Kwasica oddechowa – przyczyny i objawy. Jak wygląda leczenie kwasicy oddechowej?
Maksymilian Borowicz

Kwasica oddechowa – przyczyny i objawy. Jak wygląda leczenie kwasicy oddechowej?

Kwasica oddechowa jest spowodowana zbyt dużym stężeniem dwutlenku węgla we krwi. Wyróżnia się kwasicę o przebiegu ostrym i przewlekłym. Dla obu charakterystycznym symptomem jest sinica centralna. Co może być przyczyną kwasicy oddechowej?  W jaki sposób się ją leczy i jak można jej zapobiec?

Bóle głowy, apatia, senność – objawy towarzyszące na co dzień niejednej osobie. Przypisuje się je mnogości obowiązków, znacznemu wysiłkowi fizycznemu, złym warunkom atmosferycznym. Jednak te objawy mogą wynikać z zaburzenia, o którym zbyt mało się mówi: to kwasica oddechowa. 

Co to jest kwasica oddechowa? 

Kwasica oddechowa jest stanem wynikającym z nadmiernego gromadzenia się dwutlenku węgla w organizmie z powodu upośledzenia wentylacji płuc. Normalnie wydychając powietrze, organizm pozbywa się nadmiaru dwutlenku węgla. Prawidłowa liczba oddechów u osoby dorosłej wynosi 12–16 na minutę. Nasz wewnętrzny mechanizm, odczytując rosnące stężenie dwutlenku węgla, przyspiesza liczbę oddechów, by go wyeliminować (w medycynie termin określający zwiększoną liczbę oddechów nazywany jest tachypnoe).

Niestety, zdarza się, że ten mechanizm nie jest efektywny i dochodzi do tzw. hiperkapnii, czyli nadmiernego gromadzenia się dwutlenku węgla w organizmie (we krwi), i towarzyszącej jej hipoksemii, czyli obniżenia stężenia tlenu we krwi tętniczej. W rezultacie dochodzi do zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej i obniżenia pH krwi. Stąd pojęcie kwasicy oddechowej. 

Objawy kwasicy oddechowej 

Objawy kwasicy oddechowej różnią się w zależności od jej przebiegu: ostrego lub przewlekłego. Organizm adaptując się do zachodzących zmian stężenia tlenu i dwutlenku węgla we krwi, będzie prezentował nieco odmienne objawy.  

W kwasicy oddechowej o przebiegu ostrym możemy zaobserwować: niepokój, lęk, duszność, halucynacje, a nawet utratę przytomności. Natomiast kwasica oddechowa o przebiegu przewlekłym będzie przejawiać się: apatią, zaburzeniami koncentracji, zaburzeniami pamięci, bólami głowy, splątaniem, drażliwością, sennością.  

Charakterystycznym dla obu typów kwasic zjawiskiem jest – pojawiająca się szybciej w przebiegu ostrym – sinica centralna, najbardziej zauważalna w miejscach dobrze ukrwionych: nos, błona śluzowa jamy ustnej, wargi (sine usta). 

Powiązane produkty

Przyczyny kwasicy oddechowej 

Do prawidłowego procesu oddychania niezbędna jest prawidłowa praca głównego mięśnia oddechowego – przepony – oraz pomocniczych mięśni oddechowych, m.in. mięśni międzyżebrowych. Choroby powodujące zaburzenia w funkcjonowaniu tych mięśni: dystrofia mięśniowa, kifoskolioza, uraz kręgosłupa odcinka szyjnego, piersiowego, a także klatki piersiowej na skutek upośledzonego rozprężania płuc, doprowadzą do wystąpienia kwasicy oddechowej. Jednak nie jest to jedyny mechanizm.

W przebiegu niewydolności oddechowej powstałej przez zaburzenie wymiany gazowej między pęcherzykami płucnymi a siecią otaczających je drobnych naczyń krwionośnych dochodzi do zwiększenia ciśnienia parcjalnego dwutlenku węgla we krwi przy obniżeniu ciśnienia tlenu. Niewydolność może wywołać: zaostrzenie astmy, zaostrzenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, odma, zapalenie płuc, ciało obce, obrzęk krtani, udar mózgu, przedawkowanie leków (np. opioidy i benzodiazepiny), zatrucie narkotykami, niewydolność lewej komory serca, ARDS (zespół ostrej niewydolności oddechowej)

Rozpoznanie kwasicy oddechowej 

Diagnostyka kwasicy oddechowej opiera się na badaniu gazometrycznym krwi tętniczej. W kwasicy oddechowej stwierdza się wartość pH <7,35 oraz podwyższone ciśnienie parcjalne dwutlenku węgla (PaCO2> 45 mm Hg). Takie wyniki powinny wzbudzić niepokój i skłonić do natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Najważniejsza jest dalsza diagnostyka (badania obrazowe, spirometria) w celu rozpoznania choroby podstawowej i szybkiego wdrożenia leczenia.

Bardzo ważne jest określenie charakteru przebiegu kwasicy (ostra lub przewlekła) i stopnia kompensacji (wyrównana, częściowo wyrównana, niewyrównana), gdyż ukierunkowuje dalsze postępowanie lecznicze. 

Leczenie kwasicy oddechowej 

Odpowiednie leczenie zależy od rozpoznania choroby podstawowej. Wiele zależy od tego, czy przyczyną wystąpienia kwasicy jest uraz mechaniczny, przeszkoda w drogach oddechowych (ciało obce, guz), czy np. przewlekła choroba zapalna (doprowadzająca do destrukcji płuc). Konieczny jest pobyt na oddziale szpitalnym i wykonanie badań obrazowych (np. RTG klatki piersiowej, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego).

Początkowo przy obniżonej saturacji (nasycenia krwi tlenem), poniżej 90 proc., stosuje się tlenoterapię. Tlen podawany jest przez maseczkę lub wąsy tlenowe w zależności od zapotrzebowania organizmu i jego reakcji. Niestety, jest to jedynie leczenie doraźne. W zależności od wyników badań laboratoryjnych, pomocniczych (np. spirometria) i wymienionych powyżej obrazowych lekarz zadecyduje o dalszym postępowaniu. 

Jak zapobiegać kwasicy oddechowej? 

Przy wystąpieniu objawów kwasicy oddechowej najważniejszy jest bezwzględny zakaz palenia tytoniu.

Papierosy wywołują zaostrzenie chorób przewlekłych, których pacjent często nie jest świadomy, i objawienie się ich pod postacią ciężkiej kwasicy.

Drugą istotną kwestią w profilaktyce jest obniżenie masy ciała. Wpłynie to pozytywnie na prawidłową wymianę gazową. Przepona u pacjentów otyłych nie pracuje w swoich maksymalnych położeniach, ograniczając tym samym sprawne wdychanie powietrza. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol jest jednym z bardziej popularnych leków sprzedawanych  bez recepty (OTC). Stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu, można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

    Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

  • Kolagen na stawy dla sportowców – jak wybrać najlepszy?

    Kolagen to białko budulcowe organizmu. Odgrywa ważną rolę w kontekście zdrowia naszych stawów. Sportowcy odbywający regularne i nierzadko niezwykle intensywne treningi powinni dbać o odpowiednią suplementację wspierającą regenerację organizmu. Kolagen jest jednym ze składników, które warto włączyć do regularnego spożycia. Jak działa kolagen na stawy? Ile kolagenu przyjmować, by wzmocnić stawy? Po jakim czasie suplementacji sportowcy zauważają wymierne efekty? Odpowiadamy!

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl