Burza cytokinowa w Covid-19: dlaczego jest groźna dla życia i jak z nią walczyć?
Katarzyna Szulik

Burza cytokinowa w Covid-19: dlaczego jest groźna dla życia i jak z nią walczyć?

Chorzy cierpiący na najcięższą formę Covid-19 zmagają się z tzw. burzą cytokinową, czyli gwałtowną reakcją systemu immunologicznego na infekcję wywołaną wirusem SARS-CoV-2. Obecnie istnieje niewiele skutecznych sposobów na to, by zatrzymać tę hiperodpowiedź organizmu na wirusa, ale jak pokazują najnowsze badania, z pomocą w tym względzie przyjść może nanotechnologia. 

Burza cytokinowa odpowiada za ciężki przebieg Covid-19

Nieustannie trwa opracowywanie nowych sposobów leczenia Covid-19, naukowcy skupiają się przede wszystkim na środkach przeciwzapalnych oraz na szczepionce. Główną przyczyną zgonów pacjentów zarażonych koronawirusem jest zespół ostrej niewydolności oddechowej – ARDS, a leczenie polega na leczeniu objawowym i wspomagającym. Potrzeba zmniejszenia wciąż rosnącej śmiertelności powoduje, że naukowcy intensywnie szukają skuteczniejszych metod terapii.

To właśnie gwałtowny stan zapalny jest odpowiedzialny za ciężki przebieg Covid-19 nierzadko kończący się śmiercią, nawet u osób, które nie mają chorób towarzyszących. Burza cytokinowa, inaczej hipercytokinemia, to nadmierna reakcja układu immunologicznego na patogeny. W normalnych warunkach organizm radzi sobie z większą ilością cytokin, jednak czasami dochodzi do wyrzutu białek cytokinowych, który może prowadzić do uszkodzenia tkanek i narządów. 

Silna reakcja układu odpornościowego jest pożądana, ale pod warunkiem, że organizm wycisza się po zwalczeniu patogenu. Jeżeli tak się nie stanie, organizm w dalszym ciągu uwalnia cytokiny i jest nieustannie pobudzony. Specjaliści nie znają przyczyn takiej nadreaktywnej odpowiedzi układu immunologicznego, prawdopodobnie zależy to od uwarunkowań genetycznych.

Nanotechnologia w leczeniu Covid-19

Burza cytokinowa powstaje, gdy stanowi zapalnemu towarzyszy stres oksydacyjny. Obecnie nie ma skutecznych i bezpiecznych sposobów na to, by zahamować ten proces bez narażania zdrowia pacjenta. Leki przeciwzapalne stosowane w tym celu prowadzą do zniszczenia zdrowych tkanek, tym samym pogarszając stan zdrowia chorego. Specjaliści proponują do uspokajania kaskady cytokinowej podawanie leków stosowanych w leczeniu malarii oraz kortykosteroidów.

Dzięki wykorzystaniu nanotechnologii, opracowanej przez grupę naukowców z Brazylii i Francji, możliwe jest zatrzymanie stanu zapalnego bezpośrednio w miejscu jego wystąpienia. Wykształcenie go w organizmie grozi niewydolnością wielonarządową i śmiercią, ponieważ nagły stan zapalny ujawnia się w wielu miejscach jednocześnie.

Lek jak miecz obosieczny

Kluczem dla redukcji tego efektu jest dostarczenie preparatu przeciwzapalnego konkretnie do miejsca wystąpienia stanu zapalnego. W tym celu pomóc może nanotechnologia, a konkretnie przekształcenie w formę mikrocząsteczki adenozyny, czyli komponentu przeciwzapalnego produkowanego przez ludzki organizm. Jej działanie jest bardzo silne i podana w sposób tradycyjny, na przykład poprzez zastrzyk, wywołuje poważne skutki uboczne. Zespół naukowców kierowany przez doktora Patricka Couvreur z Instytutu Galien Paris-Sud połączył cząsteczki adenozyny ze skwalanem i alfa-tokoferolem, czyli silnie przeciwutleniającą odmianą witaminy E, tworząc nanocząstkę o działaniu silnie przeciwzapalnym. Następnie wspomniane nanocząstki zostaną dostarczone bezpośrednio do konkretnych tkanek objętych stanem zapalnym w organizmach myszy zarażonych sepsą, której także towarzyszy burza cytokinowa.

W efekcie udało się skutecznie obniżyć poziom głównej cytokiny zapalnej oraz zwiększyć poziom interleukiny-10, czyli cytokiny o działaniu przeciwzapalnym. Co więcej, poprawę stanu zwierząt zauważono już po czterech godzinach od podania nanocząstek. W ramach testów próbowano podawać osobno obie składowe nanocząstki, jednak tylko wspólnie dawały one dobry efekt leczniczy. 

Szansa na szybkie badania

Jak dotąd, rozwiązanie to było testowane wyłącznie na myszach, co oczywiście nie przesądza o jego skuteczności u ludzi, ale zdaniem naukowców otrzymane rezultaty wzbudzają optymizm. Poza tym , biorąc pod uwagę, że wspomniane nanocząstki mogą pomóc również chorym z koronawirusem, jest duża szansa, że zostaną skierowane do dalszej, klinicznej fazy badań znacznie szybciej, niż działoby się to normalnie. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Cholestaza ciążowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta

  Cholestaza zwykle pojawia się w III trymestrze ciąży, a jej pierwszym objawem jest świąd skóry. Czym jest cholestaza ciążowa i jaki ma wpływ na mamę oraz dziecko? W jaki sposób ją rozpoznać i leczyć? Jak powinna wyglądać dieta ciężarnej, u której doszło do zastoju żółci? 

 • Wczesna choroba Alzheimera – kto jest w grupie ryzyka? Jak rozpoznać pierwsze oznaki choroby?

  Choroba Alzheimera zwykle dotyka seniorów, ale może rozwinąć się także u osób poniżej 65. roku życia, a nawet u osób 30-letnich, chociaż są to rzadkie przypadki. Różne źródła podają, że problem dotyczy około 5-10% chorych na tę postać demencji. Etiologia schorzenia pozostaje niejasna, co utrudnia diagnozę i opracowanie skutecznych metod leczenia.

 • Adrenalina – jaka jest funkcja w organizmie? Czym skutkuje nadmierna ekspozycja na działanie hormonu?

  Adrenalina, czyli tzw. hormon przetrwania, mobilizuje organizm do szybkiego reagowania w przypadku zagrożenia. Powoduje zauważalny wzrost siły i wydajności, a także zwiększoną świadomość w sytuacjach stresowych. Nadmierna ekspozycja na adrenalinę może jednak szkodzić zdrowiu. Dowiedz się, jakie są skutki nadprodukcji tego hormonu. W jaki sposób wykorzystywany jest w medycynie? 

 • Biegunka podróżnych – objawy, leczenie, zapobieganie

  Podczas podróży uważaj na to, co jesz i pijesz, jeżeli nie chcesz nabawić się „klątwy Montezumy”. Biegunka jest najczęstszą chorobą podróżnych. Według szacunków CDC dotyka 10 milionów ludzi każdego roku. Kto jest najbardziej zagrożony infekcją chorobotwórczymi drobnoustrojami? W których miejscach na świecie istnieje największe ryzyko doświadczenia biegunki podróżnych?

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Szczepionka przeciw grypie oparta na technologii mRNA. Rozpoczęły się badania kliniczne nad nowymi preparatami

  Obecnie szczepionki przeciw grypie zmniejszają ryzyko zachorowania o 40–60%. Moderna postawiła sobie za cel stworzenie preparatu o lepszej skuteczności i z początkiem lipca rozpoczęła badania kliniczne nad nowym produktem, preparatem przeciw grypie sezonowej, która wykorzystuje technologię mRNA. Według prognoz ma on być bardziej skuteczny niż dotychczasowe szczepionki.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij