Mężczyzna trzyma dłoń na bolącym kroczu
Patryk Jasielski

Przepuklina mosznowa – przyczyny, objawy, leczenie operacyjne

Przepuklina mosznowa to dość często występujące schorzenie. Pojawia się ono zazwyczaj u osób pracujących fizycznie lub podnoszących duże ciężary osób. Może być także wrodzona. Często przez długi czas nie daje żadnych objawów, co może skutkować niechęcią do konsultacji z lekarzem. Nie należy jednak jej lekceważyć, gdyż nieleczona może prowadzić do niebezpiecznych powikłań. W przypadku podejrzenia tego schorzenia wskazana jest jak najszybsza wizyta u specjalisty. Jak wygląda leczenie przepukliny mosznowej? Odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.

Przepuklinami nazywamy stan, w którym narząd jamy brzusznej lub jego fragment uwypukla się przez miejsca o zmniejszonym oporze na zewnątrz ciała lub do innej jamy ciała. Jeżeli przechodzi do innego przedziału wewnątrz jamy brzusznej, to jest to przepuklina wewnętrzna. Przepuklina zewnętrzna występuję, gdy jej zawartości przemieszcza się do tkanki podskórnej. Każda z przepuklin zbudowana jest z wrót, kanału, worka i zawartości. Mogą one być bezobjawowe lub powodować różne objawy, w zależności od lokalizacji.

Co to jest przepuklina mosznowa?

Przepuklina mosznowa jest podtypem przepukliny pachwinowej skośnej. Jest to jeden z rodzajów przepukliny, w którym to narządy jamy brzusznej (głównie jelito cienkie i otrzewna) uwypuklają się do kanału pachwinowego. Przez kanał ten w wieku płodowym dochodzi do migracji jąder z jamy brzusznej do moszny. Później przebiegają przez niego nasieniowód oraz naczynia i nerwy. Stanowi on naturalne miejsce osłabionego oporu w obrębie brzucha.

O przepuklinie w mosznie mówimy, gdy zawartość przepukliny skośnej przechodzi przez cały kanał pachwinowy i dochodzi aż do worka mosznowego. Może być ona wrodzona lub nabyta. Jest to najczęstsza z przepuklin pachwinowych.

Jakie są przyczyny występowania przepukliny mosznowej?

Przepuklina moszny może mieć pochodzenie wrodzone lub być nabyta.

Przepuklina mosznowa wrodzona może towarzyszyć określonym chorobom genetycznym lub być izolowaną wadą. Taka przepuklina będzie obecna już u niemowlaka, od urodzenia.

Przepuklina mosznowa nabyta jest wynikiem osłabienia lub uszkodzenia tkanek budujących ścianę jamy brzusznej. Taki stan ułatwia przedostawanie się narządów brzucha do kanału pachwinowego. Wśród przyczyn przepukliny jąder należy wymienić stany przewlekle zwiększające ciśnienie w jamie brzusznej. Należy do nich ciężka praca fizyczna, wymagająca dźwigania dużych ciężarów. Przewlekły, nasilony kaszel (np. występujący w POChP, czyli przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc) również może predysponować do powstawania przepukliny. Podobnie zaparcia i związane z tym przedłużone parcie. Przepuklina jądra częściej występuję również u starszych osób i palących papierosy. Choroby osłabiające tkankę łączną (zespół Marfana lub Ehlersa-Danlosa), będącą budulcem ściany jamy brzusznej także mogą zwiększać ryzyko pojawienia się przepukliny.

Powiązane produkty

Jakie są objawy przepukliny mosznowej?

Objawy przepukliny mosznowej przez długi czas mogą się nie pojawiać lub być dyskretne. Zazwyczaj występuję dyskomfort w postaci uczucia pociągania w okolicy pachwiny, najczęściej po wysiłku fizycznym, czasem przy wstawaniu i pod koniec dnia. Przepuklina mosznowa objawia się też bólem i promieniującym do jądra pieczeniem. Jednak najczęściej powodem zgłaszania się lekarza jest pojawienie się pacjenta, który wyczuł guz w okolicy pachwinowej. Widoczne to jest zwłaszcza w pozycji stojącej w postaci asymetrii pachwin. Zmiana powiększa się pod wpływem kaszlu lub parcia.

Przepuklina jądra u mężczyzny może się sama odprowadzać (czyli wycofywać do jamy brzusznej, wówczas guz w pachwinie znika) podczas leżenia lub pod wpływem ucisku dłonią ku górze.

Czym grozi brak leczenia przepukliny mosznowej? Powikłania

Przepuklina mosznowa przez dłuższy czas zazwyczaj nie daje nasilonych objawów i nie utrudnia funkcjonowania. Powoduje to, że jest często lekceważona i chory zwleka z diagnozowaniem się i podjęciem leczenia. Osoba, u której ją wykryto, może zadać sobie pytanie, czy przepuklina mosznowa jest niebezpieczna? Niestety, nieleczona przepuklina stanowi zagrożenie dla zdrowia i ma to związek z ryzykiem pojawienia się powikłań. Jednym z nich jest przepuklina nieodprowadzalna, czyli stan, w którym zawartość przepukliny nie może się cofnąć do jamy brzusznej. Może ona prowadzić do zamknięcia światła jelit będących w przepuklinie na skutek ucisku z zewnątrz. Wywołuje to niedrożność jelit, objawiającą się bólem brzucha, wymiotami i wzdęciami. Następnie dochodzi do zatrzymania stolca i gazów. Najgroźniejszym stanem jest zadzierzgnięcie jelit, które jest uciśnięciem naczyń fragmentu jelita znajdującego się w worku przepuklinowym. Po pewnym czasie niedokrwione jelita ulegają martwicy. Prowadzi to do przechodzenia bakterii jelitowych do krwi i rozwoju sepsy

Przepuklina mosznowa – leczenie i rekonwalescencja

W celu skutecznego wyleczenia wykonuje się operację przepukliny mosznowej. Niestety nie da się usunąć przepukliny bez zabiegu, czyli w sposób zachowawczy. Istnieją różne techniki zabiegowe. Można wykonać operacje w sposób tradycyjny, czyli otwierając powłoki jamy brzusznej, wycofując zawartość worka przepukliny do brzucha i likwidując sam worek. Następnie dokonuje się plastyki kanału pachwinowego i wzmacnia się jego tylną ścianę. W tym celu stosuje się tkanki chorego lub specjalnie do tego przeznaczone syntetyczne siatki, zazwyczaj polipropylenowe. Jednym z bardziej znanych sposobów leczenia przepukliny jest operacja Bassiniego, w której to używa się własnych tkanek chorego. Operacje można przeprowadzić również metodą laparoskopową, czyli bez przecinania powłok. Wprowadza się jedynie specjalne narzędzia przez małe nacięcia w skórze, a całość operacji jest widoczna na monitorze. Można sobie również zadać pytanie, czy lepiej operować przepuklinę pachwinową laparoskopowo czy tradycyjnie? Każdy ze sposób operowania ma swoje wady i zalety. Metody laparoskopowe cechują się mniejszymi dolegliwościami bólowymi po zabiegu. Rzadziej dochodzi również do powikłań, w postaci uszkodzenia nerwów, zakażeń i krwotoków. Można po niej w krótszym czasie wrócić do aktywności i pracy. Niestety operacja sposobem laparoskopowym wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego.

Po zabiegu usunięcia przepukliny mosznowej w okresie rekonwalescencji nie wolno pracować fizycznie oraz podnosić ciężkich przedmiotów. Należy unikać również intensywnych ćwiczeń fizycznych. Całość okresu zdrowienia trwa zazwyczaj od miesiąca do trzech. Może czasem pojawić się po operacji przepukliny pachwinowej ból jądra. Wskazana jest wówczas konsultacja z lekarzem, w celu dokonania oceny, czy nie doszło do powikłań.

 1. Morrison Z. i in., Adult Inguinal Hernia. [Updated 2021 Sep 3]. In: “StatPearls [online]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing;” 2021 Jan
 2. Murray R. W., The etiology and treatment of oblique inguinal hernia. „Br Med J.” 1906; 1 (2372) 1906.
 3. Askarpour S. i in., Comparison between inguinal herniotomies with and without incising external oblique aponeurosis: a randomized clinical trial. „Arq Bras Cir Dig.”, 30 (3) 2017.
 4. Chirurgia Repetytorium, pod red. W. Noszczyk, Warszawa 2009.
 5. Chirurgia, pod red. OJ Garden, Wrocław 2018.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pneumokoki – czym są i jakie choroby wywołują? Jak chronić się przed pneumokokami?

  Streptococcus pneumoniae (pneumokoki, dwoinki zapalenia płuc) to bakterie, które osiedlają się w nosie oraz gardle i powodują groźne choroby. Zakażenia pneumokokowe dotyczą głównie małych dzieci oraz seniorów. Wśród grup ryzyka wymienia się również osoby z zaburzeniami odporności oraz osoby cierpiące na choroby przewlekłe. W jaki sposób można zarazić się pneumokokami? Jak się przed nimi chronić? Podpowiadamy.

 • Rozszerzone źrenice – o czym świadczą? Czy oznaczają chorobę?

  Rozszerzone źrenice na ogół kojarzone są ze stanem silnego pobudzenia – również tego wywołanego farmakologicznie. W niektórych przypadkach mogą być jednak objawem poważnych zaburzeń zdrowotnych.

 • Żółć w żołądku – objawy, przyczyny, dieta, leczenie

  Produkcja żółci ma miejsce w wątrobie, następnie dochodzi do jej magazynowania w pęcherzyku żółciowym i wydzielenia w dużej ilości po spożyciu tłustego posiłku. Kolejno żółć transportowana jest przewodem żółciowym wspólnym do dwunastnicy, gdzie emulguje tłuszcze. Przygotowane w ten sposób lipidy są łatwiejsze do strawienia.

 • Zanik wieloukładowy (MSA) – przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

  21 maja 2024 roku w wieku 71 lat po kilkuletniej walce z chorobą zmarł wybitny polski kompozytor Jan A. P. Kaczmarek. Muzyk zmagał się z nieuleczalnym, postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym – zanikiem wieloukładowym (MSA). Choroba ta prowadzi do uszkodzenia struktur mózgu, a objawy przypominają symptomy choroby Parkinsona. Dowiedz się więcej na temat przyczyn, objawów i sposobów leczenia MSA.

 • Pompa insulinowa – wskazania, działanie, refundacja

  Pompy insulinowe umożliwiają lepszą kontrolę cukrzycy, a tym samym poprawiają jakość życia osób wymagających insulinoterapii. Te niewielkich rozmiarów urządzenia naśladują działanie trzustki i eliminują konieczność wykonywania regularnych wstrzyknięć insuliny. Wyjaśniamy, jak działają pompy insulinowe i jakim grupom pacjentów zaleca się korzystanie z nich. Opisujemy również, komu przysługują z refundacją.

 • Grypa i RSV – szczepionka, podobieństwa i różnice

  Grypa i RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to dwie powszechne choroby wirusowe, które mają znaczący wpływ na zdrowie publiczne, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Obie mogą prowadzić do poważnych powikłań, zwłaszcza u osób starszych, niemowląt oraz osób z osłabionym układem odpornościowym. W tym artykule przyjrzymy się bliżej podobieństwom i różnicom między grypą a RSV, ze szczególnym uwzględnieniem dostępnych szczepień.

 • Sensor do pomiaru cukru – monitorowanie glikemii. Działanie, refundacja systemu ciągłego CGM

  Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, z czego około 25% nie jest tego świadomych. W leczeniu tego schorzenia oraz w zapobieganiu występowania powikłań narządowych niezwykle istotne jest utrzymywanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Dzięki nowoczesnym technologiom w postaci systemów do ciągłego monitorowania glikemii mamy szansę na lepszą kontrolę choroby, a co za tym idzie – na opóźnienie rozwoju powikłań narządowych cukrzycy. Niestety należy pamiętać, że sensory są stosunkowo drogie, a ich zakup podlega refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia jedynie w konkretnych wskazaniach.

 • Refundacja dla cukrzyków – zasady refundacji w diabetologii

  Od stycznia 2024 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Zdrowia, wprowadzające w życie zmiany w refundacji wyrobów medycznych przeznaczonych dla pacjentów chorujących na cukrzycę. Wyjaśniamy zasady odpłatności systemów do ciągłego monitorowania glikemii, pomp insulinowych, pojemników na insulinę oraz zestawów infuzyjnych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij