Burza cytokinowa w Covid-19: dlaczego jest groźna dla życia i jak z nią walczyć?
Katarzyna Szulik

Burza cytokinowa w Covid-19: dlaczego jest groźna dla życia i jak z nią walczyć?

Chorzy cierpiący na najcięższą formę Covid-19 zmagają się z tzw. burzą cytokinową, czyli gwałtowną reakcją systemu immunologicznego na infekcję wywołaną wirusem SARS-CoV-2. Obecnie istnieje niewiele skutecznych sposobów na to, by zatrzymać tę hiperodpowiedź organizmu na wirusa, ale jak pokazują najnowsze badania, z pomocą w tym względzie przyjść może nanotechnologia. 

Burza cytokinowa odpowiada za ciężki przebieg Covid-19

Nieustannie trwa opracowywanie nowych sposobów leczenia Covid-19, naukowcy skupiają się przede wszystkim na środkach przeciwzapalnych oraz na szczepionce. Główną przyczyną zgonów pacjentów zarażonych koronawirusem jest zespół ostrej niewydolności oddechowej – ARDS, a leczenie polega na leczeniu objawowym i wspomagającym. Potrzeba zmniejszenia wciąż rosnącej śmiertelności powoduje, że naukowcy intensywnie szukają skuteczniejszych metod terapii.

To właśnie gwałtowny stan zapalny jest odpowiedzialny za ciężki przebieg Covid-19 nierzadko kończący się śmiercią, nawet u osób, które nie mają chorób towarzyszących. Burza cytokinowa, inaczej hipercytokinemia, to nadmierna reakcja układu immunologicznego na patogeny. W normalnych warunkach organizm radzi sobie z większą ilością cytokin, jednak czasami dochodzi do wyrzutu białek cytokinowych, który może prowadzić do uszkodzenia tkanek i narządów. 

Silna reakcja układu odpornościowego jest pożądana, ale pod warunkiem, że organizm wycisza się po zwalczeniu patogenu. Jeżeli tak się nie stanie, organizm w dalszym ciągu uwalnia cytokiny i jest nieustannie pobudzony. Specjaliści nie znają przyczyn takiej nadreaktywnej odpowiedzi układu immunologicznego, prawdopodobnie zależy to od uwarunkowań genetycznych.

Nanotechnologia w leczeniu Covid-19

Burza cytokinowa powstaje, gdy stanowi zapalnemu towarzyszy stres oksydacyjny. Obecnie nie ma skutecznych i bezpiecznych sposobów na to, by zahamować ten proces bez narażania zdrowia pacjenta. Leki przeciwzapalne stosowane w tym celu prowadzą do zniszczenia zdrowych tkanek, tym samym pogarszając stan zdrowia chorego. Specjaliści proponują do uspokajania kaskady cytokinowej podawanie leków stosowanych w leczeniu malarii oraz kortykosteroidów.

Dzięki wykorzystaniu nanotechnologii, opracowanej przez grupę naukowców z Brazylii i Francji, możliwe jest zatrzymanie stanu zapalnego bezpośrednio w miejscu jego wystąpienia. Wykształcenie go w organizmie grozi niewydolnością wielonarządową i śmiercią, ponieważ nagły stan zapalny ujawnia się w wielu miejscach jednocześnie.

Lek jak miecz obosieczny

Kluczem dla redukcji tego efektu jest dostarczenie preparatu przeciwzapalnego konkretnie do miejsca wystąpienia stanu zapalnego. W tym celu pomóc może nanotechnologia, a konkretnie przekształcenie w formę mikrocząsteczki adenozyny, czyli komponentu przeciwzapalnego produkowanego przez ludzki organizm. Jej działanie jest bardzo silne i podana w sposób tradycyjny, na przykład poprzez zastrzyk, wywołuje poważne skutki uboczne. Zespół naukowców kierowany przez doktora Patricka Couvreur z Instytutu Galien Paris-Sud połączył cząsteczki adenozyny ze skwalanem i alfa-tokoferolem, czyli silnie przeciwutleniającą odmianą witaminy E, tworząc nanocząstkę o działaniu silnie przeciwzapalnym. Następnie wspomniane nanocząstki zostaną dostarczone bezpośrednio do konkretnych tkanek objętych stanem zapalnym w organizmach myszy zarażonych sepsą, której także towarzyszy burza cytokinowa.

W efekcie udało się skutecznie obniżyć poziom głównej cytokiny zapalnej oraz zwiększyć poziom interleukiny-10, czyli cytokiny o działaniu przeciwzapalnym. Co więcej, poprawę stanu zwierząt zauważono już po czterech godzinach od podania nanocząstek. W ramach testów próbowano podawać osobno obie składowe nanocząstki, jednak tylko wspólnie dawały one dobry efekt leczniczy. 

Szansa na szybkie badania

Jak dotąd, rozwiązanie to było testowane wyłącznie na myszach, co oczywiście nie przesądza o jego skuteczności u ludzi, ale zdaniem naukowców otrzymane rezultaty wzbudzają optymizm. Poza tym , biorąc pod uwagę, że wspomniane nanocząstki mogą pomóc również chorym z koronawirusem, jest duża szansa, że zostaną skierowane do dalszej, klinicznej fazy badań znacznie szybciej, niż działoby się to normalnie. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Osteopatia – czym zajmuje się osteopata i w jakich chorobach może pomóc?

  Osteopatia zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem zaburzeń układu ruchu, narządów wewnętrznych oraz układu współczulnego. Za jej twórcę uznaje się amerykańskiego lekarza Andrewa Taylora Stilla, który stworzył American School of Osteopathy – instytucję zrzeszającą i kształcącą specjalistów z tej dziedziny. Jakie są wskazania do osteopatii? Jakie techniki stosuje osteopata?

 • Spray do uszu – jak działa? Jak wybrać najlepszy preparat do czyszczenia uszu?

  Woskowina to naturalna substancja tłuszczowa o właściwościach zmiękczających i bakteriobójczych, zaś jej ilość regulowana jest dzięki mechanizmowi samooczyszczania ucha. Zwiększona produkcja woskowiny może skutkować tworzeniem się czopów, którym towarzyszą objawy, takie jak stopniowa utrata słuchu, uczucie zatkanego ucha, szumy uszne czy ból ucha o różnym nasileniu. Prawidłowe i skuteczne czyszczenie pozwala wspomóc proces samooczyszczania oraz zapobiega powstawaniu poważniejszych dolegliwości. Jak wybrać najlepszy spray do uszu?

 • Grypa – co ją powoduje i jak się objawia? Jak skutecznie leczyć grypę?

  Grypa jest ostrą i wysoce zakaźną chorobą układu oddechowego wywoływaną przez wirusy. Najwięcej zachorowań na grypę obserwuje się w sezonie jesienno-zimowym. Na grypę szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze oraz dorośli przebywający w dużych skupiskach np. zakładach pracy. Grypę charakteryzuje gwałtowny początek objawów, do których zalicza się wysoką gorączkę, bóle mięśni i stawów, bóle głowy, osłabienie i kaszel.  Jak skutecznie ją leczyć? 

 • Czym są ortopedyczne implanty custom-made? Jak powstają protezy „szyte na miarę”?

  Lekarze z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) przeprowadzili pionierską operację – wszczepili pacjentowi „szytą na miarę” endoprotezę stawu kolanowego. Zachowanie więzadła krzyżowego tylnego pozwala pacjentowi na większą aktywność fizyczną i lepiej odtwarza biomechanikę zdrowego kolana. W jaki sposób powstają spersonalizowane protezy typu custom-made? Jakie są korzyści z ich zastosowania?

 • Polipy macicy – objawy i leczenie polipów szyjki macicy i polipów trzonu macicy

  Obecnie polipy macicy są dość częstą jednostką chorobową, z którą ginekolodzy muszą się mierzyć w praktyce ambulatoryjnej. Nierzadko pozostają bezobjawowe, ale jeśli wzrastają z błony śluzowej w obrębie jamy macicy, to mogą stanowić jedną z częstszych przyczyn nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych u kobiet. Pamiętajmy, że objawowe polipy macicy stanowią ważne wskazanie do konsultacji z lekarzem ginekologiem i podjęcia decyzji o ich usunięciu.

 • Zatrucie grzybami – objawy i pierwsza pomoc

  Według Światowej Organizacji Zdrowia co roku 2% populacji szuka pomocy medycznej z powodu zatrucia grzybami. Mimo wieloletniego doświadczenia w diagnozowaniu i leczeniu tego schorzenia wstępna diagnoza jest złożona i wymaga różnicowania oraz dokładnego określenia, jakie grzyby wywołały zatrucie (może to być zatrucie kilkoma rodzajami grzybów). Trudności związane są w większości przypadków z różnymi objawami i zespołami toksykologicznymi, które pojawiają się pod wpływem toksyn grzybowych. W związku z rozpowszechnieniem diagnozy ostrego zatrucia grzybami, każdy powinien zdawać sobie sprawę z doraźnych metod leczenia w tym przypadku. 

 • Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

  Nagła duszność i szczekający kaszel w środku nocy u dziecka wywołują często panikę u rodziców i opiekunów. Objawy te mogą świadczyć o ostrym zapaleniu krtani. Dowiedz się, kiedy konieczne staje się wezwanie pogotowia do małego pacjenta. Sprawdź również, kiedy zwykła chrypka może oznaczać przewlekłe zapalenie krtani i powinna skłonić nas do wizyty u lekarza.

 • Diabetomat – urządzenie ułatwi życie osobom chorym na cukrzycę

  Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie opracowali urządzenie, które pozwoli diabetykom zastąpić klasyczne pomiary stężenia cukru we krwi. W jaki sposób działa? Kiedy będzie można go kupić? Jakie inne nieinwazyjne urządzenia monitorowania glikemii powstały w ostatnim czasie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij