Herbata czerwona Pu-Erh – czy jest dobra na odchudzanie? Jakie ma właściwości?
Maria Brzegowy

Herbata czerwona Pu-Erh – czy jest dobra na odchudzanie? Jakie ma właściwości?

Czerwona herbata jest uważana za najbardziej aromatyczną spośród wszystkich herbat. Większości z nas, kojarzy się z odmianą pochodzącą z Chin – Pu-Erh. Stała się ona popularna między innymi dlatego, że utożsamia się ją z właściwościami pomocnymi w odchudzaniu – miałaby oczyszczać i wzmacniać organizm podczas kuracji. Czy herbata czerwona rzeczywiście odchudza? Jakie inne właściwości posiada?

Krótka historia herbaty

Herbata to jeden z najczęściej wybieranych na świecie napojów. Po raz pierwszy pojawiła się w Chinach – najstarsze wzmianki o niej pochodzą z zapisów z ok. 2000 lat p.n.e. Na początku IX wieku, herbatę uprawiano w Japonii, a w pierwszej połowie XIX wieku, plantacje zawędrowały na Jawę, Sumatrę, do Wietnamu, Cejlonu, Gruzji, żeby wreszcie dotrzeć do Afryki oraz Ameryki Południowej. 

Herbata jest rośliną klimatu ciepłego oraz wilgotnego – stąd preferuje raczej miejsca słoneczne i osłonięte. Może jednak przetrwać duże spadki temperatur – do ok. minus 10 stopni, pod warunkiem, że ochroni ją gruba warstwa śniegu. Obecnie, liście herbaty uprawia się w ponad trzydziestu krajach świata – większość z plantacji znajduje się blisko równika, gdzie panujące warunki klimatyczne umożliwiają jej zbiory przez okrągły rok.

Do niedawna, herbata była zaliczana do używek, czyli takich produktów, które nie odznaczają się żadnymi korzystnymi dla nas właściwościami. Aktualnie posiadamy coraz więcej danych w temacie tego, że herbata może być w naszej diecie produktem prozdrowotnym – m.in. ze względu na obecne w jej składzie polifenole. Składniki te, zwiększają wydajność antyoksydacyjną krwi, chroniąc w ten sposób komórki i tkanki przed szkodliwymi skutkami utlenienia. Ponadto, polifenolom przypisuje się działanie przeciwzapalne, stymulujące układ odpornościowy, zmniejszające absorpcję cholesterolu we krwi, a także korzystny wpływ na skład mikroflory jelitowej.

Herbatę znano już 2000 lat p.n.e. Napój ten ceni się m.in. ze względu na wysoką zawartość polifenoli, które wywierają korzystny wpływ na nasz organizm.

Herbata czerwona – podział i jakość produktów

Klasyfikując herbatę według metod wytwarzania, wyróżnia się herbaty czarne, czerwone i zielone. Europejczycy, stworzyli swój własny podział, uwzględniając w nim dodatkowo herbaty białe i żółte, jak również mieszanki ziołowe.

Spośród herbat, ta czerwona wydaje się najbardziej aromatyczna. Uprawia się ją w Chinach oraz Japonii, a także na Tajwanie. Poddaje lekkiej fermentacji, przerywanej w momencie gdy listki znajdujące się na końcach stają się lekko czerwone. Gotowa herbata posiada korzenny, specyficzny dla niej zapach. Jest też bardzo trwała - można przechowywać ją nawet 50 lat!

Powiązane produkty

Herbata czerwona Pu-Erh – właściwości smakowe

Ponieważ czerwona herbata łączy w sobie cechy czarnej oraz zielonej, wyróżnia się na tle innych wysoką jakością. Szczególnym uznaniem wśród czerwonych herbat, cieszy się chińska Pu-Erh. Posiada ona drobne, nieregularne liście o brązowej barwie. Jej charakterystyczną cechą jest stworzony na bazie liści napar – ciemnobrunatny i „gęsty” o ziemistym smaku oraz bardzo intensywnym zapachu.

Właściwości prozdrowotne czerwonej herbaty – Pu-Erh, a odchudzanie

Herbata Pu-Erh zyskała popularność dzięki wykorzystaniu jej właściwości w walce z nadprogramowymi kilogramami. Jej picie miałoby oczyszczać oraz wzmacniać organizm, co ułatwiałoby odchudzanie. Ponadto, napar miałby pobudzać procesy trawienne, co dodatkowo korzystnie wpłynęłoby na zmianę nawyków żywieniowych. Przeprowadzone badania sugerują ponadto, że Pu-Erh może również wspomóc obniżenie zbyt wysokiego poziomu cholesterolu.

Czerwona herbata zyskała popularność zwłaszcza z grupie osób, które się odchudzają. Zdaniem specjalistów, posiada ona bowiem m.in. właściwości ułatwiające trawienie. 

Czego unikać, a co stosować parząc herbatę

Aby przysłużyć się swojemu zdrowiu, warto pamiętać o kilku rzeczach podczas wyboru oraz parzenia herbaty:

- herbata nie dostarcza żadnej znaczącej ilości energii (w postaci kilokalorii) – jest więc polecana każdemu kto dba o swoją figurę. Łatwo to jednak zmienić słodząc ją cukrem, miodem, lub dodając różnego rodzaju syropy. Jeśli więc dbamy o całodzienny bilans kilokalorii – pijmy herbatę gorzką;
- herbaty ekspresowe to często mieszanki wszystkiego, tylko nie prawdziwej herbaty. Najlepiej sięgać po czyste liście – wówczas mamy pewność, że pijemy napar najwyższej jakości;
- ponieważ parzenie liści bywa uciążliwe, sięgnijmy po gotowe akcesoria ułatwiające te czynności – np. specjalne dzbanki z siteczkami albo „zaparzacze” na łańcuszku, które wystarczy jedynie umieścić w szklance z wrzątkiem;
- walory smakowe i zapachowe herbaty możemy zwiększyć poprzez dodatek różnych przypraw – zerknij na przepis poniżej.

Przepis na czerwoną herbatę Pu-Erh

Czerwona herbata Pu_Erh z przyprawami 

Przygotuj:
- 3 łyżeczki liści herbaty Pu-Erh
- 2 zielone ziarenka kardamonu
- ½ laski cynamonu
- 1 małą wysuszoną papryczkę chili
- ½ laski wanilii
- ½ szklanki mleka 1,5%
- 2 łyżeczki miodu (opcjonalnie)

Ziarna kardamonu rozbijamy, nasiona razem z laską cynamonu rozkruszamy następnie w moździerzu. W dwóch szklankach wody zagotowujemy kardamon, cynamon, chili oraz naciętą wzdłuż laskę wanilii. Napój pozostawiamy na małym ogniu przez około 10 minut. Dodajemy mleko oraz miód, ponownie zagotowujemy, zestawiamy z kuchenki. Dodajemy herbatę i odstawiamy na około cztery minuty, przecedzamy. Podajemy gorącą herbatę, posypaną cynamonem.

Źródła:
1.    Miazga-Sławińska M., Grzegorczyk A., 2014, Herbaty – rodzaje, właściwości, jakość i zafałszowania, Kosmos. Problemy Nauk Biologicznych, 63, 3 473-479
2.    Stańczyk A., 2010, Właściwości zdrowotne wybranych gatunków herbat, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, XLIII, 4, 498-504
3.    Wierzejska R., 2014, Wpływ herbaty na zdrowie – aktualny stan wiedzy, Przegląd Epidemiologiczny, 68, 595-599

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zdrowe żywienie ucznia, czyli dieta pomocna w nauce

    Wrzesień jest miesiącem, kiedy dla ucznia wszystko zaczyna się od nowa. Nowe podręczniki, obowiązki, czasami nowe przedmioty i nauczyciele, zajęcia dodatkowe. Czy pamiętamy o wszystkich jego potrzebach, w tym żywieniowych? Dowiedz się więcej!

  • Peskatarianizm – na czym polega?

    Obecnie coraz więcej osób postanawia zmienić swój sposób żywienia, decydując się na przejście na wegetarianizm i wykluczenie mięsa z diety. Modelem żywieniowym bazującym na diecie wegetariańskiej jest peskatarianizm, który zakłada wykluczenie mięsa czerwonego i białego, ale pozostawienie w menu ryb oraz owoców morza. Jakie są zasady diety peskatariańskiej i dla kogo będzie ona dobrym wyborem?

  • Co zabrać ze sobą na wakacje?

    Wakacje to wyjątkowy czas, na który czekamy przez cały rok. Aby jednak nasz urlop przebiegł tak, jak sobie wymarzyliśmy, konieczne jest podjęcie odpowiednich przygotowań. Sprawdź filmowy poradnik DOZ.pl dotyczący najpotrzebniejszych rzeczy, które należy zabrać ze sobą w podróż, aby wypoczynek upłynął nam bezpiecznie i spokojnie.

  • Dieta kapuściana (prezydencka) – na czym polega? Czy działa?

    Stale rosnąca liczba osób z nadwagą i otyłością sprawia, że diety odchudzające cieszą się nadal dużym zainteresowaniem wśród społeczeństwa. Jednym ze skutecznych sposobów na szybką utratę masy ciała jest dieta kapuściana, zwana również dietą prezydencką. Pomimo że przynosi szybkie efekty, to nie jest zalecana przez wykwalifikowanych dietetyków i lekarzy.

  • Skurczowe bóle menstruacyjne: czym są i jak sobie z nimi radzić?

    Bóle menstruacyjne, czyli skurczowe bóle w trakcie okresu (miesiączki), to dolegliwość, której doświadczyła większość kobiet1. Bóle menstruacyjne mogą pojawić się już przed miesiączką i mogą mieć duże natężenie. Zazwyczaj występują w podbrzuszu, ale mogą też rozprzestrzeniać się na górną część ud, nogi i plecy2,3. Mogą im również towarzyszyć nudności, wymioty, wzdęcia i biegunka3. Wszystko to, w połączeniu z utratą krwi i bólem, może powodować naprawdę kiepskie samopoczucie.

  • Maślanka – właściwości zdrowotne i przeciwwskazania. Czy maślanka jest zdrowa?

    Mleko oraz przetwory mleczne to ważna grupa produktów w żywieniu zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Produkty te zawierają duże ilości dobrze przyswajalnego wapnia, pełnowartościowe białko, witaminy oraz składniki mineralne. Jednym z najważniejszych wyrobów przemysłu mleczarskiego jest maślanka. Na co jest dobra maślanka? Jakie ma właściwości oraz kto powinien unikać jej spożywania?

  • Czy proteinowa dieta Dukana działa? Fazy diety i skutki uboczne

    Dieta Dukana jest znana inaczej jako dieta proteinowa, białkowa oraz Protal (z jęz. fr. protéines alternatives). Pomysłodawcą tej słynnej diety jest były francuski dietetyk Pierre Dukan, który w 2013 roku otrzymał zakaz wykonywania zawodu lekarza na terenie Francji. Mimo to dieta Dukana zyskała w ostatnich latach miano jednej z najpopularniejszych diet odchudzających na całym świecie i stanowi model żywienia dla wielu osób.

  • Kiwi – właściwości odżywcze, wartości

    Kiwi jest niezwykle popularnym owocem, który nazywany bywa również chińskim agrestem. Owoce kiwi są jagodami, a ich miąższ jest soczysty, galaretowaty i zasobny w brązowe lub czarne nasiona. Kiwi zawiera wiele różnych składników bioaktywnych (m.in. witamin, składników mineralnych, karotenoidów i polifenoli), dzięki czemu wywiera pozytywny wpływ na organizm człowieka.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij