Jak oczyścić organizm? 5 sprawdzonych porad
Krzysztof Słomiak

Jak oczyścić organizm? 5 sprawdzonych porad

Stan zdrowia każdego z nas jest w inny. Dbamy o niego lub nie, poprawiamy lub pogarszamy. Aby organizm dobrze się miał i pracował zgodnie z naszymi oczekiwaniami, musimy zadbać o równowagę wewnętrzną i zewnętrzną naszego ciała i umysłu. Z ciekawostek ostatnie badania wskazują, że przykładowo joga i medytacja zmniejszają ekspresję genów odpowiedzialnych za stres, stany zapalne. W tym artykule jednak skupię się na wnętrzu organizmu, aby po zimowym okresie zastoju i przejedzenia, doprowadzić go do harmonii i równowagi. Jakich substancji użyć, aby nasz organizm szybciej się oczyścił. Oto 5 sprawdzonych porad.

Pij dużo wody

Czysta, zwykła woda, czy to mineralna czy to źródlana, oczyszcza nasze drogi pokarmowe. Woda pozwala na nawilżenie mas kałowych i usuwanie ich regularnie i łatwo. Dzięki temu pozbędziemy się zalegających w jelitach toksyn. Nawodnienie organizmu jest bardzo ważne. 2 litry wody dziennie, będzie wystarczającą ilością, aby oczyścić Twój organizm i dodać sił (uwaga u osób z nadciśnieniem). Skóra, stanie się bardziej nawilżona i lśniąca. Poczujesz dodatkową energię, jelita się oczyszczą, a nerki i wątroba zaczną lepiej pracować. Umysł będzie działał szybciej. Poprawisz swoje efekty poznawcze.

Warto zadbać o to, aby zawsze mieć przy sobie butelkę czy bidon z wodą. Regularne picie wody w ciągu dnia jest zalecane przez dietetyków, jako standard utrzymania dobrego zdrowia.

I napar z czystka

Istnieje herbatka rzadziej reklamowana, ale kilka razy silniejsza w działaniu niż herbata zielona i w dodatku pozbawiona działań niepożądanych. Herbatka z czystka (Cistus Incanus), bo o niej mowa, znana jest od dawna. Polecała ją sama św. Hildegarda, która zauważyła, że podstawą zdrowia są trzy filary: dieta, zioła oraz post. Każda z tych rzeczy wzmacnia bowiem nasz układ odpornościowy, dzięki któremu choroby przestają nas nękać. Hildegarda zapomniała w swoich rozważaniach o ćwiczeniach fizycznych, ale szybko została w literaturze poprawiona o ten punkt. Co więcej badacze powoli aktualizują wiedzę i udowadniają, lecznicze właściwości tej grupy roślin. Ostatnie badania wskazują, że napar z czystka posiada dobre właściwości przeciwkaszlowe i przeciwzapalne. Napar z czystka, ma również duże znaczenie przy walce z samym przeziębieniem i skraca czas powrotu do zdrowia. Zalecany jest on do spożycia dwa razy dziennie rano i wieczorem.

Powiązane produkty

Czarnuszka do napojów i potraw

Czarnuszka siewna (Nigella sativa) zwana także czarnym kminkiem (black cumin, khalonji) to roślina posiadająca ziarenka, które mogą zdziałać cuda, jeśli chodzi o detoksykację organizmu. Używana była jako panaceum, czyli lek uniwersalny, przez starożytnych, którzy uważali, że czarnuszka i jej drogocenny olej z nasion leczy wszystko za wyjątkiem śmierci. Nawet faraon w Egipcie posiadał przy sobie zawsze fiolkę z tą przyprawą lub olejem. Dlatego czarnuszka jest nazywana złotem faraonów. W tym momencie około 800 badań dotyczy leczniczych właściwości oleju z czarnuszki. Udowodnionym jest, że czarnuszka i jej olej znakomicie obniżają stres oksydacyjny.

Nasiona znakomicie nadają się do potraw mięsnych, nadając im charakterystyczny, delikatnie ostry smak. Można też wykonać napar, podobny do naparu z czystka. Olejki eteryczne czy olej tłoczony z nasion, mają doskonałe działanie oczyszczające.

Dieta sokowa

Nie propaguję radykalnej diety odstawiennej, jaką jest dieta sokowa. W mojej ocenie to podejście jest zbyt szkodliwe, w stosunku do uzyskiwanych rezultatów. W tym wypadku o wiele bardziej racjonalnym podejściem jest wymiana jednego czy dwóch posiłków na soki owocowe, warzywne lub warzywno-owocowe. A jeszcze lepszym zmniejszenie porcji spożywanego posiłku, kosztem dołożenia takiego soku. Soki te, o ile wykonane wyciskarką, a nie sokowirówką, bogate są w składniki mineralne, witaminy oraz składniki bioaktywne. Niestety są one ubogie w białko i kwasy tłuszczowe, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, stąd nie zalecane jest pełne odstawienie tych substancji.

Wartościowe świeżo wyciskane soki warto wykorzystać jako element, stanowiący urozmaicenie codziennej diety, bardzo szybko się one wchłaniają, błonnik zawarty w takim napoju wspomoże w działaniu jelita.

Zdrowe, szybkie przekąski do pracy

Aby, poprawić odżywienie swojego organizmu i oczyścić go z toksyn, zalecanym jest też, aby dbać o niego zawsze, nawet wtedy, kiedy jest się zajętym w pracy i nie ma czasu myśleć o jedzeniu. W takim przypadku warto przygotować wcześniej zdrowe przekąski, na czas całego dnia i zamiast ciasteczek i czekoladek uraczyć się np. orzechami lub sałatką owocową z jogurtem. Warto też na cały tydzień odstawić kawę. Spowoduje to, że organizm nabierze dużo nowej energii, a my oczyścimy się z nadmiaru kofeiny.

Pomysłów na oczyszczanie organizmu jest wiele. Niektórzy wykorzystują jedynie ćwiczenia fizyczne, żeby pozbyć się toksyn wraz z potem. Inni dokładają do tego saunę. Można też próbować oczyszczać się od wewnątrz, tak jak zaproponowałem w tym artykule. Jeśli nie wiemy od czego zacząć i w jakim stanie znajduje się nasz organizm warto zacząć od badań kontrolnych. Wtedy lekarz będzie mógł zaproponować odpowiednią dietę czy ustalić poziom wysiłku fizycznego. Zawsze jest dobra pora, żeby zadbać o swoje zdrowie i oczyszczać organizm.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Filtry w okularach przeciwsłonecznych. Jak działają i dlaczego powinny być dobrej jakości?

    Są nieodłącznym atrybutem każdego słonecznego dnia. Najczęściej sięgamy po nie latem, jednak w ciągu całego roku powinniśmy mieć je przy sobie, aby chronić nasze oczy przed działaniem promieni słonecznych. Mowa oczywiście o okularach przeciwsłonecznych, które – oprócz pełnienia funkcji dodatku do stylizacji – stanowią barierę chroniącą jeden z naszych zmysłów: wzrok. Podobnie jak przy zakupie ubrań, butów, żywności czy kosmetyków zwracamy uwagę na ich jakość, tak i w przypadku wyboru okularów słonecznych powinniśmy dobrać takie, które będą odpowiednie do naszych potrzeb nie tylko pod względem wizualnym, ale przede wszystkim jakościowym.

  • Co kupić mamie na Dzień Matki?

    Wielkimi krokami zbliża się Dzień Matki. To szczególne święto jest doskonałą okazją, aby podziękować mamom za ich bezwarunkową miłość i akceptację, trud wychowania, okazywane serce. Tego dnia każda mama powinna czuć się doceniona. Produkty pomagające zachować zdrowie i dbać o urodę to świetne inspiracje na wyjątkowy prezent dla najukochańszej mamy.

  • Jakie leki wziąć ze sobą w wakacyjną podróż?

    Choć wakacyjna podróż kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem i relaksem w ciepłym klimacie, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych gwarantów, że wszystko pójdzie dobrze, jest zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Co wziąć ze sobą w podróż?

  • Jakie suplementy mogą pomóc na stres i zmęczenie?

    Dbałość o zdrowie psychiczne sprowadza się do odpowiedniego stylu życia, który uwzględnia systematycznie wykonywaną aktywność fizyczną, właściwy sposób odżywiania, należytą higienę snu, dobre relacje z bliskimi, wsparcie społeczne oraz znajdowanie czasu na odpoczynek i relaks. Wiele osób zmagających się z chronicznym stresem i zmęczeniem decyduje się często na suplementację diety preparatami bogatymi w bioaktywne składniki wspierające prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego oraz gospodarki hormonalnej. Istnieje co najmniej kilka substancji bioaktywnych, które rzeczywiście mogą wspomagać organizm w walce ze stresem oraz wzmożonym napięciem i zmęczeniem.

  • Jak wyciągnąć psu i kotu kleszcza? Instrukcja krok po kroku

    Kleszcze to uciążliwe pasożyty, które mogą przenosić groźne choroby na zwierzęta. Na szczęście ich usunięcie jest stosunkowo proste, o ile wiemy, jak się do tego zabrać. Jak bezpiecznie i skutecznie wyciągnąć kleszcza psu i kotu, by zminimalizować ryzyko infekcji? Co zrobić z kleszczem?

  • Jak wygląda ugryzienie meszki? Czy można je czymś złagodzić?

    Lato to czas spędzany na świeżym powietrzu, co niestety wiąże się z uciążliwością owadów takich jak meszki. Ich bolesne ugryzienia potrafią skutecznie uprzykrzyć nam wypoczynek. Czy meszki w Polsce przenoszą choroby? Jak poradzić sobie ze swędzącym ugryzieniem meszki?

  • Jak chronić się w trakcie burzy? Co zrobić w razie uderzenia pioruna?

    W związku ze zmianami klimatu gwałtowne zjawiska pogodowe są coraz częstsze w naszej szerokości geograficznej. Dlatego też warto znać zasady bezpieczeństwa podczas burzy. Porażenie piorunem może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia – dowiedz się, jak się zachować w trakcie nawałnicy, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

  • Etapy gojenia ran. Jak przyspieszyć proces?

    Czas gojenia się rany jest kwestią indywidualną. Jest to uzależnione od wielu czynników, w tym od obecności chorób przewlekłych, np. cukrzycy typy 2, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, przyjmowania niektórych leków, a nawet występowania schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Proces gojenia przebiega w kilku etapach. Warto pamiętać, że można go znacznie przyspieszyć – zarówno za pomocą domowych sposobów, jak i preparatów aptecznych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl