zgarbiona kobieta siedzi na krześle
Mateusz Burak

Garbienie się – przyczyny i skutki. Co robić, aby się nie garbić?

Garbienie się to nawyk, który niesie za sobą wiele niekorzystnych konsekwencji. Oprócz zaokrąglenia w górnej części pleców osoby garbiące się mogą doświadczać drętwienia kończyn, problemów z równowagą, a w skrajnych przypadkach nawet niewydolności oddechowej. Jak walczyć ze zgarbioną sylwetką? Jakie ćwiczenia na garbienie się?

Obecnie bardzo często spotykaną postawą jest garbienie się. Ma to związek z powiększoną kifozą piersiową. Inaczej nazywa się to także zaokrąglonymi plecami. Istnieje szereg sposobów postępowania, które mogą pomóc wyeliminować tę wadę postawy ciała.  

Garbienie się – czym dokładnie jest? Dlaczego się garbimy?

Garbienie się jest związane z nadmiernie pogłębioną krzywizną kręgosłupa jaką jest kifoza. W rezultacie górna część pleców staje się widocznie zaokrąglona. W ten sposób sylwetka pacjenta wydaje się pochylona do przodu, zgarbiona. W warunkach fizjologicznych krzywizny wspierają funkcję amortyzacyjną kręgosłupa. W momencie, kiedy krzywizna staje się nadmiernie pogłębiona może to doprowadzać do przeciążeń narządu ruchu, wpływać na postawę oraz sprawiać trudność podczas wykonywania niektórych czynności.

W każdym przypadku podejrzenia wady postawy należy skonsultować się z ortopedą i fizjoterapeutą.

Garbienie się – dolegliwości

Głównym objawem garbienia się jest wspomniane zaokrąglenie i garb w górnej części pleców. Dodatkowo mogą pojawiać się:

 • ból oraz sztywność łopatek, pleców,
 • drętwienie w obrębie kończyn dolnych,
 • zwiększone napięcie mięśni tylnej strony kończyn dolnych, 
 • uczucie ekstremalnego zmęczenia, 
 • spłycenie oddechu, 
 • problemy z równowagą, 
 • problemy z układem pokarmowym. 
W skrajnych przypadkach mogą pojawić się nawet niewydolność oddechowa, zaburzenia pracy serca, co jest wynikiem zmniejszania przestrzeni klatki piersiowej.

Powiązane produkty

Konsekwencje garbienia się

Najlepszą perspektywę oraz rokowania daje niewątpliwie wczesna diagnoza. Większość osób, które zostały odpowiednio wcześnie poddane procesowi diagnostycznemu oraz leczeniu, zachowują prawidłową funkcję kręgosłupa i nie wymagają operacji. W innym przypadku może dochodzić do narastania deformacji. Prowadzi to do bardzo poważnych problemów zdrowotnych. Deformacja może utrwalić się na tyle, że nie będzie możliwe leczenie bez wykorzystania procedur chirurgicznych. Takie mogą być skutki garbienia się.  

Przyrządy na garbienie się – okiem fizjoterapeuty

Korektory postawy typu pajączek, pasy przeciw garbieniu się posiadają bardzo różne opinie. Ich użytkowanie wymaga także odpowiedniej wiedzy. Nie powinno się stosować tego typu urządzeń w utrwalonych wadach postawy, przy współistniejącej skoliozie czy bocznym skrzywieniu kręgosłupa. Doświadczenie autora mówi, że zdecydowanie trwalsze i lepsze efekty przyniesie korekta postawy za pomocą umiejętnie dobranych ćwiczeń.

Gorset ortopedyczny jest stosowany w przypadku dużych deformacji kręgosłupa. Najczęściej w sytuacji szybkiej progresji skrzywienia połączonej z występowaniem innych deformacji. Żeby móc zastosować gorset, pacjent musi spełniać odpowiednie kryteria. W przeciwnym przypadku mogłoby to poważnie zaszkodzić i spowodować pogłębienie się wady postawy ciała.  

Ćwiczenia na garbienie się

Jak się nie garbić? Jak przestać? Bardzo dobrym sposobem są ćwiczenia i rehabilitacja. Pomagają one przywrócić równowagę mięśniową i wyrobić nawyk utrzymywania prawidłowej postawy ciała. Warunkiem jest całkowicie zindywidualizowany plan terapii. Każdy pacjent wymaga bowiem nieco odmiennych ćwiczeń oraz intensywności takiej rehabilitacji. Istotna jest także kontrola fizjoterapeuty.

Przykładowy zestaw ćwiczeń profilaktycznych obejmuje:

Pozycja wyjściowa: siad skrzyżny, ręce na kolanach. Pod pupą końcówki taśmy rehabilitacyjnej. Środek taśmy powinien zostać umieszczony na głowie. Należy upewnić się, że taśma jest wystarczająco napięta. RUCH: Podczas ćwiczenia należy wykonać elongację kręgosłupa, napinając tym samym taśmę. Taką pozycję trzeba utrzymać 10–20 sekund. Ćwiczenie należy powtórzyć w 2 seriach po 10 powtórzeń.

Pozycja wyjściowa: siad na krześle. W rękach końce taśmy rehabilitacyjnej. RUCH: Polega na rozciąganiu taśmy poprzez odwiedzenie kończyn górnych wyprostowanych w stawach łokciowych. Taśma powinna być naprężona i oparta o klatkę piersiową. Pozycję skrajną należy utrzymać 5–10 sekund. Ćwiczenie powtarzamy w 2 seriach po 10 powtórzeń.  

Pozycja wyjściowa: Leżenie przodem, ręce ustawione w pozycji tzw. skrzydełek. RUCH: Polega na unoszeniu głowy, górnej części tułowia oraz rąk nad ziemię. Pozycję należy utrzymać 5–10 sekund. Ćwiczenie powtarzamy w 2 seriach po 10 powtórzeń.  

Pozycja wyjściowa: Siad klęczny, ręce wyprostowane umieszczone na podłodze. RUCH: Polega na przesuwaniu rąk po podłodze, do przodu z jednoczesną elongacją kręgosłupa. Pośladki nie powinny odrywać się od pięt. Pozycję skrajną utrzymujemy 5–10 sekund. Ćwiczenie należy powtórzyć 10 razy  w 2 seriach. 

Sprawdź na DOZ.pl: Gumy do ćwiczeń.

Co robić, aby się nie garbić?

Chcąc wdrożyć działania profilaktyczne, aby zapobiec ewentualnemu garbieniu się, należy zastosować kilka bardzo ważnych kroków. Przede wszystkim trzeba pamiętać o utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała. Systematycznie warto wzmacniać mięśnie pleców oraz brzucha. Należy dbać o utrzymywania właściwej masy ciała. W przeciwnym przypadku może to sprzyjać pojawianiu się wad postawy i pogłębianiu fizjologicznych krzywizn, jak ma to miejsce u kobiet w ciąży.

Kolejną ważną rzeczą jest noszenie artykułów szkolnych w solidnie zaprojektowanych, dobrze wyregulowanych plecakach. Warto rozważyć tornister na kółkach, co znacznie odciąża kręgosłup. Bardzo ważne jest utrzymywanie wysokiego poziomu aktywności fizycznej, aby móc wzmocnić gorset mięśniowy i utrzymać elastyczność tkanek. 

 1. D. Singla, Z. Veqar, Association Between Forward Head, Rounded Shoulders, and Increased Thoracic Kyphosis: A Review of the Literature, „Journal of Chiropractic Medicine”, nr 16 2017.
 2. T. Roghani, M. K. Zavieh, F. D. Manshadi, N. King, W. Katzman, Age-related hyperkyphosis: update of its potential causes and clinical impacts-narrative review, „Aging Clinical and Experimental Research”, nr 29 2017.
 3. W. B. Katzman, L. Wanek, J. A. Shepherd, D. E. Sellmeyer, Age-related hyperkyphosis: its causes, consequences, and management, „Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy”, nr 40 2010.
 4. D. R. Patel, E. Kinsella, Evaluation and management of lower back pain in young athletes, „Translational Pediatrics”, nr 6 2017.
 5. S. Huq, J. Ehresman, E. Cottrill, A. K. Ahmed i in., Treatment approaches for Scheuermann kyphosis: a systematic review of historic and current management, „Journal of Neurosurgery: Spine”, nr 32 2019.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Filtry w okularach przeciwsłonecznych. Jak działają i dlaczego powinny być dobrej jakości?

  Są nieodłącznym atrybutem każdego słonecznego dnia. Najczęściej sięgamy po nie latem, jednak w ciągu całego roku powinniśmy mieć je przy sobie, aby chronić nasze oczy przed działaniem promieni słonecznych. Mowa oczywiście o okularach przeciwsłonecznych, które – oprócz pełnienia funkcji dodatku do stylizacji – stanowią barierę chroniącą jeden z naszych zmysłów: wzrok. Podobnie jak przy zakupie ubrań, butów, żywności czy kosmetyków zwracamy uwagę na ich jakość, tak i w przypadku wyboru okularów słonecznych powinniśmy dobrać takie, które będą odpowiednie do naszych potrzeb nie tylko pod względem wizualnym, ale przede wszystkim jakościowym.

 • Co kupić mamie na Dzień Matki?

  Wielkimi krokami zbliża się Dzień Matki. To szczególne święto jest doskonałą okazją, aby podziękować mamom za ich bezwarunkową miłość i akceptację, trud wychowania, okazywane serce. Tego dnia każda mama powinna czuć się doceniona. Produkty pomagające zachować zdrowie i dbać o urodę to świetne inspiracje na wyjątkowy prezent dla najukochańszej mamy.

 • Jakie leki wziąć ze sobą w wakacyjną podróż?

  Choć wakacyjna podróż kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem i relaksem w ciepłym klimacie, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych gwarantów, że wszystko pójdzie dobrze, jest zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Co wziąć ze sobą w podróż?

 • Jakie suplementy mogą pomóc na stres i zmęczenie?

  Dbałość o zdrowie psychiczne sprowadza się do odpowiedniego stylu życia, który uwzględnia systematycznie wykonywaną aktywność fizyczną, właściwy sposób odżywiania, należytą higienę snu, dobre relacje z bliskimi, wsparcie społeczne oraz znajdowanie czasu na odpoczynek i relaks. Wiele osób zmagających się z chronicznym stresem i zmęczeniem decyduje się często na suplementację diety preparatami bogatymi w bioaktywne składniki wspierające prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego oraz gospodarki hormonalnej. Istnieje co najmniej kilka substancji bioaktywnych, które rzeczywiście mogą wspomagać organizm w walce ze stresem oraz wzmożonym napięciem i zmęczeniem.

 • Jak wyciągnąć psu i kotu kleszcza? Instrukcja krok po kroku

  Kleszcze to uciążliwe pasożyty, które mogą przenosić groźne choroby na zwierzęta. Na szczęście ich usunięcie jest stosunkowo proste, o ile wiemy, jak się do tego zabrać. Jak bezpiecznie i skutecznie wyciągnąć kleszcza psu i kotu, by zminimalizować ryzyko infekcji? Co zrobić z kleszczem?

 • Jak wygląda ugryzienie meszki? Czy można je czymś złagodzić?

  Lato to czas spędzany na świeżym powietrzu, co niestety wiąże się z uciążliwością owadów takich jak meszki. Ich bolesne ugryzienia potrafią skutecznie uprzykrzyć nam wypoczynek. Czy meszki w Polsce przenoszą choroby? Jak poradzić sobie ze swędzącym ugryzieniem meszki?

 • Jak chronić się w trakcie burzy? Co zrobić w razie uderzenia pioruna?

  W związku ze zmianami klimatu gwałtowne zjawiska pogodowe są coraz częstsze w naszej szerokości geograficznej. Dlatego też warto znać zasady bezpieczeństwa podczas burzy. Porażenie piorunem może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia – dowiedz się, jak się zachować w trakcie nawałnicy, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

 • Etapy gojenia ran. Jak przyspieszyć proces?

  Czas gojenia się rany jest kwestią indywidualną. Jest to uzależnione od wielu czynników, w tym od obecności chorób przewlekłych, np. cukrzycy typy 2, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, przyjmowania niektórych leków, a nawet występowania schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Proces gojenia przebiega w kilku etapach. Warto pamiętać, że można go znacznie przyspieszyć – zarówno za pomocą domowych sposobów, jak i preparatów aptecznych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij