Koronawirus odkryty w Chinach coraz groźniejszy – przenosi się między ludźmi
Katarzyna Szulik

Koronawirus odkryty w Chinach coraz groźniejszy – przenosi się między ludźmi

Od grudnia 2019 roku zapadło na niego już kilkaset osób, a teraz potwierdzono, że przenosi się między ludźmi. To oznacza, że może rozprzestrzeniać się szybciej i łatwiej niż przypuszczano do tej pory.

Koronawirus, którego obecność – jak dotąd – stwierdzono w Chinach, Japonii, Tajlandii i Korei Południowej ma być powiązany z SARS i atakuje górne drogi oddechowe, prowadząc nawet do śmierci.

Zdecydowana większość zarażonych pochodzi z Chin i to tam toczą się najszerzej zakrojone działania mające na celu ustalenie genezy wirusa i sposobu na walkę z nim. W ostatnich dniach okazało się, że wirusem zarazili się członkowie rodziny jednego z chorych, natomiast inny zdołał zainfekować aż 14 członków personelu medycznego.

To sugeruje wysokie prawdopodobieństwo zarażenia się wirusem między ludźmi i stanowi dodatkowe zagrożenie – z tego względu ryzyko jego rozprzestrzenienia przez nieświadomych nosicieli jest znacznie wyższe.

Tysiące zagrożonych zakażeniem

W Chinach oficjalnie odnotowano 224 przypadki koronawirusa, jednak zgodnie z szacunkami uwzględniającymi obszar, populację i ryzyko zakażenia, liczba ta może być niedoszacowana o 5 do nawet 11 razy. Eksperci chwalą Chiny za natychmiastową i zdecydowaną reakcję, dzięki czemu – mimo szybkiego tempa rozprzestrzeniania się zakażenia – do tej pory w jego wyniku zmarły tylko cztery osoby (według danych z dnia 21.01.2020). Dane na temat wirusa są także na bieżąco przekazywane międzynarodowym instytucjom zajmującym się zdrowiem, co umożliwia szybki odzew i kontrolę szerzącej się choroby. Ten aspekt jest niezwykle istotny, ponieważ miasto Wuhan, w którym wybuchła epidemia, jest ważnym ośrodkiem turystycznym i handlowym, zamieszkanym przez ponad 11 mln osób.

Ostrożność przede wszystkim

Azjatycki wirus należy do grupy koronawirusów wywołujących choroby płuc. Jest znany pod nazwą 2019-nCoV i ma przypominać SARS – wirus wywołujący groźną, ostrą niewydolność oddechową. Ostatnia epidemia SARS w 2002 roku doprowadziła do śmierci niemal 800 osób i zaatakowała ponad 8 tys. ludzi w 37 krajach, w tym w Chinach. Zgodnie z podejrzeniami, źródło owego koronawirusa jest zwierzęce i może mieć związek z owocami morza lub drobiem, a handel nimi stanowi ważny sektor gospodarki Wuhan.

Pierwsze objawy zakażenia obejmują trudności w oddychaniu, płytki oddech, kaszel i gorączkę, więc łatwo pomylić je ze zwykłą infekcją oddechową czy początkami zapalenia płuc. By uniknąć zarażenia, mieszkańcom rejonu zaleca się szczególną ostrożności i zachowanie zasad higieny, zwłaszcza w kontakcie z jedzeniem, a także noszenie maseczek, spożywanie tylko gotowanych potraw (dotyczy to w szczególności jaj i mięs) oraz kategoryczne unikanie kontaktów z innymi zakażonymi. To w zasadzie jedyne, co można zrobić w tej chwili, ponieważ – jak dotąd – nie udało się opracować szczepionki przeciwko koronawirusom. Są zbyt słabo zbadane, by naukowcy byli w stanie znaleźć skuteczną metodę walki z nimi.

Za upowszechniane informacji na temat stanu walki z wirusem odpowiada Światowa Organizacja Zdrowia, która przekazuje szpitalom stosowne wytyczne. Zalecana jest duża ostrożność, ponieważ nie wiadomo, jak niebezpieczny jest wirus, a te z nim z spokrewnione, w przeszłości doprowadzały do śmierci na szeroką skalę. Poza SARS, z nowym koronawirusem powiązany jest także wirus MERS, który prowadzi do śmierci 1 na 3 zarażone nim osoby.

WHO: sytuacja jest opanowana

Jak czytamy na stronie WHO, koronawirusy to duża grupa wirusów, które są przyczyną szerokiego spektrum chorób, od przeziębień po wspomniane już MERS i SARS, czyli poważnych i potencjalnie śmiertelnych zakażeń. Szczep koronawirusa obecnie wywołujący chorobę został zidentyfikowany u ludzi po raz pierwszy. Zarażenie nim może prowadzić do zapalenia płuc, poważnych zaburzeń oddychania, niewydolności nerek, a w skrajnych przypadkach – nawet do śmierci. Mimo to, na podstawie obecnie dostępnych danych, nie zaleca się zaprzestania podróży w rejon zakażenia, pod warunkiem zachowania podstawowych zasad higieny i unikania kontaktu z chorymi.

  1. A. Carpinetti, Chinese authorities confirm first human-to-human transmission of new Coronavirus, "iflscience.com" [online], https://www.iflscience.com/health-and-medicine/chinese-authorities-confirm-first-humantohuman-transmission-of-new-coronavirus/, [dostęp:] 21.01.2020.
  2. J. Felton, First case of mysterious Coronavirus confirmed outside of China, "iflscience.com" [online] https://www.iflscience.com/health-and-medicine/first-case-of-mysterious-coronavirus-confirmed-outside-of-china/ [dostęp] 21.01.2020.
  3. World Health Organisation, Coronavirus, "who.int" [online], who.int/health-topics/coronavirus, [dostęp:] 21.01.2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

    Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

  • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

    Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

  • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

    Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

  • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

    Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, jak np. większa przyswajalność czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu – oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych – powinna być głównie skuteczność jego działania.

  • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

    Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

  • Jakie właściwości ma chlorofil do picia? Działanie, przeciwwskazania

    Zielona barwa liści wynika z obecności w nich chlorofilu – głównego barwnika fotosyntetycznego. Doniesienia o tradycyjnych leczniczych zastosowaniach chlorofilu w alternatywnych formach medycyny znane są już od wieków. Co więcej, chlorofil cieszy się dużym zainteresowaniem również we współczesnej medycynie. Jakie właściwości i działanie ma chlorofil? Kto może, a kto nie powinien po niego sięgać?

  • Fosfolipidy niezbędne – czym są i czemu są tak ważne dla wątroby?

    Zapoczątkowany w ubiegłym stuleciu rozwój cywilizacyjny i jego negatywne konsekwencje, jak np. zanieczyszczenie środowiska, nadmierne spożycie produktów przetworzonych czy dodatki do żywności mogą mieć negatywny wpływ na nasz organizm. W tym na wątrobę, główny narząd, w którym dokonują się najważniejsze i podstawowe przemiany metaboliczne.1

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij