Czym jest hipotensja i jak ją rozpoznać?
Anna Posmykiewicz

Czym jest hipotensja i jak ją rozpoznać?

Hipotensja to po prostu niedociśnienie. Czy zatem każda niska wartość ciśnienia tętniczego pozwala rozpoznać hipotensję? Nie. O hipotensji można bowiem mówić tylko wtedy, kiedy wartość ciśnienia tętniczego obniży się poniżej 100 mmHg w przypadku ciśnienia skurczowego lub poniżej 60 mmHg w przypadku ciśnienia rozkurczowego. Zdarza się, że obniżeniu ulegają jednocześnie obydwie wartości ciśnienia tętniczego.

Jakie objawy może dawać hipotensja?

Bardzo często zdarza się, że pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości i tak niskie wartości ciśnienia tętniczego są dla niego po prostu normą. Zdarza się jednak, że pacjent czuje się słabo, kręci mu się w głowie, mogą pojawić się zaburzenia widzenia przede wszystkim w postaci mroczków przed oczami. Ponadto obserwuje się często zawroty głowy oraz zaburzenia koncentracji i uwagi. Zdarza się również, że pacjent odczuwa charakterystyczny szum w uszach, jest blady, często ma zimne dłonie i stopy. Zazwyczaj pacjenci skarżą się też na nadmierną senność.

Jakie wyróżnia się rodzaje hipotensji?

Zwykle niedociśnienie można podzielić na niedociśnienie pierwotne, wtórne oraz ortostatyczne.
  • Hipotensja pierwotna
W przypadku hipotensji pierwotnej przyczyna jej występowania nie jest znana. Niskie wartości ciśnienia tętniczego utrzymują się przewlekle. Ponadto, ten typ hipotensji bardzo często jest dziedziczny (niskie wartości ciśnienia tętniczego można zaobserwować np. u matki i u córki), zdecydowanie częściej niedociśnienie pierwotne jest charakterystyczne dla osób szczupłych i wysokich. 
  • Hipotensja wtórna
Jeśli chodzi o hipotensję wtórną, to jej obecność związana jest z innymi chorobami. Niedociśnienie wtórne może zatem pojawić się w przebiegu chorób układu krążenia (zawał mięśnia sercowego, niewydolność serca, zapalenie mięśnia sercowego, tamponada serca czy zatorowość płucna). Ponadto, wtórne niedociśnienie może pojawić się w przebiegu infekcji, charakterystyczne jest ono zwykle także dla osób chorujących na cukrzycę. Dodatkowo, hipotensja wtórna bywa też obecna w przebiegu chorób układu wydzielania wewnętrznego (endokrynologicznego) - pojawia się ona w niedoczynności kory nadnerczy (choroba Addisona), w niedoczynności przysadki mózgowej oraz w niedoczynności tarczycy. Należy też pamiętać o tym, że do niedociśnienia wtórnego może dojść na skutek przedawkowania leków obniżających wartość ciśnienia tętniczego u osób leczących się z powodu nadciśnienia tętniczego. Do obniżenia się wartości ciśnienia tętniczego dochodzi też w przebiegu różnych chorób uszkadzających autonomiczny układ nerwowy, np. w chorobie Parkinsona (należy pamiętać, że także leki zażywane w tej chorobie mogą obniżać wartości ciśnienia tętniczego). Ponadto, ciśnienie tętnicze obniża się po spożyciu alkoholu oraz u osób przewlekle leżących na skutek spadku napięcia ścian naczyń krwionośnych. 
  • Hipotensja ortostatyczna
Innym rodzajem niedociśnienia tętniczego jest hipotensja ortostatyczna. Kiedy można o niej mówić? O hipotensji ortostatycznej można mówić wówczas, kiedy dochodzi do obniżenia wartości ciśnienia tętniczego w trakcie trzyminutowego testu pionizacyjnego o przynajmniej 20 mmHg w przypadku ciśnienia skurczowego lub o przynajmniej 10 mmHg w przypadku ciśnienia rozkurczowego niezależnie od występowania objawów chorobowych. W prawidłowych warunkach, ciśnienie tętnicze zarówno w pozycji leżącej, jak i stojącej jest podobne. W przypadku osób cierpiących na hipotensję ortostatyczną wartości ciśnienia tętniczego obniżają się właśnie po zmianie pozycji ciała na stojącą. Jakie są najczęstsze przyczyny hipotensji ortostatycznej? Przede wszystkim do rozwoju niedociśnienia ortostatycznego dochodzi na skutek przyjmowania leków moczopędnych, leków rozszerzających naczynia krwionośne oraz częstego spożywania alkoholu. Do ostrej hipotensji ortostatycznej może dojść przede wszystkim w przebiegu odwodnienia, zawału serca, posocznicy czy też w przypadku nieprawidłowej czynności serca (czynność za szybka - tachykardia oraz czynność za wolna - bradykardia). Zdarza się też, że u pacjenta dochodzi do rozwoju przewlekłej hipotensji ortostatycznej. Jej najczęstsze przyczyny to zaburzenia ze strony autonomicznego układu nerwowego oraz dysfunkcja rozkurczowa serca

Powiązane produkty

Jak wygląda leczenie hipotensji?

Do leczenia niedociśnienia stosuje się zarówno metody niefarmakologiczne, jak i właściwie dobrane leki. Jeśli chodzi o postępowanie niefarmakologiczne, to przede wszystkim zaleca się pacjentowi picie dużej ilości płynów (minimum jest to 2,5 l na dobę). Ponadto, pacjent powinien dosalać potrawy (sól podnosi ciśnienie tętnicze) oraz powinien unikać obfitych posiłków. Bardzo ważna jest też regularna aktywność fizyczna. Do spania należy układać się z głową położoną kilka- kilkanaście centymetrów wyżej niż reszta ciała. Przy siedzeniu należy natomiast zakładać nogę na nogę, czasami wskazane jest nawet noszenie pończoch uciskowych, co zmniejsza ilość krwi zalegającej w nogach. Biorąc prysznic, należy pryskać całe ciało naprzemiennie zimną i ciepłą wodą, co także stymuluje krążenie krwi.  
Jeśli chodzi o leczenie farmakologiczne, to w przypadku niedociśnienia wtórnego należy leczyć chorobę podstawową, która wywołuje hipotensję - pod wpływem jej leczenia ciśnienie tętnicze zacznie się stopniowo normować. W przypadku niedociśnienia pierwotnego oraz ortostatycznego, jeśli postępowanie niefarmakologiczne nie daje zadowalających efektów, leczenie farmakologiczne rozpoczyna się od podawania fludrokortyzonu  (glikokortykosteroid). Mechanizm jego działania polega na zatrzymywaniu w organizmie sodu, który podnosi ciśnienie tętnicze krwi. Jeśli takie postępowanie nie jest do końca skuteczne, zaczyna się stosować leki zwężające naczynia krwionośne (między innymi efedrynę, midodrynę, metylofenidat czy też fenylopropanolaminę).  
Pamiętaj! Niedociśnienie tętnicze nie zawsze musi mieć związek z chorobą, zdarza się, że po prostu mamy takie uwarunkowania genetyczne, jednak wtedy zazwyczaj nie odczuwamy żadnych dolegliwości. Jeśli jednak przy niskim ciśnieniu zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy, zawsze należy skonsultować się ze swoim lekarzem POZ. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

  • Synbiotyki – kiedy je stosować? Czym się różnią od probiotyków i prebiotyków?

    Wielu ekspertów wskazuje, że stosowanie probiotyku i prebiotyku w postaci jednego produktu, czyli synbiotyku, przynosi większe korzyści niż stosowanie samego probiotyku. Synbiotyki regenerują florę jelitową oraz wzmacniają odporność, a także przynoszą dodatkowe korzyści dla organizmu, ponieważ wspomagają leczenie licznych chorób. Kiedy należy stosować synbiotyki? Jak dobrać odpowiednią dawkę?

  • Uprawnienia farmaceuty – recepty na szczepienia, dostęp do Internetowego Konta Pacjenta

    Od 14 lutego 2025 roku farmaceuci w Polsce mogą wystawiać recepty na refundowane szczepionki. Szczepienie musi odbyć się w aptece, w której została wystawiona recepta. Pacjent może również udostępnić farmaceucie lub aptece swoje IKP. Wprowadzone zmiany zapewnią szybszy i lepszy dostęp do refundowanych szczepień.

  • Do 250 zł miesięcznie na leki. Kto może otrzymać pomoc?

    Gminy i miasta w Polsce prowadzą tzw. programy osłonowe, dzięki którym można otrzymać do 250 zł miesięcznie na zakup leków. Mogą z nich korzystać wybrane grupy pacjentów. Kto może przystąpić do pomocy lekowej w 2025 roku?

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zaszczep się w aptece. Lista chorób zakaźnych, przeciw którym zaszczepi farmaceuta

    Od 2025 roku farmaceuci w aptekach mogą wykonywać szczepienia ochronne dla osób dorosłych (powyżej 18. roku życia) przeciwko wybranym chorobom. Program szczepień w aptekach obejmuje zarówno szczepienia bezpłatne dla określonych grup, jak i odpłatne w całości lub częściowo dla pozostałych pacjentów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl