Przegląd owoców egzotycznych. Część 2
W drugiej części przeglądu, przybliżamy sylwetki kilku popularnych owoców egzotycznych, ale zachęcamy także do zapoznania się z tymi mniej znanymi. Dziś na półkach we wszystkich dużych marketach, ale też coraz częściej w małych warzywniakach osiedlowych, możemy spotkać egzotycznie brzmiące nazwy owoców. Ceny są coraz bardziej przystępne dlatego warto wiedzieć jaki cenne właściwości posiadają, bo jedzenie ich wyjdzie każdemu na dobre.
Awokado
Choć jest egzotycznym owocem to wszedł na stałe do menu polaków. I bardzo dobrze, bo jest cennym źródłem potasu i witamin C, A i E. Niestety, jest bardzo kaloryczne, dlatego należy uważać z ilością spożywanego awokado, jednak tłuszcze jednonasycone i kwasy omega – 3 zawarte w awokado bardzo dobrze działają na serce i mózg. Owoc ten jest polecany też kobietom w ciąży ze względu na dużą zawartość kwasu foliowego. Wzmacnia wzrok i chroni przed zaćmą. Olej z awokado głęboko nawilża i chroni przed utratą wody. Jest stosowany w leczeniu łuszczycy skóry i łupieżu. Jeden owoc awokado pomoże wykonać w domu, samodzielnie, kompletny zabieg stóp. Pestkę należy rozbić na mniejsze kawałki i zemleć na drobno. Do połowy rozgniecionego miąższu dodajemy mąkę kukurydzianą i sól morską, oraz zmieloną pestkę. Peelingujemy stopy a następnie po spłukaniu, wcieramy w stopy skórkę owocu. W ten sposób stopy będą piękne i odżywione.
Ananas
Jest dostępny w większości sklepów oferujących świeże warzywa i owoce. Zawiera bardzo dużo witaminy C, miedzi i potasu. Pomaga leczyć obrzęki pourazowe a nawet te pooperacyjne. Ananas zbija wysoką temperaturę ciała, wspomaga przemianę materii i zmniejsza zgagę. Jedzenie ananasa zmniejsza ryzyko nowotworów piersi, płuc, jelita grubego, jajników oraz czerniaka. Stosowany jako dodatek do peelingów doskonale usuwa martwy naskórek i nie podrażnia zdrowej skóry. Ma działanie przeciwzapalne i antycellulitowe. Sok z ananasa z dodatkiem oliwy z oliwek jest sposobem na uciążliwe i pękające skórki paznokci.
Opuncja Figowa
Jest jednym z gatunków kaktusów o jadalnych owocach. Zawiera dużo witaminy A, C i witamin z grupy B oraz wysoką zawartość wapnia, potasu i magnezu. Opuncja działa profilaktycznie w chorobach układu krążenia. Ma działanie ochronne, zwłaszcza dla błony śluzowej żołądka. Pomaga obniżać szkodliwy cholesterol. Wspomaga odchudzanie ponieważ błonnik, który zawiera oczyszcza przewód pokarmowy, działa przeczyszczająco a przy tym wypełnia żołądek powodując uczucie sytości. Starty owoc opuncji można stosować jako maseczkę, bezpośrednio na skórę. Polecany szczególnie pielęgnacji skóry dojrzałej. Suszone pestki opuncji idealnie nadają się jako dodatek do porannego musli.
Pitaja
Zwana także smoczym owocem, ponieważ wygląda jak głowa smoka, pokryta różowymi łuskami z zielonym czubkiem. Jest uprawiana w Azji dlatego można ją często spotkać w sklepach z orientalnym jedzeniem. Jest kuzynką kaktusa, ponieważ pochodzi z Meksyku. Jej główną zaletą są właściwości ochronne przed zmarszczkami i starzeniem się skóry.
Marakuja
Marakuja jest bogata przede wszystkim w witaminy C i A oraz wapń i żelazo. Pobudza trawienie i leczy dolegliwości żołądka. Zawarta w niej witamina C chroni przed chorobami serca i nowotworami. Może łagodzić objawy astmy. Jedzenie marakui przyspiesza usuwanie wolnych rodników dzięki czemu odnawia skórę i poprawia wzrok. Może mieć też wpływ na lepsze działanie układu nerwowego. Mus z marakui, stosowany jako maseczka, ściąga skórę, oczyszcza ją i odżywia.
Jeśli po pierwszej części przeglądu owoców nie zachęciliśmy wystarczająco do ich jedzenia, to mamy nadzieje, że stanie się to teraz. Owoce egzotyczne są źródłem cennych witamin i warto po nie sięgać zwłaszcza, że są dostępne niemal w każdym sklepie.