Co to jest astygmatyzm? Postępowanie i przyczyny
Roman Wodowski

Co to jest astygmatyzm? Postępowanie i przyczyny

„Jestem krótkowidzem”, „Jestem dalekowidzem” – takie określenia oddziałują na naszą wyobraźnię i rzadko pojawia się problem z ich zrozumieniem. Nieco inaczej jest z astygmatyzmem (zwanym również niezbornością). Tymczasem to powszechnie występująca wada wzroku. Uważa się, że nawet ponad dwie trzecie osób dorosłych ma astygmatyzm. Oczywiście astygmatyzm może być krótkowzroczny i nadwzroczny, czyli, mówiąc potocznie, minusowy i plusowy. Co jest zatem istotą tej wady wzroku? Jak można ją korygować?

Istota astygmatyzmu

Łatwiej będzie zrozumieć istotę tej wady wzroku przybliżając najpierw mechanizm powstawania obrazu oglądanego obiektu. Promienie świetlne biegnące od obserwowanego przedmiotu padają na rogówkę, której przednia powierzchnia, o kształcie zbliżonym do kuli, odpowiednio załamuje promienie świetlne. A co dzieje się, kiedy rogówka nie jest sferyczna? Wskutek tego obraz nie jest nigdy dobrze zogniskowany (dochodzi do deformacji wiązki światła), a przez to staje się on nieostry. Dotyczy to zarówno obrazów bliskich, jak i dalekich.

Można więc krótko podsumować, że istotą astygmatyzmu jest nierównomierność załamywania wnikającego do oka obrazu. Oczywiście nie jest to jedynie kwestia przedniej powierzchni rogówki (choć tu udział jest największy). W rzadkich przypadkach przyczyną niezborności są deformacja soczewki oka lub jej nieprawidłowe ustawienie (astygmatyzm soczewkowy), a także deformacja gałki (np. zmiany pourazowe).

Jak przygotować się do wizyty u okulisty w celu diagnostyki?

Na taką wizytę najlepiej udać się wypoczętym, a nie po ciężkim dniu pracy (spędzonym np. przed komputerem). Okazuje się też, że bardzo istotne znaczenie w codziennej praktyce ma również fakt, co pacjent robił tuż przed pomiarem refrakcji, czy np. długo czytał książkę, co spowodowało chwilowy niewielki astygmatyzm.

Sprawdź krople do oczu dostępne na DOZ.pl.

Polecane dla Ciebie

Astygmatyzm – przyczyny

Analiza badań nad genetycznym podłożem występowania astygmatyzmu nie jest jednoznaczna. Bardziej jasne są sposoby korekcji astygmatyzmu. Obecnie istnieje wiele metod. Należą do nich korekcja okularowa oraz korekcja soczewkami kontaktowymi, a także chirurgia refrakcyjna i korekcja soczewkami torycznymi wewnątrzgałkowymi (np. wszczepianymi podczas operacji zaćmy). Korekcja astygmatyzmu musi być bardzo precyzyjna, bowiem wszelkie nieprawidłowości w korekcji pacjent będzie odczuwał w nieprzyjemny sposób (problemy z wyczuciem odległości, „uciekanie podłogi”, ukośny obraz).

Astygmatycy nie są jednak skazani wyłącznie na okulary. Korekcji można również dokonać za pomocą soczewek kontaktowych o specjalnym kształcie, tzw. soczewek torycznych. Ich moc ma dwie różne wartości: podstawową sferyczną i moc cylindra wraz z jego osią podaną w stopniach kątowych.

Astygmatyzm – soczewki czy okulary?

Korekcja okularowa nadal jest najbardziej powszechną metodą. Niewątpliwie jej wadą mogą być jednak pewne zniekształcenia obrazu. Jest to związane z ruchami gałek ocznych względem soczewek okularowych i nasila się wraz ze wzrostem mocy optycznej soczewek. Podczas stosowania soczewek kontaktowych efekty te praktycznie nie występują.

Z dużym uproszczeniem można więc stwierdzić, że astygmatyzm niewielkiego stopnia może być równie skutecznie wyrównywany i korekcją okularową, i korekcją soczewkami kontaktowymi. Natomiast w przypadku astygmatyzmu wysokiego stopnia korekcja okularowa jest gorzej tolerowana.

Czy warto korygować niskie wartości astygmatyzmu?

Czasem pacjenci zadają pytanie, czy warto korygować niskie wartości astygmatyzmu. Wiąże się to przecież z większymi kosztami. Otóż okazuje się, że nawet korekcja niskich wartości astygmatyzmu może wpłynąć korzystnie na komfort widzenia. Dzieje się tak dlatego, że nawet w przypadku niskich wartości astygmatyzmu mogą wystąpić dodatkowe objawy w postaci tzw. astenopii – zmęczenia, zaczerwienienia z towarzyszącym bólem głowy. Poza tym niezastosowanie odpowiedniej korekcji cylindrycznej jest czynnikiem ryzyka progresji krótkowzroczności.

Jakie zagrożenia wiążą się z zakupem okularów gotowych przez astygmatyka?

Okulary korekcyjne są wyrobem medycznym, wykonywanym indywidualnie przez optyka na podstawie recepty wypisanej przez lekarza okulistę. Okulary kupowane jako gotowy produkt (np. w marketach) nie uwzględniają indywidualnego rozstawu źrenic, mają „soczewki” wyłącznie z mocami sferycznymi.  

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Dogoterapia (kynoterapia) – na czym polega, skuteczność

  Mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Okazuje się, że kontakt ze zwierzęciem może mieć prozdrowotny wpływ na człowieka. W Polsce już od przeszło ćwierćwiecza psy odgrywają rolę terapeutów, a dogoterapia jest integralnym elementem procesu rehabilitacji pacjentów w każdym wieku.

 • Zespół Ehlersa-Danlosa (EDS) – objawy i leczenie

  Kolagen jest białkiem, które występuje niemal w każdym układzie organizmu ludzkiego i nadaje tkankom odporność na rozciąganie. Mutacje genetyczne prowadzące do defektu tego białka mogą powodować zespół Ehlersa-Danlosa (EDS), który objawia się najczęściej nadmierną wiotkością stawów ze współistnieniem zaburzeń w obrębie innych narządów (skóry, oczu, ścian naczyń krwionośnych).

 • Schistosomatoza (bilharcjoza) – przyczyny, objawy, leczenie

  Schistosomatoza (zwana również bilharcjozą) to choroba zakaźna, która jest wywoływana przez pasożyty z rodzaju Schistosoma. Choroba ta jest powszechna w krajach tropikalnych oraz subtropikalnych i może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zapalenie płuc, zapalenie wątroby i choroba nerek. Obok malarii bilharcjoza jest najpoważniejszym w skali światowej pasożytniczym problemem zdrowotnym. Czym jest schistosomatoza? Jak ją rozpoznać?

 • Synestezja – na czym polega? Jak wyleczyć?

  Czy można widzieć dźwięki? Jaki kolor ma cisza? Czy mogę słyszeć obraz? Na to pytanie mogą odpowiedzieć osoby na co dzień doświadczające synestezji – czyli wielu wrażeń zmysłowych generowanych przez określony dźwięk czy obraz. Ta wyjątkowa zdolność postrzegania otoczenia jest opisywana od lat zarówno w muzyce, jak i sztuce. Synestetykami jest wielu artystów, również współczesnych – Lady Gaga, Pharell Williams czy Stevie Wonder.

 • Jet lag – czym jest? Czy każdy ma jet lag?

  Dobrze znaną podróżnikom i obieżyświatom konsekwencją nagłej zmiany strefy czasowej jest wystąpienie tzw. zespołu długu czasowego, czyli jet lagu. Planując więc daleką podróż, warto również zaplanować czas na adaptację organizmu do zmienionych godzin snu i czuwania.

 • Choroba Sanfilippo – objawy, przyczyny, leczenie

  Choroba Sanfilippo to bardzo rzadka choroba genetyczna, określana jako mukopolisacharydoza typu 3 (MPS III). Nazwa choroby pochodzi od nazwiska lekarza, który w 1963 roku po raz pierwszy opisał ten typ mukopolisacharydozy – dr. Sylvestra Sanfilippo.

 • Choroba Wilsona – objawy, leczenie i przewidywana długość życia

  Choroba Wilsona to schorzenie prowadzące do nadmiernego gromadzenia się miedzi w organizmie. Przyczyną jest mutacja genetyczna, wskutek której dochodzi do defektu białka odpowiadającego za transport miedzi w organizmie. W konsekwencji miedź nie jest wydalana z organizmu, tylko gromadzi się w narządach, prowadząc do ich uszkodzenia.

 • Chłoniak Burkitta – objawy, przyczyny i rokowanie

  Przyczyną chłoniaka jest niekontrolowany rozrost puli limfocytów, a głównym skutkiem ubocznym – upośledzenie układu immunologicznego ze względu na utratę funkcji zmienionych komórek. Najczęstszą przyczyną zgonu wśród pacjentów cierpiących na nowotwory krwi są pozornie niegroźne infekcje – i właśnie tak zabija chłoniak Burkitta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij