Łupież różowy Giberta - przyczyny, objawy, leczenie
Aleksandra Kańtoch

Łupież różowy Giberta - przyczyny, objawy, leczenie

Łupież różowy Giberta jest schorzeniem skórnym przebiegającym łagodnie i występującym na całym świecie bez szczególnej podatności rasowej, jednak częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Większość przypadków dotyczy głównie dzieci i młodych dorosłych - przeważającą część zachorowań obserwuje się w grupie wiekowej 10-35 r.ż.

Przyczyny

Częstość występowania tej jednostki chorobowej szacuje się na ok. 2% wszystkich pacjentów zgłaszających się do poradni dermatologicznej. Schorzenie to wykazuje pewną sezonowość - najwięcej zachorowań odnotowuje się jesienią i wiosną ze zdecydowanym spadkiem liczby zachorowań latem. Przyczyny choroby nie są dostatecznie poznane - przypuszcza się, że czynnikami wywołującymi łupież różowy Giberta jest wirus herpes simplex 7 (HHS7). Wirusy te są odpowiedzialne zarówno za ostre jak i przewlekłe infekcje. Przez wiele lat mogą pozostawać w stanie tzw. utajenia, a przejściowy spadek odporności (np. w przebiegu stresu, infekcji) może doprowadzić do ich aktywacji. Po uwagę brano też inne czynniki, które mogłyby być przyczyną łupieżu Giberta m.in. bakteryjne, grzybicze, ugryzienia owadów, przyczyny psychogenne - jednak żadna z tych teorii nie została wystarczająco udowodniona.

Objawy

Objawy skórne tej choroby są dosyć charakterystyczne. Pojawienie się zmian skórnych u ok. 5% pacjentów mogą poprzedzać objawy ogólne (tzw. objawy zwiastunowe) tj.:

 • bóle gardła,
 • bóle głowy,
 • bóle stawowo-mięśniowe,
 • zaburzenia żołądkowo-jelitowe,
 • podwyższona ciepłota ciała.

Początkowo w łupieżu różowym (zwykle na skórze tułowia) pojawia się zmiana zwiastująca tzw. blaszka macierzysta. Jest to zazwyczaj zmiana pojedyncza, o średnicy kilku centymetrów, owalnego kształtu, barwy różowo-łososiowej, z widocznym złuszczaniem na jej powierzchni - bardziej zaznaczonym na jej obwodzie. W ciągu kilku dni blaszka macierzysta stopniowo powiększa się, a po upływie 7-14 dni następuje wysiew licznych, znacznie mniejszych zmian chorobowych, o bardzo podobnym do blaszki macierzystej wyglądzie. Typową lokalizacją zmian chorobowych jest skóra tułowia oraz bliższych części kończyn zarówno górnych (ramiona) jak i dolnych (uda). Wykwity zazwyczaj występują symetrycznie a swoim układem (zwłaszcza na tułowiu) mogą przypominać wygląd porównywany do choinki bożonarodzeniowej (christmas tree).  Ze względu na stopień nasilenia zmian skórnych i ich rozległość, schorzenie to może powodować duży niepokój u zarówno u dorosłych pacjentów jak i rodziców zgłaszających do lekarza się ze swoimi dziećmi, u których wystąpił łupież Giberta.

Okres utrzymywania się  zmian chorobowych w przebiegu łupieżu różowego to zazwyczaj 4-6 tygodni. Zmiany ustępują samoistnie a stan ogólny jest zazwyczaj dobry. Objawy ogólnoustrojowe są słabo zaznaczone lub nie występują  wcale (czasami może być obecny świąd o niewielkim stopniu nasilenia).

Rozpoznanie

Lekarz w rozpoznaniu tej jednostki chorobowej bazuje na wywiadzie z pacjentem oraz badaniu fizykalnym. Ustalenie rozpoznania łupieżu różowego Giberta jest możliwe po stwierdzeniu typowych zmian skórnych o kształcie medalionowatych plam, otoczonych brzeżnie złuszczającym się naskórkiem, umiejscowionych w typowych lokalizacjach. Ponadto na łupież różowy Giberta wskazuje dobry stan ogólny i samoistne ustępowanie zmian chorobowych bez zastosowania jakiegokolwiek leczenia. Bardzo pomocne w procesie diagnostycznym jest wykazanie obecności tzw. blaszki macierzystej.

Ze względu na konieczność różnicowania łupieżu różowego Giberta m.in. z grzybicą skóry, w niektórych przypadkach zasadne może być wykonanie  badania mykologicznego ze zmian skórnych w celu wykluczenia zakażenia grzybami.

Ponadto łupież Giberta należy różnicować z łuszczycą, wypryskiem łojotokowym oraz polekowymi wysypkami.

Leczenie

Postępowanie farmakologiczne w większości przypadków nie jest konieczne, ponieważ choroba ma zazwyczaj łagodny przebieg. W razie nasilonego świądu zaleca się miejscowo stosowane preparaty przeciwświądowe (zawierające w swoim składzie np. mentol), glikokortykosteroidy  o słabej (np. 0,5% hydrokortyzon) lub średniej mocy (np.propionian flutikazonu, pirośluzan mometazonu) w postaci kremów  lub lotionów, a w przypadku występowania nasilonych dolegliwości można przyjmować doustnie środki przeciwhistaminowe. Preparaty te nie przyspieszają jednak czasu ustępowania zmian skórnych. Dodatkowo w trakcie leczenia należy unikać twardych mydeł do mycia i obcisłej odzieży ze względu na możliwość drażnienia zmian skórnych. Ogólna kortykosteroidoterapia stosowana jest okazjonalnie - tylko do opanowania bardzo uogólnionych i nasilonych zmian chorobowych.

Choroba zazwyczaj nie pozostawia blizn, chociaż w pewnych przypadkach ustępuje z pozostawieniem przebarwień, które mogą utrzymywać się nawet kilka miesięcy. Rokowanie w łupieżu różowym Giberta jest pomyślne, nieleczony ustępuje samoistnie i nie ma tendencji do nawrotów.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Przewiane ucho – przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby

  Czy po wieczornym spacerze odczuwasz ból lub słyszysz szum w uszach? To może być przyczyna przewianego ucha. Przypadłość ta dotyczy wszystkich osób, zarówno młodszych, jak i starszych. Najczęściej jednak pojawia się u dzieci do 6. roku życia. Jakie są przyczyny przewianego ucha? Jak leczyć przewiane ucho domowymi sposobami?  Kiedy udać się do laryngologa? Podpowiadamy.

 • Koronawirus a cukrzyca – kontrola glikemii obniża ryzyko zgonu z powodu COVID-19

  Według ekspertów właściwa kontrola glikemii przyczynia się do wzrostu szans na wyzdrowienie i znacząco obniża śmiertelność pacjentów, u których stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2. Jak wyjaśnić to, że diabetycy są bardziej podatni na ciężki przebieg choroby koronawirusowej? Czy COVID-19 może wywołać cukrzycę?

 • Jak działa acyklowir? Czy jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i dzieci?

  Acyklowir to pochodna guanozyny, którą z powodzeniem stosuje się podczas leczenia opryszczki, półpaśca, ospy wietrznej, cytomegalii i wirusa EBV. Występuje w formie tabletek i kremów i roztworów do infuzji. Kto może stosować acyklowir, a jakie są przeciwwskazania i czy kobiety w ciąży oraz matki karmiące mogą bezpiecznie sięgać po acyklowir w preparatach bez recepty? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Omicron – zidentyfikowano kolejną odmianę koronawirusa SARS-CoV-2

  Liczba zakażeń SARS-CoV-2 w Republice Południowej Afryki gwałtownie wzrosła w ostatnich tygodniach, co zbiegło się z wykryciem kolejnego wariantu wirusa. Omikron cechuje nagromadzenie mutacji, które mogą budzić niepokój, jednak na tym etapie nie wiadomo, jak te zmiany rzeczywiście wpłyną na właściwości tego wariantu koronawirusa. Pierwszych informacji o obrazie klinicznym zakażenia, jakie wywołuje, możemy spodziewać się już w najbliższych dniach.

 • Kwas foliowy metylowany – czy kobiety bez mutacji MTHFR także powinny go suplementować?

  Istnieje grupa kobiet, która ze względu na to, że posiada mutację genu MTHF nie może właściwie metabolizować kwasu foliowego do jego aktywnej postaci, która jest niezbędna m.in do prawidłowego rozwoju płodu. Te pacjentki, w trakcie przygotowywania się do zajścia w ciążę, jak i będąc w ciąży, powinny suplementować około 0,4 mg kwasu foliowego i metafoliny, czyli zmetylowanej formy kwasu foliowego. Dowiedz się więcej o kwasie foliowym w zmetylowanej formie, czytając niniejszy artykuł.

 • Zespół stresu popandemicznego – czym jest? W jaki sposób się objawia?

  Aktualnie „zespół stresu popandemicznego” nie jest ujęty w międzynarodowej klasyfikacji zaburzeń psychicznych, jednak niewykluczone, że wkrótce tam trafi, gdyż coraz więcej osób potrzebuje pomocy psychologa lub psychiatry w wyniku sytuacji związanej z pandemią. Trwa na ten temat globalna dyskusja ekspertów zajmujących się zdrowiem psychicznym.

 • Molnupiravir – przełomowy lek na COVID-19 dostępny w Polsce już w grudniu

  Molnupiravir to lek, który powstrzymuje namnażanie się koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie, według producenta koncernu – Merck i Ridgeback Biotherapeutics. Tabletka ma znaczny potencjał kliniczny i obniża prawdopodobieństwo hospitalizacji oraz śmierci z powodu COVID-19, nawet o 50%. Już niebawem farmaceutyk będzie dostępny w naszym kraju.

 • Nowe antybiotyki – powstaną poprzez edycję genów

  Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze odkryli nową drogę do produkcji złożonych antybiotyków wykorzystujących edycję genów do manipulacji kluczowymi enzymami bakteryjnymi, a tym samym ścieżek prowadzących do powstawania leków. Odkrycie może utorować drogę nowej generacji antybiotyków, które będą skuteczne w walce z lekoopornymi patogenami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij