Czy szczaw powoduje kamicę nerkową?
Najlepszy szczaw to młode, jędrne listki. Jest niskokaloryczny, zawiera dużo potasu i żelaza a także witaminy C, dzięki czemu maa działanie przeciwutleniające i opóźnia procesy starzenia. Jest też składnikiem wielu leków, bo łagodzi kaszel i katar. Oprócz tego szczaw wzmacnia apetyt, więc to dobra pozycja w menu każdego niejadka. Pobudza trawienie, działa moczopędnie i krwiotwórczo. Wydawać by się mogło, że szczaw to samo zdrowie i należy go jeść codziennie. Otóż niestety nie. Zawarte w liściach szczawiu szczawiany mogą odkładać się w nerkach i pęcherzu powodując kamicę nerkową.
Kamica nerkowa to nic innego jak kamienie odkładające się w moczu spowodowane nadmiarem najczęściej szczawianu lub fosforanu wapnia. Wśród przyczyn powstawania kamicy znajdują się wady w budowie układu moczowego, nadmiar leków alkalizujących, nadmiar witaminy D3 i zła dieta, jednak nadmierne spożywanie siarczanów, tylko jej sprzyja.
Dodawanie nabiału do zupy szczawiowej powoduje, że szczawiany nie odwapniają organizmu, jednak nie zapobiega powstawaniu kamicy. Mimo to jedzenie niewielkich ilości szczawiu nie powinno zaważyć na naszym zdrowiu, zwłaszcza, że roślina jest typowo sezonowa. Należy jednak pamiętać, że kwas szczawiowy znajduje się nie tylko w szczawiu, ale również w rabarbarze czy botwince, więc by chronić nerki nie powinno się łączyć kilku składników bogatych w szczawiany w jednym daniu i spożywać ich często. Umiar w tym względzie to recepta na zdrowie.