Przegląd zielonych warzyw — część 1
Ewelina Sternik

Przegląd zielonych warzyw — część 1

Skoro mamy wiosnę, pora zagrać w zielone, przede wszystkim na talerzu. Zielone warzywa są zdrowe i niskokaloryczne, a chlorofil odpowiedzialny za ich świeżą barwę wspomaga detoksykację oraz odnowę organizmu. Warzywa omówione w pierwszej części naszego przeglądu mogą zastąpić sól, walczą z pajączkami i wzmacniają organizm przyszłej mamy.

Brokuł

Choć zawiera bardzo dużo potasu i witamin C, A, B1 oraz B2, to najważniejszym jego składnikiem jest sulforafan — związek, którego właściwości mogą być istotne z punktu prewencji chorób nowotworowych. 

Okazuje się jednak, że skorzystanie z dobroczynnych właściwości brokuła jest możliwe tylko wtedy, gdy się go odpowiednio przygotuje. Zakazane jest blanszowanie w temperaturze powyżej 85 stopni lub mrożenie, bo wtedy zanika sulforafan. Najlepiej jest więc zanurzać brokuła w wodzie ogrzanej do 75 stopni lub gotować na parze.

Szczypiorek

To idealne warzywo dla tych, którzy lubią zdrowo zjeść. Po pierwsze bowiem można nim zastępować szkodliwą w dużych ilościach sól, a po drugie wspomaga on trawienie i dodaje apetytu. Oczywiście, nie można przesadzać, bo jedzony zbyt często i w dużych ilościach ma działania przeczyszczające.

Podobnie jak brokuł, szczypiorek zawiera bardzo dużo witamin C, B1 oraz B2, a także całą masę pierwiastków niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, między innymi magnez, wapń czy potas. To sprawia, że wspomaga on odporność i zabija bakterie. Właściwości prozdrowotne to nie wszystko. Zawarta w szczypiorku siarka pozwala cieszyć się gładką skórą oraz mocnymi włosami i paznokciami.

Powiązane produkty

Zielona papryka

To idealne warzywo dla kobiet w ciąży. Zawiera bowiem kwas foliowy, który wpływa na rozwój płodu, ułatwia dziedziczenie materiału genetycznego, a także poprawia samopoczucie matki.

Zielona papryka chroni również przed chorobami serca i rakiem, ponieważ zawiera witaminę C, sole mineralne i flawonoidy. Niektórzy stosują zieloną paprykę jako afrodyzjak, głównie dlatego, że warzywo jest bogate w witaminę E, która odmładza i poprawia nasze samopoczucie.

Zielone szparagi

Przed laty były stosowane przez znachorów do leczenia chorych zębów i skołatanych nerwów. Dziś wiadomo z całą pewnością, że chronią przed zachorowaniem na raka dzięki dużej zawartości kwasu foliowego. Szparagi wspomagają również gospodarkę wodną organizmu.

Sięgać po nie powinny także osoby przebywające na diecie. Szparagi mają bowiem niewiele kalorii, ale ze względu na dużą ilość białka są sycące i pożywne. Działają również przeczyszczająco.

Dodatkowo, zawarta w nich witamina C oraz składniki mineralne (m.in. wapń, magnez, potas) wzmacniają skórę oraz zabezpieczają naczynka włosowate przed pękaniem. Dzięki temu można się uchronić na przykład przed pajączkami i żylakami.

Cukinia

To wyjątkowo delikatne dla żołądka warzywo, dlatego eksperci zalecają je podawać nawet tym dzieciom, które dopiero co skończyły pierwszy rok życia. Cukinia jest lekkostrawna i niskokaloryczna, ale również sycąca.

Warzywo zawiera witaminy B1, B2, C oraz prowitaminę A, która chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Dzięki niej przyswoimy również potas, żelazo i wapń, czyli składniki niezbędne dla prawidłowej pracy serca i ochrony kości przed łamaniem.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Mleko modyfikowane kozie. Jakie ma właściwości i kiedy je podawać?

    Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych preparatów opartych na mleku krowim. Rodzice poszukujący innych rozwiązań żywieniowych dla swoich dzieci coraz częściej sięgają po produkty kozie, które cechują się lepszą przyswajalnością i nieco innym profilem białkowo-tłuszczowym. Choć nie jest to produkt hipoalergiczny, wielu specjalistów zwraca uwagę na jego potencjalne korzyści w diecie niemowląt i małych dzieci.

  • Czym jest rozluźnianie mięśniowo-powięziowe? Jakie daje efekty?

    Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe (RMP) to technika terapeutyczna, która zyskuje coraz większą popularność w leczeniu różnych dolegliwości bólowych oraz w poprawie ogólnej sprawności ciała. Metoda ta ma na celu zwiększenie mobilności i zmniejszenie napięcia zarówno w mięśniach, jak i w powięzi, czyli tkance łącznej otaczającej wszystkie struktury w ciele. Na czym polega rozluźnianie mięśniowo-powięziowe? Jakie są wskazania do stosowania tej metody?

  • Zaszczep się w aptece. Lista chorób zakaźnych, przeciw którym zaszczepi farmaceuta

    Od 2025 roku farmaceuci w aptekach mogą wykonywać szczepienia ochronne dla osób dorosłych (powyżej 18. roku życia) przeciwko wybranym chorobom. Program szczepień w aptekach obejmuje zarówno szczepienia bezpłatne dla określonych grup, jak i odpłatne w całości lub częściowo dla pozostałych pacjentów.

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Dieta NiMe – zasady i korzyści dla zdrowia. Na czym polega dieta na poprawę mikrobiomu?

    Dieta NiMe (ang. Non-Industrialised Microbiome Restore) to nowy sposób odżywiania, który według naukowców może wpłynąć na poprawę mikrobiomu jelitowego, w znaczny sposób zredukować ryzyko wielu chorób metabolicznych oraz poprawić samopoczucie. Dieta NiMe inspirowana jest tradycyjnym stylem życia mieszkańców Papui-Nowej Gwinei. Na czym polega dieta NiMe?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl