Młoda kobieta z zabawkowym sercem w dłoni oddaje krew
Justyna Piekara

Bezkrwawa transfuzja – czy pomoże rozwiązać problem globalnego niedoboru krwi? Jakie są jej zalety?

Według naukowców z Uniwersytetu Stanforda i Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, pacjenci z niedokrwistością lub krwią o niskim wysyceniu tlenem, mogą być skutecznie leczeni transfuzjami substytutów krwi. Wyniki ich pracy ukazały się w „Journal of Applied Physiology”.

Substytuty krwi – pozwalają skuteczniej dostarczać tlen

Transfuzje są powszechnymi procedurami przeprowadzanymi w celu ratowania życia pacjentów, którzy utracili krew z powodu wypadków lub cierpią na niektóre choroby. U osób z niedokrwistością wykonuje się je, aby móc dostarczyć niezbędną ilość tlenu do tkanek i narządów pacjenta. Anemia sprawia bowiem, że krew nie przenosi tak dużo tlenu do komórek ciała, jak powinna.

Podczas transfuzji dochodzi do zagęszczenia i wzrostu lepkości krwi. W takich przypadkach naczynia krwionośne zazwyczaj poszerzają się, usprawniając w ten sposób krążenie. Model matematyczny stworzony przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda pokazuje, że u niektórych pacjentów naczynia krwionośne nie kompensują przepływu krwi przez zmianę średnicy.

Według badaczy zastosowanie środków zastępczych osocza (ang. plasma expanders), które skłaniają naczynia krwionośne do rozszerzenia, może być skuteczniejszym sposobem dostarczania tlenu. Te roztwory koloidowe skrobi o wysokiej masie cząsteczkowej rozpuszczonej w soli fizjologicznej, z powodzeniem wykorzystuje się do transfuzji od kilkudziesięciu lat.

Zdaniem bioinżyniera Marcosa Intaglietta „obecnie transfuzja krwi jest określana poprzez skupienie na niewłaściwym celu, a mianowicie przywróceniu zdolności przenoszenia tlenu”, podczas gdy jej „logicznym celem jest przywrócenie zdolności dostarczania tlenu”.

Przeczytaj także, jak przygotować się do oddania krwi.

Bezkrwawa transfuzja – tańsza alternatywa dla tradycyjnego zabiegu

Ze względu na sposób pozyskiwania i konieczność odpowiedniego przechowywania krwi do zabiegu, tradycyjna transfuzja to kosztowny i wymagający proces. Weilu Li ze Stanford's School of Earth Energy & Environmental Sciences stwierdził, że „bezkrwawa transfuzja”, z zastosowaniem alternatywnych płynów, może obniżyć koszty leczenia, a także wyeliminować negatywne skutki związane z zabiegiem. Prognozy wyników zespołu pokazują, że substytuty krwi mogą nawet dziesięciokrotnie obniżyć całkowity koszt procedury medycznej.

Chociaż transfuzja krwi to rutynowy zabieg, czasami może wiązać się z pewnymi efektami ubocznymi. Najczęstszymi powikłaniami są gorączka i reakcje alergiczne, rzadziej objawiają się one jako ostra immunologiczna reakcja hemolityczna.

Według współautora badania, Daniela Tartakovsky’ego, „model matematyczny identyfikuje naturalne procesy fizjologiczne, które wyjaśniają wnioski z wielu badań obserwacyjnych: ludzie mogą czerpać korzyści z transfuzji bez użycia krwi”. Naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycie zostanie zweryfikowane poprzez badania kliniczne.

Powiązane produkty

Globalny deficyt krwi

Wyniki raportu opublikowanego w „The Lancet Hematology” ujawniają, że globalna podaż krwi do transfuzji jest niewystarczająca, aby nadążyć za globalnym popytem. Wiele państw narażonych jest na krytyczne niedobory. Okazało się, że 119 ze 195 krajów, które uwzględniono w badaniu, nie ma wystarczającej ilości w swoich bankach, aby zaspokoić potrzeby szpitali.

Autorzy analizy zwracają uwagę, że strategiczne inwestycje są potrzebne przede wszystkim w krajach o niskim i średnim dochodzie, aby mogły one rozwinąć systemy zarządzania krwią. Według danych WHO na całym świecie rocznie oddaje się ponad 100 milionów jednostek krwi, z czego 42% jest zbieranych w krajach o wysokim dochodzie, które obejmują mniej, niż 16% światowej populacji.

  1. Blood safety, „who.int” [online], https://www.afro.who.int/health-topics/blood-safety, [dostęp:] 08.11.2021.
  2. N. Roberts, S. James, M. Delaney, The global need and availabloity of blood products: a modeling study, „The Lancet Haematology” 2019, nr 6(12), [online] DOI:https://doi.org/10.1016/S2352-3026(19)30200-5, [dostęp:] 08.11.2021.
  3. W. Li, A model of anemic tissue perfusion after blood transfusion shows critical role of endothelial response to shear stress stimuli, „Journal of Applied Physiology” 2021, [online] DOI: 10.1152/japplphysiol.00524.2021, [dostęp:] 08.11.2021.
  4. New model points to solution to global blood shortage, „earth.stanford.edu” [online], https://earth.stanford.edu/news/new-model-points-solution-global-blood-shortage#gs.fqmr55l, [dostęp:] 08.11.2021.
  5. D. Dresden, Everything you need to know about blood transfusions and anemia, „medicalnewstoday.com” [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/blood-transfusions-anemia [dostęp:] 08.11.2021.
  6. J. P. Teixeira, L. M. Van Sant, N. D. Nilsen, Pharmacology and clinical use of plasma expanders, „Anaesthesia & Intensive Care Medicine” 2020, nr 21(8), s. 427-433, [online] https://doi.org/10.1016/j.mpaic.2020.05.003, [dostęp:] 08.11.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.