zgarbiona kobieta siedzi na krześle
Mateusz Burak

Garbienie się – przyczyny i skutki. Co robić, aby się nie garbić?

Garbienie się to nawyk, który niesie za sobą wiele niekorzystnych konsekwencji. Oprócz zaokrąglenia w górnej części pleców osoby garbiące się mogą doświadczać drętwienia kończyn, problemów z równowagą, a w skrajnych przypadkach nawet niewydolności oddechowej. Jak walczyć ze zgarbioną sylwetką? Jakie ćwiczenia na garbienie się?

Obecnie bardzo często spotykaną postawą jest garbienie się. Ma to związek z powiększoną kifozą piersiową. Inaczej nazywa się to także zaokrąglonymi plecami. Istnieje szereg sposobów postępowania, które mogą pomóc wyeliminować tę wadę postawy ciała.  

Garbienie się – czym dokładnie jest? Dlaczego się garbimy?

Garbienie się jest związane z nadmiernie pogłębioną krzywizną kręgosłupa jaką jest kifoza. W rezultacie górna część pleców staje się widocznie zaokrąglona. W ten sposób sylwetka pacjenta wydaje się pochylona do przodu, zgarbiona. W warunkach fizjologicznych krzywizny wspierają funkcję amortyzacyjną kręgosłupa. W momencie, kiedy krzywizna staje się nadmiernie pogłębiona może to doprowadzać do przeciążeń narządu ruchu, wpływać na postawę oraz sprawiać trudność podczas wykonywania niektórych czynności.

W każdym przypadku podejrzenia wady postawy należy skonsultować się z ortopedą i fizjoterapeutą.

Garbienie się – dolegliwości

Głównym objawem garbienia się jest wspomniane zaokrąglenie i garb w górnej części pleców. Dodatkowo mogą pojawiać się:

 • ból oraz sztywność łopatek, pleców,
 • drętwienie w obrębie kończyn dolnych,
 • zwiększone napięcie mięśni tylnej strony kończyn dolnych, 
 • uczucie ekstremalnego zmęczenia, 
 • spłycenie oddechu, 
 • problemy z równowagą, 
 • problemy z układem pokarmowym. 
W skrajnych przypadkach mogą pojawić się nawet niewydolność oddechowa, zaburzenia pracy serca, co jest wynikiem zmniejszania przestrzeni klatki piersiowej.

Polecane dla Ciebie

Konsekwencje garbienia się

Najlepszą perspektywę oraz rokowania daje niewątpliwie wczesna diagnoza. Większość osób, które zostały odpowiednio wcześnie poddane procesowi diagnostycznemu oraz leczeniu, zachowują prawidłową funkcję kręgosłupa i nie wymagają operacji. W innym przypadku może dochodzić do narastania deformacji. Prowadzi to do bardzo poważnych problemów zdrowotnych. Deformacja może utrwalić się na tyle, że nie będzie możliwe leczenie bez wykorzystania procedur chirurgicznych. Takie mogą być skutki garbienia się.  

Przyrządy na garbienie się – okiem fizjoterapeuty

Korektory postawy typu pajączek, pasy przeciw garbieniu się posiadają bardzo różne opinie. Ich użytkowanie wymaga także odpowiedniej wiedzy. Nie powinno się stosować tego typu urządzeń w utrwalonych wadach postawy, przy współistniejącej skoliozie czy bocznym skrzywieniu kręgosłupa. Doświadczenie autora mówi, że zdecydowanie trwalsze i lepsze efekty przyniesie korekta postawy za pomocą umiejętnie dobranych ćwiczeń.

Gorset ortopedyczny jest stosowany w przypadku dużych deformacji kręgosłupa. Najczęściej w sytuacji szybkiej progresji skrzywienia połączonej z występowaniem innych deformacji. Żeby móc zastosować gorset, pacjent musi spełniać odpowiednie kryteria. W przeciwnym przypadku mogłoby to poważnie zaszkodzić i spowodować pogłębienie się wady postawy ciała.  

Ćwiczenia na garbienie się

Jak się nie garbić? Jak przestać? Bardzo dobrym sposobem są ćwiczenia i rehabilitacja. Pomagają one przywrócić równowagę mięśniową i wyrobić nawyk utrzymywania prawidłowej postawy ciała. Warunkiem jest całkowicie zindywidualizowany plan terapii. Każdy pacjent wymaga bowiem nieco odmiennych ćwiczeń oraz intensywności takiej rehabilitacji. Istotna jest także kontrola fizjoterapeuty.

Przykładowy zestaw ćwiczeń profilaktycznych obejmuje:

Pozycja wyjściowa: siad skrzyżny, ręce na kolanach. Pod pupą końcówki taśmy rehabilitacyjnej. Środek taśmy powinien zostać umieszczony na głowie. Należy upewnić się, że taśma jest wystarczająco napięta. RUCH: Podczas ćwiczenia należy wykonać elongację kręgosłupa, napinając tym samym taśmę. Taką pozycję trzeba utrzymać 10–20 sekund. Ćwiczenie należy powtórzyć w 2 seriach po 10 powtórzeń.

Pozycja wyjściowa: siad na krześle. W rękach końce taśmy rehabilitacyjnej. RUCH: Polega na rozciąganiu taśmy poprzez odwiedzenie kończyn górnych wyprostowanych w stawach łokciowych. Taśma powinna być naprężona i oparta o klatkę piersiową. Pozycję skrajną należy utrzymać 5–10 sekund. Ćwiczenie powtarzamy w 2 seriach po 10 powtórzeń.  

Pozycja wyjściowa: Leżenie przodem, ręce ustawione w pozycji tzw. skrzydełek. RUCH: Polega na unoszeniu głowy, górnej części tułowia oraz rąk nad ziemię. Pozycję należy utrzymać 5–10 sekund. Ćwiczenie powtarzamy w 2 seriach po 10 powtórzeń.  

Pozycja wyjściowa: Siad klęczny, ręce wyprostowane umieszczone na podłodze. RUCH: Polega na przesuwaniu rąk po podłodze, do przodu z jednoczesną elongacją kręgosłupa. Pośladki nie powinny odrywać się od pięt. Pozycję skrajną utrzymujemy 5–10 sekund. Ćwiczenie należy powtórzyć 10 razy  w 2 seriach. 

Sprawdź na DOZ.pl: Gumy do ćwiczeń.

Co robić, aby się nie garbić?

Chcąc wdrożyć działania profilaktyczne, aby zapobiec ewentualnemu garbieniu się, należy zastosować kilka bardzo ważnych kroków. Przede wszystkim trzeba pamiętać o utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała. Systematycznie warto wzmacniać mięśnie pleców oraz brzucha. Należy dbać o utrzymywania właściwej masy ciała. W przeciwnym przypadku może to sprzyjać pojawianiu się wad postawy i pogłębianiu fizjologicznych krzywizn, jak ma to miejsce u kobiet w ciąży.

Kolejną ważną rzeczą jest noszenie artykułów szkolnych w solidnie zaprojektowanych, dobrze wyregulowanych plecakach. Warto rozważyć tornister na kółkach, co znacznie odciąża kręgosłup. Bardzo ważne jest utrzymywanie wysokiego poziomu aktywności fizycznej, aby móc wzmocnić gorset mięśniowy i utrzymać elastyczność tkanek. 

 1. D. Singla, Z. Veqar, Association Between Forward Head, Rounded Shoulders, and Increased Thoracic Kyphosis: A Review of the Literature, „Journal of Chiropractic Medicine”, nr 16 2017.
 2. T. Roghani, M. K. Zavieh, F. D. Manshadi, N. King, W. Katzman, Age-related hyperkyphosis: update of its potential causes and clinical impacts-narrative review, „Aging Clinical and Experimental Research”, nr 29 2017.
 3. W. B. Katzman, L. Wanek, J. A. Shepherd, D. E. Sellmeyer, Age-related hyperkyphosis: its causes, consequences, and management, „Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy”, nr 40 2010.
 4. D. R. Patel, E. Kinsella, Evaluation and management of lower back pain in young athletes, „Translational Pediatrics”, nr 6 2017.
 5. S. Huq, J. Ehresman, E. Cottrill, A. K. Ahmed i in., Treatment approaches for Scheuermann kyphosis: a systematic review of historic and current management, „Journal of Neurosurgery: Spine”, nr 32 2019.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jakie są typy sylwetki? Czym się charakteryzują?

  Chociaż wydaje się to oczywiste, nie wszyscy zdają sobie sprawę, że istnieją różne typy ludzkich sylwetek. Warto wiedzieć, jaki mamy rodzaj sylwetki, ponieważ w ten sposób możemy dostosować na przykład odpowiednią dietę czy plan treningowy.    

 • Beta-alanina – zastosowanie, dawkowanie

  Beta-alanina to suplement diety, który pomaga znacząco zwiększyć masę mięśniową. Stąd też jest on szczególnie ceniony przez osoby zawodowo uprawiające różnego rodzaju sporty.    

 • Lactobacillus plantarum 299v – co to? Na co pomaga? Właściwości i działanie

  Szczep bakteryjny o nazwie Lactobacillus plantarum 299v to popularny składnik preparatów probiotycznych, który wykazuje zróżnicowane, prozdrowotne właściwości. Przede wszystkim jest on pomocny dla osób borykających się z zespołem jelita drażliwego, ale również ma swój udział we wzmacnianiu układu odpornościowego.    

 • Zwichnięcie kostki – objawy, leczenie, rehabilitacja

  Zwichnięciu kostki (stawu skokowego) towarzyszą zwykle: ból, brak możliwości ruchu, widoczna deformacja i opuchlizna. Do tego urazu dochodzi najczęściej w wyniku aktywności fizycznej. Czym dokładnie jest zwichnięcie kostki i czym różni się od skręcenia? W jaki sposób można mu zapobiec?

 • Johimbina – właściwości i zastosowanie

  Jednym z alkaloidów, których oddziaływanie na organizm ludzki zostało stosunkowo dobrze zbadane, jest johimbina. Znana jako „spalacz tłuszczu” lub składnik pomagający w problemach z uzyskaniem wzwodu członka. Czym zatem jest johimbina i jak działa na nasz organizm? Czy może wspomagać odchudzanie? I czy jest bezpieczna? Odpowiadamy.

 • Na czym polega dieta wodna?

  Docenienie znaczenia odpowiedniego spożycia wody dla zachowania zdrowia i długotrwałego utrzymywania należytej masy ciała jest szczególnie ważne dla mieszkańców Japonii, którzy przestrzegają zasad tzw. japońskiej diety wodnej, o której mówi się coraz głośniej w mediach na całym świecie. Dowiedz się, na czym polega.

 • Wzmacniacze smaku w produktach żywnościowych

  Często w codziennej praktyce kuchennej sięgamy po wzmacniacze smaku. Warto wiedzieć, jaka jest szkodliwość tego typu dodatków, przeciwwskazania do ich stosowania, a także czym są naturalne wzmacniacze smaku.

 • Garbniki – właściwości i zastosowanie

  Znane są od wieków, używane zarówno w przemyśle, farmakognozji, kosmetyce. Co zatem wiemy o garbnikach? Jakie są ich właściwości? W jakich produktach możemy je znaleźć?   

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij