Jak kobieta i mężczyzna różnią się od siebie
W przeszłości płeć rozstrzygała o życiu człowieka. We wszystkich kulturach to ona decydowała o wykonywanej pracy, obowiązkach, sposobie zachowania czy wysławiania się. Kobiety najczęściej wychowywały dzieci i prowadziły gospodarstwo domowe, mężczyźni zaś dominowali w życiu publicznym. Dziś te podziały nie są już tak wyraźne, jednak w dalszym ciągu mają one wpływ na sposób wychowania dzieci i późniejsze życie dorosłych. Różnice między płciami, choć dla wielu wydają się oczywiste, nie zawsze są łatwe do wytłumaczenia. Pytanie czy tak zaplanowała nas natura, czy jest to jedynie wynik naszej kultury, wciąż pozostaje zagadką.
Biologia czy też nie?
Pomimo, że płeć określamy na podstawie fizjonomii człowieka, prawdziwe różnice tkwią głównie w naszych genach, hormonach i budowie mózgu. Kobiety i mężczyźni już w momencie narodzin dysponują innymi możliwościami, aspiracjami. Dziewczynki jako niemowlęta uwielbiają widok uśmiechniętej twarzy, chłopców w równym stopniu zadowala kolorowa zabawka. To dlatego w późniejszym życiu, dla kobiet tak ważne są relacje międzyludzkie, a mężczyźni nastawieni są na rozwiązywanie problemów. W szkole inne przedmioty są ich mocną stroną. Chłopcy od wczesnych lat wykazują uzdolnienia matematyczne, mają świetną wyobraźnię przestrzenną. U dziewczynek przeważają zdolności językowe: szybciej wypowiadają pierwsze słowa, z łatwością przychodzi im nauka czytania i pisania. Różnic jest o wiele więcej. Inaczej słyszymy, widzimy, a nawet odczuwamy ból. Czynniki biologiczne potęgowane są w trakcie wychowania, a następnie utrwalane przez kulturę. Kobiety i mężczyźni są tak odmienni, ponieważ od najmłodszych lat uczeni są zachowań i sposobu myślenia charakterystycznych dla ich płci. Dziewczynki dostają do zabawy lalki, które kształtują w nich potrzebę nawiązywania więzi i opiekuńczości. Chłopcy uczeni są, że powinni być samodzielni i nie okazywać strachu.
Uwaga na stereotypy
Telewizja, literatura, a także my sami utrwalamy obecne w kulturze wzorce. Dlatego często tak dziwią nas osoby, które łamią istniejące stereotypy. Tymczasem nasze zachowanie, praca czy hobby nie zależą jedynie od płci. Na przykład jest wielu mężczyzn, którzy uwielbiają opiekę nad dziećmi i mnóstwo kobiet, dla których jazda za kierownicą stanowi olbrzymią przyjemność. - To nieprawda, że samochody są jedynie domeną panów – potwierdza Violetta Bubnowska dyrektor ośrodka doskonalenia techniki jazdy Tor Rakietowa we Wrocławiu. - Na naszym torze pojawia się wiele kobiet, które świetnie się bawią mogąc wzajemnie rywalizować i doskonalić swoje umiejętności. Zapotrzebowanie jest tak duże, że powstały dla nich nawet specjalne kursy.
Podobnie sytuacja ma się z kwestią codziennej pielęgnacji. Jeszcze nie tak dawno temu mówiło się o „męskim zapachu”, a mężczyznę, który używa chociaż balsamu po goleniu uważano za zniewieściałego. Z kolei kobieta bez perfekcyjnego makijażu, fryzury i eleganckiego manicure nie powinna była wychodzić z domu. W gabinetach kosmetycznych czy też salonach fryzjerskich pracowały jedynie Panie i tylko Panie można było tam zastać.
Teraz widok mężczyzny, który konsultuje swoje mankamenty urody u kosmetyczki czy dermatologa już tak bardzo nie dziwi. Przyzwyczailiśmy się do faktu, że wizyta w gabinecie kosmetycznym to nie tylko zabiegi upiększające, ale również możliwość zasięgnięcia fachowej porady.
- Jeszcze kilka lat temu na palcach jednej ręki można było policzyć panów, którzy się do nas zgłaszali. Zazwyczaj przychodzili późnym wieczorem, by nikt znajomy ich nie spotkał – wspomina Izabela Abelec, manager Centrum DER-MED Wrocław. – Obecnie mężczyźni stanowią coraz większą liczbę naszych klientów i wbrew powszechnej opinii nie mają nic wspólnego z tzw. kulturą metroseksualną. Po prostu wiedzą, że zadbany wygląd jest tak samo potrzebny jak dobrze skrojony garnitur i czyste buty.
To tylko dowód na to, że ostateczny charakter, upodobania i pasje głównie zależą od wychowania i indywidualnych cech danej osoby. Dlatego nie ma zajęć typowo męskich i damskich.
Różnice w życiu codziennym
Spotkanie tak odmiennych istot jak kobieta i mężczyzna może być wybuchową mieszanką. Inne potrzeby i spojrzenie na świat stanowi źródło potencjalnych konfliktów w związku. Wzajemne zarzuty o niezrozumienie i niespełnianie potrzeb mogłyby w ogóle nie istnieć, gdybyśmy lepiej rozumieli sposób myślenia drugiej płci. Dla mężczyzn najważniejsze jest uznanie i wzajemne zaufanie, kobiety cenią zaś szacunek i czułość. Często jednak ofiarowujemy drugiej osobie nie to, czego ona najbardziej pragnie ale to, co sami chcielibyśmy otrzymać. Podobnie jest z udzielaniem sobie nawzajem wsparcia. Dla mężczyzny umiejętność rozwiązania problemów swojej partnerki jest sprawą najwyższej wagi, podczas gdy ona oczekuje jedynie zrozumienia. Z kolei on nie znosi wysłuchiwania rad, ponieważ odbiera je jako brak zaufania i akceptacji. Kobiety potrzebują nieustannego potwierdzania uczucia, dlatego ich partnerzy powinni pamiętać, że częste uprzejmości i drobne podarunki są więcej warte niż jeden duży prezent.
Dwa światy na jednej planecie
Nasza płeć sprawia, że różnimy się od siebie niczym mieszkańcy różnych planet. Jednak ani mężczyźni nie pochodzą z Marsa, ani kobiety z Wenus. Po prostu patrzymy na świat w odmienny sposób i inne rzeczy są dla nas ważne. Płeć jednak nie decyduje o wszystkim. To, jacy jesteśmy, zależy głównie od nas samych.