Przepuklina mosznowa – przyczyny, objawy, leczenie operacyjne
Przepuklina mosznowa to dość często występujące schorzenie. Pojawia się ono zazwyczaj u osób pracujących fizycznie lub podnoszących duże ciężary osób. Może być także wrodzona. Często przez długi czas nie daje żadnych objawów, co może skutkować niechęcią do konsultacji z lekarzem. Nie należy jednak jej lekceważyć, gdyż nieleczona może prowadzić do niebezpiecznych powikłań. W przypadku podejrzenia tego schorzenia wskazana jest jak najszybsza wizyta u specjalisty. Jak wygląda leczenie przepukliny mosznowej? Odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.
Przepuklinami nazywamy stan, w którym narząd jamy brzusznej lub jego fragment uwypukla się przez miejsca o zmniejszonym oporze na zewnątrz ciała lub do innej jamy ciała. Jeżeli przechodzi do innego przedziału wewnątrz jamy brzusznej, to jest to przepuklina wewnętrzna. Przepuklina zewnętrzna występuję, gdy jej zawartości przemieszcza się do tkanki podskórnej. Każda z przepuklin zbudowana jest z wrót, kanału, worka i zawartości. Mogą one być bezobjawowe lub powodować różne objawy, w zależności od lokalizacji.
Co to jest przepuklina mosznowa?
Przepuklina mosznowa jest podtypem przepukliny pachwinowej skośnej. Jest to jeden z rodzajów przepukliny, w którym to narządy jamy brzusznej (głównie jelito cienkie i otrzewna) uwypuklają się do kanału pachwinowego. Przez kanał ten w wieku płodowym dochodzi do migracji jąder z jamy brzusznej do moszny. Później przebiegają przez niego nasieniowód oraz naczynia i nerwy. Stanowi on naturalne miejsce osłabionego oporu w obrębie brzucha.
Jakie są przyczyny występowania przepukliny mosznowej?
Przepuklina moszny może mieć pochodzenie wrodzone lub być nabyta.
Przepuklina mosznowa wrodzona może towarzyszyć określonym chorobom genetycznym lub być izolowaną wadą. Taka przepuklina będzie obecna już u niemowlaka, od urodzenia.
Przepuklina mosznowa nabyta jest wynikiem osłabienia lub uszkodzenia tkanek budujących ścianę jamy brzusznej. Taki stan ułatwia przedostawanie się narządów brzucha do kanału pachwinowego. Wśród przyczyn przepukliny jąder należy wymienić stany przewlekle zwiększające ciśnienie w jamie brzusznej. Należy do nich ciężka praca fizyczna, wymagająca dźwigania dużych ciężarów. Przewlekły, nasilony kaszel (np. występujący w POChP, czyli przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc) również może predysponować do powstawania przepukliny. Podobnie zaparcia i związane z tym przedłużone parcie. Przepuklina jądra częściej występuję również u starszych osób i palących papierosy. Choroby osłabiające tkankę łączną (zespół Marfana lub Ehlersa-Danlosa), będącą budulcem ściany jamy brzusznej także mogą zwiększać ryzyko pojawienia się przepukliny.
Jakie są objawy przepukliny mosznowej?
Objawy przepukliny mosznowej przez długi czas mogą się nie pojawiać lub być dyskretne. Zazwyczaj występuję dyskomfort w postaci uczucia pociągania w okolicy pachwiny, najczęściej po wysiłku fizycznym, czasem przy wstawaniu i pod koniec dnia. Przepuklina mosznowa objawia się też bólem i promieniującym do jądra pieczeniem. Jednak najczęściej powodem zgłaszania się lekarza jest pojawienie się pacjenta, który wyczuł guz w okolicy pachwinowej. Widoczne to jest zwłaszcza w pozycji stojącej w postaci asymetrii pachwin. Zmiana powiększa się pod wpływem kaszlu lub parcia.
Czym grozi brak leczenia przepukliny mosznowej? Powikłania
Przepuklina mosznowa przez dłuższy czas zazwyczaj nie daje nasilonych objawów i nie utrudnia funkcjonowania. Powoduje to, że jest często lekceważona i chory zwleka z diagnozowaniem się i podjęciem leczenia. Osoba, u której ją wykryto, może zadać sobie pytanie, czy przepuklina mosznowa jest niebezpieczna? Niestety, nieleczona przepuklina stanowi zagrożenie dla zdrowia i ma to związek z ryzykiem pojawienia się powikłań. Jednym z nich jest przepuklina nieodprowadzalna, czyli stan, w którym zawartość przepukliny nie może się cofnąć do jamy brzusznej. Może ona prowadzić do zamknięcia światła jelit będących w przepuklinie na skutek ucisku z zewnątrz. Wywołuje to niedrożność jelit, objawiającą się bólem brzucha, wymiotami i wzdęciami. Następnie dochodzi do zatrzymania stolca i gazów. Najgroźniejszym stanem jest zadzierzgnięcie jelit, które jest uciśnięciem naczyń fragmentu jelita znajdującego się w worku przepuklinowym. Po pewnym czasie niedokrwione jelita ulegają martwicy. Prowadzi to do przechodzenia bakterii jelitowych do krwi i rozwoju sepsy
Przepuklina mosznowa – leczenie i rekonwalescencja
W celu skutecznego wyleczenia wykonuje się operację przepukliny mosznowej. Niestety nie da się usunąć przepukliny bez zabiegu, czyli w sposób zachowawczy. Istnieją różne techniki zabiegowe. Można wykonać operacje w sposób tradycyjny, czyli otwierając powłoki jamy brzusznej, wycofując zawartość worka przepukliny do brzucha i likwidując sam worek. Następnie dokonuje się plastyki kanału pachwinowego i wzmacnia się jego tylną ścianę. W tym celu stosuje się tkanki chorego lub specjalnie do tego przeznaczone syntetyczne siatki, zazwyczaj polipropylenowe. Jednym z bardziej znanych sposobów leczenia przepukliny jest operacja Bassiniego, w której to używa się własnych tkanek chorego. Operacje można przeprowadzić również metodą laparoskopową, czyli bez przecinania powłok. Wprowadza się jedynie specjalne narzędzia przez małe nacięcia w skórze, a całość operacji jest widoczna na monitorze. Można sobie również zadać pytanie, czy lepiej operować przepuklinę pachwinową laparoskopowo czy tradycyjnie? Każdy ze sposób operowania ma swoje wady i zalety. Metody laparoskopowe cechują się mniejszymi dolegliwościami bólowymi po zabiegu. Rzadziej dochodzi również do powikłań, w postaci uszkodzenia nerwów, zakażeń i krwotoków. Można po niej w krótszym czasie wrócić do aktywności i pracy. Niestety operacja sposobem laparoskopowym wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego.
Po zabiegu usunięcia przepukliny mosznowej w okresie rekonwalescencji nie wolno pracować fizycznie oraz podnosić ciężkich przedmiotów. Należy unikać również intensywnych ćwiczeń fizycznych. Całość okresu zdrowienia trwa zazwyczaj od miesiąca do trzech. Może czasem pojawić się po operacji przepukliny pachwinowej ból jądra. Wskazana jest wówczas konsultacja z lekarzem, w celu dokonania oceny, czy nie doszło do powikłań.