Czym jest hipotensja i jak ją rozpoznać?
Anna Posmykiewicz

Czym jest hipotensja i jak ją rozpoznać?

Hipotensja to po prostu niedociśnienie. Czy zatem każda niska wartość ciśnienia tętniczego pozwala rozpoznać hipotensję? Nie. O hipotensji można bowiem mówić tylko wtedy, kiedy wartość ciśnienia tętniczego obniży się poniżej 100 mmHg w przypadku ciśnienia skurczowego lub poniżej 60 mmHg w przypadku ciśnienia rozkurczowego. Zdarza się, że obniżeniu ulegają jednocześnie obydwie wartości ciśnienia tętniczego.

Jakie objawy może dawać hipotensja?

Bardzo często zdarza się, że pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości i tak niskie wartości ciśnienia tętniczego są dla niego po prostu normą. Zdarza się jednak, że pacjent czuje się słabo, kręci mu się w głowie, mogą pojawić się zaburzenia widzenia przede wszystkim w postaci mroczków przed oczami. Ponadto obserwuje się często zawroty głowy oraz zaburzenia koncentracji i uwagi. Zdarza się również, że pacjent odczuwa charakterystyczny szum w uszach, jest blady, często ma zimne dłonie i stopy. Zazwyczaj pacjenci skarżą się też na nadmierną senność.

Jakie wyróżnia się rodzaje hipotensji?

Zwykle niedociśnienie można podzielić na niedociśnienie pierwotne, wtórne oraz ortostatyczne.
  • Hipotensja pierwotna
W przypadku hipotensji pierwotnej przyczyna jej występowania nie jest znana. Niskie wartości ciśnienia tętniczego utrzymują się przewlekle. Ponadto, ten typ hipotensji bardzo często jest dziedziczny (niskie wartości ciśnienia tętniczego można zaobserwować np. u matki i u córki), zdecydowanie częściej niedociśnienie pierwotne jest charakterystyczne dla osób szczupłych i wysokich. 
  • Hipotensja wtórna
Jeśli chodzi o hipotensję wtórną, to jej obecność związana jest z innymi chorobami. Niedociśnienie wtórne może zatem pojawić się w przebiegu chorób układu krążenia (zawał mięśnia sercowego, niewydolność serca, zapalenie mięśnia sercowego, tamponada serca czy zatorowość płucna). Ponadto, wtórne niedociśnienie może pojawić się w przebiegu infekcji, charakterystyczne jest ono zwykle także dla osób chorujących na cukrzycę. Dodatkowo, hipotensja wtórna bywa też obecna w przebiegu chorób układu wydzielania wewnętrznego (endokrynologicznego) - pojawia się ona w niedoczynności kory nadnerczy (choroba Addisona), w niedoczynności przysadki mózgowej oraz w niedoczynności tarczycy. Należy też pamiętać o tym, że do niedociśnienia wtórnego może dojść na skutek przedawkowania leków obniżających wartość ciśnienia tętniczego u osób leczących się z powodu nadciśnienia tętniczego. Do obniżenia się wartości ciśnienia tętniczego dochodzi też w przebiegu różnych chorób uszkadzających autonomiczny układ nerwowy, np. w chorobie Parkinsona (należy pamiętać, że także leki zażywane w tej chorobie mogą obniżać wartości ciśnienia tętniczego). Ponadto, ciśnienie tętnicze obniża się po spożyciu alkoholu oraz u osób przewlekle leżących na skutek spadku napięcia ścian naczyń krwionośnych. 
  • Hipotensja ortostatyczna
Innym rodzajem niedociśnienia tętniczego jest hipotensja ortostatyczna. Kiedy można o niej mówić? O hipotensji ortostatycznej można mówić wówczas, kiedy dochodzi do obniżenia wartości ciśnienia tętniczego w trakcie trzyminutowego testu pionizacyjnego o przynajmniej 20 mmHg w przypadku ciśnienia skurczowego lub o przynajmniej 10 mmHg w przypadku ciśnienia rozkurczowego niezależnie od występowania objawów chorobowych. W prawidłowych warunkach, ciśnienie tętnicze zarówno w pozycji leżącej, jak i stojącej jest podobne. W przypadku osób cierpiących na hipotensję ortostatyczną wartości ciśnienia tętniczego obniżają się właśnie po zmianie pozycji ciała na stojącą. Jakie są najczęstsze przyczyny hipotensji ortostatycznej? Przede wszystkim do rozwoju niedociśnienia ortostatycznego dochodzi na skutek przyjmowania leków moczopędnych, leków rozszerzających naczynia krwionośne oraz częstego spożywania alkoholu. Do ostrej hipotensji ortostatycznej może dojść przede wszystkim w przebiegu odwodnienia, zawału serca, posocznicy czy też w przypadku nieprawidłowej czynności serca (czynność za szybka - tachykardia oraz czynność za wolna - bradykardia). Zdarza się też, że u pacjenta dochodzi do rozwoju przewlekłej hipotensji ortostatycznej. Jej najczęstsze przyczyny to zaburzenia ze strony autonomicznego układu nerwowego oraz dysfunkcja rozkurczowa serca

Powiązane produkty

Jak wygląda leczenie hipotensji?

Do leczenia niedociśnienia stosuje się zarówno metody niefarmakologiczne, jak i właściwie dobrane leki. Jeśli chodzi o postępowanie niefarmakologiczne, to przede wszystkim zaleca się pacjentowi picie dużej ilości płynów (minimum jest to 2,5 l na dobę). Ponadto, pacjent powinien dosalać potrawy (sól podnosi ciśnienie tętnicze) oraz powinien unikać obfitych posiłków. Bardzo ważna jest też regularna aktywność fizyczna. Do spania należy układać się z głową położoną kilka- kilkanaście centymetrów wyżej niż reszta ciała. Przy siedzeniu należy natomiast zakładać nogę na nogę, czasami wskazane jest nawet noszenie pończoch uciskowych, co zmniejsza ilość krwi zalegającej w nogach. Biorąc prysznic, należy pryskać całe ciało naprzemiennie zimną i ciepłą wodą, co także stymuluje krążenie krwi.  
Jeśli chodzi o leczenie farmakologiczne, to w przypadku niedociśnienia wtórnego należy leczyć chorobę podstawową, która wywołuje hipotensję - pod wpływem jej leczenia ciśnienie tętnicze zacznie się stopniowo normować. W przypadku niedociśnienia pierwotnego oraz ortostatycznego, jeśli postępowanie niefarmakologiczne nie daje zadowalających efektów, leczenie farmakologiczne rozpoczyna się od podawania fludrokortyzonu  (glikokortykosteroid). Mechanizm jego działania polega na zatrzymywaniu w organizmie sodu, który podnosi ciśnienie tętnicze krwi. Jeśli takie postępowanie nie jest do końca skuteczne, zaczyna się stosować leki zwężające naczynia krwionośne (między innymi efedrynę, midodrynę, metylofenidat czy też fenylopropanolaminę).  
Pamiętaj! Niedociśnienie tętnicze nie zawsze musi mieć związek z chorobą, zdarza się, że po prostu mamy takie uwarunkowania genetyczne, jednak wtedy zazwyczaj nie odczuwamy żadnych dolegliwości. Jeśli jednak przy niskim ciśnieniu zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy, zawsze należy skonsultować się ze swoim lekarzem POZ. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

    Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

  • Smart drugs – jak działają? Czy nootropy są bezpieczne?

    Ostatnio coraz głośniej o tzw. smart drugs. Są to leki nootropowe, stanowiące grupę niejednorodnych substancji pobudzających ośrodkowy układ nerwowy. Są one stosowane w leczeniu takich zaburzeń i chorób, jak ADHD, narkolepsja czy otępienie. Dzięki temu, że nootropy poprawiają zdolności poznawcze, m.in. pamięć i koncentrację, coraz więcej osób zaczęło stosować je bez wskazań medycznych. Czy to bezpieczna praktyka?

  • Zasady refundacji pieluchomajtek – aktualne wytyczne

    Nietrzymanie moczu lub kału dotyka wielu chorych, głównie osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz chorobami nowotworowymi. Opieka nad pacjentem z tymi dolegliwościami generuje wysokie koszty. Dlatego warto znać zasady refundacji pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych: komu przysługuje, jak pozyskać zlecenie i gdzie je zrealizować. W artykule przedstawiamy najnowsze wytyczne.

  • Kolagen na stawy dla sportowców – jak wybrać najlepszy?

    Kolagen to białko budulcowe organizmu. Odgrywa ważną rolę w kontekście zdrowia naszych stawów. Sportowcy odbywający regularne i nierzadko niezwykle intensywne treningi powinni dbać o odpowiednią suplementację wspierającą regenerację organizmu. Kolagen jest jednym ze składników, które warto włączyć do regularnego spożycia. Jak działa kolagen na stawy? Ile kolagenu przyjmować, by wzmocnić stawy? Po jakim czasie suplementacji sportowcy zauważają wymierne efekty? Odpowiadamy!

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl