Garbienie się – przyczyny i skutki. Co robić, aby się nie garbić?
Garbienie się to nawyk, który niesie za sobą wiele niekorzystnych konsekwencji. Oprócz zaokrąglenia w górnej części pleców osoby garbiące się mogą doświadczać drętwienia kończyn, problemów z równowagą, a w skrajnych przypadkach nawet niewydolności oddechowej. Jak walczyć ze zgarbioną sylwetką? Jakie ćwiczenia na garbienie się?
Obecnie bardzo często spotykaną postawą jest garbienie się. Ma to związek z powiększoną kifozą piersiową. Inaczej nazywa się to także zaokrąglonymi plecami. Istnieje szereg sposobów postępowania, które mogą pomóc wyeliminować tę wadę postawy ciała.
Garbienie się – czym dokładnie jest? Dlaczego się garbimy?
Garbienie się jest związane z nadmiernie pogłębioną krzywizną kręgosłupa jaką jest kifoza. W rezultacie górna część pleców staje się widocznie zaokrąglona. W ten sposób sylwetka pacjenta wydaje się pochylona do przodu, zgarbiona. W warunkach fizjologicznych krzywizny wspierają funkcję amortyzacyjną kręgosłupa. W momencie, kiedy krzywizna staje się nadmiernie pogłębiona może to doprowadzać do przeciążeń narządu ruchu, wpływać na postawę oraz sprawiać trudność podczas wykonywania niektórych czynności.
Garbienie się – dolegliwości
Głównym objawem garbienia się jest wspomniane zaokrąglenie i garb w górnej części pleców. Dodatkowo mogą pojawiać się:
- ból oraz sztywność łopatek, pleców,
- drętwienie w obrębie kończyn dolnych,
- zwiększone napięcie mięśni tylnej strony kończyn dolnych,
- uczucie ekstremalnego zmęczenia,
- spłycenie oddechu,
- problemy z równowagą,
- problemy z układem pokarmowym.
Konsekwencje garbienia się
Najlepszą perspektywę oraz rokowania daje niewątpliwie wczesna diagnoza. Większość osób, które zostały odpowiednio wcześnie poddane procesowi diagnostycznemu oraz leczeniu, zachowują prawidłową funkcję kręgosłupa i nie wymagają operacji. W innym przypadku może dochodzić do narastania deformacji. Prowadzi to do bardzo poważnych problemów zdrowotnych. Deformacja może utrwalić się na tyle, że nie będzie możliwe leczenie bez wykorzystania procedur chirurgicznych. Takie mogą być skutki garbienia się.
Przyrządy na garbienie się – okiem fizjoterapeuty
Korektory postawy typu pajączek, pasy przeciw garbieniu się posiadają bardzo różne opinie. Ich użytkowanie wymaga także odpowiedniej wiedzy. Nie powinno się stosować tego typu urządzeń w utrwalonych wadach postawy, przy współistniejącej skoliozie czy bocznym skrzywieniu kręgosłupa. Doświadczenie autora mówi, że zdecydowanie trwalsze i lepsze efekty przyniesie korekta postawy za pomocą umiejętnie dobranych ćwiczeń.
Gorset ortopedyczny jest stosowany w przypadku dużych deformacji kręgosłupa. Najczęściej w sytuacji szybkiej progresji skrzywienia połączonej z występowaniem innych deformacji. Żeby móc zastosować gorset, pacjent musi spełniać odpowiednie kryteria. W przeciwnym przypadku mogłoby to poważnie zaszkodzić i spowodować pogłębienie się wady postawy ciała.
Ćwiczenia na garbienie się
Jak się nie garbić? Jak przestać? Bardzo dobrym sposobem są ćwiczenia i rehabilitacja. Pomagają one przywrócić równowagę mięśniową i wyrobić nawyk utrzymywania prawidłowej postawy ciała. Warunkiem jest całkowicie zindywidualizowany plan terapii. Każdy pacjent wymaga bowiem nieco odmiennych ćwiczeń oraz intensywności takiej rehabilitacji. Istotna jest także kontrola fizjoterapeuty.
Przykładowy zestaw ćwiczeń profilaktycznych obejmuje:
Pozycja wyjściowa: siad skrzyżny, ręce na kolanach. Pod pupą końcówki taśmy rehabilitacyjnej. Środek taśmy powinien zostać umieszczony na głowie. Należy upewnić się, że taśma jest wystarczająco napięta. RUCH: Podczas ćwiczenia należy wykonać elongację kręgosłupa, napinając tym samym taśmę. Taką pozycję trzeba utrzymać 10–20 sekund. Ćwiczenie należy powtórzyć w 2 seriach po 10 powtórzeń.
Pozycja wyjściowa: siad na krześle. W rękach końce taśmy rehabilitacyjnej. RUCH: Polega na rozciąganiu taśmy poprzez odwiedzenie kończyn górnych wyprostowanych w stawach łokciowych. Taśma powinna być naprężona i oparta o klatkę piersiową. Pozycję skrajną należy utrzymać 5–10 sekund. Ćwiczenie powtarzamy w 2 seriach po 10 powtórzeń.
Pozycja wyjściowa: Leżenie przodem, ręce ustawione w pozycji tzw. skrzydełek. RUCH: Polega na unoszeniu głowy, górnej części tułowia oraz rąk nad ziemię. Pozycję należy utrzymać 5–10 sekund. Ćwiczenie powtarzamy w 2 seriach po 10 powtórzeń.
Pozycja wyjściowa: Siad klęczny, ręce wyprostowane umieszczone na podłodze. RUCH: Polega na przesuwaniu rąk po podłodze, do przodu z jednoczesną elongacją kręgosłupa. Pośladki nie powinny odrywać się od pięt. Pozycję skrajną utrzymujemy 5–10 sekund. Ćwiczenie należy powtórzyć 10 razy w 2 seriach.
Co robić, aby się nie garbić?
Chcąc wdrożyć działania profilaktyczne, aby zapobiec ewentualnemu garbieniu się, należy zastosować kilka bardzo ważnych kroków. Przede wszystkim trzeba pamiętać o utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała. Systematycznie warto wzmacniać mięśnie pleców oraz brzucha. Należy dbać o utrzymywania właściwej masy ciała. W przeciwnym przypadku może to sprzyjać pojawianiu się wad postawy i pogłębianiu fizjologicznych krzywizn, jak ma to miejsce u kobiet w ciąży.
Kolejną ważną rzeczą jest noszenie artykułów szkolnych w solidnie zaprojektowanych, dobrze wyregulowanych plecakach. Warto rozważyć tornister na kółkach, co znacznie odciąża kręgosłup. Bardzo ważne jest utrzymywanie wysokiego poziomu aktywności fizycznej, aby móc wzmocnić gorset mięśniowy i utrzymać elastyczność tkanek.