Mężczyzna trzyma dłoń na bolącym kroczu
Patryk Jasielski

Przepuklina mosznowa – przyczyny, objawy, leczenie operacyjne

Przepuklina mosznowa to dość często występujące schorzenie. Pojawia się ono zazwyczaj u osób pracujących fizycznie lub podnoszących duże ciężary osób. Może być także wrodzona. Często przez długi czas nie daje żadnych objawów, co może skutkować niechęcią do konsultacji z lekarzem. Nie należy jednak jej lekceważyć, gdyż nieleczona może prowadzić do niebezpiecznych powikłań. W przypadku podejrzenia tego schorzenia wskazana jest jak najszybsza wizyta u specjalisty. Jak wygląda leczenie przepukliny mosznowej? Odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.

Przepuklinami nazywamy stan, w którym narząd jamy brzusznej lub jego fragment uwypukla się przez miejsca o zmniejszonym oporze na zewnątrz ciała lub do innej jamy ciała. Jeżeli przechodzi do innego przedziału wewnątrz jamy brzusznej, to jest to przepuklina wewnętrzna. Przepuklina zewnętrzna występuję, gdy jej zawartości przemieszcza się do tkanki podskórnej. Każda z przepuklin zbudowana jest z wrót, kanału, worka i zawartości. Mogą one być bezobjawowe lub powodować różne objawy, w zależności od lokalizacji.

Co to jest przepuklina mosznowa?

Przepuklina mosznowa jest podtypem przepukliny pachwinowej skośnej. Jest to jeden z rodzajów przepukliny, w którym to narządy jamy brzusznej (głównie jelito cienkie i otrzewna) uwypuklają się do kanału pachwinowego. Przez kanał ten w wieku płodowym dochodzi do migracji jąder z jamy brzusznej do moszny. Później przebiegają przez niego nasieniowód oraz naczynia i nerwy. Stanowi on naturalne miejsce osłabionego oporu w obrębie brzucha.

O przepuklinie w mosznie mówimy, gdy zawartość przepukliny skośnej przechodzi przez cały kanał pachwinowy i dochodzi aż do worka mosznowego. Może być ona wrodzona lub nabyta. Jest to najczęstsza z przepuklin pachwinowych.

Jakie są przyczyny występowania przepukliny mosznowej?

Przepuklina moszny może mieć pochodzenie wrodzone lub być nabyta.

Przepuklina mosznowa wrodzona może towarzyszyć określonym chorobom genetycznym lub być izolowaną wadą. Taka przepuklina będzie obecna już u niemowlaka, od urodzenia.

Przepuklina mosznowa nabyta jest wynikiem osłabienia lub uszkodzenia tkanek budujących ścianę jamy brzusznej. Taki stan ułatwia przedostawanie się narządów brzucha do kanału pachwinowego. Wśród przyczyn przepukliny jąder należy wymienić stany przewlekle zwiększające ciśnienie w jamie brzusznej. Należy do nich ciężka praca fizyczna, wymagająca dźwigania dużych ciężarów. Przewlekły, nasilony kaszel (np. występujący w POChP, czyli przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc) również może predysponować do powstawania przepukliny. Podobnie zaparcia i związane z tym przedłużone parcie. Przepuklina jądra częściej występuję również u starszych osób i palących papierosy. Choroby osłabiające tkankę łączną (zespół Marfana lub Ehlersa-Danlosa), będącą budulcem ściany jamy brzusznej także mogą zwiększać ryzyko pojawienia się przepukliny.

Powiązane produkty

Jakie są objawy przepukliny mosznowej?

Objawy przepukliny mosznowej przez długi czas mogą się nie pojawiać lub być dyskretne. Zazwyczaj występuję dyskomfort w postaci uczucia pociągania w okolicy pachwiny, najczęściej po wysiłku fizycznym, czasem przy wstawaniu i pod koniec dnia. Przepuklina mosznowa objawia się też bólem i promieniującym do jądra pieczeniem. Jednak najczęściej powodem zgłaszania się lekarza jest pojawienie się pacjenta, który wyczuł guz w okolicy pachwinowej. Widoczne to jest zwłaszcza w pozycji stojącej w postaci asymetrii pachwin. Zmiana powiększa się pod wpływem kaszlu lub parcia.

Przepuklina jądra u mężczyzny może się sama odprowadzać (czyli wycofywać do jamy brzusznej, wówczas guz w pachwinie znika) podczas leżenia lub pod wpływem ucisku dłonią ku górze.

Czym grozi brak leczenia przepukliny mosznowej? Powikłania

Przepuklina mosznowa przez dłuższy czas zazwyczaj nie daje nasilonych objawów i nie utrudnia funkcjonowania. Powoduje to, że jest często lekceważona i chory zwleka z diagnozowaniem się i podjęciem leczenia. Osoba, u której ją wykryto, może zadać sobie pytanie, czy przepuklina mosznowa jest niebezpieczna? Niestety, nieleczona przepuklina stanowi zagrożenie dla zdrowia i ma to związek z ryzykiem pojawienia się powikłań. Jednym z nich jest przepuklina nieodprowadzalna, czyli stan, w którym zawartość przepukliny nie może się cofnąć do jamy brzusznej. Może ona prowadzić do zamknięcia światła jelit będących w przepuklinie na skutek ucisku z zewnątrz. Wywołuje to niedrożność jelit, objawiającą się bólem brzucha, wymiotami i wzdęciami. Następnie dochodzi do zatrzymania stolca i gazów. Najgroźniejszym stanem jest zadzierzgnięcie jelit, które jest uciśnięciem naczyń fragmentu jelita znajdującego się w worku przepuklinowym. Po pewnym czasie niedokrwione jelita ulegają martwicy. Prowadzi to do przechodzenia bakterii jelitowych do krwi i rozwoju sepsy

Przepuklina mosznowa – leczenie i rekonwalescencja

W celu skutecznego wyleczenia wykonuje się operację przepukliny mosznowej. Niestety nie da się usunąć przepukliny bez zabiegu, czyli w sposób zachowawczy. Istnieją różne techniki zabiegowe. Można wykonać operacje w sposób tradycyjny, czyli otwierając powłoki jamy brzusznej, wycofując zawartość worka przepukliny do brzucha i likwidując sam worek. Następnie dokonuje się plastyki kanału pachwinowego i wzmacnia się jego tylną ścianę. W tym celu stosuje się tkanki chorego lub specjalnie do tego przeznaczone syntetyczne siatki, zazwyczaj polipropylenowe. Jednym z bardziej znanych sposobów leczenia przepukliny jest operacja Bassiniego, w której to używa się własnych tkanek chorego. Operacje można przeprowadzić również metodą laparoskopową, czyli bez przecinania powłok. Wprowadza się jedynie specjalne narzędzia przez małe nacięcia w skórze, a całość operacji jest widoczna na monitorze. Można sobie również zadać pytanie, czy lepiej operować przepuklinę pachwinową laparoskopowo czy tradycyjnie? Każdy ze sposób operowania ma swoje wady i zalety. Metody laparoskopowe cechują się mniejszymi dolegliwościami bólowymi po zabiegu. Rzadziej dochodzi również do powikłań, w postaci uszkodzenia nerwów, zakażeń i krwotoków. Można po niej w krótszym czasie wrócić do aktywności i pracy. Niestety operacja sposobem laparoskopowym wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego.

Po zabiegu usunięcia przepukliny mosznowej w okresie rekonwalescencji nie wolno pracować fizycznie oraz podnosić ciężkich przedmiotów. Należy unikać również intensywnych ćwiczeń fizycznych. Całość okresu zdrowienia trwa zazwyczaj od miesiąca do trzech. Może czasem pojawić się po operacji przepukliny pachwinowej ból jądra. Wskazana jest wówczas konsultacja z lekarzem, w celu dokonania oceny, czy nie doszło do powikłań.

 1. Morrison Z. i in., Adult Inguinal Hernia. [Updated 2021 Sep 3]. In: “StatPearls [online]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing;” 2021 Jan
 2. Murray R. W., The etiology and treatment of oblique inguinal hernia. „Br Med J.” 1906; 1 (2372) 1906.
 3. Askarpour S. i in., Comparison between inguinal herniotomies with and without incising external oblique aponeurosis: a randomized clinical trial. „Arq Bras Cir Dig.”, 30 (3) 2017.
 4. Chirurgia Repetytorium, pod red. W. Noszczyk, Warszawa 2009.
 5. Chirurgia, pod red. OJ Garden, Wrocław 2018.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Zawał serca – objawy, przyczyny, rozpoznanie, zapobieganie

  Zawał serca to jedna z głównych przyczyn zgonów wśród Polaków. Najbardziej charakterystyczny objaw zawału serca – silny, narastający ból w klatce piersiowej, utrzymujący się dłużej niż 20 minut – jest pilnym wskazaniem do wezwania pomocy medycznej.

 • Choroba Leśniowskiego-Crohna – przyczyny, objawy, leczenie

  Choroba Leśniowskiego-Crohna jest przewlekłą, nieuleczalną chorobą, powodującą znaczne pogorszenie jakości życia. Początek choroby ma charakter skryty i przebiega skąpoobjawowo, utrudniając postawienie prawidłowego rozpoznania. Chorzy w toku trwania choroby często wymagają interwencji chirurgicznej z powodu powikłań jelitowych. Jak wygląda diagnostyka i terapia osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna? Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.

 • Stan podgorączkowy – czy i jak zmniejszać? Przyczyny

  Stan podgorączkowy, czyli sytuacja, kiedy temperatura ciała wynosi między 37 a 38 stopni Celsjusza, jest często wynikiem reakcji organizmu na infekcję lub stan zapalny. Niepewność, skąd się bierze i co oznacza, może budzić lęk, szczególnie gdy dotyczy osób w delikatnych okresach życia, takich jak ciąża, okres niemowlęcy czy rekonwalescencja po operacji. Czym jest stan podgorączkowy oraz jak i czy w ogóle go leczyć?

 • Łuszczyca – przyczyny, objawy i leczenie. Jak wygląda łuszczyca?

  Łuszczyca jest przewlekłą, zapalną chorobą autoimmunologiczną skóry, która charakteryzuje się występowaniem zmian o typie czerwonobrunatnej grudki pokrytej srebrzystą łuską. Do czynników ryzyka rozwoju łuszczycy zalicza się podłoże genetyczne oraz czynniki wyzwalające takie jak infekcje, stres, urazy czy palenie tytoniu.

 • Glista ludzka – objawy glistnicy. Rozpoznanie, badania, leczenie zakażenia glistą ludzką

  Glista ludzka to pasożyt z rodzaju nicieni bytujący w jelicie cienkim. Glistnica, czyli choroba wywoływana przez glistę ludzką, zaliczana jest do tzw. chorób brudnych rąk – do zarażenia glistą ludzką dochodzi bowiem najczęściej, gdy nie umyjemy rąk po kontakcie z ziemią bądź zjemy nieumyte warzywo czy owoc, na powierzchni którego znajdują się jaja glisty. Szczególnie narażone są na to dzieci. Objawy glistnicy to bóle brzucha, zaparcia i/lub biegunka, nudności, brak apetytu, a także duszności czy przewlekły ból gardła.

 • Osteoporoza – przyczyny, objawy, badania, leczenie, rehabilitacja, zapobieganie zmianom osteoporotycznym

  Osteoporoza to choroba metaboliczna kości, która polega na stopniowym zaniku masy kostnej. Na skutek obniżenia gęstości mineralnej kości dochodzi do osłabienia ich struktury, co objawia się zwiększoną podatnością na złamania. Na zachorowanie narażone są przede wszystkim osoby starsze, szczególnie kobiety w wieku okołomenopauzalnym, choć na osteoporozę mogą cierpieć także mężczyźni, a nawet dzieci. Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia zmian osteoporotycznych?

 • Szpiczak mnogi – przyczyny, objawy, leczenie

  Szpiczak mnogi należy do chorób krwi i szpiku kostnego. Chociaż nie ustalono dotychczas konkretnych przyczyn tej dolegliwości, tak bez wątpienia można powiedzieć, że do jej rozwoju przyczyniają się długotrwałe infekcje bakteryjne lub wirusowe, promieniowanie jonizujące i narażenie na szkodliwe substancje chemiczne. Jak wyglądają nowoczesne sposoby leczenia szpiczaka, jakie są rokowania i czy podczas wizyty u lekarza pierwszego kontaktu można dokonać wstępnej diagnozy tej choroby?

 • Rak trzustki – przyczyny, objawy, diagnostyka, rokowania, leczenie

  Rak trzustki jest jednym z nowotworów, które przez długi czas nie dają żadnych dolegliwości, a pierwsze symptomy są niespecyficzne. Wśród początkowych objawów raka trzustki wymienia się m.in. ogólne osłabienie, nudności, szybkie uczucie sytości czy tłuszczowe stolce. Jak wygląda jego leczenie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij