×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Klej zamiast nici chirurgicznych

Wynalazek Haeshina Lee z Korea Advanced Institute of Science and Technology może znacznie usprawnić przeprowadzanie operacji. Wymyślony przez niego klej świetnie łączy tkanki i zapobiega krwawieniu, a w razie potrzeby pozwala na otwarcie rany w celu dokonanie ponownej operacji.

Opis medycznego kleju pojawił się w piśmie „Advanced Functional Materials”. Zastępowanie nici substancją klejąca nie jest nowym pomysłem, jednak do tej pory nie udało się opracować receptury, która łączyłaby skuteczność działania z niską ceną. Do tego celu służyć może fibryna, która jednak jest droga, a efekty jej stosowania bywają niezadowalające.

Najnowszy wynalazek bazuje na dwóch tanich i łatwo dostępnych substancjach – kwasie taninowym, odpowiedzialnym między innymi za cierpki smak wina, oraz glikolu polietylenowym, które zmieszane we właściwej proporcji tworzą klej zdolny do złączenia tkanek mimo obecności krwi czy śluzu w ranie. Co więcej, raz sklejone tkanki z równą łatwością można rozłączyć, co zdecydowanie ułatwi zadanie chirurgom w razie konieczności poprawy lub wykonania powtórnej operacji. Nowy klej nazywa się TAPE, a jego uzyskanie, jak przekonują naukowcy, jest bardzo łatwe i sprowadza się do połączenia obu składników.

Kwas taninowy wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, jest w stanie zmniejszać krwawienia i ogranicza wrażliwość zakończeń nerwowych. Z kolei glikol polietylenowy to substancja syntetyczna często stosowana w kosmetyce i medycynie, która umożliwia zszycie zerwanych włókien nerwowych.

Badania skuteczności kleju na zwierzętach dały dobre wyniki – TAPE w ciągu kilku minut był w stanie całkowicie zahamować krwawienie narządowe.

Źródło: PAP


Podziel się: