Padaczka alkoholowa - objawy, leczenie i pierwsza pomoc
Michał Posmykiewicz

Padaczka alkoholowa - objawy, leczenie i pierwsza pomoc

Padaczka alkoholowa to napady drgawkowe, które występują u osób uzależnionych od alkoholu w okresie zespołu abstynencyjnego. Krótko mówiąc- padaczka alkoholowa jest przypadłością typową dla większości osób pijących alkohol nagminnie i pojawia się ona często wówczas, kiedy przez jakiś czas człowiek uzależniony nie spożywa alkoholu i brak alkoholu „zaczyna być odczuwany przez” organizm.

Jakie są objawy padaczki alkoholowej?

W przebiegu padaczki alkoholowej pojawiają się napady drgawkowe. Zazwyczaj są to napady pierwotne uogólnione, inaczej nazywane dużymi napadami padaczkowymi. Pacjent nagle traci świadomość i upada. Zaczynają się pojawiać u niego prężenia, skurcze mięśni całego ciała. Zwykle dochodzi też do zupełnie nieświadomego oddania moczu i stolca, może też dojść do przygryzienia języka. Bardzo rzadko w przebiegu padaczki alkoholowej obecna jest też aura lub inne objawy, które będą ostrzegały pacjenta przed napadem. Należy pamiętać też, że może zdarzyć się również, że u pacjenta dojdzie do rozwoju stanu padaczkowego, choć na szczęście zdarza się to rzadko. Stan padaczkowy charakteryzuje się tym, że u pacjenta występują liczne napady padaczkowe, jeden po drugim, a pomiędzy nimi pacjent nie odzyskuje przytomności.

Stan padaczkowy jest stanem zagrożenia życia i wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Kiedy mogą pojawić się objawy padaczki alkoholowej?

Objawy padaczki alkoholowej pojawiają się zwykle od kilku godzin do tygodnia czasu od momentu przerwania spożywania alkoholu przez pacjenta. Należy pamiętać o tym, że ryzyko rozwoju napadów padaczkowych u osób uzależnionych od alkoholu jest ponad trzykrotnie większe niż u osób nienadużywających alkoholu. Ryzyko wystąpienia padaczki alkoholowej rośnie też wraz ze wzrostem ilości spożywanego alkoholu. 

Polecane dla Ciebie

Jak wygląda pierwsza pomoc w przebiegu padaczki alkoholowej?

Pierwsza pomoc przy napadzie padaczki alkoholowej polega przede wszystkim na tym, aby zapewnić pacjentowi bezpieczeństwo. Należy zatem zabezpieczyć miejsce, w którym doszło do wystąpienia napadu. Następnie, należy zacząć chronić pacjenta przed doznaniem groźnych dla zdrowia i życia urazów, przede wszystkim zatem należy chronić głowę pacjenta. Należy ją objąć dłońmi, jednak absolutnie nie należy jej podnosić do góry. Nie jest zalecane również podkładanie pod głowę pacjenta żadnych poduszek i innych przedmiotów. Kiedy drgawki ustąpią, a dzieje się to zwykle pod dwóch-trzech minutach, wtedy należy położyć pacjenta w pozycji bocznej ustalonej, co zapewni mu największe bezpieczeństwo i zagwarantuje to, że nie dojdzie u niego do zakrztuszenia czy też zachłyśnięcia się. Pacjenta należy okryć i jak najszybciej wezwać zespół pogotowia ratunkowego. Należy pamiętać też o tym, że absolutnie nie wolno podawać pacjentowi nic do jedzenia i picia. 

Leczenie padaczki alkoholowej - jak wygląda?

W sytuacji, kiedy pacjent po raz pierwszy w życiu przeżyje napad padaczki alkoholowej, niezbędne jest wykonanie diagnostyki obrazowej. Wtedy też niezbędne jest wykonanie tomografii komputerowej. W ten sposób należy bowiem sprawdzić czy po pierwsze na skutek upadku wywołanego napadem padaczki alkoholowej nie doszło do urazu głowy, a po drugie czy na pewno przyczyną napadu padaczkowego był zespół abstynencyjny po spożyciu alkoholu (w tomografii będzie można bowiem przede wszystkim stwierdzić czy pacjent nie cierpi z powodu guza mózgu). Dlatego też po napadzie padaczkowym pacjent powinien zostać zabrany przez zespół pogotowia ratunkowego do szpitala, gdzie zostanie poddany diagnostyce. Jeśli potwierdzi się po wykonaniu badań, że to alkohol jest przyczyną występowania napadów padaczki, wtedy też przede wszystkim należy uświadomić pacjentowi, że wymaga on detoksykacji i leczenia odwykowego, bowiem w innym razie napady padaczkowe będą powtarzać się coraz częściej. Ponadto, czasami niezbędne jest również włączenie leków przeciwpadaczkowych. W takiej sytuacji trzeba uświadomić pacjentowi, że leki takie mogą wchodzić w różnego rodzaju interakcje z alkoholem, dlatego też w czasie ich zażywania nie powinien w ogóle pić. Dlatego też w pierwszej kolejności pacjent musi zostać poddany leczeniu odwykowemu, w innym razie nie będzie można bowiem u niego włączyć kuracji przeciwdrgawkowej. Należy pamiętać też o tym, że u zdecydowanie większej ilości pacjentów padaczka alkoholowa nie jest chorobą trwałą i jej napady powinny ustępować stosunkowo szybko, często zdarza się, że napady padaczki alkoholowej przestają się już pojawiać nawet po kilkunastu dniach od rozpoczęcia leczenia. 

Jakie mogą być skutki padaczki alkoholowej?

Należy pamiętać o tym, że nieleczona padaczka alkoholowa może być wstępem do rozwoju padaczki późnej. Należy pamiętać o tym, że padaczka późna w przypadku osób uzależnionych od alkoholu będzie wywołana różnego rodzaju urazami mózgu, których pacjent dozna w czasie upojenia alkoholowego oraz różnego rodzaju uszkodzeniami mózgu spowodowanymi przez nadmierne spożywanie alkoholu. 

Padaczka alkoholowa -jak jej zapobiec?

Ponieważ padaczka alkoholowa jest przypadłością typową dla osób uzależnionych od alkoholu, jedyną metodą na to, aby nie dopuścić do jej rozwoju jest nienadużywanie alkoholu.

Jeśli pacjent zaczyna obserwować u siebie, że pije zbyt często i coraz większe ilości alkoholu, powinien jak najszybciej skonsultować się z psychologiem zajmującym się terapią osób uzależnionych. W ten sposób bowiem będzie można zapobiec problemowi uzależnienia jeszcze przed jego ostatecznym rozwojem i uchronić się przed bardzo poważnymi konserwacjami jakie pociąga za sobą uzależnienie od alkoholu. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Witamina B2 (ryboflawina) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Pękające kąciki ust, chroniczne zmęczenie, pogorszony wzrok – to tylko kilka przykładów objawów, które niesie za sobą niedobór witaminy B2. Ryboflawina bierze udział w wielu procesach metabolicznych organizmu i jest rozpuszczalna w wodzie. Zażywana wraz z innymi witaminami aktywuje ich działanie w organizmie. Jakie produkty zawierają w sobie ryboflawinę? Kiedy i jak zażywać witaminę B2 w formie suplementów diety? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

    Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń wpływa na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Gotu kola (wąkrotka azjatycka) – czym jest i jak działa? Właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania

    Sproszkowane ziele wąkrotki azjatyckiej, czyli adaptogenu nazywanego także gotu kola lub brahmi, zaleca się stosować u osób mających problemy z koncentracją i pamięcią. Wąkrotkę można przyjmować zarówno w formie kapsułek, czyli dojelitowo, jak i bezpośrednio na skórę w przypadku wystąpienia problemów dermatologicznych. Gotu kola działa także przeciwlękowo, łagodzi napięcie i niepokój. Jak dawkować gotu kola, ile kosztuje ten adaptogen i czy kobiety w ciąży mogą przyjmować wąkrotkę azjatycką? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Bacopa monnieri – działanie ekstraktu roślinnego eliksiru życia. Czy suplementowanie pomaga szybciej się uczyć?

    Bacopa monnieri, czyli bakopa drobnolistna, jest suplementem diety polecanym przed istotnymi egzaminami, jak matura czy sesja, ponieważ wspomaga pamięć i koncentrację. Korzystnie wpływa na kondycję skóry i włosów. Suplementowanie Bacopa zalecane jest także w trakcie terapii chorób neurodegradacyjnych, takich jak Alzhaimer lub Parkinson. Przez niektórych roślina nazywana jest „eliksirem życia”, ponieważ poprawia samopoczucie, łagodzi stres i napięcie. Dodatkowo ma także działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jak suplementować Bacopa monnieri? Czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten preparat? Na jaki procent standaryzacji suplementu zwrócić uwagę, kupując brahmi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Tetracykliny na trądzik pospolity – jak zwiększyć skuteczność antybiotyków?

    Tetracykliny stosowane są zazwyczaj w leczeniu trądziku pospolitego (łac. acne vulgaris) o średnim i dużym nasileniu, ze zmianami zapalnymi w postaci grudek, krost, guzków, cyst, nacieków, a także trądziku różowatego (łac. acne rosacea). Podawane są w formie tabletek doustnych lub maści zewnętrznej. Zazwyczaj terapię przeciwtrądzikową z wykorzystaniem tetracyklin ordynuje dermatolog. Dzieje się tak wówczas, kiedy dotychczas zażywane produkty do stosowania zewnętrznego były nieskuteczne.

  • Zastrzyki antykoncepcyjne – czy są skuteczne? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

    Według badań skuteczność zastrzyków antykoncepcyjnych wynosi około 99% w przypadku stosowania ich zgodnie z zaleceniami. Jednakże skuteczność ta może być niższa w przypadku nieregularnego stosowania lub gdy nastąpi opóźnienie w podaniu kolejnej dawki. Ważne jest, aby pamiętać, że zastrzyki antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, więc w przypadku ryzyka infekcji należy stosować dodatkową ochronę, taką jak na przykład prezerwatywy.

  • Jakie właściwości ma olejek z drzewa herbacianego? Jak go stosować na skórę?

    Olejek z drzewa herbacianego pozyskuje się na drodze destylacji z parą wodną surowca z rośliny łac. Melaleuca alternifolia. Kolonizatorzy australijscy odkryli tę roślinę w 1770 r. i, naśladując zamieszkujących tamte tereny Aborygenów, zaczęli wykorzystywać jej liście do zaparzania esencjonalnego napoju na wzór herbaty. Stąd też wzięła się nazwa rośliny. Kiedy, jak i na co stosować olejek z drzewa herbacianego? Czy olejek z drzewa herbacianego powinna stosować osoba, która ma trądzik?

  • Na co stosować szafran? Właściwości lecznicze, dawkowanie

    Już w starożytności wykorzystywano szafran do poprawiania smaku jedzenia, do barwienia tkanin, a także w lecznictwie. Szafran stanowi najdroższą przyprawę świata. Posiada charakterystyczny smak oraz barwę. Jego walory smakowe doceniane są w kuchni, a ostatnimi czasy zainteresowanie wzbudzają jego właściwości lecznicze. Warto jednak podkreślić, że szafran można przyjmować doustnie jedynie w niewielkich ilościach, ponieważ jego nadmiar może być szkodliwy dla zdrowia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij