36. tydzień ciąży – waga i wygląd dziecka, porady dla mamy
Tydzień 36. zaczyna się, kiedy od ostatniej miesiączki upłynie 35 pełnych tygodni, a od zapłodnienia 33 pełne tygodnie. Kobieta będąca w 36. tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 36 tygodni i kilka dni (od 1 do 6 dni). Co przyszły rodzic powinien wiedzieć na temat 36. tygodnia ciąży?
Co słychać u dziecka w 36. tygodniu ciąży?
Według siatek centylowych 36–tygodniowy płód waży średnio 2800 g i ma 47 cm długości. Pod koniec 36. tygodnia osiąga już dojrzałość do życia poza brzuchem mamy. W okresie tym bardzo intensywnie dojrzewa ośrodkowy układ nerwowy, do tego stopnia, że powstaje tyle neuronów i synaps, że zwiększa się objętość głowy. Dziecko będzie gromadziło tkankę tłuszczową, głównie na nogach, tak aby lepiej przygotować się do życia poza brzuchem mamy. Reaguje już w zasadzie jak noworodek, ma te same odruchy jak dziecko donoszone, otwiera oczy, kiedy czuwa, i zamyka je podczas snu.
Co słychać u ciężarnej w 36. tygodniu ciąży?
Dno macicy znajduje się już na wysokości łuków żebrowych, czyli najwyżej podczas całej ciąży – teraz powolutku macica będzie się obniżać.
Zalecenia dla mamy
Liczenie ruchów, oszczędzający tryb życia, prawidłowa dieta i suplementacja. Od 36. tygodnia ciąży lekarz prowadzący najprawdopodobniej będzie chciał kontrolować twój stan zdrowia co tydzień. Oczywiście należy przestrzegać wszystkich pozostałych zaleceń wydanych przez lekarza oraz stosować przepisane leki.
Plan porodu
Do szpitala powinnaś zgłosić się już z planem porodu. W jego przygotowaniu pomoże ci lekarz bądź położna prowadząca ciążę – najprawdopodobniej oni też dadzą ci odpowiedni arkusz do wypełnienia. Plan porodu obejmuje szczegółowe postępowanie medyczne podczas porodu, na jakie zgadza się, bądź nie, kobieta ciężarna. Można skorzystać ze wzorów dostępnych w Internecie albo napisać go samemu.
Powinien on zawierać uporządkowane, odnoszące się do konkretnych etapów porodu życzenia i oczekiwania. Umieść w nim informacje na temat miejsca i warunków porodu (sala pojedyncza/wieloosobowa, z łazienką itp.), co do osób towarzyszących (czy chcesz rodzić z bliską osobą, czy sama, czy osoba towarzysząca ma być przy tobie cały czas, czy zgadzasz się na obecność studentów przy porodzie). Umieść również informacje dotyczące przygotowania do porodu (na jakie zabiegi się zgadzasz, na jakie nie, czy zgadzasz się na ogolenie krocza itp.) i najważniejsze, czyli oczekiwania i życzenia dotyczące samego porodu (czy chcesz być informowana o postępie porodu, czy poród ma być zupełnie naturalny, czy wspomagany procedurami medycznymi i lekami jak oksytocyna, masaż szyjki, przebicie pęcherza płodowego, rękoczyn Kristellera itp.), czy i jak chciałabyś łagodzić ból, czy zgadzasz się na nacięcie krocza itp.
Co u taty w 36. tygodniu ciąży?
Coraz mniej czasu pozostało do pojawienia się na świecie twojego potomka. To czas, kiedy możesz się wykazać w pracach domowych, robieniu zakupów itp. Ciężarna nie powinna już dźwigać ani wykonywać czynności, które groziłyby urazem (np. mycie okien, wieszanie firanek). Zabieraj ją na spokojne spacery, staraj się, aby nie wychodziła nigdzie sama – skurcze czy odpływające wody płodowe mogą ją zaskoczyć wszędzie.
Dowiedz się, kiedy należy udać się do szpitala – przeczytaj artykuł: Kiedy jechać do szpitala na poród?