Nowy sposób na uśmierzanie bólu w kamicy nerkowej
Wydalanie kamieni nerkowych to wyjątkowo bolesny proces będący następstwem kamicy nerkowej. Do tej pory nie udało się opracować skutecznego sposobu złagodzenia towarzyszących mu dolegliwości, ale wiele wskazuje na to, że naukowcy z Massachusets Instutite of Technology znaleźli kombinację leków, która mogłaby przynieść ulgę osobom zmagającym się z tym stanem.
Wydalanie kamieni nerkowych nie wymaga interwencji lekarza, jednak towarzyszy mu bardzo silny ból, a sam proces może trwać przez wiele godzin. Badanie naukowców z MIT przeprowadzone na świniach pozwoliło odkryć kombinację leków, które są w stanie rozluźnić ściany moczowodów, tym samym minimalizując ból towarzyszący kamicy nerkowej. To daje nadzieję setkom milionów ludzi, którzy każdego roku doświadczają bólu związanego z kamicą nerkową.
Jak powstają kamienie nerkowe?
Część z nich jest w stanie wydostać się bez interwencji lekarzy, jednak większe trzeba usunąć chirurgicznie. Do tej pory chorujący na te dolegliwości otrzymywali wyłącznie leki przeciwbólowe, ponieważ żadne preparaty mogące potencjalnie rozkurczać moczowód nie zostały zatwierdzone do użytku przez ludzi.
Testy leków rozkurczowych
Badacze z MIT postanowili przyjrzeć się problemowi, którego leczenie w dużej mierze nie zmieniło się od lat 80. XX wieku. Pierwszy etap badania polegał na identyfikacji 18 leków, które zwykle stosuje się w leczeniu problemów wymagających rozluźnienia tkanek – mowa między innymi o nadciśnieniu i jaskrze. Następnie w warunkach laboratoryjnych odtworzyli tkanki moczowodu, które zostały poddane działaniu wspomnianych leków, by poznać rezultaty. Ten etap badania miał potwierdzić hipotezę naukową, zgodnie z którą dostarczenie leków bezpośrednio do moczowodu odniesie lepszy skutek niż przyjęcie ich doustnie. Jak się okazało, kilka z nich rzeczywiście było w stanie rozluźnić ściany moczowodów, jednak by tak się stało stężenie leku musi być znacznie wyższe od uznawanego za bezpieczne, co uniemożliwia systematyczne przyjmowanie preparatów.
Skuteczna kombinacja preparatów
Kolejnym krokiem było więc sprawdzenie, czy możliwe jest stworzenie kombinacji leków, które odniosłyby podobny efekt przy zastosowaniu standardowych dawek. Na drodze wielu eksperymentów udało się wyodrębnić dwa leki, które połączone spełniają właśnie tę rolę. Pierwszy z nich to nifedypina będąca blokerem kanału wapniowego, stosowana przez lekarzy w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi. Drugi to inhibitor kinazy Rho, używany przy leczeniu jaskry, również związanej ze wzrostem ciśnienia w gałce ocznej.
Tak stworzona kombinacja została dostarczona w różnych stężeniach do moczowodów usuniętych ze świń. Aby zmierzyć ich skuteczność w rozluźnieniu tkanki moczowodu, naukowcy obserwowali częstotliwość i długość skurczów związanych z przechodzeniem kamieni przez kanały moczowe.
Coraz bliżej skutecznego leku na kamicę
Kwestią do zbadania pozostawało bezpieczeństwo stosowania leków w kontekście przedostawania się substancji aktywnej do krwi. Jak się okazało, lek podany do moczowodu pozostaje w miejscu i nie przedostaje się do innych tkanek ciała, co minimalizuje ryzyko ewentualnych skutków ubocznych. Obiecujące wyniki tych badań dają nadzieję na szybkie rozpoczęcie testów na ludziach w przyszłości.