Mężczyzna trzyma dłoń na bolącym kroczu
Patryk Jasielski

Przepuklina mosznowa – przyczyny, objawy, leczenie operacyjne

Przepuklina mosznowa to dość często występujące schorzenie. Pojawia się ono zazwyczaj u osób pracujących fizycznie lub podnoszących duże ciężary osób. Może być także wrodzona. Często przez długi czas nie daje żadnych objawów, co może skutkować niechęcią do konsultacji z lekarzem. Nie należy jednak jej lekceważyć, gdyż nieleczona może prowadzić do niebezpiecznych powikłań. W przypadku podejrzenia tego schorzenia wskazana jest jak najszybsza wizyta u specjalisty. Jak wygląda leczenie przepukliny mosznowej? Odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.

Przepuklinami nazywamy stan, w którym narząd jamy brzusznej lub jego fragment uwypukla się przez miejsca o zmniejszonym oporze na zewnątrz ciała lub do innej jamy ciała. Jeżeli przechodzi do innego przedziału wewnątrz jamy brzusznej, to jest to przepuklina wewnętrzna. Przepuklina zewnętrzna występuję, gdy jej zawartości przemieszcza się do tkanki podskórnej. Każda z przepuklin zbudowana jest z wrót, kanału, worka i zawartości. Mogą one być bezobjawowe lub powodować różne objawy, w zależności od lokalizacji.

Co to jest przepuklina mosznowa?

Przepuklina mosznowa jest podtypem przepukliny pachwinowej skośnej. Jest to jeden z rodzajów przepukliny, w którym to narządy jamy brzusznej (głównie jelito cienkie i otrzewna) uwypuklają się do kanału pachwinowego. Przez kanał ten w wieku płodowym dochodzi do migracji jąder z jamy brzusznej do moszny. Później przebiegają przez niego nasieniowód oraz naczynia i nerwy. Stanowi on naturalne miejsce osłabionego oporu w obrębie brzucha.

O przepuklinie w mosznie mówimy, gdy zawartość przepukliny skośnej przechodzi przez cały kanał pachwinowy i dochodzi aż do worka mosznowego. Może być ona wrodzona lub nabyta. Jest to najczęstsza z przepuklin pachwinowych.

Jakie są przyczyny występowania przepukliny mosznowej?

Przepuklina moszny może mieć pochodzenie wrodzone lub być nabyta.

Przepuklina mosznowa wrodzona może towarzyszyć określonym chorobom genetycznym lub być izolowaną wadą. Taka przepuklina będzie obecna już u niemowlaka, od urodzenia.

Przepuklina mosznowa nabyta jest wynikiem osłabienia lub uszkodzenia tkanek budujących ścianę jamy brzusznej. Taki stan ułatwia przedostawanie się narządów brzucha do kanału pachwinowego. Wśród przyczyn przepukliny jąder należy wymienić stany przewlekle zwiększające ciśnienie w jamie brzusznej. Należy do nich ciężka praca fizyczna, wymagająca dźwigania dużych ciężarów. Przewlekły, nasilony kaszel (np. występujący w POChP, czyli przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc) również może predysponować do powstawania przepukliny. Podobnie zaparcia i związane z tym przedłużone parcie. Przepuklina jądra częściej występuję również u starszych osób i palących papierosy. Choroby osłabiające tkankę łączną (zespół Marfana lub Ehlersa-Danlosa), będącą budulcem ściany jamy brzusznej także mogą zwiększać ryzyko pojawienia się przepukliny.

Polecane dla Ciebie

Jakie są objawy przepukliny mosznowej?

Objawy przepukliny mosznowej przez długi czas mogą się nie pojawiać lub być dyskretne. Zazwyczaj występuję dyskomfort w postaci uczucia pociągania w okolicy pachwiny, najczęściej po wysiłku fizycznym, czasem przy wstawaniu i pod koniec dnia. Przepuklina mosznowa objawia się też bólem i promieniującym do jądra pieczeniem. Jednak najczęściej powodem zgłaszania się lekarza jest pojawienie się pacjenta, który wyczuł guz w okolicy pachwinowej. Widoczne to jest zwłaszcza w pozycji stojącej w postaci asymetrii pachwin. Zmiana powiększa się pod wpływem kaszlu lub parcia.

Przepuklina jądra u mężczyzny może się sama odprowadzać (czyli wycofywać do jamy brzusznej, wówczas guz w pachwinie znika) podczas leżenia lub pod wpływem ucisku dłonią ku górze.

Czym grozi brak leczenia przepukliny mosznowej? Powikłania

Przepuklina mosznowa przez dłuższy czas zazwyczaj nie daje nasilonych objawów i nie utrudnia funkcjonowania. Powoduje to, że jest często lekceważona i chory zwleka z diagnozowaniem się i podjęciem leczenia. Osoba, u której ją wykryto, może zadać sobie pytanie, czy przepuklina mosznowa jest niebezpieczna? Niestety, nieleczona przepuklina stanowi zagrożenie dla zdrowia i ma to związek z ryzykiem pojawienia się powikłań. Jednym z nich jest przepuklina nieodprowadzalna, czyli stan, w którym zawartość przepukliny nie może się cofnąć do jamy brzusznej. Może ona prowadzić do zamknięcia światła jelit będących w przepuklinie na skutek ucisku z zewnątrz. Wywołuje to niedrożność jelit, objawiającą się bólem brzucha, wymiotami i wzdęciami. Następnie dochodzi do zatrzymania stolca i gazów. Najgroźniejszym stanem jest zadzierzgnięcie jelit, które jest uciśnięciem naczyń fragmentu jelita znajdującego się w worku przepuklinowym. Po pewnym czasie niedokrwione jelita ulegają martwicy. Prowadzi to do przechodzenia bakterii jelitowych do krwi i rozwoju sepsy

Przepuklina mosznowa – leczenie i rekonwalescencja

W celu skutecznego wyleczenia wykonuje się operację przepukliny mosznowej. Niestety nie da się usunąć przepukliny bez zabiegu, czyli w sposób zachowawczy. Istnieją różne techniki zabiegowe. Można wykonać operacje w sposób tradycyjny, czyli otwierając powłoki jamy brzusznej, wycofując zawartość worka przepukliny do brzucha i likwidując sam worek. Następnie dokonuje się plastyki kanału pachwinowego i wzmacnia się jego tylną ścianę. W tym celu stosuje się tkanki chorego lub specjalnie do tego przeznaczone syntetyczne siatki, zazwyczaj polipropylenowe. Jednym z bardziej znanych sposobów leczenia przepukliny jest operacja Bassiniego, w której to używa się własnych tkanek chorego. Operacje można przeprowadzić również metodą laparoskopową, czyli bez przecinania powłok. Wprowadza się jedynie specjalne narzędzia przez małe nacięcia w skórze, a całość operacji jest widoczna na monitorze. Można sobie również zadać pytanie, czy lepiej operować przepuklinę pachwinową laparoskopowo czy tradycyjnie? Każdy ze sposób operowania ma swoje wady i zalety. Metody laparoskopowe cechują się mniejszymi dolegliwościami bólowymi po zabiegu. Rzadziej dochodzi również do powikłań, w postaci uszkodzenia nerwów, zakażeń i krwotoków. Można po niej w krótszym czasie wrócić do aktywności i pracy. Niestety operacja sposobem laparoskopowym wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego.

Po zabiegu usunięcia przepukliny mosznowej w okresie rekonwalescencji nie wolno pracować fizycznie oraz podnosić ciężkich przedmiotów. Należy unikać również intensywnych ćwiczeń fizycznych. Całość okresu zdrowienia trwa zazwyczaj od miesiąca do trzech. Może czasem pojawić się po operacji przepukliny pachwinowej ból jądra. Wskazana jest wówczas konsultacja z lekarzem, w celu dokonania oceny, czy nie doszło do powikłań.

 1. Morrison Z. i in., Adult Inguinal Hernia. [Updated 2021 Sep 3]. In: “StatPearls [online]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing;” 2021 Jan
 2. Murray R. W., The etiology and treatment of oblique inguinal hernia. „Br Med J.” 1906; 1 (2372) 1906.
 3. Askarpour S. i in., Comparison between inguinal herniotomies with and without incising external oblique aponeurosis: a randomized clinical trial. „Arq Bras Cir Dig.”, 30 (3) 2017.
 4. Chirurgia Repetytorium, pod red. W. Noszczyk, Warszawa 2009.
 5. Chirurgia, pod red. OJ Garden, Wrocław 2018.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Rak żołądka - przyczyny, objawy, leczenie

  Rak żołądka jest jednym z częściej występujących nowotworów przewodu pokarmowego, częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Polska należy niestety do krajów o jednej z większej w świecie częstości zachorowań na ten nowotwór. Na szczęście w ostatnich latach obserwuje się stopniowe zmniejszanie liczby nowych zachorowań. Najczęściej występującym nowotworem jest rak gruczołowy (adenocarcinoma).

 • Jak powstaje nowotwór?

  Nowotwory są główną przyczyną zgonów na świecie. Szacuje się, że w Polsce choruje na nie ponad milion osób, a ok. 100 tys. umiera. Niestety, statystyki te z roku na rok są coraz mniej optymistyczne. Jak powstaje nowotwór? Czy da się zapobiec jego rozwojowi?

 • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

  Swędzenie w gardle, gorączka, katar – w dobie pandemii koronawirusa i COVID-19 te symptomy wzbudzają niepokój. Czy słusznie? Jak odróżnić objawy alergii, przeziębienia i grypy od choroby koronawirusowej? Dowiedz się z poniższego artykułu.

 • Perforacja jelita – przyczyny, objawy, leczenie

  Perforacja jelita to bardzo poważne schorzenie, które wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Nieleczone może doprowadzić do śmierci. Jak rozpoznać przedziurawione jelito i co jest jego przyczyną? Jak wygląda leczenie i czy może się objeść bez interwencji chirurga?

 • Chłoniak – objawy, leczenie, rokowania i rodzaje nowotworu układu chłonnego

  Chłoniakiem określa się nieprawidłowy rozrost tkanki limfatycznej. Jednoznaczne wyjaśnienie pochodzenia chłoniaków i przyczyn ich występowania nadal pozostaje wyzwaniem dla współczesnej medycyny. Podstawą leczenia wszystkich rodzajów chłoniaków jest chemioterapia.

 • By-passy, czyli pomostowanie aortalno-wieńcowe – na czym polega ten zabieg?

  Pojęcie by-passów, używane często w środowisku medycznym, nadal nie jest do końca jasne dla reszty społeczeństwa. Pomostowanie aortalno-wieńcowe umożliwia doprowadzenie krwi do serca, co jest szczególnie istotne w przypadku m.in. zablokowania tętnic wieńcowych przez blaszki miażdżycowe.

 • Jak odchudzić dziecko? Praktyczne porady dietetyka

  Statystyki w kwestii nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży pogarszają się z roku na rok. Coraz więcej dzieci w Polsce boryka się ze zbyt wysoką masą ciała. Jako rodzice chcemy jak najlepiej dla swoich pociech, dlatego zaczynamy wyszukiwać informacje dotyczące odchudzania dzieci. Jak poradzić sobie z nadwagą lub otyłością dziecka? Jakie kroki warto podjąć w tym kierunku? I ostatnie – czy dzieci powinno się odchudzać?

 • Jak wyleczyć nużeńca? Leki, suplementy, domowe sposoby na nużycę

  Nużeniec jest pasożytem należącym do roztoczy. Jest niewidoczny gołym okiem, ponieważ ma bardzo niewielkie rozmiary. Gatunki bytujące na człowieku to: nużeniec ludzki oraz nużeniec krótki. Liczba osób zarażonych wzrasta wraz z wiekiem. Nawet ponad 80% osób powyżej 70. roku życia może być zarażonych nużeńcem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij