Testy ciążowe - co warto o nich wiedzieć?
Ewelina Drelich

Testy ciążowe - co warto o nich wiedzieć?

Test ciążowy może być wykonany w domowym zaciszu oraz w laboratorium. Niezależnie od tego, na co się decydujemy, wszystkie testy ciążowe działają na takiej samej zasadzie – wykrywają obecność gonadotropiny kosmówkowej (hCG), która jest hormonem ciążowym. Jaki test ciążowy wybrać? Kiedy zrobić test ciążowy, aby był wiarygodny? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Testy ciążowe - czy są wiarygodne?

Wiarygodność testu ciążowego zależy od jego czułości oraz od poziomu hormonu w organizmie kobiety. Czułość testów ciążowych przeznaczonych do użytku domowego jest zdecydowanie niższa od tych wykonanych w warunkach laboratoryjnych.

Aby mieć pewność co do wiarygodności testu ciążowego, dobrze jest wykonać dwa testy, pierwszy z nich najwcześniej w dniu spodziewanej miesiączki, natomiast drugi tydzień później.

Testy ciążowe - kiedy je wykonać?

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, kiedy najwcześniej można zrobić test ciążowy. Podstawowym błędem jest robienie testu ciążowego kilka godzin po stosunku. Komórka jajowa wędruje do macicy przez sześć dni, jeśli więc nawet doszło do zapłodnienia i wykonano test ciążowy w tych dniach, niczego on nie wykaże. Najszybciej można zrobić test ciążowy dziewięć dni po spodziewanym zapłodnieniu. Specjaliści zalecają, aby domowe testy ciążowe zrobić najwcześniej w dniu spodziewanej miesiączki. Niezależnie od czułości testu ciążowego badanie należy robić rano. Niewskazane jest również wypijanie zbyt dużej ilości płynu dzień przed planowanym badaniem.  Zbyt duże rozcieńczenie moczu może spowodować spadek stężenia hormonu do wartości, która nie będzie wykryta przez test ciążowy.

Polecane dla Ciebie

Testy ciążowe – co oznacza wynik negatywny?

Zbyt wczesne wykonanie testu ciążowego może dać fałszywy obraz: jest ciąża, a wynik testu jest negatywny. Wynik zbyt wcześnie wykonanego testu ciążowego może być również fałszywie dodatni, choć nie doszło do zapłodnienia. Może się tak zdarzyć, gdy test został zrobiony tuż po owulacji – wydziela się wtedy hormon podobny do hCG. Istnieje też wiele leków, które mogą wpłynąć na wynik testu ciążowego: leki antydepresyjne czy leki hormonalne.

Leki przeciwbólowe, tabletki antykoncepcyjne oraz palenie papierosów nie mają wpływu na wynik testu ciążowego.

Testy ciążowe – do wykonania w domu

Test ciążowy domowy to obecnie najszybszy test ciążowy. Wykonanie badania polega na zwilżeniu moczem papierka lub płytki testowej. Domowe testy ciążowe zwykle składają się z pola kontrolnego, które musi się zabarwić (pokazuje ono, czy test ciążowy został przeprowadzony prawidłowo), oraz pola wynikowego, które zabarwia się jedynie w przypadku stwierdzenia ciąży. Nawet lekkie przebarwienie wskazuje na istnienie ciąży. Do wyboru mamy trzy rodzaje testów ciążowych: testy ciążowe płytkowe, testy ciążowe strumieniowe oraz testy ciążowe paskowe. 

Testy ciążowe – jak prawidłowo je wykonać?

Zasada działania poszczególnych z nich jest taka sama, różnią się jedynie sposobem naniesienia moczu. W przypadku testu płytkowego – kilka kropel moczu umieszcza się za pomocą pipety na odpowiedniej płytce testowej. Jeśli robimy badanie za pomocą testu strumieniowego, końcówkę absorbującą testera należy przytrzymać w strumieniu oddawanego moczu przez kilka sekund. Test paskowy wymaga zebrania moczu do czystego, suchego pojemnika, a następnie zanurzenia w nim końcówki testu. Jeżeli mamy wątpliwości, informacje o tym, jak wykonać test ciążowy, zawsze dołączone są do opakowania. Domowe testy ciążowe najszybciej można zrobić w dziewiątym dniu po stosunku, podczas którego doszło do zapłodnienia. Aby uzyskać wiarygodny wynik, najlepiej zrobić dwa testy ciążowe: jeden w dniu spodziewanej miesiączki, a drugi tydzień później. Przy wyborze testu ciążowego należy zwrócić szczególną uwagę na jego czułość. Zasada jest prosta: im krótszy czas oczekiwania na wynik, tym czułość testu ciążowego mniejsza.

Testy ciążowe - testy krwi w laboratorium

Testy ciążowe wykonane w laboratorium są pewne oraz pozwalają na szybsze potwierdzenie ciąży niż testy domowe. Uważa się, że jest to najczulszy test ciążowy. Podstawą analizy jest potwierdzenie obecności beta hCG. Są dwa typy testu ciążowego z krwi: jakościowy i ilościowy. Pierwszy z nich polega na ocenieniu, czy stężenie gonadotropiny kosmówkowej we krwi przekroczyło 25 mIU/ml. Pozytywny test ciążowy najczęściej oznacza ciążę. Ilościowe badanie stężenia beta hCG pozwala ocenić dokładną ilość hormonu we krwi.

Przyjmuje się, że wynik wskazujący stężenie poniżej 10 mIU/ml wyklucza ciążę, a potwierdza ją wynik powyżej 25 mIU/ml. Jeżeli stężenie beta hCG mieści się między 10 a 25 mIU/ml, to wynik jest niejednoznaczny.

Test ciążowy z krwi pozwala rozpoznać ciążę nieco szybciej niż test ciążowy domowy. Kiedy robi się test ciążowy z krwi? Informację o ewentualnej ciąży można uzyskać w 7–12 dni od prawdopodobnego zapłodnienia. Aby wynik był jak najbardziej miarodajny, zaleca się, by taki test wykonywać po 14 dniach od pierwszego dnia spodziewanej miesiączki i powtórzyć go po kilku dniach.

Testy ciążowe - testy moczu w laboratorium

Laboratoryjny test ciążowy z moczu, podobnie jak test ciążowy domowy, pozwala na wykrycie ciąży na podstawie obecności w moczu hormonu beta hCG . Różnica polega na tym, że jest on wykonywany przez specjalistę. Do badania należy wykorzystać pierwszy ranny mocz. Czas oczekiwania na wyniki to kilka godzin. Ten test można zrobić najwcześniej 7-10 dni od zapłodnienia. Koszt prywatnego badania moczu dla próby ciążowej to kilkanaście złotych.

Żaden test nie daje absolutnej pewności. Test ciążowy pozytywny nie zawsze oznacza ciążę. Dzieje się tak w niektórych stanach zdrowotnych, kiedy organizm kobiety produkuje przeciwciała zbudowane częściowo z fragmentów cząsteczek hCG. Aby sprawdzić, czy doszło do zapłodnienia, najlepiej wybrać się na wizytę do ginekologa. Badanie ginekologiczne oraz wykonanie USG pozwolą stwierdzić, czy jesteśmy w ciąży.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Problemy z erekcją –jak stres, zmęczenie i zaburzenia układu hormonalnego wpływają na wzwód?

  Problemy z erekcją są dość częstą przypadłością. Po 60. roku życia mogą dotyczyć nawet co drugiego mężczyzny, ale coraz częściej występują u młodych panów, jeszcze zanim skończą 30 lat. Brak wzwodu stanowi przeszkodę w prowadzeniu satysfakcjonującego życia płciowego, która może mieć podłoże zarówno fizjologiczne, np. hormonalne, jak i natury psychologicznej. Jak zmęczenie, stres i zaburzenia układu hormonalnego mogą wpływać na erekcję, co zrobić, kiedy zaburzenia związane ze wzwodem nie ustają i co wspólnego ma cukrzyca z pożyciem intymnym? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Badania na choroby weneryczne – jakie są rodzaje badań na choroby przenoszone drogą płciową i kiedy je wykonać?

  Choroby weneryczne to choroby przenoszone drogą płciową, wywoływane przez wirusy, grzyby, bakterie oraz pasożyty. Do zachorowania dochodzi najczęściej na skutek kontaktów seksualnych odbywanych bez zabezpieczenia. Niektóre choroby przenoszone drogą płciową dają charakterystyczne objawy, inne zakażenia przebiegają bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Jakie istnieją rodzaje badań na choroby weneryczne, które można wykonać w celu przeprowadzenia diagnozy? Do jakiego lekarza udać się w tym celu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Żele intymne na bazie wody, olejów i silokonów. Który lubrykant dopochwowy wybrać?

  Lubrykant wodny, olejowy, a może silikonowy? Te produkty apteczno-drogeryjne w postaci żeli intymnych mają wiele właściwości, z których można korzystać w zależności od potrzeb, stanu zdrowia lub indywidualnych preferencji. Mogą ułatwiać zbliżenie, łagodzić podrażnienia miejsc intymnych, a także pomóc odbudować błonę śluzową pochwy kobiety poddanej terapii przeciwnowotworowej. Który żel intymny wybrać, czy lubrykant może uszkodzić prezerwatywę i czy osoby starające się o dziecko powinny korzystać z właściwości tych preparatów? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Wkładka domaciczna (hormonalna i niehormonalna) – działanie, rodzaje, skuteczność

  Wkładka domaciczna jest jedną z częściej wybieranych metod antykoncepcji na świecie. Jest to łatwo odwracalna, długoterminowa forma antykoncepcji z wysokim wskaźnikiem skuteczności, która nie wymaga regularnych czynności związanych z zachowaniem jej działania. Dostępność w dwóch wariantach umożliwia jej stosowanie także u kobiet, które nie mogą przyjmować środków hormonalnych na stałe ze względu na swoiste przeciwskazania. 

 • Niepłodność – przyczyny i metody leczenia niepłodności u kobiet i mężczyzn

  Niepłodność to problem medyczny, ale także społeczny, z którym boryka się coraz więcej par (w Polsce około miliona). Może dotknąć każdego, niezależnie od wieku czy pochodzenia. Na płodność mogą wpływać predyspozycje genetyczne, problemy zdrowotne, jak i tryb życia. Wśród najczęstszych przyczyn niepłodności można wymienić: czynnik męski (obniżone parametry nasienia), endometriozę, zaburzenia owulacji, niedrożność jajowodów czy wady macicy. Niekiedy przyczyna niemożności zajścia w ciążę pozostaje nieuchwytna, wówczas mówi się o niepłodności idiopatycznej. Diagnostyka i leczenie niepłodności wymagają holistycznego podejścia. 

 • Rzęsistkowica – przyczyny, objawy, leczenie zakażenia rzęsistkiem pochwowym

  Rzęsistek pochwowy to pasożyt układu moczowo–płciowego. Źródłami zakażenia mogą być chory partner seksualny czy używanie cudzych przyborów kąpielowych, dlatego bardzo ważne jest stosowanie antykoncepcji barierowej podczas kontaktów seksualnych oraz odpowiednia higiena.

 • Kłykciny kończyste – przyczyny, objawy, leczenie

  Kłykciny kończyste to zmiany, które pojawiają się na skórze u osób zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Wirus ten należy do chorób przenoszonych drogą płciową – STI – sexually transmitted infections), prawdopodobieństwo zakażenia zwiększają przygodne kontakty seksualne bez zabezpieczenia. 

 • Antykoncepcja dla mężczyzn – metody i ich skuteczność

  Wachlarz dostępnych metod antykoncepcyjnych dla mężczyzn nie jest jeszcze wystarczająco szeroki, jednak medycyna w bardzo zaawansowany sposób skupia się na badaniach dotyczących nowoczesnych rozwiązań. Zatem – jakie metody antykoncepcji są dostępne dla mężczyzn? Które z nich są najskuteczniejsze? Odpowiadamy.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij