38. tydzień ciąży – waga i wygląd dziecka, porady dla mamy
Łukasz Stelmaszczyk

38. tydzień ciąży – waga i wygląd dziecka, porady dla mamy

Tydzień 38. zaczyna się, kiedy od ostatniej miesiączki upłynie 37 pełnych tygodni, a od zapłodnienia 35 pełnych tygodni. Kobieta będąca w 38. tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 37 tygodni i kilka dni (od 1 do 6 dni). Co przyszły rodzic powinien wiedzieć na temat 38. tygodnia ciąży?

Co słychać u dziecka w 38. tygodniu ciąży?

Według siatek centylowych 38–tygodniowy płód waży średnio 3200 g i ma 49 cm długości. Jest już dojrzały do życia poza macicą mamy. Cały czas intensywnie rośnie, rozwija mięśnie i odkłada tkankę tłuszczową.

Zalecenia dla mamy

Liczenie ruchów, oszczędzający tryb życia, prawidłowa dieta i suplementacja. Wizyty lekarskie co tydzień. Oczywiście należy przestrzegać wszystkich pozostałych zaleceń wydanych przez lekarza oraz stosować przepisane leki.

Podczas tego i następnego tygodnia powinnaś mieć wykonane badanie podmiotowe, przedmiotowe i położnicze. Lekarz lub położna powinni ocenić ruchy płodu, czynność serca płodu, zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi i zważyć pacjentkę.

Należy ocenić ryzyko ciążowe oraz propagować zdrowy styl życia. W przypadku opieki sprawowanej przez położną powinna odbyć się konsultacja lekarza położnika. Z badań laboratoryjnych należy wykonać badanie ogólne moczu oraz morfologię krwi.

Polecane dla Ciebie

Co u taty?

Jeżeli już wiecie, że z jakichś przyczyn zalecane jest zakończenie ciąży metodą cięcia cesarskiego, musisz zarezerwować sobie więcej czasu niż w przypadku porodu siłami natury. Dobrze byłoby, gdybyś w dniu cięcia spędził jak najwięcej czasu w szpitalu, opiekując się partnerką, która, jakkolwiek by patrzeć, przebyła dużą operację. Będzie potrzebowała pomocy w przystawianiu dziecka do piersi, przy podawaniu wody do picia czy przy próbach wstania i spacerowania po korytarzu pewien czas po operacji (zazwyczaj około 12 godzin). Oczywiście, jeśli z jakichś względów nie możesz spędzić tego czasu z partnerką, we wszystkich wymienionych czynnościach pomogą jej położne.

Jak przygotować się do ewentualnego cięcia cesarskiego?

Jeżeli lekarz, który prowadzi twoją ciążę, zakwalifikował cię z jakichś względów do cięcia cesarskiego, pamiętaj, żeby dokładnie ustalić z nim termin, w którym to cięcie ma być wykonane (zazwyczaj planowe cięcia wykonuje się po skończonym 39. tygodniu ciąży, czyli w 40. tygodniu ciąży). Zgłaszając się do cięcia, należy zabrać ze sobą całą dokumentację medyczną.

Jeżeli jeszcze nie ściągnęłaś całej biżuterii, zrób to przed przyjściem do szpitala (biżuteria może uniemożliwić zastosowanie koagulacji, czyli zamykania naczyń krwionośnych prądem elektrycznym. Bywa to czasem bardzo przydatne podczas cięcia cesarskiego).

Należy również przed cięciem pozbyć się tipsów czy hybrydy – starsze urządzenia używane przez anestezjologów do monitorowania stanu pacjentki podczas operacji mogą nie wskazywać parametrów poprawnie. Jeśli używasz szkieł kontaktowych, na czas cięcia cesarskiego i porodu lepiej z nich zrezygnować i zastąpić je okularami. Nie musisz golić się sama, w szpitalu tuż przed cięciem położne ogolą okolice spojenia łonowego, założą cewnik do pęcherza moczowego i podadzą odpowiednie leki.

Jak zazwyczaj wygląda planowe cięcie cesarskie?

Najczęściej do szpitala należy zgłosić się jeden dzień przed datą cięcia cesarskiego. W szpitalu zostaną przeprowadzone odpowiednie badania (USG, KTG, badanie mikrobiologiczne, badania laboratoryjne). Następnego dnia zostanie wykonane cięcie cesarskie (zazwyczaj planowane są wykonywane rano, choć zdarza się, że muszą ustąpić miejsca pilnym cięciom cesarskim).

W większości przypadków pacjentka do cięcia cesarskiego znieczulona jest podpajęczynówkowo („zastrzyk w plecy”, po którym będziesz przytomna i świadoma, ale nie będziesz czuła bólu poniżej pępka – będziesz czuła dotyk i lekkie pociąganie).

Po wydobyciu dziecka zostanie ono zabrane do punktu noworodkowego i potem ewentualnie do partnera. W tym czasie lekarze zajmą się zszywaniem brzucha (kolejno macicy, powięzi, w razie potrzeby tkanki podskórnej i skóry).

Co po cięciu cesarskim?

Zależy to od rodzaju znieczulenia oraz od zasad panujących w danym oddziale. Po cięciu cesarskim znieczulonym „w plecy” należy leżeć płasko do momentu powrotu czucia w nogach.

Po 12 godzinach po cięciu należy wstać z łóżka w celu zmniejszenia ryzyka powstawania zrostów w brzuchu – bez obaw, dostaniesz wystarczającą ilość leków przeciwbólowych, aby poruszanie się nie było zbyt bolesne.

Po cięciu cesarskim w szpitalu zazwyczaj przebywa się jedną dobę dłużej niż w przypadku porodu siłami natury (3 doby po cięciu cesarskim, 2 doby po porodzie siłami natury).

Dowiedz się, o czym pamiętać szykując wyprawkę do szpitala – zajrzyj do artykułu: Co zabrać do szpitala na poród, czyli wyprawka do szpitala dla mamy.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?

    Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, gęste i lśniące. I właśnie w okresie ciąży włosy takie się stają — są mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, ten stan nie będzie utrzymywał się długo, ponieważ włosy zaczynają wypadać zazwyczaj po porodzie. Mówi się wówczas, że doszło do łysienia poporodowego. Czy jest ono groźne? Co robić, gdy po ciąży nadmiernie wypadają włosy? Podpowiadamy.

  • USG genetyczne – kiedy wykonać? Ile kosztuje i co może pokazać?

    Badanie USG genetyczne jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. Jest ono jednym z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Podczas badania oceniana jest m.in. anatomia płodu oraz ryzyko aberracji chromosomowych. Jak wygląda obowiązkowe badanie prenatalne i ile kosztuje USG genetyczne?

  • Jakie zmiany hormonalne zachodzą w organizmie kobiety w trakcie ciąży?

    Burza hormonalna to potoczne określenie na wszelkiego rodzaju zmiany zachodzące w gospodarce gruczołów dokrewnych w trakcie trwania ciąży. Każdą kobietę ciężarną dotyczą te same wahania, niemniej towarzyszą im różne odczucia. Co dzieje się z organizmem kobiety w czasie ciąży? Jakie hormony działają na początku ciąży oraz co kortyzol ma wspólnego ze zmiennością nastroju?

  • Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

    Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij