36. tydzień ciąży – waga i wygląd dziecka, porady dla mamy
Łukasz Stelmaszczyk

36. tydzień ciąży – waga i wygląd dziecka, porady dla mamy

Tydzień 36. zaczyna się, kiedy od ostatniej miesiączki upłynie 35 pełnych tygodni, a od zapłodnienia 33 pełne tygodnie. Kobieta będąca w 36. tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 36 tygodni i kilka dni (od 1 do 6 dni). Co przyszły rodzic powinien wiedzieć na temat 36. tygodnia ciąży? 

Co słychać u dziecka w 36. tygodniu ciąży?

Według siatek centylowych 36–tygodniowy płód waży średnio 2800 g i ma 47 cm długości. Pod koniec 36. tygodnia osiąga już dojrzałość do życia poza brzuchem mamy. W okresie tym bardzo intensywnie dojrzewa ośrodkowy układ nerwowy, do tego stopnia, że powstaje tyle neuronów i synaps, że zwiększa się objętość głowy. Dziecko będzie gromadziło tkankę tłuszczową, głównie na nogach, tak aby lepiej przygotować się do życia poza brzuchem mamy. Reaguje już w zasadzie jak noworodek, ma te same odruchy jak dziecko donoszone, otwiera oczy, kiedy czuwa, i zamyka je podczas snu.

Co słychać u ciężarnej w 36. tygodniu ciąży?

Dno macicy znajduje się już na wysokości łuków żebrowych, czyli najwyżej podczas całej ciąży – teraz powolutku macica będzie się obniżać.

Polecane dla Ciebie

Zalecenia dla mamy

Liczenie ruchów, oszczędzający tryb życia, prawidłowa dieta i suplementacja. Od 36. tygodnia ciąży lekarz prowadzący najprawdopodobniej będzie chciał kontrolować twój stan zdrowia co tydzień. Oczywiście należy przestrzegać wszystkich pozostałych zaleceń wydanych przez lekarza oraz stosować przepisane leki.

Plan porodu

Do szpitala powinnaś zgłosić się już z planem porodu. W jego przygotowaniu pomoże ci lekarz bądź położna prowadząca ciążę – najprawdopodobniej oni też dadzą ci odpowiedni arkusz do wypełnienia. Plan porodu obejmuje szczegółowe postępowanie medyczne podczas porodu, na jakie zgadza się, bądź nie, kobieta ciężarna. Można skorzystać ze wzorów dostępnych w Internecie albo napisać go samemu.

Często przy przyjęciu do szpitala należy wypełnić plan przygotowany przez konkretny szpital (plan jest dostosowany do tego, co dany szpital jest w stanie zaoferować).

Powinien on zawierać uporządkowane, odnoszące się do konkretnych etapów porodu życzenia i oczekiwania. Umieść w nim informacje na temat miejsca i warunków porodu (sala pojedyncza/wieloosobowa, z łazienką itp.), co do osób towarzyszących (czy chcesz rodzić z bliską osobą, czy sama, czy osoba towarzysząca ma być przy tobie cały czas, czy zgadzasz się na obecność studentów przy porodzie). Umieść również informacje dotyczące przygotowania do porodu (na jakie zabiegi się zgadzasz, na jakie nie, czy zgadzasz się na ogolenie krocza itp.) i najważniejsze, czyli oczekiwania i życzenia dotyczące samego porodu (czy chcesz być informowana o postępie porodu, czy poród ma być zupełnie naturalny, czy wspomagany procedurami medycznymi i lekami jak oksytocyna, masaż szyjki, przebicie pęcherza płodowego, rękoczyn Kristellera itp.), czy i jak chciałabyś łagodzić ból, czy zgadzasz się na nacięcie krocza itp.

Co u taty w 36. tygodniu ciąży?

Coraz mniej czasu pozostało do pojawienia się na świecie twojego potomka. To czas, kiedy możesz się wykazać w pracach domowych, robieniu zakupów itp. Ciężarna nie powinna już dźwigać ani wykonywać czynności, które groziłyby urazem (np. mycie okien, wieszanie firanek). Zabieraj ją na spokojne spacery, staraj się, aby nie wychodziła nigdzie sama – skurcze czy odpływające wody płodowe mogą ją zaskoczyć wszędzie.

Niestety, na jakiś czas musisz zapomnieć o alkoholu, ponieważ przez 24 godziny na dobę powinieneś wykazywać dyspozycyjność do prowadzenia samochodu i pomocy partnerce.

Dowiedz się, kiedy należy udać się do szpitala – przeczytaj artykuł: Kiedy jechać do szpitala na poród?

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?

    Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, gęste i lśniące. I właśnie w okresie ciąży włosy takie się stają — są mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, ten stan nie będzie utrzymywał się długo, ponieważ włosy zaczynają wypadać zazwyczaj po porodzie. Mówi się wówczas, że doszło do łysienia poporodowego. Czy jest ono groźne? Co robić, gdy po ciąży nadmiernie wypadają włosy? Podpowiadamy.

  • USG genetyczne – kiedy wykonać? Ile kosztuje i co może pokazać?

    Badanie USG genetyczne jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. Jest ono jednym z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Podczas badania oceniana jest m.in. anatomia płodu oraz ryzyko aberracji chromosomowych. Jak wygląda obowiązkowe badanie prenatalne i ile kosztuje USG genetyczne?

  • Jakie zmiany hormonalne zachodzą w organizmie kobiety w trakcie ciąży?

    Burza hormonalna to potoczne określenie na wszelkiego rodzaju zmiany zachodzące w gospodarce gruczołów dokrewnych w trakcie trwania ciąży. Każdą kobietę ciężarną dotyczą te same wahania, niemniej towarzyszą im różne odczucia. Co dzieje się z organizmem kobiety w czasie ciąży? Jakie hormony działają na początku ciąży oraz co kortyzol ma wspólnego ze zmiennością nastroju?

  • Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

    Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij