zgarbiona kobieta siedzi na krześle
Mateusz Burak

Garbienie się – przyczyny i skutki. Co robić, aby się nie garbić?

Garbienie się to nawyk, który niesie za sobą wiele niekorzystnych konsekwencji. Oprócz zaokrąglenia w górnej części pleców osoby garbiące się mogą doświadczać drętwienia kończyn, problemów z równowagą, a w skrajnych przypadkach nawet niewydolności oddechowej. Jak walczyć ze zgarbioną sylwetką? Jakie ćwiczenia na garbienie się?

Obecnie bardzo często spotykaną postawą jest garbienie się. Ma to związek z powiększoną kifozą piersiową. Inaczej nazywa się to także zaokrąglonymi plecami. Istnieje szereg sposobów postępowania, które mogą pomóc wyeliminować tę wadę postawy ciała.  

Garbienie się – czym dokładnie jest? Dlaczego się garbimy?

Garbienie się jest związane z nadmiernie pogłębioną krzywizną kręgosłupa jaką jest kifoza. W rezultacie górna część pleców staje się widocznie zaokrąglona. W ten sposób sylwetka pacjenta wydaje się pochylona do przodu, zgarbiona. W warunkach fizjologicznych krzywizny wspierają funkcję amortyzacyjną kręgosłupa. W momencie, kiedy krzywizna staje się nadmiernie pogłębiona może to doprowadzać do przeciążeń narządu ruchu, wpływać na postawę oraz sprawiać trudność podczas wykonywania niektórych czynności.

W każdym przypadku podejrzenia wady postawy należy skonsultować się z ortopedą i fizjoterapeutą.

Garbienie się – dolegliwości

Głównym objawem garbienia się jest wspomniane zaokrąglenie i garb w górnej części pleców. Dodatkowo mogą pojawiać się:

  • ból oraz sztywność łopatek, pleców,
  • drętwienie w obrębie kończyn dolnych,
  • zwiększone napięcie mięśni tylnej strony kończyn dolnych, 
  • uczucie ekstremalnego zmęczenia, 
  • spłycenie oddechu, 
  • problemy z równowagą, 
  • problemy z układem pokarmowym. 
W skrajnych przypadkach mogą pojawić się nawet niewydolność oddechowa, zaburzenia pracy serca, co jest wynikiem zmniejszania przestrzeni klatki piersiowej.

Powiązane produkty

Konsekwencje garbienia się

Najlepszą perspektywę oraz rokowania daje niewątpliwie wczesna diagnoza. Większość osób, które zostały odpowiednio wcześnie poddane procesowi diagnostycznemu oraz leczeniu, zachowują prawidłową funkcję kręgosłupa i nie wymagają operacji. W innym przypadku może dochodzić do narastania deformacji. Prowadzi to do bardzo poważnych problemów zdrowotnych. Deformacja może utrwalić się na tyle, że nie będzie możliwe leczenie bez wykorzystania procedur chirurgicznych. Takie mogą być skutki garbienia się.  

Przyrządy na garbienie się – okiem fizjoterapeuty

Korektory postawy typu pajączek, pasy przeciw garbieniu się posiadają bardzo różne opinie. Ich użytkowanie wymaga także odpowiedniej wiedzy. Nie powinno się stosować tego typu urządzeń w utrwalonych wadach postawy, przy współistniejącej skoliozie czy bocznym skrzywieniu kręgosłupa. Doświadczenie autora mówi, że zdecydowanie trwalsze i lepsze efekty przyniesie korekta postawy za pomocą umiejętnie dobranych ćwiczeń.

Gorset ortopedyczny jest stosowany w przypadku dużych deformacji kręgosłupa. Najczęściej w sytuacji szybkiej progresji skrzywienia połączonej z występowaniem innych deformacji. Żeby móc zastosować gorset, pacjent musi spełniać odpowiednie kryteria. W przeciwnym przypadku mogłoby to poważnie zaszkodzić i spowodować pogłębienie się wady postawy ciała.  

Ćwiczenia na garbienie się

Jak się nie garbić? Jak przestać? Bardzo dobrym sposobem są ćwiczenia i rehabilitacja. Pomagają one przywrócić równowagę mięśniową i wyrobić nawyk utrzymywania prawidłowej postawy ciała. Warunkiem jest całkowicie zindywidualizowany plan terapii. Każdy pacjent wymaga bowiem nieco odmiennych ćwiczeń oraz intensywności takiej rehabilitacji. Istotna jest także kontrola fizjoterapeuty.

Przykładowy zestaw ćwiczeń profilaktycznych obejmuje:

Pozycja wyjściowa: siad skrzyżny, ręce na kolanach. Pod pupą końcówki taśmy rehabilitacyjnej. Środek taśmy powinien zostać umieszczony na głowie. Należy upewnić się, że taśma jest wystarczająco napięta. RUCH: Podczas ćwiczenia należy wykonać elongację kręgosłupa, napinając tym samym taśmę. Taką pozycję trzeba utrzymać 10–20 sekund. Ćwiczenie należy powtórzyć w 2 seriach po 10 powtórzeń.

Pozycja wyjściowa: siad na krześle. W rękach końce taśmy rehabilitacyjnej. RUCH: Polega na rozciąganiu taśmy poprzez odwiedzenie kończyn górnych wyprostowanych w stawach łokciowych. Taśma powinna być naprężona i oparta o klatkę piersiową. Pozycję skrajną należy utrzymać 5–10 sekund. Ćwiczenie powtarzamy w 2 seriach po 10 powtórzeń.  

Pozycja wyjściowa: Leżenie przodem, ręce ustawione w pozycji tzw. skrzydełek. RUCH: Polega na unoszeniu głowy, górnej części tułowia oraz rąk nad ziemię. Pozycję należy utrzymać 5–10 sekund. Ćwiczenie powtarzamy w 2 seriach po 10 powtórzeń.  

Pozycja wyjściowa: Siad klęczny, ręce wyprostowane umieszczone na podłodze. RUCH: Polega na przesuwaniu rąk po podłodze, do przodu z jednoczesną elongacją kręgosłupa. Pośladki nie powinny odrywać się od pięt. Pozycję skrajną utrzymujemy 5–10 sekund. Ćwiczenie należy powtórzyć 10 razy  w 2 seriach. 

Sprawdź na DOZ.pl: Gumy do ćwiczeń.

Co robić, aby się nie garbić?

Chcąc wdrożyć działania profilaktyczne, aby zapobiec ewentualnemu garbieniu się, należy zastosować kilka bardzo ważnych kroków. Przede wszystkim trzeba pamiętać o utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała. Systematycznie warto wzmacniać mięśnie pleców oraz brzucha. Należy dbać o utrzymywania właściwej masy ciała. W przeciwnym przypadku może to sprzyjać pojawianiu się wad postawy i pogłębianiu fizjologicznych krzywizn, jak ma to miejsce u kobiet w ciąży.

Kolejną ważną rzeczą jest noszenie artykułów szkolnych w solidnie zaprojektowanych, dobrze wyregulowanych plecakach. Warto rozważyć tornister na kółkach, co znacznie odciąża kręgosłup. Bardzo ważne jest utrzymywanie wysokiego poziomu aktywności fizycznej, aby móc wzmocnić gorset mięśniowy i utrzymać elastyczność tkanek. 

  1. D. Singla, Z. Veqar, Association Between Forward Head, Rounded Shoulders, and Increased Thoracic Kyphosis: A Review of the Literature, „Journal of Chiropractic Medicine”, nr 16 2017.
  2. T. Roghani, M. K. Zavieh, F. D. Manshadi, N. King, W. Katzman, Age-related hyperkyphosis: update of its potential causes and clinical impacts-narrative review, „Aging Clinical and Experimental Research”, nr 29 2017.
  3. W. B. Katzman, L. Wanek, J. A. Shepherd, D. E. Sellmeyer, Age-related hyperkyphosis: its causes, consequences, and management, „Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy”, nr 40 2010.
  4. D. R. Patel, E. Kinsella, Evaluation and management of lower back pain in young athletes, „Translational Pediatrics”, nr 6 2017.
  5. S. Huq, J. Ehresman, E. Cottrill, A. K. Ahmed i in., Treatment approaches for Scheuermann kyphosis: a systematic review of historic and current management, „Journal of Neurosurgery: Spine”, nr 32 2019.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Erytrol – kalorie, właściwości. Czy jest zdrowy? Czy można go stosować u diabetyków?

    Erytrytol (erytrol) to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80% sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną. Jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

  • Jakie leki wziąć ze sobą w wakacyjną podróż?

    Choć wakacyjna podróż kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem i relaksem w ciepłym klimacie, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych gwarantów, że wszystko pójdzie dobrze, jest zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Co wziąć ze sobą w podróż?

  • Dlaczego koty nie powinny jeść suchej karmy?

    Niestety, mimo że sucha karma jest wygodnym rozwiązaniem, nie jest odpowiednim pokarmem dla kota. Ze względu na szereg uwarunkowań anatomicznych koty nie są przystosowane do diety opartej na zbożach i dużej ilości węglowodanów. Obecne czasy to życie w ciągłym pośpiechu, łatwiej więc napełnić miskę raz dziennie suchymi chrupkami, niż zadbać o świeży pokarm z puszki lub surowe mięso na każdy posiłek.

  • Jak pomóc kotu i psu w upały? Jak rozpoznać udar cieplny i jak mu zapobiec?

    Podobnie jak u ludzi, u zwierząt długa ekspozycja na wysoką temperaturę również może prowadzić do udaru cieplnego. Koty są na niego szczególnie narażone podczas upałów ze względu na zamiłowanie do wygrzewania się na słońcu oraz słabsze możliwości odprowadzania nadmiaru ciepła. Jak rozpoznać udar, jak udzielić pierwszej pomocy i jak zapobiegać jego wystąpieniu?

  • Karma sucha i mokra dla kota – jak czytać skład? Które smaczki są dobrej jakości?

    Obecnie rynek kocich karm jest bardzo zróżnicowany. Opiekun staje przed wyborem – karma sucha czy karma mokra? Monoproteinowa czy ze zróżnicowanym źródłem białka? Bytowa czy filetowa? Istnieje kilka modeli dietetycznych, które w zależności od możliwości opiekuna będą w stanie pokryć zapotrzebowanie kota na wszelkie składniki odżywcze.

  • 10 postaci z bajek Disneya, które mają objawy zaburzeń psychicznych

    Wiele osób dopatruje się zaburzeń psychicznych u postaci z filmów, seriali, a nawet bajek. Czy w Stumilowym Lesie Kłapouchy miałby depresję, Tygrys ADHD, a Kubuś Puchatek zaburzenia odżywiania? Na zaburzenia psychiczne u postaci z bajek warto jednak spojrzeć z przymrużeniem oka, bo choć niektóre z nich faktycznie przejawiają objawy natury psychicznej, to nie wiadomo, czy taki był zamysł ich twórców. Jakie problemy o podłożu psychicznym możemy zobaczyć u postaci z bajek Disneya?

  • Grzyby reishi – działanie, zalecenia i przeciwwskazania

    Lakownica żółtawa, znana szerzej jako grzyb reishi, zyskuje coraz większą popularność. Grzyby te cenione są ze względu na swoje potencjalne właściwości prozdrowotne, które obejmują między innymi działanie antyoksydacyjne. Sugeruje się, że grzyby reishi mogą korzystnie wpływać na odporność organizmu oraz wspierać układ nerwowy i układ krążenia. Jakie jest dokładne działanie grzybów reishi? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania lakownicy żółtawej, czyli „grzyba nieśmiertelności”?

  • Jak się przygotować na przybycie kociaka lub szczeniaka do domu? Co kupić?

    Moment, w którym wyczekany i wymarzony zwierzak ma pojawić się w domu, to na pewno radosne wydarzenie. Warto się na nie odpowiednio przygotować, aby uniknąć stresu czy potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. Będzie to także pomocne w zminimalizowaniu ewentualnych zniszczeń w domu, które często są nieodłącznym elementem opieki nad młodym zwierzakiem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl