Kwarantanna, izolacja, nadzór epidemiologiczny podczas pandemii koronawirusa – ile trwają i kiedy się je nakłada?
Marta Pietroń

Kwarantanna, izolacja, nadzór epidemiologiczny podczas pandemii koronawirusa – ile trwają i kiedy się je nakłada?

Kwarantanna polega na czasowym odizolowaniu osoby, która była narażona na zakażenie chorobą zakaźną i istnieje ryzyko, że sama może być nosicielem. Izolacja natomiast dotyczy osoby zakażonej, która otrzymała pozytywny wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 w organizmie. Sprawdź, jakich zasad należy przestrzegać na kwarantannie domowej oraz izolacji. 

Kwarantanna – zasady 

Kwarantanna jest to odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na kontakt lub styczność z osobą chorą na COVID-19, zarażoną lub podejrzaną o zarażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Informacja o nałożonej kwarantannie zostanie wprowadzona do systemu informatycznego Centrum e-Zdrowia (EWP), do którego ma dostęp m.in. policja oraz ZUS. 

Jak sprawdzić, czy jestem na kwarantannie? Należy wejść na stronę www.pacjent.gov.pl i zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta (IKP), za pomocą profilu zaufanego lub e-dowodu. Po zalogowaniu na stronie głównej widnieje informacja o nałożonej kwarantannie wraz z czasem jej trwania.  

Kwarantannę odbywa się w miejscu zamieszkania, zaś w przypadku braku takiej możliwości, służby sanitarno-epidemiologiczne kierują do odpowiedniego ośrodka. W przypadku powrotu z zagranicy należy wypełnić kartę lokalizacyjną, w której deklaruje się miejsce odbywania kwarantanny. Co ważne, w trakcie trwania kwarantanny nie można zmienić miejsca pobytu.  

Obowiązkiem osoby odbywającej kwarantannę jest zainstalowanie na telefonie aplikacji Kwarantanna Domowa, która ułatwia i usprawnia potwierdzanie miejsca odbywania kwarantanny. Użytkownik rejestruje się za pomocą swojego numeru telefonu, po czym następuję weryfikacja konta poprzez kod otrzymany w wiadomości SMS. Osoba niebędąca abonentem lub użytkownikiem sieci telekomunikacyjnej, albo nieposiadająca urządzenia mobilnego umożliwiającego zainstalowanie aplikacji, powinna złożyć oświadczenie policji, kontaktując się ze swoim dzielnicowym.  

Kwarantanna – na kogo jest nakładana i na jaki czas? 

Kwarantanna trwa 10 dni i kończy się automatycznie po ich upływie, jeżeli w trakcie trwania nie wystąpiły objawy COVID-19. Obecnie nie testuje się osób bezobjawowych przebywających na kwarantannie.  

Obowiązkowa kwarantanna nakładana jest na osobę, która: 

  • ma objawy wskazujące na zakażenie koronawirusem – kwarantanna zostaje automatycznie nałożona przez lekarza POZ od momentu wystawienia skierowania na test w kierunku wirusa SARS-CoV-2 do chwili uzyskania ujemnego wyniku testu, ale nie dłużej niż 10 dni (kwarantanna zostaje zawieszona na czas udania się do miejsca wykonania testu); otrzymanie ujemnego wyniku testu automatycznie zwalnia z odbywania obowiązkowej kwarantanny, zaś w przypadku uzyskania dodatniego wyniku, kwarantanna zostaje zamieniona w izolację, 
  • miała bliski kontakt z osobą zakażona, chorą lub podejrzaną o zakażenie, np. w pracy czy w szkole, czas trwania kwarantanny wynosi 10 dni, licząc od dnia następnego po kontakcie, 
  • mieszka z osobą zakażoną (izolowaną) – kwarantanna trwa od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu przez osobę chorą do końca jej izolacji z przedłużeniem kwarantanny o 7 dni, podczas, których mogą wystąpić objawy choroby, jeśli ostatniego dnia izolacji osoby chorej doszło do zakażenia osoby zdrowej, 
  • powróciła z zagranicy samolotem, autobusem lub innym środkiem transportu zbiorowego, kwarantanna trwa 10 dni i rozpoczyna się od dnia następującego po dniu przekroczenia granicy.  

Kwarantanna nie dotyczy osób zamieszkujących z osobą będącą na kwarantannie oraz osób wykonujących zawód medyczny. Dodatkowo od 28. grudnia z obowiązkowej kwarantanny zwolnione są osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 na podstawie zaświadczenia o wykonaniu szczepienia ochronnego.  

Kwarantanna – co można, a czego nie wolno robić podczas kwarantanny? 

Zasady kwarantanny domowej obejmują przede wszystkim bezwzględne pozostanie w miejscu zamieszkania oraz monitorowanie swojego stanu zdrowia. 

Przez czas trwania kwarantanny: 

  • nie można opuszczać miejsca zamieszkania, 
  • należy unikać kontaktów z innymi ludźmi,  
  • nie można wychodzić z psem, do sklepu, ze śmieciami itp., 
  • w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia (gorączka, kaszel, duszności), należy niezwłocznie umówić się na teleporadę z lekarzem pierwszego kontaktu, 
  • zaleca się regularnie wietrzyć pomieszczenia, 
  • zaleca się przestrzegać zasad higieny, aby zminimalizować ryzyko zakażenia domowników,  
  • należy zainstalować aplikację „Kwarantanna domowa”, albo złożyć oświadczenie  
  • o braku możliwości korzystania z niej. 
Nadzór nad osobą przebywającą na kwarantannie sprawuje policja oraz sanepid. Karę za złamanie kwarantanny stanowi grzywna w wysokości do 30 tysięcy złotych. Decyzja co do wysokości grzywny jest ustalana indywidualnie.  

Jeśli w trakcie kwarantanny potrzebna jest pomoc w zrobieniu zakupów, opieki nad zwierzęciem lub pomoc psychologiczna, należy skontaktować się z lokalnym ośrodkiem pomocy społecznej lub można to zgłosić policjantom sprawdzającym miejsce pobytu w czasie kwarantanny.  

Kwarantanna a praca 

Osoba objęta kwarantanną powinna poinformować swojego pracodawcę o zaistniałej sytuacji. Wszystkie niezbędne dokumenty potwierdzające odbywanie kwarantanny dostępne są w systemie informatycznym EWP, skąd udostępniane są pracodawcy na profilu PUE ZUS. Pracownikowi objętego ubezpieczeniem chorobowym, za okres nieobecności w pracy z tytułu obowiązkowej kwarantanny, przysługują świadczenia chorobowe – wynagrodzenie za czas choroby albo zasiłek chorobowy – wypłacane na podstawie informacji w systemie. Rodzic sprawujący opiekę nad dzieckiem do 14. roku życia, które przebywa na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych, może skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Podstawą do wypłaty jest oświadczenie o konieczności opieki nad dzieckiem.  

Jeżeli rodzaj wykonywanej pracy pozwala na jej formę zdalną i pracodawca wyraża na nią zgodę, można wykonywać swoje obowiązki służbowe w miejscu odbywania kwarantanny, jednocześnie nie łamiąc jej zasad. Pracownik traci wówczas prawo do zasiłku chorobowego, natomiast przysługuje mu wynagrodzenie za wykonaną pracę.  

Izolacja – zasady 

Izolacja to odosobnienie osoby, u której wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 jest dodatni. Osoba zakażona niemająca objawów zakażenia koronawirusem lub posiadająca objawy o łagodnym charakterze (niska gorączka – poniżej 38°C, katar, kaszel, utrata węchu i/lub smaku, złe samopoczucie), zostaje poddana izolacji w warunkach domowych. Czas trwania izolacji domowej wynosi 10 dni, jeżeli lekarz nie stwierdzi wystąpienia objawów COVID-19.  

W przypadku wystąpienia objawów czas trwania izolacji domowej wydłuża się, a jej zakończenie może nastąpić nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów.  

W trakcie izolacji domowej nie można opuszczać miejsca zamieszkania w jakimkolwiek celu oraz należy przestrzegać środków ostrożności, aby zminimalizować ryzyko zakażenia domowników objętych obowiązkową kwarantanną. W sytuacji pogorszenia się stanu zdrowia osoby zakażonej, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu.  

Chorzy z ciężkimi objawami koronawirusa (trudności w oddychaniu, obecność flegmy, krwioplucie, splątanie, senność) zostają objęci izolacją szpitalną, a jeżeli nie wymagają leczenia szpitalnego, a z jakiegoś powodu nie mogą odbywać izolacji w warunkach domowych, kierowani są do izolatoriów. O zakończeniu izolacji decyduje lekarz sprawujący opiekę nad chorym. Nie może ono nastąpić wcześniej niż po 13 dniach od wystąpienia objawów, zaś ostatnie 3 dni musza być bezobjawowe.  

Powiązane produkty

Co to jest nadzór epidemiologiczny? Kogo obowiązuje i jak długo trwa? 

Nadzór epidemiologiczny obowiązuje osoby, które mogły być narażone na kontakt lub styczność z osobą zakażoną. O objęciu nadzorem epidemiologicznym lub nałożeniu kwarantanny decyduje sanepid na podstawie wywiadu epidemiologicznego.

Nadzór sanitarno-epidemiologiczny trwa 14 dni, w trakcie których należy dwa razy dziennie mierzyć temperaturę oraz monitorować stan swojego zdrowia. Zalecane jest ograniczenie kontaktów społecznych, co odróżnia nadzór od kwarantanny, gdzie obowiązuje całkowity zakaz opuszczania miejsca jej odbywania. 

Kwarantanna, izolacja, nadzór epidemiologiczny – co robić, gdy wystąpią objawy COVID-19? 

Osoby objęte kwarantanną lub nadzorem epidemiologicznym, w przypadku wystąpienia objawów choroby, takich jak: gorączka, złe samopoczucie, kaszel czy duszności powinny jak najszybciej skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu w ramach teleporady. 

Jeżeli w trakcie izolacji dojdzie do pogorszenie stanu zdrowia, czyli wystąpią: gorączka powyżej 39°C, ból w klatce piersiowej, krwawienie z nosa, wybroczyny na skórze, należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe, koniecznie informując o rozpoznaniu COVID-19. Specjalnie przygotowana karetka zapewni transport do najbliższego szpitala zakaźnego.  

  1. ABC kwarantanny, "www.gov.pl" [online], https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/abc-kwarantanny, [dostęp:] 05.01.2021.
  2. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kwarantannie, "www.gov.pl" [online], https://www.gov.pl/web/gis/wszystko-co-powinienes-wiedziec-o-kwarantannie, [dostęp:] 05.01.2021.
  3. Aktualne zasady i ograniczenia, "www.gov.pl" [online], https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia, [dostęp:] 05.01.2021.
  4. Jestem pracownikiem – co robić w przypadku zachorowania lub kwarantanny?, "www.gov.pl" [online], https://www.gov.pl/web/koronawirus/jestem-pracownikiem--co-robic-w-przypadku-zachorowania-lub-kwarantanny, [dostęp:] 05.01.2021.
  5. Kwarantanna, dozór epidemiologiczny – co to znaczy, "www.pacjent.gov.pl" [online], https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/kwarantanna-dozor-epidemiologiczny-co-znaczy, [dostęp:] 05.01.2021.
  6. Dokumentowanie kwarantanny i izolacji do wypłaty świadczeń w razie choroby i opieki, "www.zus.pl" [online], https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/dokumentowanie-kwarantanny-i-izolacji-do-wyplaty-swiadczen-w-razie-choroby-i-opieki/3648067, [dostęp:] 05.01.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Lukrecja – co to za roślina? Właściwości, działanie, przeciwwskazania

    Któż z nas chociaż jeden raz w życiu nie zetknął się z niezwykłymi, czarnymi cukierkami o ślimakowatym kształcie? Ponoć albo się je kocha, albo nienawidzi. Charakterystyczny kolor i smak słodycze te zawdzięczają zawartości ekstraktu z lukrecji – rośliny, nad której bogactwem zastosowań warto się pochylić. Czym zatem jest lukrecja, jakie ma właściwości i jaki może mieć wpływ na nasze zdrowie?

  • Co to jest colostrum bovinum (siara bydlęca)? Colostrum na odporność – dla dzieci i dorosłych

    Colostrum, inaczej siara, to naturalne bogactwo związków wspomagających nie tylko odporność, ale również wpływających pozytywnie na poziom żelaza. Ostatnio zyskuje na popularności względem tradycyjnych środków na odporność, mogą ją przyjmować także niemowlęta i dzieci. Rodzaje siary są różne – od bydlęcej, przez owczą, po kozią. Kiedy warto zastosować colostrum? Jakie preparaty znajdziemy na aptecznej półce?

  • Tran – właściwości. Czy tran wpływa na odporność?

    Tran to olej otrzymywany z dorsza atlantyckiego lub innych ryb dorszowatych (olej z wątroby rekina nie jest tranem, ma bowiem inny skład i inne właściwości). Tran zawiera witaminę D i A, a także kwasy omega-3 (DHA i EPA), które mają korzystny wpływ na układ odpornościowy, nerwowy oraz krwionośny. Kiedy stosować olej z wątroby dorsza? Jak wybrać najlepszy tran dla dziecka i dla osoby dorosłej?

  • Domowe sposoby na wzmocnienie odporności – jak w prosty sposób wzmocnić organizm?

    Stosowanie domowych sposobów na odporność może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem, które z jednej strony pomoże w uniknięciu rozwoju infekcji, a z drugiej wspomoże terapię lekami, poprzez pobudzenie układu immunologicznego. W poprawie kondycji układu odporności istotne jest przestrzeganie kilku zasad, zaczynając od codziennego obowiązku zjedzenia pożywnego śniadania, kończąc na suplementacji żelaza i kwasów omega-3, których być może w pełni nie dostarczamy wraz z posiłkami. Dbając o naszą odporność niezmiernie istotne jest dbanie o nasz układ pokarmowy. Jakie suplementy przyjmować, czego unikać, a nad czym popracować w trosce o odporności? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Kreatyna – właściwości, działanie, efekty. Jak ją dawkować?

    Kreatyna – jakie pełni funkcje? Czy ma potencjał, aby stać się suplementem kojarzonym nie tylko z odżywkami dla sportowców? Czym różnią się jej formy? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w poniższym artykule.

  • Suplementy i witaminy na odporność – jak uniknąć infekcji?

    Suplementy na odporność stały się bardzo popularne szczególnie w okresie pandemii COVID-19. Sięgamy po nie równie często w okresie zmieniających się pór roku, licząc, że pomogą nam uniknąć infekcji bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych. Preparaty na odporność mają przede wszystkim stymulować układ immunologiczny tak, aby ten szybciej i mocniej odpowiadał na atakujące go patogeny chorobotwórcze. Jak wybrać najlepsze suplementy zwiększające odporność, jak je dawkować i czy można je zażywać będąc w ciąży?

  • Dlaczego profilaktyczne picie płynu Lugola jest niebezpieczne dla zdrowia?

    W ostatnich dniach bardzo wzrosło zainteresowanie płynem Lugola. Niektórzy próbują stosować go profilaktycznie, a nie z powodu wyraźnych wskazań zdrowotnych. Wprawdzie płyn Lugola wykazuje działanie antyseptyczne, a znajdujący się w nim jod wpływa korzystnie na pracę tarczycy, ale zażywanie go na „własną rękę” może mieć bardzo negatywne, a wręcz tragiczne w skutkach konsekwencje. Dlaczego nie powinniśmy stosować płynu Lugola bez wyraźnych wskazań lekarskich i czym jest trądzik jodowy? 

  • Szczepionka na grypę 2023/2024 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    W zależności od sezonu epidemicznego w Polsce liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę osiąga od kilkuset tysięcy do nawet kilku milionów. Zazwyczaj największą liczbę zachorowań odnotowuje się pomiędzy styczniem a marcem. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij