Jestem tatą - pielęgnacja nowo narodzonego dziecka
Roland Wilk

Jestem tatą - pielęgnacja nowo narodzonego dziecka

Tacie, który zechce wykąpać swoje dziecko lub zmienić mu pieluchę, a robi to pierwszy raz w życiu, z pewnością przyda się kilka praktycznych rad.

Ojciec może okazać się bardzo pomocny w pielęgnacji nowo narodzonego dziecka i zapewniamy, że na pewno da sobie radę. Może okazać się nieocenioną pomocą dla zmęczonej ciążą, porodem i połogiem mamy, a jednocześnie zbuduje podstawy więzi emocjonalnej z dzieckiem.

Poniżej zostaną przedstawione informacje, które ułatwią zrozumienie problemów noworodka, a później niemowlaka i pozwolą na zwrócenie uwagi taty na trudności nie cierpiące zwłoki.

Tym co najbardziej może przerażać niektórych „świeżo upieczonych” tatusiów są pieluchy i z nimi związane kłopoty.

Na początek trochę informacji:

  • Wskutek kontaktu z wilgocią oraz drażniącego działania moczu skóra pośladków, okolica pachwin oraz zewnętrzne narządy płciowe są szczególnie podatne na uszkodzenia i podrażnienia. Pieluszki jednorazowe dzięki swojej dość złożonej budowie zapewniają dziecku długotrwałe uczucie suchości. Posiadają kilka specjalnych warstw pochłaniających mocz, dzięki czemu skóra nie jest wyeksponowana na jego niepożądane działanie. Ponadto wykonane są z materiałów zapewniających przewiewność. Dodatkowo niektórzy producenci stosują środki pielęgnacyjne w wewnętrznej stronie pieluch np. balsam z aloesu. W ten sposób łączy się działanie ochronne z działaniem pielęgnacyjnym. W pieluchach jednorazowych stosowane są coraz to nowsze rozwiązania, wszystko po to, aby zapewnić dziecku suchość, komfort, a skórze ochronę.
  • Wilgotne chusteczki są bardzo praktycznym rozwiązaniem umożliwiającym dokładne oczyszczanie i powlekanie skóry substancjami ochronnymi, którymi są nasycone.
  • Kremy przeciwodparzeniowe posiadają substancje ochronne i łagodzące oraz działające przeciwzakaźnie. Ich zastosowanie rozszerza się na inne regiony ciała gdzie stwierdzimy podrażnienie.

Krótka instrukcja zmiany pieluchy:

  • Kiedy poczujesz nieprzyjemny zapach, zauważysz, że dziecko jest niespokojne, płaczliwe, nie wpadaj w panikę i spokojnie sprawdź stan pieluszki. W tym celu rozepnij rzepy pieluchy i sprawdź wizualnie. Jeżeli problem tkwił w pieluszce zdejmij ją delikatnie z dziecka i wyrzuć. Pamiętaj przy tym by nie odchodzić od dziecka, gdyż może zsunąć się na podłogę.
  • Następnie umyj pośladki i krocze dziecka w letniej wodzie z dodatkiem delikatnego środka myjącego dla niemowlaka. Po umyciu osusz mokre okolice delikatnym ręcznikiem lub ręcznikiem jednorazowym. Możesz użyć także wilgotnych chusteczek, przeznaczonych specjalnie do tego celu. Dokładnie wycieramy nimi pupę, pachwiny oraz pozostałą powierzchnię ciała wchodzącą w kontakt z pieluchą.
  • Pozostaw dziecko na kilka minut nago w ciepłym miejscu. Celem tej czynności jest wietrzenie skóry i jej osuszenie.
  • Napudruj skórę dziecka talkiem.
  • Jeżeli zauważysz czerwone podrażnienia, zaczerwienienia, otarcia możesz posmarować te okolice kremem przeznaczonym do pielęgnacji dzieci lub oliwką. Załóż nową pieluchę i ubierz dziecko.

Powiązane produkty

Tacie, który zechce kąpać dziecko, a robi to pierwszy raz w życiu, przydać się może kilka praktycznych rad:

  • Przygotuj sobie stanowisko pracy. Ważne jest abyś miał wszystko w zasięgu ręki. Przydadzą się: miękka gąbka, czysta wanienka lub brodzik, ciepła woda, ciepła łazienka, ręcznik, szampon, płyn do mycia.
  • Przed kąpielą namocz miękki gazik letnią przegotowaną wodą i przemyj nim twarz dziecka. Oczy przemywaj od ich bocznego kąta w kierunku nosa (od zewnętrznego kącika ku kącikowi przyśrodkowemu). Umyj dokładnie całą małżowinę uszy. Pałeczek używaj bardzo ostrożnie (nie głęboko), woskowina (żółta wydzielina z przewodu słuchowego) spełnia ważną funkcję ochronną, dlatego nie usuwaj jej nadmiernie. Nadmiar wydzieliny z nosa usunąć można specjalną gruszką.
  • Woda powinna być czysta i mieć temperaturę ciała noworodka, czyli około 37 st. C. W łazience powinno być niezbyt gorąco, jednakowoż niezbyt zimno – najlepiej około 23 st. C. Uwzględnić należy również upodobania własne Twojego dziecka.
  • Używaj jedynie czystych wanien, brodzików i pamiętaj, że układ odpornościowy niemowlaka nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, przez co jest bardzo podatny na infekcje.
  • Niemowlaka wkładaj do wody ostrożnie i powoli, trzymając go delikatnie, lecz pewnie. Jednym ze sposobów jest ułożenie dziecka na swoim przedramieniu, jednocześnie układając jego główkę na zgięciu łokciowym. Jeżeli czujesz się niepewnie, w sprzedaży dostępne są specjalne plastikowe foteliki, leżaczki i materacyki. Podczas kąpieli powinieneś być ostrożny i sprawny, by nie zrazić dziecka zbyt długim jej czasem lub go nie przestraszyć.
  • Jeżeli zdecydujesz się na mycie włosów szamponem (czego nie powinno się robić częściej niż 1–2 razy w tygodniu), nanieść niewielką ilość szamponu na rękę i rozprowadź na włosach dziecka, a następnie delikatnie spłucz. Włosy należy myć codziennie zwykłą wodą.
  • Całe ciało noworodka umyj delikatnym płynem myjącym i dokładnie spłucz. Pamiętaj, by środki do higieny i pielęgnacji dziecka były delikatne, mało agresywne, niealergizujące, najlepiej roślinnego pochodzenia. Dobrze jest używać tylko sprawdzonych i atestowanych produktów.
  • Podczas mycia dziecka szczególnie powinieneś pamiętać o higienie zewnętrznych narządów płciowych dziecka. U chłopców ściągnij delikatnie napletek i umyj żołądź delikatnie, u dziewczynek przemyj szparę sromu delikatnym wacikiem od przodu ku tyłowi. Zapominać nie wolno o umyciu okolicy odbytu i szpary międzypośladkowej.
  • Niemowlaka wyjmuj z wanienki w pozycji lekko obróconej na bok, tak by widziało, co się z nim dzieje. Gdy będzie mogło obserwować otoczenie, poczuje się wtedy lepiej.
  • Osusz delikatnie skórę niemowlaka. Ręczniki, które stosujesz do wycierania dziecka powinny być odpowiednio miękkie, by nie generowały uszkodzeń naskórka, powinny być tylko używane w celu osuszania dziecka. Pamiętaj, że mokry ręcznik powieszony na wieszaku, na którym znajdują się resztki naskórka jest wspaniałą pożywką dla rozwijających się bakterii. Wymieniaj ręczniki z rozsądną częstością - reguła złotego środka.
  • Nasmaruj skórę swojego dziecka (łącznie z twarzą) oliwką dla niemowląt. Kąpiel nawet w najbardziej delikatnych środkach może wysuszać skórę noworodka.
  • Pozostaw dziecko na kilka minut nago, w celu wietrzenia skóry. Pamiętaj by nie spuszczać z niego wzroku.
  • Ubierz dziecko i przygotuj go do snu.
Podczas opieki nad dzieckiem musisz pamiętać o tym, by zachować szczególną ostrożność, nie należy jednakże dopuścić, aby strach paraliżował nasze działania. Dziecko instynktownie wyczuje, że się boisz i dla niego będzie to również stresująca chwila, na której powtórkę nie będzie miało w przyszłości ochoty. Nie zniechęcaj się, próbuj. Życzymy powodzenia.  

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy, jaki wybrać i jak go wykonać?

    Po jakim czasie od zapłodnienia test może wykryć ciążę? Najbardziej wiarygodny wynik uzyskasz, wykonując test w dniu spodziewanej miesiączki. Możesz też zrobić go wcześniej, ale pamiętaj, że im wcześniej go wykonasz, tym większe ryzyko fałszywie negatywnego wyniku. i Sprawdź, co jeszcze można zrobić, aby potwierdzić ciążę

  • Jak dbać o siebie w trakcie ciąży?

    Higiena w trakcie trwania ciąży nie tylko w wąskim tego słowa rozumieniu, ale i higiena „życia” (uprawianie sportu, prawidłowe odżywianie się, odpowiednia długość snu i odpoczynku) nie dotyczy tylko kobiety, która spodziewa się dziecka, ale ma również duży wpływ na rozwijający się w jej ciele płód. Podczas 9 miesięcy ciąży, organizm kobiety obciążony rozwijającym się płodem staje się bardziej podatny na różnego rodzaju schorzenia i niedogodności.

  • Badania kobiet w ciąży

    Każda kobieta w ciąży musi kontrolować swój stan zdrowia oraz rozwijającego się płodu. W zależności od tygodnia ciąży, lekarz ginekolog wykonuje szereg badań kontrolnych.

  • Poronienie - stan psychiczny po poronieniu

    Kobieta doświadczając poronienia przeżywa niejako podwójną śmierć – zarówno dziecka, które nosi w sobie jak i siebie samej jako matki.

  • Najczęstsze przyczyny poronień

    Około 15% rozpoznawanych ciąż ulega samoistnemu poronieniu. Przyczyny poronienia są bardzo liczne, a czynniki odpowiedzialne za wywołanie pierwszego mogą (choć nie muszą) być przyczynami kolejnych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl