Kaszak na głowie – przyczyny i leczenie
Michał Posmykiewicz

Kaszak na głowie – przyczyny i leczenie

Kaszak to torbiel, czyli cysta, która jest zlokalizowana zazwyczaj w okolicy mieszków włosowych i gruczołów łojowych. We wnętrzu kaszaka znajduje się zrogowaciały naskórek, jak również łój, a w niektórych przypadkach można w nim również stwierdzić fragmenty mieszków włosowych.

Gdzie najczęściej lokalizują się kaszaki?

Kaszaki najczęściej rozwijają się w miejscach, gdzie występuje duża ilość mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Dlatego też zazwyczaj kaszaki obserwuje się na głowie (zarówno na twarzy, na karku oraz skórze owłosionej głowy), jak również na skórze tułowia, ale także w okolicach narządów płciowych (bardzo często powstają one na skórze moszny oraz na wargach sromowych większych).

Jak wygląda kaszak?

Kaszak, bez względu na miejsce, w którym powstanie, ma postać guzka. Guzek ten zlokalizowany jest w skórze lub też w tkance podskórnej, zazwyczaj jest on niebolesny. Zwykle kaszaki maja kolor cielisty, często z lekko żółtym zabarwieniem, czasami mogą mieć również kolor biały.

Zdarza się, że na powierzchni kaszaka widoczny jest ciemny punkt. Jest to nic innego, jak zaczopowany przewód mieszka włosowego. Kaszaki zwykle są miękkie, choć mogą mieć również umiarkowanie twardą konsystencje. Kaszaki są również przesuwalne względem podłoża. 

Zazwyczaj, średnica przeciętnego kaszaka nie przekracza kilku milimetrów. Zdarzają się również kaszaki, które są zdecydowanie większe, wtedy ich średnica może osiągać wymiary od kilku do nawet kilkunastu centymetrów. 

Powiązane produkty

U kogo zwykle powstają kaszaki?

Kaszaki zazwyczaj powstają u osób dorosłych, szczególnie mocno do ich rozwoju predysponowane są osoby pomiędzy trzydziestym a czterdziestym rokiem życia. Zwykle też kaszaki zdecydowanie częściej powstają u mężczyzn niż u kobiet. Może też zdarzyć się, że dojdzie do powstania kaszaka u osoby w okresie dojrzewania płciowego dzieje się tak dlatego, że w tym okresie czasu dochodzi do bardzo znaczących zmian w gospodarce hormonalnej organizmu oraz także bardzo często do zaburzenia pracy gruczołów łojowych.

Należy natomiast pamiętać o tym, że kaszaki praktycznie w ogóle nie rozwijają się u małych dzieci. Czasami można też podejrzewać rodzinną predyspozycje do rozwoju kaszaków, co mogłoby sugerować podłoże genetyczne ich rozwoju. 

Czy kaszaki dają w ogóle jakieś objawy?

Kaszaki zazwyczaj nie dają żadnych objawów. Pacjent nie odczuwa bólu, a skóra wokół kaszaka nie wykazuje żadnych cech stanu zapalnego, czyli nie jest ona nadmiernie ucieplona, zaczerwieniona, nadmiernie napięta oraz bolesna. Może się jednak zdarzyć, że dojdzie do nadkażenia kaszaka i w jego wnętrzu zacznie zbierać się ropna treść. Wtedy pojawia się właśnie stan zapalny, pacjent odczuwa ból o różnym nasileniu, skóra wokół kaszaka jest czerwona i zwykle też bardzo ciepła. 

Jakie są przyczyny powstawania kaszaków?

Przyczyną powstawania kaszaków, w tym również kaszaka na głowie, mogą być różnego rodzaju defekty mieszków włosowych. Uszkodzenie mieszków włosowych może mieć zatem związek z różnego rodzaju urazami, otarciami i małymi rankami, a to z kolei będzie doprowadzało do rozwoju ewentualnego kaszaka. Ponadto czasami bierze się też pod uwagę predyspozycje genetyczną do rozwoju kaszaków ze względu na ich dość częste rodzinne występowanie.

Do powstania kaszaków często też przyczyniają się różnego rodzaju kosmetyki, dobrane w niewłaściwy sposób do rodzaju skóry, które przyczyniają się do "czopowania" ujść mieszków włosowych i gruczołów łojowych.

Z czym należy różnicować kaszaki?

Choć zwykle rozpoznanie kaszaka, w tym kaszaka na głowie, nie przysparza lekarzowi żadnych trudności, to jednak czasami należy różnicować go z innymi zmianami patologicznymi rozwijającymi się na skórze. Przede wszystkim kaszaka należy różnicować z tłuszczakiem, który zazwyczaj jest bardziej miękki oraz "lubi się" powiększać. Ponadto w różnicowaniu należy też zawsze brać pod uwagę nerwiakowłókniaki, które zazwyczaj są bardziej twarde i występują w większej ilości. Dodatkowo kaszaki trzeba też umieć odróżnić od ropni, które są bolesne i zdecydowanie mocniej ucieplone. 

Lekarz zazwyczaj rozpoznaje kaszaka po prostu na podstawie badania fizykalnego, po dokładnym zbadaniu palpacyjnym zmiany. Jeśli jednak ma jakieś wątpliwości, zawsze może skierować pacjenta na badanie usg, które ostatecznie rozwieje wszystkie wątpliwości. 

Jak leczony jest kaszak na głowie? W jaki sposób leczy się również inne kaszaki?

Zazwyczaj kaszak na głowie oraz inne kaszaki nie wymagają żadnego leczenia. Zwykle bowiem ustępują one samoistnie w wyniku pęknięcia torbieli, wtedy też cała jej zawartość wydostaje się na zewnątrz. W sytuacji, jeśli dojdzie do nadkażenia kaszaka, wtedy zazwyczaj zachodzi też potrzeba włączenia właściwie dobranego antybiotyku.

Jeśli kaszak nie pęknie, ale również nie doszło do jego nadkażenia i nie rozwinął się stan zapalny, to nie wymaga on leczenia, chyba że jego obecność stanowi problem natury kosmetycznej dla pacjenta.

Zwykle ma to miejsce w sytuacji, kiedy kaszak zlokalizowany jest na twarzy lub też jest to kaszak na głowie, który często może być podrażniany przez wizyty u fryzjera. Wtedy też pacjent zwykle, oczywiście po porozumieniu się i za zgodną swojego lekarza prowadzącego, decyduje się na chirurgiczne usunięcie kaszaka.

Zabieg usunięcia kaszaka wykonywany jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, dlatego też zwykle pacjent nie musi być hospitalizowany, a chirurg usunie kaszaka w warunkach ambulatoryjnych.

Zabieg usunięcia kaszaka polega na nacięciu zmiany i usunięciu przez chirurga zawartości torbieli i jej torebki. Wznowy kaszaka praktycznie w ogóle się nie zdarzają, dlatego że chirurg usuwa kaszaka zawsze w całości z otaczająca go torebką. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) – jak sobie z nim radzić?

    Co miesiąc powtarza się niemal ten sam scenariusz – dopada Cię huśtawka nastrojów, nie możesz się skoncentrować, przybierasz na wadze nawet do 3 kg, czujesz się opuchnięta, piersi sprawiają Ci ból, nie możesz spać, masz migrenę, nudności, zaparcia lub biegunkę, a twarz i dekolt pokrywają się wypryskami? To tylko część z ponad 100 objawów, które  świadczą o zespole napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Jak złagodzić jego objawy?

  • Terapia celowana – nowa metoda leczenia nowotworów

    W dzisiejszych czasach do walki z nowotworami wykorzystywane są różne metody leczenia: zabiegi operacyjne, chemioterapia, radioterapia czy też hormonoterapia. Obecnie coraz większe nadzieje wiąże się z tzw. terapią celowaną.

  • Ból pęcherza – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

    Ból pęcherza jest jedną z częstszych infekcji dróg moczowych, szczególnie u kobiet. Jeśli jej przebieg jest ostry, może mu towarzyszyć bardzo częste oddawanie niewielkich ilości moczu, gorączka oraz pieczenie w okolicach cewki moczowej. To jaka terapia będzie najlepsza na ból pęcherza, zależy od przyczyny tych dolegliwości. Czy ból pęcherza i zapalenie pęcherza to ta sama przypadłość i jak radzić sobie z infekcją w czasie ciąży?

  • Sensor do pomiaru cukru (CGM) – czym jest? Ile kosztuje? Refundacja

    Koncepcja wszczepialnych czujników glukozy jest propagowana od ponad 40 lat. Obecnie przyjmuje się, że ciągły monitoring glikemii (CGM) zwiększa jakość życia, ponieważ umożliwia podejmowanie świadomych decyzji dotyczących leczenia cukrzycy w wyniku bardziej zoptymalizowanej kontroli glikemii. Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, z czego około 25% nie jest tego świadomych.

  • Subkliniczna niedoczynność tarczycy – objawy, leczenie

    Tarczyca jako jeden z kluczowych gruczołów układu hormonalnego pełni istotną rolę w regulacji metabolizmu, funkcji sercowo-naczyniowych, a także procesów rozwojowych organizmu. Niedoczynność tarczycy, czyli hipotyreoza, to schorzenie wynikające z niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jedną z mniej oczywistych form tej choroby jest subkliniczna niedoczynność tarczycy – stan, który często rozwija się w sposób utajony, przez co trudniej go zdiagnozować i leczyć. Czym dokładnie jest subkliniczna niedoczynność tarczycy? Jakie są jej objawy, przyczyny, sposoby diagnostyki oraz metody terapii?

  • Inhalacje dla dzieci – jak zrobić to dobrze?

    Inhalacja to jedna z podstawowych metod leczenia chorób dróg oddechowych u dzieci. Dzięki tej metodzie możliwe jest miejscowe podawanie leków, które mają za zadanie skutecznie redukować objawy i tym samym pomagać w leczeniu. Jakie korzyści może przynieść inhalacja oraz kto nie powinien być poddawany inhalacjom?

  • Niedoczynność tarczycy i Hashimoto. Objawy, leczenie, suplementacja

    W praktyce medycznej niedoczynność tarczycy i choroba Hashimoto są ze sobą ściśle powiązane, dlatego ich wzajemne zrozumienie jest kluczowe dla właściwego leczenia oraz skutecznej terapii. Niedoczynność tarczycy, niezależnie od przyczyny, prowadzi do zaburzenia produkcji hormonów tarczycy, co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, ponieważ wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Choroba Hashimoto jest natomiast jedną z głównych przyczyn niedoczynności tarczycy.

  • Wirus hMPV – jakie są objawy zakażenia? Kto jest szczególnie narażony? Jak leczyć?

    Zimowe miesiące to okres wzmożonego ryzyka chorób układu oddechowego, który często nazywany jest sezonem wysokim. Ostatnio coraz częściej mówi się o wirusie hMPV, szczególnie w Chinach. Od kilkunastu godzin temat ten zyskuje na znaczeniu również w Europie – pierwsze przypadki infekcji wirusem wykryto w Portugalii.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.