Testy ciążowe - co warto o nich wiedzieć?
Ewelina Drelich

Testy ciążowe - co warto o nich wiedzieć?

Test ciążowy może być wykonany w domowym zaciszu oraz w laboratorium. Niezależnie od tego, na co się decydujemy, wszystkie testy ciążowe działają na takiej samej zasadzie – wykrywają obecność gonadotropiny kosmówkowej (hCG), która jest hormonem ciążowym. Jaki test ciążowy wybrać? Kiedy zrobić test ciążowy, aby był wiarygodny? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Testy ciążowe - czy są wiarygodne?

Wiarygodność testu ciążowego zależy od jego czułości oraz od poziomu hormonu w organizmie kobiety. Czułość testów ciążowych przeznaczonych do użytku domowego jest zdecydowanie niższa od tych wykonanych w warunkach laboratoryjnych.

Aby mieć pewność co do wiarygodności testu ciążowego, dobrze jest wykonać dwa testy, pierwszy z nich najwcześniej w dniu spodziewanej miesiączki, natomiast drugi tydzień później.

Testy ciążowe - kiedy je wykonać?

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, kiedy najwcześniej można zrobić test ciążowy. Podstawowym błędem jest robienie testu ciążowego kilka godzin po stosunku. Komórka jajowa wędruje do macicy przez sześć dni, jeśli więc nawet doszło do zapłodnienia i wykonano test ciążowy w tych dniach, niczego on nie wykaże. Najszybciej można zrobić test ciążowy dziewięć dni po spodziewanym zapłodnieniu. Specjaliści zalecają, aby domowe testy ciążowe zrobić najwcześniej w dniu spodziewanej miesiączki. Niezależnie od czułości testu ciążowego badanie należy robić rano. Niewskazane jest również wypijanie zbyt dużej ilości płynu dzień przed planowanym badaniem.  Zbyt duże rozcieńczenie moczu może spowodować spadek stężenia hormonu do wartości, która nie będzie wykryta przez test ciążowy.

Testy ciążowe – co oznacza wynik negatywny?

Zbyt wczesne wykonanie testu ciążowego może dać fałszywy obraz: jest ciąża, a wynik testu jest negatywny. Wynik zbyt wcześnie wykonanego testu ciążowego może być również fałszywie dodatni, choć nie doszło do zapłodnienia. Może się tak zdarzyć, gdy test został zrobiony tuż po owulacji – wydziela się wtedy hormon podobny do hCG. Istnieje też wiele leków, które mogą wpłynąć na wynik testu ciążowego: leki antydepresyjne czy leki hormonalne.

Leki przeciwbólowe, tabletki antykoncepcyjne oraz palenie papierosów nie mają wpływu na wynik testu ciążowego.

Testy ciążowe – do wykonania w domu

Test ciążowy domowy to obecnie najszybszy test ciążowy. Wykonanie badania polega na zwilżeniu moczem papierka lub płytki testowej. Domowe testy ciążowe zwykle składają się z pola kontrolnego, które musi się zabarwić (pokazuje ono, czy test ciążowy został przeprowadzony prawidłowo), oraz pola wynikowego, które zabarwia się jedynie w przypadku stwierdzenia ciąży. Nawet lekkie przebarwienie wskazuje na istnienie ciąży. Do wyboru mamy trzy rodzaje testów ciążowych: testy ciążowe płytkowe, testy ciążowe strumieniowe oraz testy ciążowe paskowe. 

Testy ciążowe – jak prawidłowo je wykonać?

Zasada działania poszczególnych z nich jest taka sama, różnią się jedynie sposobem naniesienia moczu. W przypadku testu płytkowego – kilka kropel moczu umieszcza się za pomocą pipety na odpowiedniej płytce testowej. Jeśli robimy badanie za pomocą testu strumieniowego, końcówkę absorbującą testera należy przytrzymać w strumieniu oddawanego moczu przez kilka sekund. Test paskowy wymaga zebrania moczu do czystego, suchego pojemnika, a następnie zanurzenia w nim końcówki testu. Jeżeli mamy wątpliwości, informacje o tym, jak wykonać test ciążowy, zawsze dołączone są do opakowania. Domowe testy ciążowe najszybciej można zrobić w dziewiątym dniu po stosunku, podczas którego doszło do zapłodnienia. Aby uzyskać wiarygodny wynik, najlepiej zrobić dwa testy ciążowe: jeden w dniu spodziewanej miesiączki, a drugi tydzień później. Przy wyborze testu ciążowego należy zwrócić szczególną uwagę na jego czułość. Zasada jest prosta: im krótszy czas oczekiwania na wynik, tym czułość testu ciążowego mniejsza.

Testy ciążowe - testy krwi w laboratorium

Testy ciążowe wykonane w laboratorium są pewne oraz pozwalają na szybsze potwierdzenie ciąży niż testy domowe. Uważa się, że jest to najczulszy test ciążowy. Podstawą analizy jest potwierdzenie obecności beta hCG. Są dwa typy testu ciążowego z krwi: jakościowy i ilościowy. Pierwszy z nich polega na ocenieniu, czy stężenie gonadotropiny kosmówkowej we krwi przekroczyło 25 mIU/ml. Pozytywny test ciążowy najczęściej oznacza ciążę. Ilościowe badanie stężenia beta hCG pozwala ocenić dokładną ilość hormonu we krwi.

Przyjmuje się, że wynik wskazujący stężenie poniżej 10 mIU/ml wyklucza ciążę, a potwierdza ją wynik powyżej 25 mIU/ml. Jeżeli stężenie beta hCG mieści się między 10 a 25 mIU/ml, to wynik jest niejednoznaczny.

Test ciążowy z krwi pozwala rozpoznać ciążę nieco szybciej niż test ciążowy domowy. Kiedy robi się test ciążowy z krwi? Informację o ewentualnej ciąży można uzyskać w 7–12 dni od prawdopodobnego zapłodnienia. Aby wynik był jak najbardziej miarodajny, zaleca się, by taki test wykonywać po 14 dniach od pierwszego dnia spodziewanej miesiączki i powtórzyć go po kilku dniach.

Testy ciążowe - testy moczu w laboratorium

Laboratoryjny test ciążowy z moczu, podobnie jak test ciążowy domowy, pozwala na wykrycie ciąży na podstawie obecności w moczu hormonu beta hCG . Różnica polega na tym, że jest on wykonywany przez specjalistę. Do badania należy wykorzystać pierwszy ranny mocz. Czas oczekiwania na wyniki to kilka godzin. Ten test można zrobić najwcześniej 7-10 dni od zapłodnienia. Koszt prywatnego badania moczu dla próby ciążowej to kilkanaście złotych.

Żaden test nie daje absolutnej pewności. Test ciążowy pozytywny nie zawsze oznacza ciążę. Dzieje się tak w niektórych stanach zdrowotnych, kiedy organizm kobiety produkuje przeciwciała zbudowane częściowo z fragmentów cząsteczek hCG. Aby sprawdzić, czy doszło do zapłodnienia, najlepiej wybrać się na wizytę do ginekologa. Badanie ginekologiczne oraz wykonanie USG pozwolą stwierdzić, czy jesteśmy w ciąży.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Otarcia i podrażnienia po stosunku

    Dyskomfort w czasie stosunku jest zaburzeniem, którego nie powinno się bagatelizować, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu ból i niechęć do zbliżeń. Dyspareunia, czyli bolesność w czasie współżycia, częściej dotyka kobiet. Poza nią jednak w relacjach intymnych często dochodzi do mniejszych, aczkolwiek równie dokuczliwych problemów, takich jak otarcia czy podrażnienia.

  • Preejakulat – stosunek przerywany a ryzyko ciąży

    Preejakulat, czyli bezbarwna wydzielina, produkowany jest przez męski układ rozrodczy podczas wzbudzenia seksualnego. Spełnia on szereg ważnych funkcji ułatwiających akt seksualny i samo zapłodnienie. Jaka jest szansa na zajście w ciążę przez preejakulat?

  • Seks oralny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować?

    Seks oralny, a inaczej mówiąc miłość francuska, to bardzo popularna forma współżycia seksualnego. Według danych statystycznych cenią ją przede wszystkim mężczyźni (ponad połowa respondentów) oraz co czwarta kobieta. Należy jednak pamiętać, że seks oralny to nie tylko przyjemność, ale także szereg zagrożeń. W związku z tym należy się do niego odpowiednio przygotować.

  • Antykoncepcja po porodzie – jaka będzie najlepsza?

    Po porodzie kobiecy organizm stopniowo powraca do swojego stanu sprzed ciąży. Między innymi dochodzi do powrotu płodności, o czym świadczy pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie. Może to nastąpić po zaledwie kilku tygodniach od urodzenia dziecka albo nawet po roku. Co wpływa na płodność po ciąży? Kiedy można zacząć uprawiać seks po ciąży? Jaka metoda antykoncepcji po porodzie będzie najlepsza?

  • Seks analny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować

    Seks analny od kilku dekad wzbudza mnóstwo kontrowersji, a w wielu kręgach jest tematem tabu. Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, czy jest bezpieczny dla zdrowia. Czym tak naprawdę jest seks analny i jak się do niego przygotować?

  • Seks bez zabezpieczenia – czym można się zarazić?

    Seks to jedna z najprzyjemniejszych sytuacji, która może wydarzyć się między dwojgiem zakochanych ludzi. Chwila zapomnienia może jednak skończyć się mało romantycznie – jedną z wielu chorób, w tym rzeżączką, kiłą, a w skrajnych przypadkach nawet AIDS. Czym można zarazić się poprzez stosunek płciowy bez zabezpieczenia?

  • Punkt G – gdzie się znajduje?

    Enigmatyczny punkt G rozbudza wyobraźnię kochanków na całym świecie. Zdaniem wielu seksuologów jest to najwrażliwsza strefa erogenna w ludzkim ciele. Dla sceptyków jest jak mityczna Atlantyda, której istnienia nikt nigdy nie dowiódł. Czy istnieje naprawdę? Gdzie się znajduje i jak wygląda?

  • Sapioseksualizm – na czym polega?

    Sapioseksualizm to nazwa, z którą być może część z nas już kiedyś się spotkała. Termin ten w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Sapioseksualizm jest bowiem pewnym rodzajem preferencji seksualnej, w której kluczową rolę odgrywa iloraz inteligencji. Jakie są jego przyczyny?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij