Klej zamiast nici chirurgicznych
Katarzyna Szulik

Klej zamiast nici chirurgicznych

Wynalazek Haeshina Lee z Korea Advanced Institute of Science and Technology może znacznie usprawnić przeprowadzanie operacji. Wymyślony przez niego klej świetnie łączy tkanki i zapobiega krwawieniu, a w razie potrzeby pozwala na otwarcie rany w celu dokonanie ponownej operacji.

Opis medycznego kleju pojawił się w piśmie „Advanced Functional Materials”. Zastępowanie nici substancją klejąca nie jest nowym pomysłem, jednak do tej pory nie udało się opracować receptury, która łączyłaby skuteczność działania z niską ceną. Do tego celu służyć może fibryna, która jednak jest droga, a efekty jej stosowania bywają niezadowalające.

Najnowszy wynalazek bazuje na dwóch tanich i łatwo dostępnych substancjach – kwasie taninowym, odpowiedzialnym między innymi za cierpki smak wina, oraz glikolu polietylenowym, które zmieszane we właściwej proporcji tworzą klej zdolny do złączenia tkanek mimo obecności krwi czy śluzu w ranie. Co więcej, raz sklejone tkanki z równą łatwością można rozłączyć, co zdecydowanie ułatwi zadanie chirurgom w razie konieczności poprawy lub wykonania powtórnej operacji. Nowy klej nazywa się TAPE, a jego uzyskanie, jak przekonują naukowcy, jest bardzo łatwe i sprowadza się do połączenia obu składników.

Kwas taninowy wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, jest w stanie zmniejszać krwawienia i ogranicza wrażliwość zakończeń nerwowych. Z kolei glikol polietylenowy to substancja syntetyczna często stosowana w kosmetyce i medycynie, która umożliwia zszycie zerwanych włókien nerwowych.

Badania skuteczności kleju na zwierzętach dały dobre wyniki – TAPE w ciągu kilku minut był w stanie całkowicie zahamować krwawienie narządowe.

Źródło: PAP

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.