Terapia genowa może odwrócić wrodzoną głuchotę
Katarzyna Szulik

Terapia genowa może odwrócić wrodzoną głuchotę

Naukowcom skupionym w interdyscyplinarnym zespole udało się przywrócić słuch dojrzałym myszom dotkniętym głuchotą typu DFNB9, czyli jednym z najczęstszych zaburzeń słuchu na tle genetycznym. Osoby z tym schorzeniem nie posiadają genu kodującego otoferlinę, proteinę niezbędną do przekazywania informacji dźwiękowych na synapsy komórek sensorycznych.

Ponad połowa przypadków głębokiej, wrodzonej głuchoty jest następstwem przyczyn genetycznych, a większość z nich wynika z autosomalnych, recesywnych form głuchoty (DFNB). Implanty ślimakowe są jedyną szansą na poprawę słuchu dla pacjentów z tym schorzeniem.

Szansa na przywrócenie słuchu

Wirusy typu AAV znajdują się wśród najbardziej obiecujących wektorów do terapeutycznej transmisji genów w przypadku ludzkich schorzeń słuchu. Terapia na bazie AAV jest obiecującą opcją terapeutyczną leczenia głuchoty, ale jej zastosowanie odznacza się ograniczonym, potencjalnie wąskim oknem terapeutycznym.

Rozwój ucha wewnętrznego (u człowieka) kończy się jeszcze w macicy, a zdolność słyszenia u płodu kształtuje się około 20 tygodnia ciąży. Dodatkowo, genetyczne formy wrodzonej głuchoty w większości przypadków są diagnozowane w okresie prenatalnym, co należy brać pod uwagę przy testach terapii genowej na modelu zwierzęcym. Mamy więc do czynienia z sytuacją, gdy terapia nie tyle zapobiega rozwojowi głuchoty, ile odwraca stan, który już się ukonstytuował.

Nadzieja w genetyce

W przypadku tego badania obiektem były zmodyfikowanie genetyczne myszy z głuchotą typu DFNB9, która odpowiada za 2 do 8 procent wszystkich przypadków głuchoty wrodzonej. Zwierzęta pozbawione otoferliny stają się głuche, ponieważ ich synapsy nie są w stanie wypuszczać neuroprzekaźników w odpowiedzi na stymulację dźwiękową, pomimo braku wykrywalnych wad nabłonka czuciowego. Myszy z mutacją DFNB9 są więc dobrym materiałem do testów efektywności terapii genowej, stosowanej w późnym stadium rozwoju choroby. By przywrócić poziomy otoferliny, zwierzęta otrzymywały dożylne zastrzyki, co umożliwiło przywrócenie ich długotrwałej ekspresji w wewnętrznych komórkach rzęsatych, a w konsekwencji przywrócenie słuchu.

Dzięki temu naukowcy uzyskali wstępny dowód na to, że koncepcja transferu fragmentów DNA do ślimaka usznego jest słuszna i pozwala pobudzić produkcję otoferliny oraz skorygować wady słuchu.

Wyniki badania sugerują również, że terapeutyczne okno dla transferu genów u pacjentów z głuchotą typu DFNB9 mogłoby zostać poszerzone, co daje nadzieję na rozszerzenie tych wyników na inne formy głuchoty. Wspomniane rezultaty mają stać się przedmiotem zgłoszenia patentowego.

Kluczowe białko

Choć podstawowe zasady, na których działa zmysł słuchu, są znane od lat (komórki sensoryczne w uchu wewnętrznym zamieniają fale dźwiękowe w sygnały elektryczne, mózg rozpoznaje je jako dźwięki), molekularne szczegóły tego procesu pozostają nieznane. Naukowcom z University of Maryland School of Medicine udało się zidentyfikować proteinę, odgrywającą kluczową rolę w procesie wspomnianej transmisji. Mowa o białku CIB2, niezbędnym dla właściwego funkcjonowania struktury stereocila, znajdującej się na wierzchu komórek rzęsatych w uchu wewnętrznym.

Stereocile są bardzo małe, mają nie więcej niż pół mikrometra średnicy, co równa się długości fali widzialnego światła. W każdym uchu znajduje się 18 tysięcy komórek rzęsatych niezdolnych do podziału i regeneracji.

W badaniu analizującym udział CIB2 w procesach słyszenia, naukowcy wykorzystali genetycznie zmodyfikowane myszy. Część z nich nie posiadała genu, a inne otrzymały go w formie ludzkiej. Jak się okazało, mutacja ludzkim genem wpływa na zdolność CIB2 do interakcji z dwoma innymi typami białek, TMC1 i TMC2, kluczowymi w procesie przekształcania dźwięku w sygnały elektryczne. Ten proces jest znany jako mechanotransdukcja. Ludzie z mutacją tego typu nie są w stanie przekształcić fal dźwiękowych w sygnały, które może zinterpretować mózg, co w praktyce czyni ich głuchymi. Gdy naukowcy wszczepili myszom ludzki gen CIB2, zauważyli, że zwierzęta ogłuchły. W ich opinii wyniki wspomnianego badania stanowią ogromny krok w określeniu kluczowych komponentów maszynerii molekularnej, przekształcającej fale dźwiękowe w sygnały elektryczne w uchu środkowym.

Autorzy badania mają zamiar poszukiwać innych molekuł poza CIB2, biorących udział w tym procesie. Dodatkowo, przyglądają się potencjalnym terapiom dla schorzeń słuchu powiązanych z CIB2. U myszy stosują metodę edycji genów, wykorzystującą narzędzie CRISPR, by modyfikować dysfunkcjonalne geny CIB2. Podejrzewają również, że jeśli do tej modyfikacji dojdzie w ciągu pierwszych kilku tygodni po narodzinach, te myszy, które urodziły się głuche, mają szansę odzyskać słuch. Naukowcy eksperymentują także z terapią genową, korzystając z nieszkodliwego wirusa, w celu dostarczenia kopii normalnego genu CIB2 małym myszom urodzonym z jego mutacją. Badania przynoszą obiecujące rezultaty.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij