17. tydzień ciąży – jak wygląda i rozwija się  dziecko?
Łukasz Stelmaszczyk

17. tydzień ciąży – jak wygląda i rozwija się dziecko?

Tydzień 17 zaczyna się wtedy, kiedy od ostatniej miesiączki upłynie 16 pełnych tygodni, a od zapłodnienia 14 pełnych tygodni. Kobieta będąca w 17 tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 16 tygodni i kilka dni (od 1 do 6 dni). Jest to 4. miesiąc ciąży i 3. tydzień trymestru II. W 17. tygodniu ciąży dziecko w łonie mamy osiąga rozmiary dłoni. Czy na tym etapie lekarz określi jego płeć?

Co słychać u dziecka w 17. tygodniu ciąży?

Dziecko ma już 12–13 cm i waży 120–140 g – rozmiarem przypomina ludzką dłoń. Jego ciało nadal jest bardzo drobniutkie, ponieważ nie magazynuje ono jeszcze tłuszczu w tkance podskórnej, choć proces ten zaczyna się właśnie około 17. tygodnia ciąży.

Płeć dziecka w badaniu USG

Narządy rozrodcze są już na tyle wykształcone (u dziewczynek macica, jajowody i wargi sromowe, a u chłopców prostata i penis), że przy odpowiednim ułożeniu lekarz będzie w stanie określić płeć dziecka z dużo większym prawdopodobieństwem niż wcześniej. Należy jednak pamiętać, że w wielu przypadkach dzieci układają się, łącząc nogi i nie zawsze jest to możliwe. Czasem mimo usilnych chęci lekarza wykonującego USG, płeć udaje się ustalić dopiero w ostatnich badaniach ultrasonograficznych, a czasami zdarza się, że kobieta dowiaduje się o niej dopiero po porodzie. Zdarzają się również pomyłki – jeżeli na USG zobaczymy penisa i jądra, określenie płci męskiej będzie bardzo prawdopodobne. Jeśli natomiast nie uwidocznimy męskich zewnętrznych narządów płciowych, może to być dziewczynka – albo też „nieśmiały” chłopczyk, który ułożył nogi i ciało w taki sposób, że jego narządy płciowe gdzieś się „schowały” w obrazie USG.

Powiązane produkty

Zmiany w ciele ciężarnej w 17. tygodniu ciąży

Macica cały czas rośnie. W 17. tygodniu jej dno jest 2–3 palce (3–5 cm) poniżej pępka. Prawidłowy przyrost masy ciała na tym etapie ciąży waha się między 2 a 4,5 kg, wraz ze wzrostem dziecka, macicy, łożyska i ilości płynu owodniowego przyrost ten przyspieszy. Ubrania sprzed ciąży raczej znajdą się na dnie szafy, ponieważ przez dłuży czas się nie przydadzą.

Trwa okres, w którym ciężarne mają dużo siły i rozpiera je energia. Senność, zmęczenie, mdłości i wymioty, które być może występowały w I trymestrze, w II trymestrze u większości kobiet są już jedynie wspomnieniem. W tym czasie wartości ciśnienia tętniczego mogą nieznacznie wzrosnąć (dlatego ważny jest pomiar ciśnienia tętniczego na każdej wizycie u lekarza oraz, jeśli lekarz tak zaleci, także w domu). Ze względu na przyspieszony metabolizm, szybszą akcję serca mamy oraz zwiększenie objętości krwi krążącej w organizmie może wystąpić nadmierne pocenie się.

Z uwagi na zmiany hormonalne, naczyniowe oraz zmiany zachodzące w krwi mogą pojawić się lekkie krwawienia z nosa czy z dziąseł. Jeśli same ustępują i nie powtarzają się za często, poinformuj o nich swojego lekarza na kolejnej wizycie. Jeśli natomiast są trudne do opanowania i obfite, zgłoś się do swojego lekarza od razu, albo udaj do szpitala, w którym jest oddział ginekologiczno–położniczy.

Tam zatamują krwawienie, wykonają potrzebne badania i zalecą dalsze postępowanie.

Badania, jakie należy wykonać w 17. tygodniu ciąży

Więcej na ten temat znajdziesz tu: 15. tydzień ciąży. Jeśli lekarz prowadzący nie zaleci inaczej, badania opisane w tygodniu 15. w zupełności wystarczą.

Dowiedz się więcej o sposobach na zmęczenie i senność w czasie ciąży – przeczytaj artykuł: Kilka sposobów na senność i zmęczenie w ciąży.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy i jak go poprawnie wykonać?

    Jeżeli u kobiety miesiączkującej dotychczas w miarę regularnie występuje objaw braku miesiączki, kobieta skarży się na częste oddawanie moczu, na mdłości i obrzmiałe piersi, wówczas można z dużą dozą pewności podejrzewać, że jest w ciąży.

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij