Padaczka alkoholowa - objawy, leczenie i pierwsza pomoc
Jakie są objawy padaczki alkoholowej?
W przebiegu padaczki alkoholowej pojawiają się napady drgawkowe. Zazwyczaj są to napady pierwotne uogólnione, inaczej nazywane dużymi napadami padaczkowymi. Pacjent nagle traci świadomość i upada. Zaczynają się pojawiać u niego prężenia, skurcze mięśni całego ciała. Zwykle dochodzi też do zupełnie nieświadomego oddania moczu i stolca, może też dojść do przygryzienia języka. Bardzo rzadko w przebiegu padaczki alkoholowej obecna jest też aura lub inne objawy, które będą ostrzegały pacjenta przed napadem. Należy pamiętać też, że może zdarzyć się również, że u pacjenta dojdzie do rozwoju stanu padaczkowego, choć na szczęście zdarza się to rzadko. Stan padaczkowy charakteryzuje się tym, że u pacjenta występują liczne napady padaczkowe, jeden po drugim, a pomiędzy nimi pacjent nie odzyskuje przytomności.
Kiedy mogą pojawić się objawy padaczki alkoholowej?
Objawy padaczki alkoholowej pojawiają się zwykle od kilku godzin do tygodnia czasu od momentu przerwania spożywania alkoholu przez pacjenta. Należy pamiętać o tym, że ryzyko rozwoju napadów padaczkowych u osób uzależnionych od alkoholu jest ponad trzykrotnie większe niż u osób nienadużywających alkoholu. Ryzyko wystąpienia padaczki alkoholowej rośnie też wraz ze wzrostem ilości spożywanego alkoholu.
Jak wygląda pierwsza pomoc w przebiegu padaczki alkoholowej?
Pierwsza pomoc przy napadzie padaczki alkoholowej polega przede wszystkim na tym, aby zapewnić pacjentowi bezpieczeństwo. Należy zatem zabezpieczyć miejsce, w którym doszło do wystąpienia napadu. Następnie, należy zacząć chronić pacjenta przed doznaniem groźnych dla zdrowia i życia urazów, przede wszystkim zatem należy chronić głowę pacjenta. Należy ją objąć dłońmi, jednak absolutnie nie należy jej podnosić do góry. Nie jest zalecane również podkładanie pod głowę pacjenta żadnych poduszek i innych przedmiotów. Kiedy drgawki ustąpią, a dzieje się to zwykle pod dwóch-trzech minutach, wtedy należy położyć pacjenta w pozycji bocznej ustalonej, co zapewni mu największe bezpieczeństwo i zagwarantuje to, że nie dojdzie u niego do zakrztuszenia czy też zachłyśnięcia się. Pacjenta należy okryć i jak najszybciej wezwać zespół pogotowia ratunkowego. Należy pamiętać też o tym, że absolutnie nie wolno podawać pacjentowi nic do jedzenia i picia.
Leczenie padaczki alkoholowej - jak wygląda?
W sytuacji, kiedy pacjent po raz pierwszy w życiu przeżyje napad padaczki alkoholowej, niezbędne jest wykonanie diagnostyki obrazowej. Wtedy też niezbędne jest wykonanie tomografii komputerowej. W ten sposób należy bowiem sprawdzić czy po pierwsze na skutek upadku wywołanego napadem padaczki alkoholowej nie doszło do urazu głowy, a po drugie czy na pewno przyczyną napadu padaczkowego był zespół abstynencyjny po spożyciu alkoholu (w tomografii będzie można bowiem przede wszystkim stwierdzić czy pacjent nie cierpi z powodu guza mózgu). Dlatego też po napadzie padaczkowym pacjent powinien zostać zabrany przez zespół pogotowia ratunkowego do szpitala, gdzie zostanie poddany diagnostyce. Jeśli potwierdzi się po wykonaniu badań, że to alkohol jest przyczyną występowania napadów padaczki, wtedy też przede wszystkim należy uświadomić pacjentowi, że wymaga on detoksykacji i leczenia odwykowego, bowiem w innym razie napady padaczkowe będą powtarzać się coraz częściej. Ponadto, czasami niezbędne jest również włączenie leków przeciwpadaczkowych. W takiej sytuacji trzeba uświadomić pacjentowi, że leki takie mogą wchodzić w różnego rodzaju interakcje z alkoholem, dlatego też w czasie ich zażywania nie powinien w ogóle pić. Dlatego też w pierwszej kolejności pacjent musi zostać poddany leczeniu odwykowemu, w innym razie nie będzie można bowiem u niego włączyć kuracji przeciwdrgawkowej. Należy pamiętać też o tym, że u zdecydowanie większej ilości pacjentów padaczka alkoholowa nie jest chorobą trwałą i jej napady powinny ustępować stosunkowo szybko, często zdarza się, że napady padaczki alkoholowej przestają się już pojawiać nawet po kilkunastu dniach od rozpoczęcia leczenia.
Jakie mogą być skutki padaczki alkoholowej?
Należy pamiętać o tym, że nieleczona padaczka alkoholowa może być wstępem do rozwoju padaczki późnej. Należy pamiętać o tym, że padaczka późna w przypadku osób uzależnionych od alkoholu będzie wywołana różnego rodzaju urazami mózgu, których pacjent dozna w czasie upojenia alkoholowego oraz różnego rodzaju uszkodzeniami mózgu spowodowanymi przez nadmierne spożywanie alkoholu.
Padaczka alkoholowa -jak jej zapobiec?
Ponieważ padaczka alkoholowa jest przypadłością typową dla osób uzależnionych od alkoholu, jedyną metodą na to, aby nie dopuścić do jej rozwoju jest nienadużywanie alkoholu.