Guz w pachwinie, czyli przyczyny i leczenie przepukliny mocznowej - portal DOZ.pl
Mężczyzna trzyma dłoń na bolącym kroczu
Patryk Jasielski

Przepuklina mosznowa – przyczyny, objawy, leczenie operacyjne

Przepuklina mosznowa to dość często występujące schorzenie. Pojawia się ono zazwyczaj u osób pracujących fizycznie lub podnoszących duże ciężary osób. Może być także wrodzona. Często przez długi czas nie daje żadnych objawów, co może skutkować niechęcią do konsultacji z lekarzem. Nie należy jednak jej lekceważyć, gdyż nieleczona może prowadzić do niebezpiecznych powikłań. W przypadku podejrzenia tego schorzenia wskazana jest jak najszybsza wizyta u specjalisty. Jak wygląda leczenie przepukliny mosznowej? Odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.

Co to jest przepuklina mosznowa?

Przepuklina mosznowa jest podtypem przepukliny pachwinowej skośnej. Jest to jeden z rodzajów przepukliny, w którym to narządy jamy brzusznej (głównie jelito cienkie i otrzewna) uwypuklają się do kanału pachwinowego. Przez kanał ten w wieku płodowym dochodzi do migracji jąder z jamy brzusznej do moszny. Później przebiegają przez niego nasieniowód oraz naczynia i nerwy. Stanowi on naturalne miejsce osłabionego oporu w obrębie brzucha.

O przepuklinie w mosznie mówimy, gdy zawartość przepukliny skośnej przechodzi przez cały kanał pachwinowy i dochodzi aż do worka mosznowego. Może być ona wrodzona lub nabyta. Jest to najczęstsza z przepuklin pachwinowych.

Jakie są przyczyny występowania przepukliny mosznowej?

Przepuklina moszny może mieć pochodzenie wrodzone lub być nabyta.

Przepuklina mosznowa wrodzona może towarzyszyć określonym chorobom genetycznym lub być izolowaną wadą. Taka przepuklina będzie obecna już u niemowlaka, od urodzenia.

Przepuklina mosznowa nabyta jest wynikiem osłabienia lub uszkodzenia tkanek budujących ścianę jamy brzusznej. Taki stan ułatwia przedostawanie się narządów brzucha do kanału pachwinowego. Wśród przyczyn przepukliny jąder należy wymienić stany przewlekle zwiększające ciśnienie w jamie brzusznej. Należy do nich ciężka praca fizyczna, wymagająca dźwigania dużych ciężarów. Przewlekły, nasilony kaszel (np. występujący w POChP, czyli przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc) również może predysponować do powstawania przepukliny. Podobnie zaparcia i związane z tym przedłużone parcie. Przepuklina jądra częściej występuję również u starszych osób i palących papierosy. Choroby osłabiające tkankę łączną (zespół Marfana lub Ehlersa-Danlosa), będącą budulcem ściany jamy brzusznej także mogą zwiększać ryzyko pojawienia się przepukliny.

Polecane dla Ciebie

Jakie są objawy przepukliny mosznowej?

Objawy przepukliny mosznowej przez długi czas mogą się nie pojawiać lub być dyskretne. Zazwyczaj występuję dyskomfort w postaci uczucia pociągania w okolicy pachwiny, najczęściej po wysiłku fizycznym, czasem przy wstawaniu i pod koniec dnia. Przepuklina mosznowa objawia się też bólem i promieniującym do jądra pieczeniem. Jednak najczęściej powodem zgłaszania się lekarza jest pojawienie się pacjenta, który wyczuł guz w okolicy pachwinowej. Widoczne to jest zwłaszcza w pozycji stojącej w postaci asymetrii pachwin. Zmiana powiększa się pod wpływem kaszlu lub parcia.

Przepuklina jądra u mężczyzny może się sama odprowadzać (czyli wycofywać do jamy brzusznej, wówczas guz w pachwinie znika) podczas leżenia lub pod wpływem ucisku dłonią ku górze.

Czym grozi brak leczenia przepukliny mosznowej? Powikłania

Przepuklina mosznowa przez dłuższy czas zazwyczaj nie daje nasilonych objawów i nie utrudnia funkcjonowania. Powoduje to, że jest często lekceważona i chory zwleka z diagnozowaniem się i podjęciem leczenia. Osoba, u której ją wykryto, może zadać sobie pytanie, czy przepuklina mosznowa jest niebezpieczna? Niestety, nieleczona przepuklina stanowi zagrożenie dla zdrowia i ma to związek z ryzykiem pojawienia się powikłań. Jednym z nich jest przepuklina nieodprowadzalna, czyli stan, w którym zawartość przepukliny nie może się cofnąć do jamy brzusznej. Może ona prowadzić do zamknięcia światła jelit będących w przepuklinie na skutek ucisku z zewnątrz. Wywołuje to niedrożność jelit, objawiającą się bólem brzucha, wymiotami i wzdęciami. Następnie dochodzi do zatrzymania stolca i gazów. Najgroźniejszym stanem jest zadzierzgnięcie jelit, które jest uciśnięciem naczyń fragmentu jelita znajdującego się w worku przepuklinowym. Po pewnym czasie niedokrwione jelita ulegają martwicy. Prowadzi to do przechodzenia bakterii jelitowych do krwi i rozwoju sepsy

Przepuklina mosznowa – leczenie i rekonwalescencja

W celu skutecznego wyleczenia wykonuje się operację przepukliny mosznowej. Niestety nie da się usunąć przepukliny bez zabiegu, czyli w sposób zachowawczy. Istnieją różne techniki zabiegowe. Można wykonać operacje w sposób tradycyjny, czyli otwierając powłoki jamy brzusznej, wycofując zawartość worka przepukliny do brzucha i likwidując sam worek. Następnie dokonuje się plastyki kanału pachwinowego i wzmacnia się jego tylną ścianę. W tym celu stosuje się tkanki chorego lub specjalnie do tego przeznaczone syntetyczne siatki, zazwyczaj polipropylenowe. Jednym z bardziej znanych sposobów leczenia przepukliny jest operacja Bassiniego, w której to używa się własnych tkanek chorego. Operacje można przeprowadzić również metodą laparoskopową, czyli bez przecinania powłok. Wprowadza się jedynie specjalne narzędzia przez małe nacięcia w skórze, a całość operacji jest widoczna na monitorze. Można sobie również zadać pytanie, czy lepiej operować przepuklinę pachwinową laparoskopowo czy tradycyjnie? Każdy ze sposób operowania ma swoje wady i zalety. Metody laparoskopowe cechują się mniejszymi dolegliwościami bólowymi po zabiegu. Rzadziej dochodzi również do powikłań, w postaci uszkodzenia nerwów, zakażeń i krwotoków. Można po niej w krótszym czasie wrócić do aktywności i pracy. Niestety operacja sposobem laparoskopowym wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego.

Po zabiegu usunięcia przepukliny mosznowej w okresie rekonwalescencji nie wolno pracować fizycznie oraz podnosić ciężkich przedmiotów. Należy unikać również intensywnych ćwiczeń fizycznych. Całość okresu zdrowienia trwa zazwyczaj od miesiąca do trzech. Może czasem pojawić się po operacji przepukliny pachwinowej ból jądra. Wskazana jest wówczas konsultacja z lekarzem, w celu dokonania oceny, czy nie doszło do powikłań.

 1. Morrison Z. i in., Adult Inguinal Hernia. [Updated 2021 Sep 3]. In: “StatPearls [online]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing;” 2021 Jan
 2. Murray R. W., The etiology and treatment of oblique inguinal hernia. „Br Med J.” 1906; 1 (2372) 1906.
 3. Askarpour S. i in., Comparison between inguinal herniotomies with and without incising external oblique aponeurosis: a randomized clinical trial. „Arq Bras Cir Dig.”, 30 (3) 2017.
 4. Chirurgia Repetytorium, pod red. W. Noszczyk, Warszawa 2009.
 5. Chirurgia, pod red. OJ Garden, Wrocław 2018.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Torbiel Bakera – przyczyny, objawy, leczenie cysty Bakera

  Torbiel Bakera (nazywana również cystą Bakera lub też torbielą dołu podkolanowego) to zmiana wypełniona płynem stawowym, która przybiera kształt guzka i lokalizuje się w dole podkolanowym. Torbiel ta jest zmianą nienowotworową i nie ulega zezłośliwieniu. Przyczyn powstawania torbieli Bakera może być kilka, np. urazy, stan zapalny czy przewlekłe schorzenia dotyczące stawu kolanowego. Objawy cysty Bakera to m. in. ból z tyłu kolana, obrzęk kolana oraz uczucie dyskomforu podczas zginania nogi w stawie kolanowym.

 • Klasterowy ból głowy – przyczyny, objawy i leczenie zespołu Hortona

  Klasterowy ból głowy (łac. cephalae Hortoni), określany także jako zespół Hortona, to jednostronny, bardzo silny ból w okolicy oczodołu. Pojawia się on nagle, może trwać od kilkunastu minut do nawet 3 godzin. Klasterowy ból głowy występuje zawsze po tej samej stronie – może być zlokalizowany z prawej bądź z lewej strony. Towarzyszą mu objawy wegetatywne, takie jak łzawienie czy uczucie zatkania nosa. Napadowy, idiopatyczny ból głowy może występować w każdym wieku, a szczyt zachorowań przypada na 20.–30. rok życia. 

 • Porażenie nerwu twarzowego – przyczyny, objawy i leczenie porażenia Bella

  Porażenie nerwu twarzowego (porażenie Bella) to samoistny, nagły paraliż twarzy, który spowodowany jest uszkodzeniem włókien nerwu twarzowego. Widoczna jest deformacja twarzy – obniżony kącik ust oraz utrudnione zamykanie powieki. Chory ma także problem  z wyraźną mową, ograniczona zostaje zdolność do odczuwania smaków. Jakie są przyczyny porażenia nerwu twarzowego i jak się je leczy?

 • ARDS (ostra niewydolność oddechowa) – przyczyny, objawy, leczenie zespołu ostrej niewydolności oddechowej

  ARDS (acute respiratory distress syndrome), czyli zespół ostrej niewydolności oddechowej to stan, w którym dochodzi do poważnego uszkodzenia płuc (pęcherzyków i włośniczek oraz bariery pomiędzy nimi). Płuca nie są w stanie dostarczyć wystarczającej ilości tlenu do krwi, może pojawić się więc niewydolność innych narządów. Przyczyny wystąpienia ARDS mogą być różne: zapalenie płuc wywołane wirusem (np. koronawirusem SARS-CoV-2), uraz mechaniczny czy ciężka sepsa.

 • Bóle stawów – przyczyny, diagnostyka, leczenie. Rehabilitacja i ćwiczenia na bóle stawów

  Bóle stawów to jedna z częstych przypadłości, która dotyka zarówno osoby starsze, jak i te w młodym wieku, niezależnie od płci. Bolące stawy są najczęściej objawem świadczącym o występowaniu jakiejś choroby, mogą pojawić się jako konsekwencja urazu, np. zwichnięcia, przeciążenia czy skręcenia, ale także występują u osób z nadwagą i tych, prowadzących bardzo statyczny tryb życia. W medycynie ból stawów określa się jako artralgia. 

 • Dysplazja szyjki macicy – przyczyny, rozpoznanie, leczenie

  Dysplazja szyjki macicy (CIN, cervical intraepithelial neoplasia) to nieprawidłowa budowa tkanek szyjki macicy. Zmiany dotyczą komórek nabłonka i są wynikiem przewlekłego zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), można je wykryć w badaniu cytologicznym. Postępowanie jest uzależnione od typu dysplazji, wyróżnia się: CIN I (niewielkie zmiany), CIN II (neoplazja średniego  stopnia) oraz CIN III (zmiany zaawansowane).

 • Zespół sztywnego człowieka – przyczyny, objawy, leczenie zespołu sztywności uogólnionej

  Zespół sztywnego człowieka (ang. stiff man syndrome), inaczej zespół Moerscha- Woltmanna, to bardzo rzadkie zaburzenie o podłożu neurologicznym. Charakteryzuje się postępującym sztywnieniem w obrębie mięśni, dodatkowo często można zaobserwować powtarzające się epizody skurczów mięśniowych. Odnotowuje się zmienność tych objawów, ich intensywność może być uzależniona od czynników takich jak: nagłe zdarzenia wzbudzające wiele emocji, gwałtowne dźwięki czy kontakt fizyczny.

 • Biceps – budowa, funkcje, urazy mięśnia dwugłowego ramienia

  Mięsień dwugłowy ramienia, zwany także bicepsem (łac. biceps brachii), jest wrzecionowatą, zaobloną tkanką złożoną z dwóch brzuśćców. Biegnie od łopatki aż do kości promieniowej. Przyczep głowy długiej jest zlokalizowany w okolicy guzka nadpanewkowego łopatki oraz obrąbka stawowego. Przyczepy głowy krótkiej bicepsa to wyrostek kruczy łopatki i dystalnie – guzowatość kości promieniowej. Biceps umożliwia zginanie ramienia oraz zginanie i odwracanie przedramienia. Jakie urazy bicepsów są najczęstsze?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij