17. tydzień ciąży – jak wygląda i rozwija się dziecko?
Tydzień 17 zaczyna się wtedy, kiedy od ostatniej miesiączki upłynie 16 pełnych tygodni, a od zapłodnienia 14 pełnych tygodni. Kobieta będąca w 17 tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 16 tygodni i kilka dni (od 1 do 6 dni). Jest to 4. miesiąc ciąży i 3. tydzień trymestru II. W 17. tygodniu ciąży dziecko w łonie mamy osiąga rozmiary dłoni. Czy na tym etapie lekarz określi jego płeć?
Co słychać u dziecka w 17. tygodniu ciąży?
Dziecko ma już 12–13 cm i waży 120–140 g – rozmiarem przypomina ludzką dłoń. Jego ciało nadal jest bardzo drobniutkie, ponieważ nie magazynuje ono jeszcze tłuszczu w tkance podskórnej, choć proces ten zaczyna się właśnie około 17. tygodnia ciąży.
Płeć dziecka w badaniu USG
Narządy rozrodcze są już na tyle wykształcone (u dziewczynek macica, jajowody i wargi sromowe, a u chłopców prostata i penis), że przy odpowiednim ułożeniu lekarz będzie w stanie określić płeć dziecka z dużo większym prawdopodobieństwem niż wcześniej. Należy jednak pamiętać, że w wielu przypadkach dzieci układają się, łącząc nogi i nie zawsze jest to możliwe. Czasem mimo usilnych chęci lekarza wykonującego USG, płeć udaje się ustalić dopiero w ostatnich badaniach ultrasonograficznych, a czasami zdarza się, że kobieta dowiaduje się o niej dopiero po porodzie. Zdarzają się również pomyłki – jeżeli na USG zobaczymy penisa i jądra, określenie płci męskiej będzie bardzo prawdopodobne. Jeśli natomiast nie uwidocznimy męskich zewnętrznych narządów płciowych, może to być dziewczynka – albo też „nieśmiały” chłopczyk, który ułożył nogi i ciało w taki sposób, że jego narządy płciowe gdzieś się „schowały” w obrazie USG.
Zmiany w ciele ciężarnej w 17. tygodniu ciąży
Macica cały czas rośnie. W 17. tygodniu jej dno jest 2–3 palce (3–5 cm) poniżej pępka. Prawidłowy przyrost masy ciała na tym etapie ciąży waha się między 2 a 4,5 kg, wraz ze wzrostem dziecka, macicy, łożyska i ilości płynu owodniowego przyrost ten przyspieszy. Ubrania sprzed ciąży raczej znajdą się na dnie szafy, ponieważ przez dłuży czas się nie przydadzą.
Trwa okres, w którym ciężarne mają dużo siły i rozpiera je energia. Senność, zmęczenie, mdłości i wymioty, które być może występowały w I trymestrze, w II trymestrze u większości kobiet są już jedynie wspomnieniem. W tym czasie wartości ciśnienia tętniczego mogą nieznacznie wzrosnąć (dlatego ważny jest pomiar ciśnienia tętniczego na każdej wizycie u lekarza oraz, jeśli lekarz tak zaleci, także w domu). Ze względu na przyspieszony metabolizm, szybszą akcję serca mamy oraz zwiększenie objętości krwi krążącej w organizmie może wystąpić nadmierne pocenie się.
Tam zatamują krwawienie, wykonają potrzebne badania i zalecą dalsze postępowanie.
Badania, jakie należy wykonać w 17. tygodniu ciąży
Więcej na ten temat znajdziesz tu: 15. tydzień ciąży. Jeśli lekarz prowadzący nie zaleci inaczej, badania opisane w tygodniu 15. w zupełności wystarczą.
Dowiedz się więcej o sposobach na zmęczenie i senność w czasie ciąży – przeczytaj artykuł: Kilka sposobów na senność i zmęczenie w ciąży.