Nowy sposób na uśmierzanie bólu w kamicy nerkowej
Katarzyna Szulik

Nowy sposób na uśmierzanie bólu w kamicy nerkowej

Wydalanie kamieni nerkowych to wyjątkowo bolesny proces będący następstwem kamicy nerkowej. Do tej pory nie udało się opracować skutecznego sposobu złagodzenia towarzyszących mu dolegliwości, ale wiele wskazuje na to, że naukowcy z Massachusets Instutite of Technology znaleźli kombinację leków, która mogłaby przynieść ulgę osobom zmagającym się z tym stanem. 

Wydalanie kamieni nerkowych nie wymaga interwencji lekarza, jednak towarzyszy mu bardzo silny ból, a sam proces może trwać przez wiele godzin. Badanie naukowców z MIT przeprowadzone na świniach pozwoliło odkryć kombinację leków, które są w stanie rozluźnić ściany moczowodów, tym samym minimalizując ból towarzyszący kamicy nerkowej. To daje nadzieję setkom milionów ludzi, którzy każdego roku doświadczają bólu związanego z kamicą nerkową. 

Jak powstają kamienie nerkowe?

Do powstania kamieni dochodzi, gdy nerki nie są w stanie wypłukać nadmiaru zanieczyszczeń znajdujących się w moczu, który dodatkowo jest zbyt gęsty. Następuje proce ich krystalizacji zbijania w grudki, czyli kamienie, które przedostają się do moczowodu, powodując ból, dyskomfort i stany zapalne.

Część z nich jest w stanie wydostać się bez interwencji lekarzy, jednak większe trzeba usunąć chirurgicznie. Do tej pory chorujący na te dolegliwości otrzymywali wyłącznie leki przeciwbólowe, ponieważ żadne preparaty mogące potencjalnie rozkurczać moczowód nie zostały zatwierdzone do użytku przez ludzi. 

Testy leków rozkurczowych

Badacze z MIT postanowili przyjrzeć się problemowi, którego leczenie w dużej mierze nie zmieniło się od lat 80. XX wieku. Pierwszy etap badania polegał na identyfikacji 18 leków, które zwykle stosuje się w leczeniu problemów wymagających rozluźnienia tkanek – mowa między innymi o nadciśnieniu i jaskrze. Następnie w warunkach laboratoryjnych odtworzyli tkanki moczowodu, które zostały poddane działaniu wspomnianych leków, by poznać rezultaty. Ten etap badania miał potwierdzić hipotezę naukową, zgodnie z którą dostarczenie leków bezpośrednio do moczowodu odniesie lepszy skutek niż przyjęcie ich doustnie. Jak się okazało, kilka z nich rzeczywiście było w stanie rozluźnić ściany moczowodów, jednak by tak się stało stężenie leku musi być znacznie wyższe od uznawanego za bezpieczne, co uniemożliwia systematyczne przyjmowanie preparatów. 

Powiązane produkty

Skuteczna kombinacja preparatów

Kolejnym krokiem było więc sprawdzenie, czy możliwe jest stworzenie kombinacji leków, które odniosłyby podobny efekt przy zastosowaniu standardowych dawek. Na drodze wielu eksperymentów udało się wyodrębnić dwa leki, które połączone spełniają właśnie tę rolę. Pierwszy z nich to nifedypina będąca blokerem kanału wapniowego, stosowana przez lekarzy w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi. Drugi to inhibitor kinazy Rho, używany przy leczeniu jaskry, również związanej ze wzrostem ciśnienia w gałce ocznej.

Tak stworzona kombinacja została dostarczona w różnych stężeniach do moczowodów usuniętych ze świń. Aby zmierzyć ich skuteczność w rozluźnieniu tkanki moczowodu, naukowcy obserwowali częstotliwość i długość skurczów związanych z przechodzeniem kamieni przez kanały moczowe.

Wyniki testów in vitro zostały potwierdzone eksperymentami przeprowadzonymi na żywych świniach, co pokazało, że kombinacja preparatów rozkurczowych jest w stanie złagodzić ból w moczowodach.

Coraz bliżej skutecznego leku na kamicę

Kwestią do zbadania pozostawało bezpieczeństwo stosowania leków w kontekście przedostawania się substancji aktywnej do krwi. Jak się okazało, lek podany do moczowodu pozostaje w miejscu i nie przedostaje się do innych tkanek ciała, co minimalizuje ryzyko ewentualnych skutków ubocznych. Obiecujące wyniki tych badań dają nadzieję na szybkie rozpoczęcie testów na ludziach w przyszłości.

  1. Ch. X. Lee, J. H. Cheah, Ch. K. Soule i in., Identification and local delivery of vasodilators for the reduction of ureteral contractions, “Nature Biomedical Engineering” 2019 [online], doi:10.1038/s41551-019-0482-4, [dostęp:] 30.12.2019.
  2. R. Berman, Passing kidney stones: 2-drug combo may relieve pain "medicalnewstoday.com"[online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/327245.php#1, [dostęp:] 30.12.2019 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Dekalog Pacjenta, czyli „DOZkonała lekcja zdrowia”

    Kampania „DOZkonała lekcja zdrowia” została stworzona w celu zwiększenia świadomości pacjentów na temat prawidłowego stosowania leków. Jej głównym celem jest edukacja w zakresie zdrowia oraz promowanie właściwych praktyk. Na co warto zwrócić uwagę przyjmując leki?

  • Karagen – czy E407 jest szkodliwy?

    Karagen to polisacharyd pochodzenia naturalnego, szeroko stosowany w różnych gałęziach przemysłu, takich jak produkcja żywności, farmaceutyków i kosmetyków. Poniższy tekst odpowiada na kluczowe pytania: Czym jest karagen? W jaki sposób się go pozyskuje? Gdzie można go znaleźć? Dlaczego dodaje się go do śmietany? Czy jego spożycie jest bezpieczne?

  • Chelaty – czym są chelatowane formy minerałów?

    Minerały to składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Uczestniczą w wielu procesach fizjologicznych, m.in. w przewodnictwie nerwowym, skurczach mięśni czy w utrzymywaniu równowagi elektrolitowej. Ich wchłanianie może być utrudnione przez różne czynniki, w tym np. przez postać chemiczną pierwiastka. Z tego względu rośnie zainteresowanie minerałami w formie chelatów – są to związki, w których jon metalu (np. cynku, żelaza, magnezu) jest połączony z aminokwasem lub kwasem organicznym. Takie połączenia mogą poprawiać biodostępność, ponieważ są stabilniejsze w środowisku żołądkowym i mogą wykorzystywać alternatywne mechanizmy transportu w jelitach. Czy minerały w formie chelatów rzeczywiście są lepiej przyswajalne? Jakie znaczenie w suplementacji mają formy chelatowane?

  • Formy magnezu – które są najlepiej przyswajalne? Jaki rodzaj magnezu wybrać?

    Magnez to jeden z pierwiastków odgrywających kluczową rolę w naszym organizmie – bierze udział w wielu procesach metabolicznych, wpływa na układ nerwowy, mięśnie, serce i poziom energii. Dostępne są różne formy magnezu, z których każda ma inne właściwości i stopień przyswajalności. Które z nich warto wybrać? Jaki magnez jest najlepiej przyswajalny?

  • Jak czytać ulotki leków – na co zwrócić uwagę?

    Jakie informacje można znaleźć w ulotce leku? Czym różni się zwykła ulotka znajdująca się w opakowaniu od Charakterystyki Produktu Leczniczego? I czy należy obawiać się wszystkich wypisanych działań niepożądanych? Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę, zanim zażyjesz zalecony lub przepisany preparat.

  • Witaminy metylowane – kiedy i dlaczego wybrać taką formę?

    Coraz częściej na etykietach suplementów diety można znaleźć informację, że dany preparat zawiera „witaminy w formie metylowanej”. Choć brzmi to skomplikowanie, metylowane witaminy to po prostu biologicznie aktywne formy niektórych składników odżywczych, które mogą być lepiej przyswajalne i skuteczniejsze w działaniu – szczególnie u osób z określonymi zaburzeniami metabolicznymi. Kiedy warto sięgnąć po takie preparaty? Czy są bezpieczne dla każdego?

  • Nowa lista leków refundowanych od 1 lipca – co się zmienia?

    Od 1 lipca 2025 roku wchodzi w życie nowa i trzecia w tym roku lista leków refundowanych, która przynosi istotne zmiany dla wielu pacjentów w Polsce. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło objęcie refundacją 41 nowych terapii, w tym 18 onkologicznych, z czego siedem dotyczy chorób rzadkich. Pozostałe 23 terapie objęte nową refundacją dotyczą chorób nieonkologicznych, w tym pięciu chorób rzadkich. Wprowadzono również zmiany cenowe oraz rozszerzono wskazania refundacyjne dla niektórych leków.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl