Wzdęcia – świąteczna zmora
Małgorzata Kujda

Wzdęcia – świąteczna zmora

Święta Wielkanocne, czyli... żur z jajem, barszcz z jajem, jajka z majonezem. Do tego pasztety, pieczenie, tradycyjne wędliny, kiełbasy i boczki. A na koniec kawał wielkanocnej baby i mazurki. Trudno o lepszy przepis na... gwarantowane wzdęcia! Jak ich uniknąć i co robić, gdy już się pojawią?

W święta zwykle zapominamy o zdrowych nawykach żywieniowych. Małe i częste posiłki zastępujemy obfitymi i tłustymi potrawami. Zasiadamy przy jednym stole, aby za moment zamienić go na kolejny, gdzie czeka na nas następna dawka pyszności. Stół staje się naszym świątecznym siedliskiem, w konsekwencji czego jedyne, co robimy, to jemy, jemy i jeszcze raz jemy. Po takiej biesiadzie pojawiają się problemy z trawieniem, niestrawność, uczucie pełności, kłucie w żołądku i - co najgorsze i najmniej komfortowe dla wielu z nas, a być może i dla naszego otoczenia – wzdęcia, nieprzyjemne gazy w jelitach. 

Jak w tym czasie zapobiegać wzdęciom i pobudzić nasze trawienie, aby łagodnie przejść przez okres świąt bez uczucia ciężkości na żołądku? Przeczytajcie, by nie spędzić Wielkanocy z brzuchem jak balon!

Wzdęcia – lepiej zapobiegać, niż leczyć 

Doskonałym środkiem na pobudzenie trawienia i uniknięcie niechcianych gazów w jelitach mogą się okazać zioła. Możemy skomponować własną mieszankę ziół bądź zaopatrzyć się w gotowe mieszanki ziołowe dostępne w aptekach. Wypicie przed posiłkiem lub w jego trakcie naparu z ziół zdecydowanie usprawni nasze trawienie i zniweluje uczucie pełnego brzucha. Z powodzeniem możemy szukać ratunku w naparach z: kopru włoskiego, szałwii, mięty pieprzowej, anyżu, kminku czy lukrecji. Działają rozkurczowo, zmniejszając napięcie mięśni gładkich jelit i dróg żółciowych, usprawniając tym samym perystaltykę jelit.

Z całą pewnością herbatka ziołowa będzie lepszym wyborem niż gazowane napoje – ich picie to świetny sposób na to, by zachować wydęty brzuch.

Nie bójmy się doprawiać potraw. Jeśli chodzi o zapobieganie wzdęciom – przyprawy mogą czynić cuda. Zbawienne działanie na prawidłowe funkcje jelit będą miały: majeranek, kminek, imbir, kurkuma czy koperek. Korzystnie wpływają na proces trawienia, poprawiają sprawność ruchu jelit, regulują wydzielanie żółci i soków żołądkowych.

By uniknąć wzdęć, musimy jednak pamiętać, że jedzenie to nie wyścigi. Zbyt szybkie i łapczywe jedzenie, za duże kęsy, często niedokładnie pogryzione, sprzyjają łykaniu też sporej ilości powietrza, a to powoduje, że pojawia się niechciane odbijanie po jedzeniu, zaś do jelit trafiają pęcherzyki powietrza.

Aby zapobiec nadmiernemu odbijaniu się i uczuciu ciężkości w brzuchu, powinniśmy dokładnie przeżuwać każdy kęs i jeść powoli. Dzięki temu ułatwiamy naszemu przewodowi pokarmowemu i tak już dość skomplikowany proces trawienia. Pozwólmy sobie w ten wolny czas chociaż raz się nie spieszyć i oddajmy się delektowaniu i smakowaniu małych kęsów jedzenia. Choć przy świątecznym stole często toczą się rozmowy i dyskusje – starajmy się nie mówić z pełnymi ustami. To sprzyja połykaniu pęcherzyków powietrza, a tym samym wzdęciom i odbijaniu.

Wzdęcia to często efekt bezruchu. Ciągłe jedzenie obciąża nasz układ pokarmowy. Możemy mu pomóc, wprowadzając trochę aktywności w nasz świąteczny plan dnia. Nie trzeba od razu wskakiwać na bieżnię - wystarczy spacer, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia wzdęć, przyspieszyć metabolizm i usprawnić perystaltykę jelit, dzięki czemu szybciej i sprawniej trawimy, dodatkowo skutecznie usuwamy także nadmiar gazów jelitowych.

I oczywista oczywistość: pewne potrawy bardziej niż inne sprzyjają pojawianiu się wzdęć, dlatego warto sięgać po nie z umiarem. To przede wszystkim fasola, groch, kapusta, brokuły, kalafior, ale także mięso wieprzowe i produkty mleczne.

Wzdęcia – co robić, gdy już się pojawią? 

Jeżeli nie starczyło wam samozaparcia i dyscypliny przy świątecznym stole, w związku z czym guzik od spodni planuje wystrzelić, a wy czujecie się fatalnie - mimo wszystko nie jest za późno na działanie. Nadal powinniśmy się starać pić napary z ziół ułatwiających trawienie i pozbywanie się gazów. Jeśli to za mało, możemy sięgnąć po leki, które dostępne są bez recepty i zawierają substancje usprawniające proces trawienia i usuwające wzdęcia. Do substancji takich możemy zaliczyć np. symetykon. Jak działa?

Symetykon zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu w żołądku i jelitach, a tym samym ułatwia ich uwalnianie. Co ważne, preparaty na bazie symetykonu działają dość szybko, więc na ulgę nie trzeba czekać godzinami. To jednak nie oznacza, że można bezkarnie dwa pęta świątecznej kiełbasy poprawić połową wielkanocnej baby! Umiar to podstawa zdrowych świąt z lekkim brzuchem. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij