Łupież różowy Giberta - przyczyny, objawy, leczenie
Aleksandra Kańtoch

Łupież różowy Giberta - przyczyny, objawy, leczenie

Łupież różowy Giberta jest schorzeniem skórnym przebiegającym łagodnie i występującym na całym świecie bez szczególnej podatności rasowej, jednak częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Większość przypadków dotyczy głównie dzieci i młodych dorosłych - przeważającą część zachorowań obserwuje się w grupie wiekowej 10-35 r.ż.

Przyczyny

Częstość występowania tej jednostki chorobowej szacuje się na ok. 2% wszystkich pacjentów zgłaszających się do poradni dermatologicznej. Schorzenie to wykazuje pewną sezonowość - najwięcej zachorowań odnotowuje się jesienią i wiosną ze zdecydowanym spadkiem liczby zachorowań latem. Przyczyny choroby nie są dostatecznie poznane - przypuszcza się, że czynnikami wywołującymi łupież różowy Giberta jest wirus herpes simplex 7 (HHS7). Wirusy te są odpowiedzialne zarówno za ostre jak i przewlekłe infekcje. Przez wiele lat mogą pozostawać w stanie tzw. utajenia, a przejściowy spadek odporności (np. w przebiegu stresu, infekcji) może doprowadzić do ich aktywacji. Po uwagę brano też inne czynniki, które mogłyby być przyczyną łupieżu Giberta m.in. bakteryjne, grzybicze, ugryzienia owadów, przyczyny psychogenne - jednak żadna z tych teorii nie została wystarczająco udowodniona.

Objawy

Objawy skórne tej choroby są dosyć charakterystyczne. Pojawienie się zmian skórnych u ok. 5% pacjentów mogą poprzedzać objawy ogólne (tzw. objawy zwiastunowe) tj.:

 • bóle gardła,
 • bóle głowy,
 • bóle stawowo-mięśniowe,
 • zaburzenia żołądkowo-jelitowe,
 • podwyższona ciepłota ciała.

Początkowo w łupieżu różowym (zwykle na skórze tułowia) pojawia się zmiana zwiastująca tzw. blaszka macierzysta. Jest to zazwyczaj zmiana pojedyncza, o średnicy kilku centymetrów, owalnego kształtu, barwy różowo-łososiowej, z widocznym złuszczaniem na jej powierzchni - bardziej zaznaczonym na jej obwodzie. W ciągu kilku dni blaszka macierzysta stopniowo powiększa się, a po upływie 7-14 dni następuje wysiew licznych, znacznie mniejszych zmian chorobowych, o bardzo podobnym do blaszki macierzystej wyglądzie. Typową lokalizacją zmian chorobowych jest skóra tułowia oraz bliższych części kończyn zarówno górnych (ramiona) jak i dolnych (uda). Wykwity zazwyczaj występują symetrycznie a swoim układem (zwłaszcza na tułowiu) mogą przypominać wygląd porównywany do choinki bożonarodzeniowej (christmas tree).  Ze względu na stopień nasilenia zmian skórnych i ich rozległość, schorzenie to może powodować duży niepokój u zarówno u dorosłych pacjentów jak i rodziców zgłaszających do lekarza się ze swoimi dziećmi, u których wystąpił łupież Giberta.

Okres utrzymywania się  zmian chorobowych w przebiegu łupieżu różowego to zazwyczaj 4-6 tygodni. Zmiany ustępują samoistnie a stan ogólny jest zazwyczaj dobry. Objawy ogólnoustrojowe są słabo zaznaczone lub nie występują  wcale (czasami może być obecny świąd o niewielkim stopniu nasilenia).

Rozpoznanie

Lekarz w rozpoznaniu tej jednostki chorobowej bazuje na wywiadzie z pacjentem oraz badaniu fizykalnym. Ustalenie rozpoznania łupieżu różowego Giberta jest możliwe po stwierdzeniu typowych zmian skórnych o kształcie medalionowatych plam, otoczonych brzeżnie złuszczającym się naskórkiem, umiejscowionych w typowych lokalizacjach. Ponadto na łupież różowy Giberta wskazuje dobry stan ogólny i samoistne ustępowanie zmian chorobowych bez zastosowania jakiegokolwiek leczenia. Bardzo pomocne w procesie diagnostycznym jest wykazanie obecności tzw. blaszki macierzystej.

Ze względu na konieczność różnicowania łupieżu różowego Giberta m.in. z grzybicą skóry, w niektórych przypadkach zasadne może być wykonanie  badania mykologicznego ze zmian skórnych w celu wykluczenia zakażenia grzybami.

Ponadto łupież Giberta należy różnicować z łuszczycą, wypryskiem łojotokowym oraz polekowymi wysypkami.

Leczenie

Postępowanie farmakologiczne w większości przypadków nie jest konieczne, ponieważ choroba ma zazwyczaj łagodny przebieg. W razie nasilonego świądu zaleca się miejscowo stosowane preparaty przeciwświądowe (zawierające w swoim składzie np. mentol), glikokortykosteroidy  o słabej (np. 0,5% hydrokortyzon) lub średniej mocy (np.propionian flutikazonu, pirośluzan mometazonu) w postaci kremów  lub lotionów, a w przypadku występowania nasilonych dolegliwości można przyjmować doustnie środki przeciwhistaminowe. Preparaty te nie przyspieszają jednak czasu ustępowania zmian skórnych. Dodatkowo w trakcie leczenia należy unikać twardych mydeł do mycia i obcisłej odzieży ze względu na możliwość drażnienia zmian skórnych. Ogólna kortykosteroidoterapia stosowana jest okazjonalnie - tylko do opanowania bardzo uogólnionych i nasilonych zmian chorobowych.

Choroba zazwyczaj nie pozostawia blizn, chociaż w pewnych przypadkach ustępuje z pozostawieniem przebarwień, które mogą utrzymywać się nawet kilka miesięcy. Rokowanie w łupieżu różowym Giberta jest pomyślne, nieleczony ustępuje samoistnie i nie ma tendencji do nawrotów.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Haluksy – przyczyny, objawy, leczenie palucha koślawego. Ćwiczenia na haluksy

  Haluksy, inaczej paluch koślawy, to schorzenie, którego objawem jest deformacja stopy polegająca na znacznym odchyleniu palucha na zewnątrz oraz jednoczesnym odchyleniu I kości śródstopia w kierunku wewnętrznej krawędzi stopy. Haluksy to nie tylko defekt kosmetyczny, ale również problem zdrowotny. Haluksy mogą powodować silny ból, ograniczenie ruchomości palców stopy, mogą się również przyczyniać do powstawania zmian zwyrodnieniowych w obrębie innych stawów kończyn dolnych. Jak leczy się haluksy?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

 • Czy „latające kleszcze” mogą zagrażać ludziom? W jaki sposób się przed nimi chronić?

  Strzyżaki sarnie obecne w polskich lasach, potocznie zwane „latającymi kleszczami”, to pasożyty, które żerują głównie na dzikich zwierzętach, ale zdarza się, że tymczasowo, także ludziach. Podobnie jak kleszcze, żywią się krwią, nie są jednak pajęczakami. Ukąszenia strzyżyków są wyjątkowo bolesne i mogą być niebezpieczne dla alergików. Te stawonogi mogą być wektorem, który przenosi różne chorobotwórcze drobnoustroje.

 • Cytyzyna – pogromca nałogu nikotynowego ukryty w tabletkach na rzucenie palenia? Jak działa, skutki uboczne, przeciwwskazania

  Cytyzyna to alkaloid (ma pochodzenie roślinne) pobudzający układ nerwowy w sposób podobny do nikotyny. Występuję w nasionach łac. Laburnum anagyroides, czyli złotokapu. Od wielu lat jest wykorzystywana jako substancja czynna w preparatach na rzucenie palenia. Działa podobnie jak nikotyna, niemniej tworzy silniejsze niż ona połączenia z receptorami nikotynowymi w mózgu. Liczne badania kliniczne nad cytyzyną potwierdziły, że pomaga ona rzucić palenie osobom decydującym się na ten krok, którym towarzyszy również wysoki poziom motywacji. Czy kobiety w ciąży i mamy karmiące mogą brać tabletki na rzucenie palenia z cytyzyną, czy terapię można zakończyć wcześniej i czy cytyzyna jest bardziej skuteczna od żywicy nikotynowej? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Masaż – rodzaje, wskazania, przeciwwskazania, techniki masażu stosowanego w fizjoterapii

  Masaż jest jedną z najstarszych terapii leczniczych. Termin ten jest używany do opisania szerokiej gamy zabiegów fizjoterapeutycznych, które mają odmienne wskazania, przeciwwskazania, różnią się rodzajem stosowanego ucisku i intensywnością zabiegu. Także efekty masażu, w zależności od jego rodzaju, mogą być odmienne. Część terapii służy wyłącznie relaksowi i głębokiemu odprężeniu (masaż relaksacyjny), część stosuje się natomiast w leczeniu schorzeń układu ruchu czy układu nerwowego (masaż leczniczy). 

 • Nowa metoda oceny wieku biologicznego. Skaner oczu odczyta, jak szybko się starzejesz

  U każdego człowieka proces starzenia się przebiega w indywidualnym tempie. Do tej pory nie powstała uniwersalna metody śledzenia wieku biologicznego. Naukowcy z Bostonu stworzyli nieinwazyjną technologię skanowania oczu, a dokładniej białek soczewki, która zapewnia szybki i obiektywny pomiar molekularnego starzenia się organizmu, co w przyszłości może mieć istotne znaczenie dla medycyny klinicznej.

 • Coraz bliżej powstania skutecznej „pigułki na cukrzycę”. Naukowcy opracowali system doustnego dostarczania leków insulinowych

  Dla osób zmagających się z cukrzycą podstawowym mechanizmem aplikacji insuliny jest jej wstrzyknięcie podskórne. Wiele osób w obawie przed bólem opóźnia rozpoczęcie terapii, średnio o dwa lata. Technologia opracowana w ramach Trabolsi Research Group w NYU Abu Dhabi (NYUAD) może poprawić sytuację pacjentów z cukrzycą, uwolnić ich od dyskomfortu i skutków ubocznych częstych iniekcji. Na czym polega innowacja? Czym są nCOF? Dlaczego doustna metoda podawania leku może być skuteczniejsza?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij