Skakanie na skakance – jakich efektów można się spodziewać?
Początek wiosny to idealny moment, by wrócić do ćwiczeń lub zwiększyć ich częstotliwość. Warto sięgnąć po sprawdzony przyrząd wspomagający odchudzanie, jakim jest skakanka i zobaczyć jakie efekty dla kondycji potrafi przynieść.
Skakanka – co warto o niej wiedzieć?
Ćwiczenia ze skakanką to jeden z wielu elementów fitnessu. Pomimo wzrostu zainteresowania tego rodzaju aktywności w ostatnim czasie, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z bardzo wielu korzyści płynących dla wszystkich poziomów sprawności. Skakanie na skakance wspiera niemal każdy aspekt usprawniania. Mowa tutaj o utracie zbędnych kilogramów, poprawie parametrów związanych z siłą i wytrzymałością naszego organizmu. Dodatkową zaletą skakanki jest możliwość jej wykorzystania w każdym, dowolnym miejscu. Jakie są zalety skakania na skakance? Z pewnością jest ich bardzo wiele. Częściowo już o nich wspomniano. Chcąc konkretnie wymienić umiejętności, które ulegają poprawie, można wskazać na poprawę zwinności, szybsze spalanie kalorii, zwiększenie wydolności układu krążeniowo-oddechowego, aktywację poszczególnych grup mięśniowych, lepszą równowagę czy zwiększenie gęstości kości.
Skakanka i efekty – ile kalorii możemy spalić?
Efekty skakanki to przede wszystkim szybsze spalanie kalorii. Mówi się o jej niezwykłej efektywności w tym zakresie. Pojawiają się nawet określenia, że trening na skakance spala kalorie jak szalony. Mówi się, że już kilka minut takiej aktywności można porównać do godziny pracy na bieżni. Badania wykazały, że skakanie na skakance może pomóc spalić nawet 1000 kcal na godzinę. Jest to niewątpliwie oszałamiający wynik. A to nie koniec, gdyż wykazano, że w niektórych przypadkach możliwe jest nawet osiągnięcie poziomu spalania 1300 kcal na godzinę. Jak widać skakanka na odchudzanie to najlepszy pomysł.
Zakup skakanki – na co zwrócić uwagę?
Metamorfoza po skakance może być naprawdę zadziwiająca. Warunkiem jest oczywiście dobranie odpowiedniego rodzaju akcesorium. Nie bez znaczenia pozostaje rozpiska treningu na skakance. Są to dwie rzeczy mające bardzo duże znaczenie. Największe korzyści pozyskamy z wykorzystania kombinacji lekkich i ciężkich skakanek. Efekty powinny być zauważalne już po 2 tygodniach. Jakie mięśnie pracują podczas skakania? Można mówić o pozytywnym wpływie na uda, na brzuch czy na pośladki.
Jakie są rodzaje skakanek i ile kosztują?
Przy zakupie zawsze warto zwrócić uwagę na to, aby wyposażyć się w zestaw. Dzięki temu możliwa będzie gradacja obciążeń, dopasowanie w zależności od zaplanowanego celu. Lżejsze linki doskonale nadają się do uzyskania szczupłej sylwetki i poprawy parametrów związanych z wytrzymałością. Cięższe linki to budowanie większej siły mięśniowej. Kombinacja tych dwóch skakanek treningowych umożliwia wykonanie efektywnego treningu całego ciała. Ceny takich akcesoriów zaczynają się od kilku złotych i kończą nawet na kilkuset.
Asortyment na rynku skakanek jest bardzo bogaty: można spotkać skakanki sportowe – w tym popularne skakanki bokserskie, wykonane z metalu. Ten typ skakanki przeznaczony jest jednak dla zaawansowanych użytkowników i zawodowych sportowców, którzy mają już spore doświadczenie w tego rodzaju aktywności.
Dla zaczynających swoją przygodę zalecana jest skakanka wykonana z PCV. Z kolei, gdy nabierzemy już wprawy, możemy sięgnąć po skakankę sznurkową, wykonaną z rzemienia lub skórzaną. Dostępne są również modele dla najmłodszych – skakanki dla dzieci są wykonane oczywiście z lżejszych materiałów i nie są tak niebezpieczne w obsłudze, jak te dla dorosłych. Ceny skakanek dla dorosłych to około kilkadziesiąt złotych, z kolei te dla dzieci można kupić już za kilkanaście.
Jak najlepiej przystosować skakankę do siebie?
Wśród dwóch najważniejszych parametrów doboru skakanki do użytkownika pojawiają się zawsze długość oraz jej waga. Pierwszy z wymienionych decyduje o tym, czy podczas skakania na skakance będziemy trącać linką o ziemię, czy też nie. Jest to odpowiedź na pytanie: jaka długość skakanki jest najlepsza? Drugi zaś umożliwia stopniowanie trudności w zależności od ustalonego celu. Odpowiednia długość jest wtedy, gdy stojąc na środku skakanki i chwytając za rączki, sięgają one do wysokości pach. Warto pomyśleć o dodatkowym ulepszeniach jak licznik podskoków czy prędkości.
Trening na skakance – jak zacząć? Jak prawidłowo skakać na skakance?
Przede wszystkim bardzo ważny jest odpowiedni dobór sprzętu. Skakanka dla początkujących przede wszystkim powinna być nieco cięższa. Zdecydowanie ułatwia to opanowanie rytmu ćwiczeń i eliminuje wrażenie braku informacji zwrotnej ze strony linki. Cięższa linka pozwala przede wszystkim lepiej wyczuć moment, w którym kręci się ona wokół ciała, a to zdecydowanie ułatwia synchronizację kroków. Pozwala to na utrzymywanie tempa podczas wykonywanych podskoków. Prawidłowo w momencie podskoku linka powinna przesmykiwać się pod stopami.
Ćwiczenia ze skakanką – przykłady
Niewątpliwie skakanie na skakance daje bardzo wiele korzyści, które zostały już opisane. Do tych najważniejszych i najbardziej pożądanych niewątpliwie zalicza się szybką utratę kalorii. Skakanie czy bieganie? Jak również wspomniano wcześniej, bieganie wymaga poświęcenia większej ilości czasu, aby spalić tyle samo kcal ile przy treningu wykorzystującym podskoki przez obracającą się linkę.
Przykłady ćwiczeń ze skakanką:
- Pozycja: stanie w lekkim rozkroku. W rękach uchwyty skakanki. Ruch: polega na wykonywaniu przeskoków przez linkę w średnim tempie przez 1 minutę. Ćwiczenie można powtórzyć kilkukrotnie.
- Pozycja: stanie w lekkim rozkroku. W rękach uchwyty skakanki. Ruch: polega na wykonywaniu przeskoków przez linkę na jednej nodze przez 40 sekund. Ćwiczenie powtarzamy kilkukrotnie na obie nogi.
- Pozycja: stanie w lekkim rozkroku. W rękach uchwyty skakanki. Ruch: polega na wykonywaniu przeskoków dwiema nogami jednocześnie w taki sposób, aby doprowadzić do podwójnego obrotu linki podczas jednego podskoku. Ćwiczenie wykonujemy przez 30 sekund i powtarzamy kilkukrotnie.
Skoki na skakance wymagają skupienia i są ciekawą formą aktywności. Zalety zostały już niejednokrotnie opisane. Regulowana skakanka, mata do skakania oraz buty to akcesoria, które dodatkowo wpływają na czerpanie przyjemności z treningu i decydują o jego większej efektywności. Warto więc rozpocząć swoją przygodę z linką i ocenić rezultaty po kilku tygodniach.