×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Jestem tatą - opieka nad przyszłą mamą

Poczucie bezpieczeństwa i emocjonalna więź pomiędzy partnerami są fundamentami, na których budowana jest przez nich zdrowa i szczęśliwa rodzina.

Bardzo duże znaczenie dla kobiety ciężarnej, przyszłej mamy ma opieka nad nią przez ojca ich wspólnego dziecka. Jest to jeden z elementów wpływających bardzo korzystnie na psychikę kobiety ciężarnej, a przez to na rozwój płodu. Poczucie bezpieczeństwa i emocjonalna więź pomiędzy partnerami są fundamentami, na których budowana jest przez nich zdrowa i szczęśliwa rodzina.

Jeżeli Twoja spodziewająca się dziecka partnerka chce pracować (pod warunkiem, że charakter tej pracy nie jest szkodliwy dla niej i dla płodu) i o ile lekarz specjalista nie zaleci inaczej, to nie ma powodów byś namawiał ją do wzięcia urlopu na okres ciąży. Pamiętaj, że praca zawodowa może dawać jej satysfakcję i przyjemność, poza tym nie jest odizolowana od społeczeństwa. Jednakże w przypadku ciąży zagrożonej kobieta powinna przerwać pracę i Twoja w tym rola, byś wspierał ją psychicznie i opiekował się domem jak na mężczyznę przystało.

Jeżeli wybieracie się w podróż samochodem, pamiętaj, że Twoja ciężarna partnerka nie powinna prowadzić. Wskazane jest by zajmowała fotel pasażera i była przypięta pasami w taki sposób, by dolna ich część przebiegała poniżej brzucha. Jeśli planujecie urlop to najlepszym okresem na wyjazd jest 6-7 miesiąc ciąży. Spróbuj też tak zaplanować jego miejsce, by nie było zbyt wysokiej temperatury. Podczas urlopu postaraj się spędzać jak najwięcej czasu z ciężarną i nie planuj zbyt intensywnego wysiłku fizycznego. Jeżeli planujecie podróż samolotem, zadbaj o to, by ich czas nie był dłuższy niż 2-3 godziny. Ciąża nie jest dobrym okresem do zmian stref klimatycznych, a tym bardziej do lotów międzykontynentalnych.

Pamiętaj, aby Twoja partnerka w ciąży nie rezygnowała z wysiłku fizycznego i dobrze by było byś ją w tym wspierał i jej towarzyszył. Uprawianie sportu podczas trwania ciąży poprawia krążenie, wzmacnia wydolność oddechową, wzmaga odporność. Możecie wspólnie wychodzić na spacery (nie narzucaj zbyt dużego tempa). Dobrym pomysłem jest również wspólne pływanie, sauna jak najbardziej, ale tylko do 8 miesiąca ciąży. Starajcie się unikać wysiłku fizycznego, w którym nie trudno o kontuzję, a o sportach ekstremalnych zapomnijcie na czas trwania ciąży i połogu.

Twoją rolą jest również pamiętać o różnorodności posiłków, powinny znaleźć się tam ryby, nabiał wszelakiego rodzaju, różne warzywa i owoce oraz ich przetwory. Pamiętaj o tym kiedy będziesz robił zakupy lub przyrządzał posiłki, co ma duże znaczenie dla ciężarnej, ponieważ wyręczanie jej w najprostszych domowych czynnościach pozwoli zaoszczędzić jej siły i umożliwi odpoczynek. Pomoc w sprzątaniu i innych pracach domowych nie tylko pozwoli zaoszczędzić energię i poprawi samopoczucie, ale także pozwoli na higienę osobistą.  

Bądź świadom tego, że czas ciąży obfitować będzie w wizyty lekarskie (ginekolog - położnik, stomatolog) i Twoja w tym rola by pamiętać o nich i akceptować ich ilość. Powinieneś jej towarzyszyć w trakcie tych kontroli lekarskich.

Jeżeli planujecie wspólne wyjście np. kolację pamiętaj, że nie może być do niej podawany żaden alkohol, ważne jest również by było to miejsce dla niepalących. Pamiętaj, że alkohol, papierosy, narkotyki mają ogromnie niekorzystny wpływ na zarodek i rozwijający się płód. Powinieneś także Ty, jeśli jesteś palący zrezygnować z tego nałogu.

Podczas ciąży nie musicie rezygnować ze współżycia płciowego, jeżeli oboje macie na to ochotę, ponieważ w ciąży o przebiegu prawidłowym nie ma co do tego przeciwwskazań. Ze względu na zwiększającą się masę i obwód brzucha kobiety, zmuszeni będziecie do zmiany pozycji. Warto trochę poeksperymentować, by znaleźć taką, w której będzie wam wygodnie i osiągniecie satysfakcję. W często występującej podczas ciąży suchości pochwy pomóc mogą specjalne żele, kremy, dopuszczone do tego celu substancje zmniejszające tarcie. Pamiętaj, że stosunek nie powinien być zbyt długi i intensywny, by nie zmęczyło to ciężarnej. Postaw raczej na jakość, delikatność niż na intensywność i ilość.

Powinieneś wiedzieć, że ciąża jest okresem wzmożonej potliwości, a co się z tym wiąże większej dbałości o higienę osobistą, dlatego też dobrze abyś zakupił w sklepie z artykułami gospodarstwa domowego matę antypoślizgową i umieścił ją na dnie brodzika lub wanny. Ma to na celu zabezpieczenie Twojej partnerki przed ewentualnym poślizgiem podczas kąpieli. Ważne jest żebyś towarzyszył jej w trakcie kąpieli, ponieważ podczas ciąży zwiększone jest ryzyko omdleń. Wstawanie z kąpieli niesie za sobą również wiele niebezpieczeństw, a Twoja męska ręka będzie nieocenioną pomocą. Zwróć uwagę na to, że ręczniki kobiety, szczególnie ten do okolic intymnych powinien być zarezerwowany tylko dla niej i postaraj się go nie używać. Po osuszeniu ciała postaraj się pomóc w nasmarowaniu całej skóry oliwką lub balsamem nawilżającym. Zwróć szczególną uwagę na powiększający się brzuch i piersi. Natłuszczanie i nawilżanie skóry tych okolic zapobiegnie powstawaniu sino - czerwonych rozstępów skórnych.  

Warto byś wiedział o tym, że zmiany hormonalne u kobiety ciężarnej wywołują zmiany nastroju, dlatego zaakceptuj to i uzbrój się w cierpliwość i wytrwałość. Cennym wsparciem będzie również uczestniczenie w zajęciach w szkole rodzenia. Przygotuje Cię to do wspólnego przeżycia okresu porodu i uzmysłowi Ci Twoją w nim rolę. Jeżeli kobieta wyrazi ochotę, to dużym wsparciem dla niej będzie Twoje świadome w nim uczestnictwo. Twoją rolą będzie wspieranie psychiczne rodzącej, zwilżanie jej ust, trzymanie za rękę, podtrzymywanie jej głowy w zgięciu podczas parcia w skurczu, powinieneś być dla niej pomocą, nie przeszkadzając jednocześnie całemu zespołowi położniczemu.

Jak wiesz po 9 miesiącach przyjdzie na świat wasze wspólne dziecko, dlatego bardzo ważne jest abyś dbał i sprawował opiekę nad swoją partnerką w tym czasie. To pozwoli jej w spokoju, dobrej kondycji psychicznej i zdrowiu doczekać szczęśliwego rozwiązania. 


Podziel się: