
Testy ciążowe - co warto o nich wiedzieć?
Testy ciążowe - czy są wiarygodne?
Wiarygodność testu ciążowego zależy od jego czułości oraz od poziomu hormonu w organizmie kobiety. Czułość testów ciążowych przeznaczonych do użytku domowego jest zdecydowanie niższa od tych wykonanych w warunkach laboratoryjnych.
Testy ciążowe - kiedy je wykonać?
Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, kiedy najwcześniej można zrobić test ciążowy. Podstawowym błędem jest robienie testu ciążowego kilka godzin po stosunku. Komórka jajowa wędruje do macicy przez sześć dni, jeśli więc nawet doszło do zapłodnienia i wykonano test ciążowy w tych dniach, niczego on nie wykaże. Najszybciej można zrobić test ciążowy dziewięć dni po spodziewanym zapłodnieniu. Specjaliści zalecają, aby domowe testy ciążowe zrobić najwcześniej w dniu spodziewanej miesiączki. Niezależnie od czułości testu ciążowego badanie należy robić rano. Niewskazane jest również wypijanie zbyt dużej ilości płynu dzień przed planowanym badaniem. Zbyt duże rozcieńczenie moczu może spowodować spadek stężenia hormonu do wartości, która nie będzie wykryta przez test ciążowy.
Testy ciążowe – co oznacza wynik negatywny?
Zbyt wczesne wykonanie testu ciążowego może dać fałszywy obraz: jest ciąża, a wynik testu jest negatywny. Wynik zbyt wcześnie wykonanego testu ciążowego może być również fałszywie dodatni, choć nie doszło do zapłodnienia. Może się tak zdarzyć, gdy test został zrobiony tuż po owulacji – wydziela się wtedy hormon podobny do hCG. Istnieje też wiele leków, które mogą wpłynąć na wynik testu ciążowego: leki antydepresyjne czy leki hormonalne.
Testy ciążowe – do wykonania w domu
Test ciążowy domowy to obecnie najszybszy test ciążowy. Wykonanie badania polega na zwilżeniu moczem papierka lub płytki testowej. Domowe testy ciążowe zwykle składają się z pola kontrolnego, które musi się zabarwić (pokazuje ono, czy test ciążowy został przeprowadzony prawidłowo), oraz pola wynikowego, które zabarwia się jedynie w przypadku stwierdzenia ciąży. Nawet lekkie przebarwienie wskazuje na istnienie ciąży. Do wyboru mamy trzy rodzaje testów ciążowych: testy ciążowe płytkowe, testy ciążowe strumieniowe oraz testy ciążowe paskowe.
Testy ciążowe – jak prawidłowo je wykonać?
Zasada działania poszczególnych z nich jest taka sama, różnią się jedynie sposobem naniesienia moczu. W przypadku testu płytkowego – kilka kropel moczu umieszcza się za pomocą pipety na odpowiedniej płytce testowej. Jeśli robimy badanie za pomocą testu strumieniowego, końcówkę absorbującą testera należy przytrzymać w strumieniu oddawanego moczu przez kilka sekund. Test paskowy wymaga zebrania moczu do czystego, suchego pojemnika, a następnie zanurzenia w nim końcówki testu. Jeżeli mamy wątpliwości, informacje o tym, jak wykonać test ciążowy, zawsze dołączone są do opakowania. Domowe testy ciążowe najszybciej można zrobić w dziewiątym dniu po stosunku, podczas którego doszło do zapłodnienia. Aby uzyskać wiarygodny wynik, najlepiej zrobić dwa testy ciążowe: jeden w dniu spodziewanej miesiączki, a drugi tydzień później. Przy wyborze testu ciążowego należy zwrócić szczególną uwagę na jego czułość. Zasada jest prosta: im krótszy czas oczekiwania na wynik, tym czułość testu ciążowego mniejsza.
Testy ciążowe - testy krwi w laboratorium
Testy ciążowe wykonane w laboratorium są pewne oraz pozwalają na szybsze potwierdzenie ciąży niż testy domowe. Uważa się, że jest to najczulszy test ciążowy. Podstawą analizy jest potwierdzenie obecności beta hCG. Są dwa typy testu ciążowego z krwi: jakościowy i ilościowy. Pierwszy z nich polega na ocenieniu, czy stężenie gonadotropiny kosmówkowej we krwi przekroczyło 25 mIU/ml. Pozytywny test ciążowy najczęściej oznacza ciążę. Ilościowe badanie stężenia beta hCG pozwala ocenić dokładną ilość hormonu we krwi.
Test ciążowy z krwi pozwala rozpoznać ciążę nieco szybciej niż test ciążowy domowy. Kiedy robi się test ciążowy z krwi? Informację o ewentualnej ciąży można uzyskać w 7–12 dni od prawdopodobnego zapłodnienia. Aby wynik był jak najbardziej miarodajny, zaleca się, by taki test wykonywać po 14 dniach od pierwszego dnia spodziewanej miesiączki i powtórzyć go po kilku dniach.
Testy ciążowe - testy moczu w laboratorium
Laboratoryjny test ciążowy z moczu, podobnie jak test ciążowy domowy, pozwala na wykrycie ciąży na podstawie obecności w moczu hormonu beta hCG . Różnica polega na tym, że jest on wykonywany przez specjalistę. Do badania należy wykorzystać pierwszy ranny mocz. Czas oczekiwania na wyniki to kilka godzin. Ten test można zrobić najwcześniej 7-10 dni od zapłodnienia. Koszt prywatnego badania moczu dla próby ciążowej to kilkanaście złotych.