Padaczka alkoholowa - objawy, leczenie i pierwsza pomoc
Michał Posmykiewicz

Padaczka alkoholowa - objawy, leczenie i pierwsza pomoc

Padaczka alkoholowa to napady drgawkowe, które występują u osób uzależnionych od alkoholu w okresie zespołu abstynencyjnego. Krótko mówiąc- padaczka alkoholowa jest przypadłością typową dla większości osób pijących alkohol nagminnie i pojawia się ona często wówczas, kiedy przez jakiś czas człowiek uzależniony nie spożywa alkoholu i brak alkoholu „zaczyna być odczuwany przez” organizm.

Jakie są objawy padaczki alkoholowej?

W przebiegu padaczki alkoholowej pojawiają się napady drgawkowe. Zazwyczaj są to napady pierwotne uogólnione, inaczej nazywane dużymi napadami padaczkowymi. Pacjent nagle traci świadomość i upada. Zaczynają się pojawiać u niego prężenia, skurcze mięśni całego ciała. Zwykle dochodzi też do zupełnie nieświadomego oddania moczu i stolca, może też dojść do przygryzienia języka. Bardzo rzadko w przebiegu padaczki alkoholowej obecna jest też aura lub inne objawy, które będą ostrzegały pacjenta przed napadem. Należy pamiętać też, że może zdarzyć się również, że u pacjenta dojdzie do rozwoju stanu padaczkowego, choć na szczęście zdarza się to rzadko. Stan padaczkowy charakteryzuje się tym, że u pacjenta występują liczne napady padaczkowe, jeden po drugim, a pomiędzy nimi pacjent nie odzyskuje przytomności.

Stan padaczkowy jest stanem zagrożenia życia i wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Kiedy mogą pojawić się objawy padaczki alkoholowej?

Objawy padaczki alkoholowej pojawiają się zwykle od kilku godzin do tygodnia czasu od momentu przerwania spożywania alkoholu przez pacjenta. Należy pamiętać o tym, że ryzyko rozwoju napadów padaczkowych u osób uzależnionych od alkoholu jest ponad trzykrotnie większe niż u osób nienadużywających alkoholu. Ryzyko wystąpienia padaczki alkoholowej rośnie też wraz ze wzrostem ilości spożywanego alkoholu. 

Powiązane produkty

Jak wygląda pierwsza pomoc w przebiegu padaczki alkoholowej?

Pierwsza pomoc przy napadzie padaczki alkoholowej polega przede wszystkim na tym, aby zapewnić pacjentowi bezpieczeństwo. Należy zatem zabezpieczyć miejsce, w którym doszło do wystąpienia napadu. Następnie, należy zacząć chronić pacjenta przed doznaniem groźnych dla zdrowia i życia urazów, przede wszystkim zatem należy chronić głowę pacjenta. Należy ją objąć dłońmi, jednak absolutnie nie należy jej podnosić do góry. Nie jest zalecane również podkładanie pod głowę pacjenta żadnych poduszek i innych przedmiotów. Kiedy drgawki ustąpią, a dzieje się to zwykle pod dwóch-trzech minutach, wtedy należy położyć pacjenta w pozycji bocznej ustalonej, co zapewni mu największe bezpieczeństwo i zagwarantuje to, że nie dojdzie u niego do zakrztuszenia czy też zachłyśnięcia się. Pacjenta należy okryć i jak najszybciej wezwać zespół pogotowia ratunkowego. Należy pamiętać też o tym, że absolutnie nie wolno podawać pacjentowi nic do jedzenia i picia. 

Leczenie padaczki alkoholowej - jak wygląda?

W sytuacji, kiedy pacjent po raz pierwszy w życiu przeżyje napad padaczki alkoholowej, niezbędne jest wykonanie diagnostyki obrazowej. Wtedy też niezbędne jest wykonanie tomografii komputerowej. W ten sposób należy bowiem sprawdzić czy po pierwsze na skutek upadku wywołanego napadem padaczki alkoholowej nie doszło do urazu głowy, a po drugie czy na pewno przyczyną napadu padaczkowego był zespół abstynencyjny po spożyciu alkoholu (w tomografii będzie można bowiem przede wszystkim stwierdzić czy pacjent nie cierpi z powodu guza mózgu). Dlatego też po napadzie padaczkowym pacjent powinien zostać zabrany przez zespół pogotowia ratunkowego do szpitala, gdzie zostanie poddany diagnostyce. Jeśli potwierdzi się po wykonaniu badań, że to alkohol jest przyczyną występowania napadów padaczki, wtedy też przede wszystkim należy uświadomić pacjentowi, że wymaga on detoksykacji i leczenia odwykowego, bowiem w innym razie napady padaczkowe będą powtarzać się coraz częściej. Ponadto, czasami niezbędne jest również włączenie leków przeciwpadaczkowych. W takiej sytuacji trzeba uświadomić pacjentowi, że leki takie mogą wchodzić w różnego rodzaju interakcje z alkoholem, dlatego też w czasie ich zażywania nie powinien w ogóle pić. Dlatego też w pierwszej kolejności pacjent musi zostać poddany leczeniu odwykowemu, w innym razie nie będzie można bowiem u niego włączyć kuracji przeciwdrgawkowej. Należy pamiętać też o tym, że u zdecydowanie większej ilości pacjentów padaczka alkoholowa nie jest chorobą trwałą i jej napady powinny ustępować stosunkowo szybko, często zdarza się, że napady padaczki alkoholowej przestają się już pojawiać nawet po kilkunastu dniach od rozpoczęcia leczenia. 

Jakie mogą być skutki padaczki alkoholowej?

Należy pamiętać o tym, że nieleczona padaczka alkoholowa może być wstępem do rozwoju padaczki późnej. Należy pamiętać o tym, że padaczka późna w przypadku osób uzależnionych od alkoholu będzie wywołana różnego rodzaju urazami mózgu, których pacjent dozna w czasie upojenia alkoholowego oraz różnego rodzaju uszkodzeniami mózgu spowodowanymi przez nadmierne spożywanie alkoholu. 

Padaczka alkoholowa -jak jej zapobiec?

Ponieważ padaczka alkoholowa jest przypadłością typową dla osób uzależnionych od alkoholu, jedyną metodą na to, aby nie dopuścić do jej rozwoju jest nienadużywanie alkoholu.

Jeśli pacjent zaczyna obserwować u siebie, że pije zbyt często i coraz większe ilości alkoholu, powinien jak najszybciej skonsultować się z psychologiem zajmującym się terapią osób uzależnionych. W ten sposób bowiem będzie można zapobiec problemowi uzależnienia jeszcze przed jego ostatecznym rozwojem i uchronić się przed bardzo poważnymi konserwacjami jakie pociąga za sobą uzależnienie od alkoholu. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Tabletki antykoncepcyjne jedno- i dwuskładnikowe – które wybrać? Jaka jest różnica?

    Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Występują głównie w dwóch rodzajach: tabletki jednoskładnikowe, które zawierają wyłącznie progestagen, oraz tabletki dwuskładnikowe – mają w składzie estrogen i progesteron. Które są skuteczniejsze? Jakie mają zalety i wady?

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

  • Przeciwdziałanie samobójstwom – gdzie szukać pomocy?

    Samobójstwa stanowią poważny problem zdrowia publicznego na całym świecie, w tym także w Polsce. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku życie odbiera sobie około 700 tysięcy osób, co oznacza, że co 40 sekund ktoś umiera w wyniku samobójstwa.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl