mężczyzna skacze na skakance na dworze
Mateusz Burak

Skakanie na skakance – jakich efektów można się spodziewać?

Początek wiosny to idealny moment, by wrócić do ćwiczeń lub zwiększyć ich częstotliwość. Warto sięgnąć po sprawdzony przyrząd wspomagający odchudzanie, jakim jest skakanka i zobaczyć jakie efekty dla kondycji potrafi przynieść.

Skakanka – co warto o niej wiedzieć?

Ćwiczenia ze skakanką to jeden z wielu elementów fitnessu. Pomimo wzrostu zainteresowania tego rodzaju aktywności w ostatnim czasie, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z bardzo wielu korzyści płynących dla wszystkich poziomów sprawności. Skakanie na skakance wspiera niemal każdy aspekt usprawniania. Mowa tutaj o utracie zbędnych kilogramów, poprawie parametrów związanych z siłą i wytrzymałością naszego organizmu. Dodatkową zaletą skakanki jest możliwość jej wykorzystania w każdym, dowolnym miejscu. Jakie są zalety skakania na skakance? Z pewnością jest ich bardzo wiele. Częściowo już o nich wspomniano. Chcąc konkretnie wymienić umiejętności, które ulegają poprawie, można wskazać na poprawę zwinności, szybsze spalanie kalorii, zwiększenie wydolności układu krążeniowo-oddechowego, aktywację poszczególnych grup mięśniowych, lepszą równowagę czy zwiększenie gęstości kości.  

Skakanka i efekty – ile kalorii możemy spalić?

Efekty skakanki to przede wszystkim szybsze spalanie kalorii. Mówi się o jej niezwykłej efektywności w tym zakresie. Pojawiają się nawet określenia, że trening na skakance spala kalorie jak szalony. Mówi się, że już kilka minut takiej aktywności można porównać do godziny pracy na bieżni. Badania wykazały, że skakanie na skakance może pomóc spalić nawet 1000 kcal na godzinę. Jest to niewątpliwie oszałamiający wynik. A to nie koniec, gdyż wykazano, że w niektórych przypadkach możliwe jest nawet osiągnięcie poziomu spalania 1300 kcal na godzinę. Jak widać skakanka na odchudzanie to najlepszy pomysł.

Powiązane produkty

Zakup skakanki – na co zwrócić uwagę?

Metamorfoza po skakance może być naprawdę zadziwiająca. Warunkiem jest oczywiście dobranie odpowiedniego rodzaju akcesorium. Nie bez znaczenia pozostaje rozpiska treningu na skakance. Są to dwie rzeczy mające bardzo duże znaczenie. Największe korzyści pozyskamy z wykorzystania kombinacji lekkich i ciężkich skakanek. Efekty powinny być zauważalne już po 2 tygodniach. Jakie mięśnie pracują podczas skakania? Można mówić o pozytywnym wpływie na uda, na brzuch czy na pośladki.

Jakie są rodzaje skakanek i ile kosztują?

Przy zakupie zawsze warto zwrócić uwagę na to, aby wyposażyć się w zestaw. Dzięki temu możliwa będzie gradacja obciążeń, dopasowanie w zależności od zaplanowanego celu. Lżejsze linki doskonale nadają się do uzyskania szczupłej sylwetki i poprawy parametrów związanych z wytrzymałością. Cięższe linki to budowanie większej siły mięśniowej. Kombinacja tych dwóch skakanek treningowych umożliwia wykonanie efektywnego treningu całego ciała. Ceny takich akcesoriów zaczynają się od kilku złotych i kończą nawet na kilkuset.  

Sprawdź ofertę skakanek na DOZ.pl

Asortyment na rynku skakanek jest bardzo bogaty: można spotkać skakanki sportowe – w tym popularne skakanki bokserskie, wykonane z metalu. Ten typ skakanki przeznaczony jest jednak dla zaawansowanych użytkowników i zawodowych sportowców, którzy mają już spore doświadczenie w tego rodzaju aktywności.

Dla zaczynających swoją przygodę zalecana jest skakanka wykonana z PCV. Z kolei, gdy nabierzemy już wprawy, możemy sięgnąć po skakankę sznurkową, wykonaną z rzemienia lub skórzaną. Dostępne są również modele dla najmłodszych – skakanki dla dzieci są wykonane oczywiście z lżejszych materiałów i nie są tak niebezpieczne w obsłudze, jak te dla dorosłych. Ceny skakanek dla dorosłych to około kilkadziesiąt złotych, z kolei te dla dzieci można kupić już za kilkanaście.    

Ciekawym gadżetem jest skakanka wyposażona we wbudowany licznik kalorii. Cena takiego inteligentnego urządzenia potrafi jednak sięgać nawet powyżej 100 złotych.  

Jak najlepiej przystosować skakankę do siebie?

Wśród dwóch najważniejszych parametrów doboru skakanki do użytkownika pojawiają się zawsze długość oraz jej waga. Pierwszy z wymienionych decyduje o tym, czy podczas skakania na skakance będziemy trącać linką o ziemię, czy też nie. Jest to odpowiedź na pytanie: jaka długość skakanki jest najlepsza? Drugi zaś umożliwia stopniowanie trudności w zależności od ustalonego celu. Odpowiednia długość jest wtedy, gdy stojąc na środku skakanki i chwytając za rączki, sięgają one do wysokości pach. Warto pomyśleć o dodatkowym ulepszeniach jak licznik podskoków czy prędkości.  

Trening na skakance – jak zacząć? Jak prawidłowo skakać na skakance?

Przede wszystkim bardzo ważny jest odpowiedni dobór sprzętu. Skakanka dla początkujących przede wszystkim powinna być nieco cięższa. Zdecydowanie ułatwia to opanowanie rytmu ćwiczeń i eliminuje wrażenie braku informacji zwrotnej ze strony linki. Cięższa linka pozwala przede wszystkim lepiej wyczuć moment, w którym kręci się ona wokół ciała, a to zdecydowanie ułatwia synchronizację kroków. Pozwala to na utrzymywanie tempa podczas wykonywanych podskoków. Prawidłowo w momencie podskoku linka powinna przesmykiwać się pod stopami.  

Ćwiczenia ze skakanką – przykłady

Niewątpliwie skakanie na skakance daje bardzo wiele korzyści, które zostały już opisane. Do tych najważniejszych i najbardziej pożądanych niewątpliwie zalicza się szybką utratę kalorii. Skakanie czy bieganie? Jak również wspomniano wcześniej, bieganie wymaga poświęcenia większej ilości czasu, aby spalić tyle samo kcal ile przy treningu wykorzystującym podskoki przez obracającą się linkę.

Przykłady ćwiczeń ze skakanką:

  • Pozycja: stanie w lekkim rozkroku. W rękach uchwyty skakanki. Ruch: polega na wykonywaniu przeskoków przez linkę w średnim tempie przez 1 minutę. Ćwiczenie można powtórzyć kilkukrotnie.
  • Pozycja: stanie w lekkim rozkroku. W rękach uchwyty skakanki. Ruch: polega na wykonywaniu przeskoków przez linkę na jednej nodze przez 40 sekund. Ćwiczenie powtarzamy kilkukrotnie na obie nogi.  
  • Pozycja: stanie w lekkim rozkroku. W rękach uchwyty skakanki. Ruch: polega na wykonywaniu przeskoków dwiema nogami jednocześnie w taki sposób, aby doprowadzić do podwójnego obrotu linki podczas jednego podskoku. Ćwiczenie wykonujemy przez 30 sekund i powtarzamy kilkukrotnie.  

Skoki na skakance wymagają skupienia i są ciekawą formą aktywności. Zalety zostały już niejednokrotnie opisane. Regulowana skakanka, mata do skakania oraz buty to akcesoria, które dodatkowo wpływają na czerpanie przyjemności z treningu i decydują o jego większej efektywności. Warto więc rozpocząć swoją przygodę z linką i ocenić rezultaty po kilku tygodniach. 

  1. D. W. Corpman, Mobile Health in China: A Review of Research and Programs in Medical Care, Health Education, and Public Health. J. Health Commun. Int. Perspect". nr 18 2013.
  2. A. S. Ha, C. Lonsdale, J. Y. Y. Ng, D. R. Lubans, A school-based rope skipping program for adolescents: Results of a randomized trial, Prev. Med" nr 101 2017.
  3. K. Källander, J.K. Tibenderana, O.J. Akpogheneta, D. L. Strachan, Z. Hill, A. H. ten Asbroek, L. Conteh, B. R. Kirkwood, S. R. Meek, Mobile health (mHealth) approaches and lessons for increased performance and retention of community health workers in low- and middle-income countries: A review, J. Med. Internet Res." nr 15:17, 2013.
  4. A. Trecroci, L. Cavaggioni, R. Caccia, G. Alberti, Jump Rope Training: Balance and Motor Coordination in Preadolescent Soccer Players. J. Sport Sci. Med", nr 14 2015.
  5. X. Yang, J. Lee, X Gu., X Zhang., T Zhang, Physical Fitness Promotion among Adolescents: Effects of a Jump Rope-Based Physical Activity Afterschool Program.Children, 2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Erytrol – kalorie, właściwości. Czy jest zdrowy? Czy można go stosować u diabetyków?

    Erytrytol (erytrol) to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80% sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną. Jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

  • Zwichnięcie kostki – objawy, leczenie, rehabilitacja

    Zwichnięciu kostki (stawu skokowego) towarzyszą zwykle: ból, brak możliwości ruchu, widoczna deformacja i opuchlizna. Do tego urazu dochodzi najczęściej w wyniku aktywności fizycznej. Czym dokładnie jest zwichnięcie kostki i czym różni się od skręcenia? W jaki sposób można mu zapobiec?

  • Karma sucha i mokra dla kota – jak czytać skład? Które smaczki są dobrej jakości?

    Obecnie rynek kocich karm jest bardzo zróżnicowany. Opiekun staje przed wyborem – karma sucha czy karma mokra? Monoproteinowa czy ze zróżnicowanym źródłem białka? Bytowa czy filetowa? Istnieje kilka modeli dietetycznych, które w zależności od możliwości opiekuna będą w stanie pokryć zapotrzebowanie kota na wszelkie składniki odżywcze.

  • 10 postaci z bajek Disneya, które mają objawy zaburzeń psychicznych

    Wiele osób dopatruje się zaburzeń psychicznych u postaci z filmów, seriali, a nawet bajek. Czy w Stumilowym Lesie Kłapouchy miałby depresję, Tygrys ADHD, a Kubuś Puchatek zaburzenia odżywiania? Na zaburzenia psychiczne u postaci z bajek warto jednak spojrzeć z przymrużeniem oka, bo choć niektóre z nich faktycznie przejawiają objawy natury psychicznej, to nie wiadomo, czy taki był zamysł ich twórców. Jakie problemy o podłożu psychicznym możemy zobaczyć u postaci z bajek Disneya?

  • Grzyby reishi – działanie, zalecenia i przeciwwskazania

    Lakownica żółtawa, znana szerzej jako grzyb reishi, zyskuje coraz większą popularność. Grzyby te cenione są ze względu na swoje potencjalne właściwości prozdrowotne, które obejmują między innymi działanie antyoksydacyjne. Sugeruje się, że grzyby reishi mogą korzystnie wpływać na odporność organizmu oraz wspierać układ nerwowy i układ krążenia. Jakie jest dokładne działanie grzybów reishi? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania lakownicy żółtawej, czyli „grzyba nieśmiertelności”?

  • Jak się przygotować na przybycie kociaka lub szczeniaka do domu? Co kupić?

    Moment, w którym wyczekany i wymarzony zwierzak ma pojawić się w domu, to na pewno radosne wydarzenie. Warto się na nie odpowiednio przygotować, aby uniknąć stresu czy potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. Będzie to także pomocne w zminimalizowaniu ewentualnych zniszczeń w domu, które często są nieodłącznym elementem opieki nad młodym zwierzakiem.

  • Żywienie medyczne seniora – co to jest? Na co zwrócić uwagę?

    Wraz z wiekiem oraz w przebiegu różnego rodzaju schorzeń nasz organizm staje się podatny na niedobory minerałów i witamin. Z tego powodu w wieku podeszłym niezwykle istotne jest zadbanie o zbilansowaną i zdrową dietę, która uzupełni te niedobory i dostarczy organizmowi niezbędną ilość energii. Jak powinno wyglądać żywienie seniorów?

  • Żywienie medyczne podczas chemioterapii – co należy wiedzieć?

    Choć chemioterapia ma na celu niszczenie komórek nowotworowych, to niestety oddziałuje również na cały organizm i powoduje szereg skutków ubocznych. Odpowiednie żywienie odgrywa ważną rolę w procesie leczenia i poprawia samopoczucie pacjentów. Jak powinno wyglądać żywienie medyczne podczas chemioterapii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.