przewlekłe stosowanie utrudnia głębokie oddychanie, co wiąże się z ryzykiem wystąpienia zapalenia płuc.

Jak długo trwa leczenie? Proces gojenia złamanych żeber może trwać nawet 2 miesiące. W tym czasie należy ograniczyć aktywność ruchową, w miarę potrzeb stosować leki na kaszel i stosować dietę bogatą w składniki odżywcze takie jak wapń. Ile trwa zwolnienie? Posiadając wiedzę na temat tego, ile się goi złamane żebro i jak długo zrastają się uszkodzenia tkanki kostnej, orientacyjnie można określić czas przebywania na zwolnieniu jako 8–10 tygodni. Wszystko oczywiście jest zindywidualizowane i określa to lekarz po wnikliwym procesie diagnostycznym.

Złamane żebra – jak spać?

W przypadku złamanego żebra bardzo ważne jest ograniczenie aktywności ruchowej oraz unikanie upadków i zdarzeń, które mogłyby pogłębić uraz. Podczas spania zaleca się układanie na boku po stronie urazu. Pomoże to ograniczyć ruchy złamanego żebra, ustabilizować je, co będzie sprzyjać procesowi gojenia i odbudowy tkanki kostnej.

Złamane żebra – rehabilitacja

Rehabilitacja to w tym przypadku stosowanie ostrożnych ćwiczeń oddechowych, których celem jest utrzymanie w miarę możliwości odpowiedniej wentylacji, głębokości oddechu, co pozwala zapobiec wystąpieniu zapalenia płuc. Bardzo pomocne mogą okazać się zabiegi fizykoterapeutyczne takie jak ekspozycja na pole magnetyczne, laseroterapia, stosowanie ciepłolecznictwa, które złagodzą ból i przyspieszą regenerację.

Złamane żebra – powikłania

Do powikłań po złamaniu żeber zalicza się odmę, uszkodzenie narządów wewnętrznych i dużych naczyń, zapalenie płuc oraz zniekształcenie obrysów klatki piersiowej. Są to zdarzenia często wymagające interwencji chirurgicznej. W przypadku odmy zaleca się wykonanie drenażu, który odprowadzi nadmiar powietrza z opłucnej. Zniekształcenie obrysów zwykle wymaga leczenia operacyjnego w celu ustabilizowania odłamów z użyciem specjalistycznego instrumentarium.

 1. J. W. Rostas, T. B. Lively, S. B.Brevard i in., Rib fractures and their association With solid organ injury: higher rib fractures have greater significance for solid organ injury screening, „The American Journal of Surgery”, nr 213 2017.
 2. F. M. Pieracci, J. Coleman, F. Ali-Osman i in., A multicenter evaluation of the optimal timing of surgical stabilization of rib fractures, „Journal of Trauma and Acute Care Surgery”, nr 84 2018..
 3. F. Turk, A. B. Kurt, S. Saglam, Evaluation by ultrasound of traumatic rib fractures missed by radiography, „Emergency Radiology”, nr 17 2010.
 4. O. Katrancioglu, Y. Akkas, S. Arslan, E. Sahin, Spontaneous rib fractures, „Asian Cardiovascular and Thoracic Annals”, nr 23 2015.
 5. A. A. Assi, Y. Nazal, Rib fracture: Different radiographic projections, „Polish Journal Of Radiology”, nr 77 (4) 2012.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przyczyny, objawy, leczenie, żywienie przy WZJG

  Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG, colitis ulcerosa) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy, prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

 • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

  Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

 • Cytomegalia (CMV) – co to za choroba? Jakie są objawy?

  Cytomegalia jest chorobą wirusową, która wywoływana jest przez wirusa o nazwie Cytomegalovirus hominis, w skrócie CMV. Zakażenie wirusem cytomegalii jest bardzo szeroko rozpowszechnione, natomiast zdecydowana większość infekcji (ponad 99%) przebiega bezobjawowo i pacjent przez przypadek dowiaduje się, że w przeszłości przebył takie zakażenie. Jednak u płodów i noworodków ze względu na niedojrzałość układu odpornościowego, jak również u osób z wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej, cytomegalia może przebiegać w sposób ostry, a obraz choroby może być bardzo różny.

 • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

  Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

 • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

  Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

 • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

  Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

 • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

  Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

 • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

  Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij