Kaszak na głowie – przyczyny i leczenie
Kaszak to torbiel, czyli cysta, która jest zlokalizowana zazwyczaj w okolicy mieszków włosowych i gruczołów łojowych. We wnętrzu kaszaka znajduje się zrogowaciały naskórek, jak również łój, a w niektórych przypadkach można w nim również stwierdzić fragmenty mieszków włosowych.
Gdzie najczęściej lokalizują się kaszaki?
Kaszaki najczęściej rozwijają się w miejscach, gdzie występuje duża ilość mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Dlatego też zazwyczaj kaszaki obserwuje się na głowie (zarówno na twarzy, na karku oraz skórze owłosionej głowy), jak również na skórze tułowia, ale także w okolicach narządów płciowych (bardzo często powstają one na skórze moszny oraz na wargach sromowych większych).
Jak wygląda kaszak?
Zdarza się, że na powierzchni kaszaka widoczny jest ciemny punkt. Jest to nic innego, jak zaczopowany przewód mieszka włosowego. Kaszaki zwykle są miękkie, choć mogą mieć również umiarkowanie twardą konsystencje. Kaszaki są również przesuwalne względem podłoża.
Zazwyczaj, średnica przeciętnego kaszaka nie przekracza kilku milimetrów. Zdarzają się również kaszaki, które są zdecydowanie większe, wtedy ich średnica może osiągać wymiary od kilku do nawet kilkunastu centymetrów.
U kogo zwykle powstają kaszaki?
Kaszaki zazwyczaj powstają u osób dorosłych, szczególnie mocno do ich rozwoju predysponowane są osoby pomiędzy trzydziestym a czterdziestym rokiem życia. Zwykle też kaszaki zdecydowanie częściej powstają u mężczyzn niż u kobiet. Może też zdarzyć się, że dojdzie do powstania kaszaka u osoby w okresie dojrzewania płciowego – dzieje się tak dlatego, że w tym okresie czasu dochodzi do bardzo znaczących zmian w gospodarce hormonalnej organizmu oraz także bardzo często do zaburzenia pracy gruczołów łojowych.
Należy natomiast pamiętać o tym, że kaszaki praktycznie w ogóle nie rozwijają się u małych dzieci. Czasami można też podejrzewać rodzinną predyspozycje do rozwoju kaszaków, co mogłoby sugerować podłoże genetyczne ich rozwoju.
Czy kaszaki dają w ogóle jakieś objawy?
Kaszaki zazwyczaj nie dają żadnych objawów. Pacjent nie odczuwa bólu, a skóra wokół kaszaka nie wykazuje żadnych cech stanu zapalnego, czyli nie jest ona nadmiernie ucieplona, zaczerwieniona, nadmiernie napięta oraz bolesna. Może się jednak zdarzyć, że dojdzie do nadkażenia kaszaka i w jego wnętrzu zacznie zbierać się ropna treść. Wtedy pojawia się właśnie stan zapalny, pacjent odczuwa ból o różnym nasileniu, skóra wokół kaszaka jest czerwona i zwykle też bardzo ciepła.
Jakie są przyczyny powstawania kaszaków?
Przyczyną powstawania kaszaków, w tym również kaszaka na głowie, mogą być różnego rodzaju defekty mieszków włosowych. Uszkodzenie mieszków włosowych może mieć zatem związek z różnego rodzaju urazami, otarciami i małymi rankami, a to z kolei będzie doprowadzało do rozwoju ewentualnego kaszaka. Ponadto czasami bierze się też pod uwagę predyspozycje genetyczną do rozwoju kaszaków ze względu na ich dość częste rodzinne występowanie.
Z czym należy różnicować kaszaki?
Choć zwykle rozpoznanie kaszaka, w tym kaszaka na głowie, nie przysparza lekarzowi żadnych trudności, to jednak czasami należy różnicować go z innymi zmianami patologicznymi rozwijającymi się na skórze. Przede wszystkim kaszaka należy różnicować z tłuszczakiem, który zazwyczaj jest bardziej miękki oraz "lubi się" powiększać. Ponadto w różnicowaniu należy też zawsze brać pod uwagę nerwiakowłókniaki, które zazwyczaj są bardziej twarde i występują w większej ilości. Dodatkowo kaszaki trzeba też umieć odróżnić od ropni, które są bolesne i zdecydowanie mocniej ucieplone.
Lekarz zazwyczaj rozpoznaje kaszaka po prostu na podstawie badania fizykalnego, po dokładnym zbadaniu palpacyjnym zmiany. Jeśli jednak ma jakieś wątpliwości, zawsze może skierować pacjenta na badanie usg, które ostatecznie rozwieje wszystkie wątpliwości.
Jak leczony jest kaszak na głowie? W jaki sposób leczy się również inne kaszaki?
Zazwyczaj kaszak na głowie oraz inne kaszaki nie wymagają żadnego leczenia. Zwykle bowiem ustępują one samoistnie w wyniku pęknięcia torbieli, wtedy też cała jej zawartość wydostaje się na zewnątrz. W sytuacji, jeśli dojdzie do nadkażenia kaszaka, wtedy zazwyczaj zachodzi też potrzeba włączenia właściwie dobranego antybiotyku.
Zwykle ma to miejsce w sytuacji, kiedy kaszak zlokalizowany jest na twarzy lub też jest to kaszak na głowie, który często może być podrażniany przez wizyty u fryzjera. Wtedy też pacjent zwykle, oczywiście po porozumieniu się i za zgodną swojego lekarza prowadzącego, decyduje się na chirurgiczne usunięcie kaszaka.
Zabieg usunięcia kaszaka polega na nacięciu zmiany i usunięciu przez chirurga zawartości torbieli i jej torebki. Wznowy kaszaka praktycznie w ogóle się nie zdarzają, dlatego że chirurg usuwa kaszaka zawsze w całości z otaczająca go torebką.