Jak kobieta i mężczyzna różnią się od siebie
inplusPR

Jak kobieta i mężczyzna różnią się od siebie

Ona rozmawiając z koleżanką przez godzinę okupuje telefon. On łowiąc ryby z przyjacielem potrafi nie odezwać się ani słowem. Ona ma problem ze znalezieniem drogi na mapie. On, jeśli się zgubi, nigdy się do tego nie przyzna. Mimo, że różnice między kobietami a mężczyznami na pozór wydają się oczywiste, warto bliżej poznać ich przyczyny. 8 marca jest doskonałą okazją aby zastanowić się, w czym tak naprawdę jesteśmy odmienni.

W przeszłości płeć rozstrzygała o życiu człowieka. We wszystkich kulturach to ona decydowała o wykonywanej pracy, obowiązkach, sposobie zachowania czy wysławiania się. Kobiety najczęściej wychowywały dzieci i prowadziły gospodarstwo domowe, mężczyźni zaś dominowali w życiu publicznym. Dziś te podziały nie są już tak wyraźne, jednak w dalszym ciągu mają one wpływ na sposób wychowania dzieci i późniejsze życie dorosłych. Różnice między płciami, choć dla wielu wydają się oczywiste, nie zawsze są łatwe do wytłumaczenia. Pytanie czy tak zaplanowała nas natura, czy jest to jedynie wynik naszej kultury, wciąż pozostaje zagadką.

Biologia czy też  nie?

Pomimo, że płeć  określamy na podstawie fizjonomii człowieka, prawdziwe różnice tkwią  głównie w naszych genach, hormonach i budowie mózgu. Kobiety i mężczyźni już w momencie narodzin dysponują innymi możliwościami, aspiracjami. Dziewczynki jako niemowlęta uwielbiają widok uśmiechniętej twarzy, chłopców w równym stopniu zadowala kolorowa zabawka. To dlatego w późniejszym życiu, dla kobiet tak ważne są relacje międzyludzkie, a mężczyźni nastawieni są na rozwiązywanie problemów. W szkole inne przedmioty są ich mocną stroną. Chłopcy od wczesnych lat wykazują uzdolnienia matematyczne, mają świetną wyobraźnię przestrzenną. U dziewczynek przeważają zdolności językowe: szybciej wypowiadają pierwsze słowa, z łatwością przychodzi im nauka czytania i pisania. Różnic jest o wiele więcej. Inaczej słyszymy, widzimy, a nawet odczuwamy ból. Czynniki biologiczne potęgowane są w trakcie wychowania, a następnie utrwalane przez kulturę. Kobiety i mężczyźni są tak odmienni, ponieważ od najmłodszych lat uczeni są zachowań i sposobu myślenia charakterystycznych dla ich płci. Dziewczynki dostają do zabawy lalki, które kształtują w nich potrzebę nawiązywania więzi i opiekuńczości. Chłopcy uczeni są, że powinni być samodzielni i nie okazywać strachu. 

Uwaga na stereotypy

Telewizja, literatura, a także my sami utrwalamy obecne w kulturze wzorce. Dlatego często tak dziwią nas osoby, które łamią istniejące stereotypy. Tymczasem nasze zachowanie, praca czy hobby nie zależą jedynie od płci. Na przykład jest wielu mężczyzn, którzy uwielbiają opiekę nad dziećmi i mnóstwo kobiet, dla których jazda za kierownicą stanowi olbrzymią przyjemność. - To nieprawda, że samochody są jedynie domeną panów – potwierdza Violetta Bubnowska dyrektor ośrodka doskonalenia techniki jazdy Tor Rakietowa we Wrocławiu. - Na naszym torze pojawia się wiele kobiet, które świetnie się bawią mogąc wzajemnie rywalizować i doskonalić swoje umiejętności. Zapotrzebowanie jest tak duże, że powstały dla nich nawet specjalne kursy.

Podobnie sytuacja ma się z kwestią codziennej pielęgnacji. Jeszcze nie tak dawno temu mówiło się o „męskim zapachu”, a mężczyznę, który używa chociaż balsamu po goleniu uważano za zniewieściałego. Z kolei kobieta bez perfekcyjnego makijażu, fryzury i eleganckiego manicure nie powinna była wychodzić z domu. W gabinetach kosmetycznych czy też salonach fryzjerskich pracowały jedynie Panie i tylko Panie można było tam zastać. 

Teraz widok mężczyzny, który konsultuje swoje mankamenty urody u kosmetyczki czy dermatologa już tak bardzo nie dziwi. Przyzwyczailiśmy się do faktu, że wizyta w gabinecie kosmetycznym to nie tylko zabiegi upiększające, ale również możliwość zasięgnięcia fachowej porady.

- Jeszcze kilka lat temu na palcach jednej ręki można było policzyć panów, którzy się do nas zgłaszali. Zazwyczaj przychodzili późnym wieczorem, by nikt znajomy ich nie spotkał – wspomina Izabela Abelec, manager Centrum DER-MED Wrocław. – Obecnie mężczyźni stanowią coraz większą liczbę naszych klientów i wbrew powszechnej opinii nie mają nic wspólnego z tzw. kulturą metroseksualną. Po prostu wiedzą, że zadbany wygląd jest tak samo potrzebny jak dobrze skrojony garnitur i czyste buty.

To tylko dowód na to, że ostateczny charakter, upodobania i pasje głównie zależą od wychowania i indywidualnych cech danej osoby. Dlatego nie ma zajęć typowo męskich i damskich. 

Powiązane produkty

Różnice w życiu codziennym

Spotkanie tak odmiennych istot jak kobieta i mężczyzna może być wybuchową mieszanką. Inne potrzeby i spojrzenie na świat stanowi źródło potencjalnych konfliktów w związku. Wzajemne zarzuty o niezrozumienie i niespełnianie potrzeb mogłyby w ogóle nie istnieć, gdybyśmy lepiej rozumieli sposób myślenia drugiej płci. Dla mężczyzn najważniejsze jest uznanie i wzajemne zaufanie, kobiety cenią zaś szacunek i czułość. Często jednak ofiarowujemy drugiej osobie nie to, czego ona najbardziej pragnie ale to, co sami chcielibyśmy otrzymać. Podobnie jest z udzielaniem sobie nawzajem wsparcia. Dla mężczyzny umiejętność rozwiązania problemów swojej partnerki jest sprawą najwyższej wagi, podczas gdy ona oczekuje jedynie zrozumienia. Z kolei on nie znosi wysłuchiwania rad, ponieważ odbiera je jako brak zaufania i akceptacji. Kobiety potrzebują nieustannego potwierdzania uczucia, dlatego ich partnerzy powinni pamiętać, że częste uprzejmości i drobne podarunki są więcej warte niż jeden duży prezent. 

Dwa światy na jednej planecie

Nasza płeć sprawia, że różnimy się od siebie niczym mieszkańcy różnych planet. Jednak ani mężczyźni nie pochodzą z Marsa, ani kobiety z Wenus. Po prostu patrzymy na świat w odmienny sposób i inne rzeczy są  dla nas ważne. Płeć jednak nie decyduje o wszystkim. To, jacy jesteśmy, zależy głównie od nas samych.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Terapia celowana – nowa metoda leczenia nowotworów

    W dzisiejszych czasach do walki z nowotworami wykorzystywane są różne metody leczenia: zabiegi operacyjne, chemioterapia, radioterapia czy też hormonoterapia. Obecnie coraz większe nadzieje wiąże się z tzw. terapią celowaną.

  • Pielęgnacja suchej skóry – jak nawilżać odwodnioną skórę twarzy?

    Problem nadmiernie przesuszonej i wrażliwej skóry może dotyczyć każdego, niezależnie od płci i wieku, chociaż częściej występuje u dojrzałych kobiet, co jest związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie w okresie okołomenopauzalnym. Przyczyną suchej skóry może być również niewłaściwa pielęgnacja, dermatoza, a nawet źle zbilansowana dieta. Dowiedz się, jak dbać o suchą i wrażliwą cerę.

  • Leki na menopauzę bez recepty – co zawierają? Jak stosować tabletki na menopauzę?

    Naturalnym etapem w życiu każdej kobiety jest przekwitanie, czyli powolne wygaszanie czynności jajników i zmniejszanie się ilości wydzielanych hormonów płciowych, skutkiem czego jest zaprzestanie miesiączkowania. Towarzyszą temu dolegliwości wpływające na samopoczucie, zdrowie i jakość życia. Jak sobie z nimi radzić? Jakie leki bez recepty na menopauzę stosować?

  • Oczar wirginijski – właściwości i zastosowanie w medycynie oraz w kosmetyce

    Oczar wirginijski jest rośliną, której właściwości są coraz bardziej doceniane. Do celów leczniczych i kosmetycznych wykorzystuje się liście oraz korę, które zawierają m.in. cenne flawonoidy, garbniki, saponiny. Preparaty zawierające oczar wirginijski w swoim składzie mają działanie przeciwbakteryjne, ściągające i antyseptyczne, co wykorzystuje się m.in. w leczeniu ran, owrzodzeń czy hemoroidów. Oczar ma też właściwości uszczelniające naczynia krwionośne, przeciwzapalne i przeciwłojotokowe, dlatego jest składnikiem kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej czy naczynkowej.

  • Ból pęcherza – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

    Ból pęcherza jest jedną z częstszych infekcji dróg moczowych, szczególnie u kobiet. Jeśli jej przebieg jest ostry, może mu towarzyszyć bardzo częste oddawanie niewielkich ilości moczu, gorączka oraz pieczenie w okolicach cewki moczowej. To jaka terapia będzie najlepsza na ból pęcherza, zależy od przyczyny tych dolegliwości. Czy ból pęcherza i zapalenie pęcherza to ta sama przypadłość i jak radzić sobie z infekcją w czasie ciąży?

  • Praca w pozycji stojącej może zwiększyć ryzyko chorób układu krążenia – nowe badanie

    Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Sydney sugeruje, że długotrwałe stanie zamiast siedzenia podczas pracy biurowej nie poprawia zdrowia układu sercowo-naczyniowego, wręcz przeciwnie – może zwiększać ryzyko problemów krążeniowych takich jak żylaki czy zakrzepica żył głębokich.

  • Subkliniczna niedoczynność tarczycy – objawy, leczenie

    Tarczyca jako jeden z kluczowych gruczołów układu hormonalnego, pełni istotną rolę w regulacji metabolizmu, funkcji sercowo-naczyniowych, a także procesów rozwojowych organizmu. Niedoczynność tarczycy, czyli hipotyreoza, to schorzenie wynikające z niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jedną z mniej oczywistych form tej choroby jest subkliniczna niedoczynność tarczycy – stan, który często rozwija się w sposób utajony, przez co trudniej go zdiagnozować i leczyć. Czym dokładnie jest subkliniczna niedoczynność tarczycy? Jakie są jej objawy, przyczyny, sposoby diagnostyki oraz metody terapii?

  • Ranking najlepszych wcierek na porost włosów

    Odkryj najlepsze produkty pobudzające wzrost włosów i ograniczające ich wypadanie. Nasz ranking to kompendium skutecznych i łatwych w zastosowaniu formuł, które pobudzą cebulki włosów do wzrostu, odżywią skórę głowy i zagwarantują wzrost zdrowszych, gęstszych włosów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.