Burza cytokinowa w Covid-19: dlaczego jest groźna dla życia i jak z nią walczyć?
Katarzyna Szulik

Burza cytokinowa w Covid-19: dlaczego jest groźna dla życia i jak z nią walczyć?

Chorzy cierpiący na najcięższą formę Covid-19 zmagają się z tzw. burzą cytokinową, czyli gwałtowną reakcją systemu immunologicznego na infekcję wywołaną wirusem SARS-CoV-2. Obecnie istnieje niewiele skutecznych sposobów na to, by zatrzymać tę hiperodpowiedź organizmu na wirusa, ale jak pokazują najnowsze badania, z pomocą w tym względzie przyjść może nanotechnologia. 

Burza cytokinowa odpowiada za ciężki przebieg Covid-19

Nieustannie trwa opracowywanie nowych sposobów leczenia Covid-19, naukowcy skupiają się przede wszystkim na środkach przeciwzapalnych oraz na szczepionce. Główną przyczyną zgonów pacjentów zarażonych koronawirusem jest zespół ostrej niewydolności oddechowej – ARDS, a leczenie polega na leczeniu objawowym i wspomagającym. Potrzeba zmniejszenia wciąż rosnącej śmiertelności powoduje, że naukowcy intensywnie szukają skuteczniejszych metod terapii.

To właśnie gwałtowny stan zapalny jest odpowiedzialny za ciężki przebieg Covid-19 nierzadko kończący się śmiercią, nawet u osób, które nie mają chorób towarzyszących. Burza cytokinowa, inaczej hipercytokinemia, to nadmierna reakcja układu immunologicznego na patogeny. W normalnych warunkach organizm radzi sobie z większą ilością cytokin, jednak czasami dochodzi do wyrzutu białek cytokinowych, który może prowadzić do uszkodzenia tkanek i narządów. 

Silna reakcja układu odpornościowego jest pożądana, ale pod warunkiem, że organizm wycisza się po zwalczeniu patogenu. Jeżeli tak się nie stanie, organizm w dalszym ciągu uwalnia cytokiny i jest nieustannie pobudzony. Specjaliści nie znają przyczyn takiej nadreaktywnej odpowiedzi układu immunologicznego, prawdopodobnie zależy to od uwarunkowań genetycznych.

Nanotechnologia w leczeniu Covid-19

Burza cytokinowa powstaje, gdy stanowi zapalnemu towarzyszy stres oksydacyjny. Obecnie nie ma skutecznych i bezpiecznych sposobów na to, by zahamować ten proces bez narażania zdrowia pacjenta. Leki przeciwzapalne stosowane w tym celu prowadzą do zniszczenia zdrowych tkanek, tym samym pogarszając stan zdrowia chorego. Specjaliści proponują do uspokajania kaskady cytokinowej podawanie leków stosowanych w leczeniu malarii oraz kortykosteroidów.

Dzięki wykorzystaniu nanotechnologii, opracowanej przez grupę naukowców z Brazylii i Francji, możliwe jest zatrzymanie stanu zapalnego bezpośrednio w miejscu jego wystąpienia. Wykształcenie go w organizmie grozi niewydolnością wielonarządową i śmiercią, ponieważ nagły stan zapalny ujawnia się w wielu miejscach jednocześnie.

Lek jak miecz obosieczny

Kluczem dla redukcji tego efektu jest dostarczenie preparatu przeciwzapalnego konkretnie do miejsca wystąpienia stanu zapalnego. W tym celu pomóc może nanotechnologia, a konkretnie przekształcenie w formę mikrocząsteczki adenozyny, czyli komponentu przeciwzapalnego produkowanego przez ludzki organizm. Jej działanie jest bardzo silne i podana w sposób tradycyjny, na przykład poprzez zastrzyk, wywołuje poważne skutki uboczne. Zespół naukowców kierowany przez doktora Patricka Couvreur z Instytutu Galien Paris-Sud połączył cząsteczki adenozyny ze skwalanem i alfa-tokoferolem, czyli silnie przeciwutleniającą odmianą witaminy E, tworząc nanocząstkę o działaniu silnie przeciwzapalnym. Następnie wspomniane nanocząstki zostaną dostarczone bezpośrednio do konkretnych tkanek objętych stanem zapalnym w organizmach myszy zarażonych sepsą, której także towarzyszy burza cytokinowa.

W efekcie udało się skutecznie obniżyć poziom głównej cytokiny zapalnej oraz zwiększyć poziom interleukiny-10, czyli cytokiny o działaniu przeciwzapalnym. Co więcej, poprawę stanu zwierząt zauważono już po czterech godzinach od podania nanocząstek. W ramach testów próbowano podawać osobno obie składowe nanocząstki, jednak tylko wspólnie dawały one dobry efekt leczniczy. 

Szansa na szybkie badania

Jak dotąd, rozwiązanie to było testowane wyłącznie na myszach, co oczywiście nie przesądza o jego skuteczności u ludzi, ale zdaniem naukowców otrzymane rezultaty wzbudzają optymizm. Poza tym , biorąc pod uwagę, że wspomniane nanocząstki mogą pomóc również chorym z koronawirusem, jest duża szansa, że zostaną skierowane do dalszej, klinicznej fazy badań znacznie szybciej, niż działoby się to normalnie. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?

  Im krótszy czas przyssania kleszcza, tym lepiej. Należy jednak pamiętać, iż nieumiejętne usunięcie może spowodować oderwanie tylko odwłoku – w skórze pozostaje główka i tułów kleszcza. Może to przynieść więcej szkody niż kilkudziesięciominutowa zwłoka i usunięcie za pomocą odpowiednich akcesoriów. Jak poprawnie usunąć kleszcza? Jakich błędów unikać?

 • Czym jest wstrząs anafilaktyczny (anafilaksja)? Jak udzielić pierwszej pomocy osobie z ciężką reakcją alergiczną?

  Badania sugerują, że częstość występowania reakcji anafilaktycznych wzrosła w ostatnich latach. Dowiedz się, czym jest anafilaksja. Jak zapobiegać oraz udzielić pomocy w nagłym przypadku ciężkiej reakcji anafilaktycznej?

 • Skrzywienie kręgosłupa – rodzaje, przyczyny, leczenie, rehabilitacja

  Skrzywienie kręgosłupa może być fizjologiczne, wynikające z esowatej budowy ludzkiego kręgosłupa (lordoza oraz kifoza) lub patologiczne, gdy naturalne krzywizny ulegają pogłębieniu (hiperkifozą i hiperlordozą) bądź zniesieniu (zniesienie lordozy szyjnej lub lędźwiowej). Powstałe wówczas wady kręgosłupa mogą być przyczyną dolegliwość i wymagają korekcji. Często występującą wadą postawy, zwłaszcza u dzieci, jest  również boczne skrzywienie kręgosłupa, mogące prowadzić do poważnych zniekształceń sylwetki.  

 • Kleszczowe zapalenie mózgu – przyczyny, objawy, leczenie, szczepionka

  Kleszczowe zapalenie mózgu to odzwierzęca choroba zakaźna. Czynnikiem, który ją wywołuje jest ukąszenie kleszcza i przedostanie się do organizmu człowieka wirusa z rodzaju flawiwirusów (rzadko KZM może być spowodowane spożyciem niepasteryzowanego mleka zakażonego zwierzęcia). Objawy kleszczowego zapalenia mózgu obejmują m.in. wysoką gorączkę, silne bóle głowy, wymioty, nudności, objawy oponowe, zaburzenia świadomości, niedowłady, zaburzenia oddychania. Dowiedz się, jak wygląda leczenie KZM oraz jak mu zapobiegać.

 • Lumbago (postrzał) – co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie lumbalgii

  Lumbago, inaczej postrzał lub heksenszus, to zespół bólowy dotyczący odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Ból w dole pleców pojawiający się w przebiegu schorzenia jest spowodowany przeciążeniem struktur kręgosłupa, do którego może dojść np. na skutek dźwigania ciężkich przedmiotów, braku aktywności fizycznej, długotrwałego przyjmowania pozycji siedzącej lub stojącej, nadwagi i otyłości. Czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia postrzału są także zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Jakie są domowe sposoby walki z lumbago?

 • Czy migreny mogą być wywoływane przez zmiany pogody?

  Migrena jest jedną z najpowszechniejszych neurologicznych chorób na świecie. Jedno z badań dowodzi, że ponad 60% osób doświadczających migren uważa, że ataki mają związek z pogodą. Czy faktycznie zmiana aury może wywołać atak migreny? Co może pomóc złagodzić dolegliwe objawy? 

 • Repelenty – rodzaje i działanie. Jak stosować środki odstraszające owady?

  Ukąszenia owadów często skutkują miejscowym obrzękiem, świądem oraz bólem, które przeważnie – w przypadku braku uczulenia – dość szybko ustępują. Wiele zwierząt przenosi jednak poważne schorzenia, takie jak borelioza, dlatego w celu ochrony ludzkiego zdrowia powinno stosować się środki zapobiegawcze – repelenty. Jakie rodzaje środków na komary i kleszcze są najskuteczniejsze?

 • Zapalenie nerek – rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie ostrego i przewlekłego zapalenia nerek

  Zapalenia nerek stanowią niejednorodną grupę chorób, których cechą charakterystyczną jest obecność stanu zapalnego jednej lub obu nerek. Ze względu na niezwykle ważne funkcje pełnione w organizmie przez nerki, choroby dotyczące tego narządu mogą bardzo negatywnie wpływać na stan pacjenta, doprowadzając niekiedy do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. Zapalenie nerek może mieć wiele przyczyn i dotyczyć różnych części tego narządu. Objawy zapalenia nerek bywają rozmaite i zależą od rodzaju choroby.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij