Jak oczyścić organizm? 5 sprawdzonych porad
Krzysztof Słomiak

Jak oczyścić organizm? 5 sprawdzonych porad

Stan zdrowia każdego z nas jest w inny. Dbamy o niego lub nie, poprawiamy lub pogarszamy. Aby organizm dobrze się miał i pracował zgodnie z naszymi oczekiwaniami, musimy zadbać o równowagę wewnętrzną i zewnętrzną naszego ciała i umysłu. Z ciekawostek ostatnie badania wskazują, że przykładowo joga i medytacja zmniejszają ekspresję genów odpowiedzialnych za stres, stany zapalne. W tym artykule jednak skupię się na wnętrzu organizmu, aby po zimowym okresie zastoju i przejedzenia, doprowadzić go do harmonii i równowagi. Jakich substancji użyć, aby nasz organizm szybciej się oczyścił. Oto 5 sprawdzonych porad.

Pij dużo wody

Czysta, zwykła woda, czy to mineralna czy to źródlana, oczyszcza nasze drogi pokarmowe. Woda pozwala na nawilżenie mas kałowych i usuwanie ich regularnie i łatwo. Dzięki temu pozbędziemy się zalegających w jelitach toksyn. Nawodnienie organizmu jest bardzo ważne. 2 litry wody dziennie, będzie wystarczającą ilością, aby oczyścić Twój organizm i dodać sił (uwaga u osób z nadciśnieniem). Skóra, stanie się bardziej nawilżona i lśniąca. Poczujesz dodatkową energię, jelita się oczyszczą, a nerki i wątroba zaczną lepiej pracować. Umysł będzie działał szybciej. Poprawisz swoje efekty poznawcze.

Warto zadbać o to, aby zawsze mieć przy sobie butelkę czy bidon z wodą. Regularne picie wody w ciągu dnia jest zalecane przez dietetyków, jako standard utrzymania dobrego zdrowia.

I napar z czystka

Istnieje herbatka rzadziej reklamowana, ale kilka razy silniejsza w działaniu niż herbata zielona i w dodatku pozbawiona działań niepożądanych. Herbatka z czystka (Cistus Incanus), bo o niej mowa, znana jest od dawna. Polecała ją sama św. Hildegarda, która zauważyła, że podstawą zdrowia są trzy filary: dieta, zioła oraz post. Każda z tych rzeczy wzmacnia bowiem nasz układ odpornościowy, dzięki któremu choroby przestają nas nękać. Hildegarda zapomniała w swoich rozważaniach o ćwiczeniach fizycznych, ale szybko została w literaturze poprawiona o ten punkt. Co więcej badacze powoli aktualizują wiedzę i udowadniają, lecznicze właściwości tej grupy roślin. Ostatnie badania wskazują, że napar z czystka posiada dobre właściwości przeciwkaszlowe i przeciwzapalne. Napar z czystka, ma również duże znaczenie przy walce z samym przeziębieniem i skraca czas powrotu do zdrowia. Zalecany jest on do spożycia dwa razy dziennie rano i wieczorem.

Powiązane produkty

Czarnuszka do napojów i potraw

Czarnuszka siewna (Nigella sativa) zwana także czarnym kminkiem (black cumin, khalonji) to roślina posiadająca ziarenka, które mogą zdziałać cuda, jeśli chodzi o detoksykację organizmu. Używana była jako panaceum, czyli lek uniwersalny, przez starożytnych, którzy uważali, że czarnuszka i jej drogocenny olej z nasion leczy wszystko za wyjątkiem śmierci. Nawet faraon w Egipcie posiadał przy sobie zawsze fiolkę z tą przyprawą lub olejem. Dlatego czarnuszka jest nazywana złotem faraonów. W tym momencie około 800 badań dotyczy leczniczych właściwości oleju z czarnuszki. Udowodnionym jest, że czarnuszka i jej olej znakomicie obniżają stres oksydacyjny.

Nasiona znakomicie nadają się do potraw mięsnych, nadając im charakterystyczny, delikatnie ostry smak. Można też wykonać napar, podobny do naparu z czystka. Olejki eteryczne czy olej tłoczony z nasion, mają doskonałe działanie oczyszczające.

Dieta sokowa

Nie propaguję radykalnej diety odstawiennej, jaką jest dieta sokowa. W mojej ocenie to podejście jest zbyt szkodliwe, w stosunku do uzyskiwanych rezultatów. W tym wypadku o wiele bardziej racjonalnym podejściem jest wymiana jednego czy dwóch posiłków na soki owocowe, warzywne lub warzywno-owocowe. A jeszcze lepszym zmniejszenie porcji spożywanego posiłku, kosztem dołożenia takiego soku. Soki te, o ile wykonane wyciskarką, a nie sokowirówką, bogate są w składniki mineralne, witaminy oraz składniki bioaktywne. Niestety są one ubogie w białko i kwasy tłuszczowe, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, stąd nie zalecane jest pełne odstawienie tych substancji.

Wartościowe świeżo wyciskane soki warto wykorzystać jako element, stanowiący urozmaicenie codziennej diety, bardzo szybko się one wchłaniają, błonnik zawarty w takim napoju wspomoże w działaniu jelita.

Zdrowe, szybkie przekąski do pracy

Aby, poprawić odżywienie swojego organizmu i oczyścić go z toksyn, zalecanym jest też, aby dbać o niego zawsze, nawet wtedy, kiedy jest się zajętym w pracy i nie ma czasu myśleć o jedzeniu. W takim przypadku warto przygotować wcześniej zdrowe przekąski, na czas całego dnia i zamiast ciasteczek i czekoladek uraczyć się np. orzechami lub sałatką owocową z jogurtem. Warto też na cały tydzień odstawić kawę. Spowoduje to, że organizm nabierze dużo nowej energii, a my oczyścimy się z nadmiaru kofeiny.

Pomysłów na oczyszczanie organizmu jest wiele. Niektórzy wykorzystują jedynie ćwiczenia fizyczne, żeby pozbyć się toksyn wraz z potem. Inni dokładają do tego saunę. Można też próbować oczyszczać się od wewnątrz, tak jak zaproponowałem w tym artykule. Jeśli nie wiemy od czego zacząć i w jakim stanie znajduje się nasz organizm warto zacząć od badań kontrolnych. Wtedy lekarz będzie mógł zaproponować odpowiednią dietę czy ustalić poziom wysiłku fizycznego. Zawsze jest dobra pora, żeby zadbać o swoje zdrowie i oczyszczać organizm.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Jak zacząć biegać? ABC biegania dla początkujących

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Jak zacząć biegać? O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę, aby nie zrobić sobie krzywdy? Zobacz nasz poradnik ABC biegania dla początkujących. 

  • Prawidłowa rozgrzewka przed bieganiem – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

    W temacie rozgrzewki przed treningiem każdy słyszał niejedno i każdy wie, że wykonywać ją trzeba. Czy jednak za teorią idzie praktyka? Czy wiesz, dlaczego należy wykonywać rozgrzewkę i co możemy dzięki niej zyskać? Ile powinna trwać i czego należy w niej unikać? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

  • Co jeść na redukcji? Dieta dla dziewczyny 75 kg (aktywny tryb życia). Efekty

    Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim każdy z nas chciałby wyglądać jak najlepiej! Bardzo często przed wakacjami decydujemy się na diety redukcyjne, które pozwolą na pozbycie się zbędnych kilogramów i poprawę sylwetki. Jak wygląda taka dieta i co jeść na redukcji przy aktywnym trybie życia?

  • Czy trzeba myć banany przed jedzeniem?

    Nie myjesz bananów przed zjedzeniem? Czas to zmienić! Konieczność mycia warzyw i owoców przed spożyciem dla większości konsumentów jest oczywista. Z drobnym wyjątkiem. Żyjemy w przeświadczeniu, że produktów spożywczych, które przed zjedzeniem obiera się ze skóry, np. bananów, myć nie trzeba. Najwyższa pora zmienić dotychczasowe nawyki.

  • Czy można poprawić nastrój dietą?

    Depresja i stany lękowe to obecnie najczęściej występujące schorzenia psychiczne na świecie, których objawy istotnie wpływają na samopoczucie psychofizyczne, codzienne funkcjonowanie oraz ogólną jakość życia. W ostatnich latach ogromnym zainteresowaniem cieszy się wpływ sposobu odżywiania nie tylko na zdrowie fizyczne, lecz także psychiczne. Obecnie dobrze wiadomo, że niedobory żywieniowe mogą zwiększać ryzyko rozwoju depresji i negatywnie wpływać na samopoczucie.

  • Co pić na stres i zmęczenie?

    Stres jest reakcją organizmu na zaburzenie stanu równowagi. Przewlekły stres przyczynia się do ogólnego obniżenia jakości życia i szerokiej gamy zaburzeń, w tym nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, chorób układu krążenia, chorób zapalnych jelit oraz trudności natury psychologicznej czy psychiatrycznej. Dobrze wiadomo, że prawidłowy stan nawodnienia organizmu korzystnie wpływa na samopoczucie psychofizyczne. Oprócz samej wody można wyszczególnić kilka gorących napojów, których regularne picie może wspomagać organizm w radzeniu sobie ze stresem, niepokojem i nadmiernym zmęczeniem.

  • Jakie suplementy mogą pomóc na stres i zmęczenie?

    Dbałość o zdrowie psychiczne sprowadza się do odpowiedniego stylu życia, który uwzględnia systematycznie wykonywaną aktywność fizyczną, właściwy sposób odżywiania, należytą higienę snu, dobre relacje z bliskimi, wsparcie społeczne oraz znajdowanie czasu na odpoczynek i relaks. Wiele osób zmagających się z chronicznym stresem i zmęczeniem decyduje się często na suplementację diety preparatami bogatymi w bioaktywne składniki wspierające prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego oraz gospodarki hormonalnej. Istnieje co najmniej kilka substancji bioaktywnych, które rzeczywiście mogą wspomagać organizm w walce ze stresem oraz wzmożonym napięciem i zmęczeniem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij