Co może oznaczać swędzenie skóry w ciąży?
Katarzyna Kuśmierska

Co może oznaczać swędzenie skóry w ciąży?

Ciąża to dla kobiety często czas radości, ale jednocześnie okres pełen zmian, niepewności i różnych dolegliwości. Skóra jako największy narząd człowieka nie pozostaje obojętna na burzę hormonów towarzyszącą oczekiwaniu na dziecko. Swędzenie skóry w ciąży występuje dość często i może być zupełnie niegroźne, jednak nie należy go lekceważyć. Poznaj przyczyny swędzenia skóry w ciąży.

Hormony a swędzenie skóry w ciąży

Swędzenie skóry w ciąży dotyka wiele kobiet i jest zazwyczaj spowodowane zmianami fizjologicznymi, jakie zachodzą w ich organizmie, głównie na tle hormonalnym. Wzrost poziomu estrogenów oraz kortyzolu sprawia, że skóra traci jędrność i elastyczność. Tego typu dolegliwości nie są groźne, lecz bardzo uciążliwe i występują najczęściej w I trymestrze ciąży. W tym okresie przyszła mama staje się bardziej wrażliwa na bodźce zewnętrzne, a co za tym idzie – także skóra reaguje podrażnieniem czy swędzeniem.

Jakie czynniki mogą powodować swędzenie skóry w ciąży? Na przykład jedzenie, które przed ciążą było dobrze tolerowane przez przyszłą mamę, detergenty (środki do prania, zmywania, płukania), kosmetyki do codziennej pielęgnacji, a także zbyt szorstkie ubranie. Pomóc tu może zmiana kosmetyków na takie dla osób wrażliwych lub ze skłonnością do alergii oraz wybieranie ubrań z delikatnych, naturalnych, miękkich i oddychających tkanin, które nie będą podrażniać skóry.

W ciąży zmniejsza się poziom wydzielanego przez skórę łoju, dlatego traci ona swoją warstwę ochronną i bardziej się przesusza, co również może powodować swędzenie. Należy więc unikać wszystkiego, co powoduje jej wysuszanie: gorących i długich kąpieli w wannie, ekspozycji na słońce, wiatr czy zimno. Przyszła mama powinna dbać o kompleksowe nawilżanie skóry – pić odpowiednią ilość płynów i używać nawilżających kosmetyków do ciała, najlepiej naturalnych, bez parabenów, PEG-ów oraz niepotrzebnych dodatków chemicznych. Wcierane w ciało kilka razy dziennie powinny zmniejszyć dolegliwości i przynieść ulgę.

Swędzący brzuch w ciąży

Dlaczego w ciąży swędzi brzuch? Odpowiedź jest prosta – skóra w tym miejscu rozciąga się i napina najbardziej, szczególnie w II i III trymestrze ciąży. Oczywiście świąd z powodu rozciągającej się skóry może dotyczyć również innych części ciała – piersi, bioder czy ud.

Rozciąganie skóry doprowadza często do powstawania rozstępów, które również mogą powodować uczucie swędzącego brzucha w ciąży. Jak i dlaczego powstają te nieestetyczne blizny na skórze? W dużej mierze odpowiedzialne są za to geny. Przyczyną jest także podniesiony kortyzol osłabiający włókna kolagenowe i elastynowe skóry, która już jest sucha, wrażliwa i mocno napięta. W efekcie ma mniejszą odporność na rozciąganie – na skutek upośledzenia fibroblastów (komórek produkujących w skórze włókna kolagenu i elastyny) tworzą się zmiany w strukturze tkanki łącznej zwane rozstępami. 

Jak sobie radzić ze swędzącym brzuchem w ciąży? Podstawowa zasada: nie drapać. Wiadomo, że gdy mocno swędzi, bardzo trudno się powstrzymać, jednak drapanie tylko nasili objawy, podrażni skórę, a także może doprowadzić do skaleczeń. Należy również starać się przeciwdziałać powstawaniu rozstępów poprzez właściwą dietę i pielęgnację.

Przyszła mama powinna jeść produkty bogate w:

  • pełnowartościowe białko, które jest podstawowym budulcem komórek ciała (chude mięso, ryby, nabiał, jaja, rośliny strączkowe);
  • krzem, który bierze udział w syntezie kolagenu (jęczmień, skórki owoców, mleczko pszczele, szczypiorek, zioła takie jak skrzyp polny, pokrzywa zwyczajna, podbiał pospolity i rdest ptasi);
  • witaminę C, która rozjaśnia cerę i pomaga w tworzeniu kolagenu (natka pietruszki, papryka czerwona, aronia, porzeczka czarna, cytrusy);
  • witaminy z grupy B niezbędne w procesie regeneracji skóry (produkty pełnoziarniste, warzywa strączkowe, produkty na bazie drożdży, zielone warzywa, chude mięso, jaja, ryby);
  • NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe), które utrzymują odpowiednie nawilżenie skóry oraz łagodzą podrażnienia (ryby, oleje z pierwszego tłoczenia, orzechy).

Pielęgnacja natomiast powinna opierać się na delikatnym masażu i stosowaniu kremów oraz balsamów przeciw rozstępom, a także dermokosmetyków. Dobrze, by w składzie preparatów znalazły się witamina E regenerująca włókna kolagenu i elastyny, łagodzące masło shea, odżywcze i świetne na suchą oraz spierzchniętą skórę masło kakaowe. Bardzo dobrze sprawdzi się również olej jojoba, który zmiękczy i odżywi skórę oraz zapobiegnie powstawaniu rozstępów, a także olej arganowy – niezastąpiony podczas nawilżania, odżywiania oraz regeneracji skóry.

Uwaga! Przed użyciem każdego preparatu przyszła mama powinna uważnie przeczytać ulotkę, ponieważ niektóre preparaty można stosować dopiero od 4. miesiąca ciąży.

Powiązane produkty

Swędzenie skóry w ciąży – to może być cholestaza ciężarnych

Gdy świąd brzucha jest bardzo silny i nie przechodzi po podstawowych zabiegach kosmetycznych, a poprzedzało go silnie swędzenie skóry dłoni i stóp, może to być cholestaza ciężarnych. Jest to niebezpieczne dla płodu schorzenie związane z niewydolnością wątroby i dróg żółciowych przyszłej mamy.

Objawy tej choroby są dość charakterystyczne, bo swędzenie zaczyna się właśnie od wewnętrznej strony dłoni i podeszew stóp, nasila się wieczorem i w nocy, ale nie pojawiają się żadne zmiany skórne. Występuje na skutek nadwrażliwości na hormony wytwarzane w czasie ciąży (estrogeny, progesteron) i pojawia się zazwyczaj w III trymestrze ciąży, ponieważ to wtedy stężenie tych hormonów jest najwyższe. Wewnątrzwątrobowy zastój żółci powoduje podwyższenie stężenia kwasów żółciowych, ALT, AST, bilirubiny i fosfatazy alkalicznej. Objawami, oprócz swędzenia skóry, mogą być żółtaczka występująca w okresie 1-4 tygodni po ustąpieniu świądu, mdłości, wymioty czy utrata łaknienia oraz w rzadszych przypadkach powiększenie wątroby matki. Świąd nasila się wraz z upływem ciąży, a najbardziej dokuczliwy jest tuż przed porodem.

Cholestaza ciężarnych dla kobiety w ciąży jest schorzeniem uciążliwym, jednak również niegroźnym, mija samoistnie dwa-trzy tygodnie po rozwiązaniu. Nieleczona największe szkody przyniesie dziecku – może wywołać poród przedwczesny oraz w sporadycznych przypadkach wewnątrzmaciczne obumarcie płodu.

Jeśli istnieje choć cień podejrzenia, że swędzenie skóry w ciąży może być skutkiem cholestazy ciężarnych, należy natychmiast udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania i wdroży leczenie.

Choroby dermatologiczne a swędzenie skóry w ciąży

Swędzenie skóry w ciąży może też być wynikiem dermatoz skórnych, których świąd jest jednym z objawów. Wyróżniamy:

  • opryszczki ciężarnych (czasem określane jako pemfigoid) – są autoimmunologicznymi pęcherzowymi dermatozami pojawiającymi się w związku z ciążą; zmiany skórne mają charakter wielopostaciowy, pojawiają się na początku w okolicach pępka, a później przechodzą na tułów, dłonie i stopy. Przed wystąpieniem zmian skórnych przyszła mama źle się czuje, odczuwa pieczenie i świąd skóry, ma gorączkę, nudności oraz bóle głowy. Choroba stwarza ryzyko zahamowania rozwoju dziecka i przedwczesnego porodu;
  • grudkowe zapalenie skóry – choroba jest wynikiem nadwrażliwości na tkanki łożyska. Czerwone grudki pokrywają na początku tułów, a później również kończyny. Zmiany skórne mogą pojawić się w każdym okresie ciąży, swędzenie skóry w tej chorobie jest bardzo silne;
  • świerzbiączkę ciężarnych – zwykle rozpoczyna się między 25. a 30. tygodniem ciąży, ustępuje po porodzie i rzadko nawraca w kolejnych ciążach. Charakteryzuje się występowaniem niewielkich swędzących grudek na tułowiu i kończynach, choroba nie stwarza zagrożenia ani dla matki, ani dla dziecka;
  • swędzące grudki i ogniska pokrzywkowe w przebiegu ciąży (PUPPP) – choroba pojawia się zwykle w trzecim trymestrze ciąży, zmiany skórne to bardzo swędzące grudki obrzękowe i wykwity pokrzywkowe pojawiające się na skórze podbrzusza, a następnie przechodzące na uda, pośladki i ramiona. Charakterystycznym objawem wyróżniającym tę chorobę jest swędząca osutka, która ustępuje bezpośrednio lub kilka tygodni po porodzie. Dermatoza ta nie zagraża dziecku ani matce.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy? Jakie są rodzaje? Co oznaczają kreski?

    Wykonanie testu ciążowego to zarazem ekscytujący, jak i nieco stresujący moment. Aby wynik był jak najbardziej wiarygodny, warto wiedzieć, czym jest beta-hCG, jakie są dostępne rodzaje testów i kiedy najlepiej wykonać badanie. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

  • Stymulacja hormonalna jajników. Zasady, protokół przed in vitro

    Stymulacja hormonalna jajników to ważny element w procesie zapłodnienia in vitro. Jest procedurą, która może pomóc wielu kobietom zmagającym się z problemami z owulacją w zrealizowaniu marzenia o macierzyństwie. Ale co to dokładnie oznacza i jak przebiega ten proces? 

  • Suplementy diety i witaminy wspomagające płodność  mężczyzn i kobiet

    Sposób odżywiania w znaczącym stopniu warunkuje płodność kobiet i mężczyzn w okresie reprodukcyjnym. Niekiedy jednak nawet właściwa dieta nie jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników. Wówczas pomocna okazuje się suplementacja. W przypadku kobiet zwykle rekomendowanymi podstawowymi składnikami, które warto włączyć do przyjmowania przed zajściem w ciąże są: kwas foliowy i witaminy z grupy B, witamina D3, kwas EPA, antyoksydanty, a w przypadku stwierdzonych niedoborów również żelazo. Mężczyznom zaleca się przyjmowanie antyoksydantów, witaminy D3, kwasu EPA omega-3, a także w przypadku zdiagnozowania obniżonego poziomu: magnezu, cynku i selenu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl