Herbata czerwona Pu-Erh – czy jest dobra na odchudzanie? Jakie ma właściwości?
Krótka historia herbaty
Herbata to jeden z najczęściej wybieranych na świecie napojów. Po raz pierwszy pojawiła się w Chinach – najstarsze wzmianki o niej pochodzą z zapisów z ok. 2000 lat p.n.e. Na początku IX wieku, herbatę uprawiano w Japonii, a w pierwszej połowie XIX wieku, plantacje zawędrowały na Jawę, Sumatrę, do Wietnamu, Cejlonu, Gruzji, żeby wreszcie dotrzeć do Afryki oraz Ameryki Południowej.
Herbata jest rośliną klimatu ciepłego oraz wilgotnego – stąd preferuje raczej miejsca słoneczne i osłonięte. Może jednak przetrwać duże spadki temperatur – do ok. minus 10 stopni, pod warunkiem, że ochroni ją gruba warstwa śniegu. Obecnie, liście herbaty uprawia się w ponad trzydziestu krajach świata – większość z plantacji znajduje się blisko równika, gdzie panujące warunki klimatyczne umożliwiają jej zbiory przez okrągły rok.
Do niedawna, herbata była zaliczana do używek, czyli takich produktów, które nie odznaczają się żadnymi korzystnymi dla nas właściwościami. Aktualnie posiadamy coraz więcej danych w temacie tego, że herbata może być w naszej diecie produktem prozdrowotnym – m.in. ze względu na obecne w jej składzie polifenole. Składniki te, zwiększają wydajność antyoksydacyjną krwi, chroniąc w ten sposób komórki i tkanki przed szkodliwymi skutkami utlenienia. Ponadto, polifenolom przypisuje się działanie przeciwzapalne, stymulujące układ odpornościowy, zmniejszające absorpcję cholesterolu we krwi, a także korzystny wpływ na skład mikroflory jelitowej.
Herbata czerwona – podział i jakość produktów
Klasyfikując herbatę według metod wytwarzania, wyróżnia się herbaty czarne, czerwone i zielone. Europejczycy, stworzyli swój własny podział, uwzględniając w nim dodatkowo herbaty białe i żółte, jak również mieszanki ziołowe.
Spośród herbat, ta czerwona wydaje się najbardziej aromatyczna. Uprawia się ją w Chinach oraz Japonii, a także na Tajwanie. Poddaje lekkiej fermentacji, przerywanej w momencie gdy listki znajdujące się na końcach stają się lekko czerwone. Gotowa herbata posiada korzenny, specyficzny dla niej zapach. Jest też bardzo trwała - można przechowywać ją nawet 50 lat!
Herbata czerwona Pu-Erh – właściwości smakowe
Ponieważ czerwona herbata łączy w sobie cechy czarnej oraz zielonej, wyróżnia się na tle innych wysoką jakością. Szczególnym uznaniem wśród czerwonych herbat, cieszy się chińska Pu-Erh. Posiada ona drobne, nieregularne liście o brązowej barwie. Jej charakterystyczną cechą jest stworzony na bazie liści napar – ciemnobrunatny i „gęsty” o ziemistym smaku oraz bardzo intensywnym zapachu.
Właściwości prozdrowotne czerwonej herbaty – Pu-Erh, a odchudzanie
Herbata Pu-Erh zyskała popularność dzięki wykorzystaniu jej właściwości w walce z nadprogramowymi kilogramami. Jej picie miałoby oczyszczać oraz wzmacniać organizm, co ułatwiałoby odchudzanie. Ponadto, napar miałby pobudzać procesy trawienne, co dodatkowo korzystnie wpłynęłoby na zmianę nawyków żywieniowych. Przeprowadzone badania sugerują ponadto, że Pu-Erh może również wspomóc obniżenie zbyt wysokiego poziomu cholesterolu.
Czego unikać, a co stosować parząc herbatę
Aby przysłużyć się swojemu zdrowiu, warto pamiętać o kilku rzeczach podczas wyboru oraz parzenia herbaty:
- herbata nie dostarcza żadnej znaczącej ilości energii (w postaci kilokalorii) – jest więc polecana każdemu kto dba o swoją figurę. Łatwo to jednak zmienić słodząc ją cukrem, miodem, lub dodając różnego rodzaju syropy. Jeśli więc dbamy o całodzienny bilans kilokalorii – pijmy herbatę gorzką;
- herbaty ekspresowe to często mieszanki wszystkiego, tylko nie prawdziwej herbaty. Najlepiej sięgać po czyste liście – wówczas mamy pewność, że pijemy napar najwyższej jakości;
- ponieważ parzenie liści bywa uciążliwe, sięgnijmy po gotowe akcesoria ułatwiające te czynności – np. specjalne dzbanki z siteczkami albo „zaparzacze” na łańcuszku, które wystarczy jedynie umieścić w szklance z wrzątkiem;
- walory smakowe i zapachowe herbaty możemy zwiększyć poprzez dodatek różnych przypraw – zerknij na przepis poniżej.
Przepis na czerwoną herbatę Pu-Erh
Czerwona herbata Pu_Erh z przyprawami
Przygotuj:
- 3 łyżeczki liści herbaty Pu-Erh
- 2 zielone ziarenka kardamonu
- ½ laski cynamonu
- 1 małą wysuszoną papryczkę chili
- ½ laski wanilii
- ½ szklanki mleka 1,5%
- 2 łyżeczki miodu (opcjonalnie)
Ziarna kardamonu rozbijamy, nasiona razem z laską cynamonu rozkruszamy następnie w moździerzu. W dwóch szklankach wody zagotowujemy kardamon, cynamon, chili oraz naciętą wzdłuż laskę wanilii. Napój pozostawiamy na małym ogniu przez około 10 minut. Dodajemy mleko oraz miód, ponownie zagotowujemy, zestawiamy z kuchenki. Dodajemy herbatę i odstawiamy na około cztery minuty, przecedzamy. Podajemy gorącą herbatę, posypaną cynamonem.
Źródła:
1. Miazga-Sławińska M., Grzegorczyk A., 2014, Herbaty – rodzaje, właściwości, jakość i zafałszowania, Kosmos. Problemy Nauk Biologicznych, 63, 3 473-479
2. Stańczyk A., 2010, Właściwości zdrowotne wybranych gatunków herbat, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, XLIII, 4, 498-504
3. Wierzejska R., 2014, Wpływ herbaty na zdrowie – aktualny stan wiedzy, Przegląd Epidemiologiczny, 68, 595-599