Acetylcysteinum Flegamina, 600 mg, tabletki musujące, 10 szt.

acetylocysteina, tabletka, kaszel, kaszel mokry

8.99 zł
Ikona doz lekarz
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem?

Umów się na najbliższy dostępny termin.

Ikona umów się na najbliższy dostępny termin.

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego
  • ODBIÓR W APTECE
    Odbiór w aptece
    0.00 zł

    Sprawdź lokalizację

  • WYSYŁKA KURIEREM
    Kurier DHL
    9.99 zł
  • ODBIÓR W PUNKCIE
    Paczkomat InPost
    9.99 zł
    Odbiór w punkcie DHL
    9.99 zł

O produkcie

Podmiot odpowiedzialny

TEVA B.V.
Swensweg 5, Holandia
Haarlem

Producent

MERCKLE GMBH

Opis

Acetylcysteinum Flegamina to lek mukolityczny, czyli rozrzedzający śluz a przez to ułatwiający odkrztuszanie wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Lek ma postać tabletek musujących i można go stosować u dorosłych oraz dzieci w wieku powyżej 14 lat.

Skład

Substancją czynną leku jest acetylocysteina (Acetylcysteinum).

1 tabletka musująca zawiera 600 mg acetylocysteiny.

Substancje pomocnicze: kwas cytrynowy bezwodny, sodu wodorowęglan, kwas adypinowy, powidon K-25, aspartam (E 951), aromat cytrynowy (zawiera maltodekstrynę, sacharozę, gumę arabską (E 414), triacetynę (E 1518), alfa-tokoferol (E 307)).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek podaje się doustnie, wypijając rozpuszczoną tabletkę musującą w szklance wody. Acetylcysteinum Flegamina można stosować niezależnie od posiłków, przy czym nie dłużej niż 5 dni.

Dorośli i młodzież w wieku powyżej 14 lat: 1 tabletka musująca raz na dobę.

Działanie

Lek zawiera acetylocysteinę, która działa mukolitycznie, czyli rozrzedza uporczywy śluz w drogach oddechowych, ułatwiając w ten sposób jego odkrztuszanie i transport.

Wskazania

Wskazaniem do zastosowania leku Acetylcysteinum Flegamina jest rozrzedzenie uporczywej wydzieliny z dróg oddechowych przy utrudnionym jej transporcie oraz w zapaleniu oskrzeli spowodowanym przeziębieniem.

Przeciwwskazania

Tabletek musujących Acetylcysteinum Flegamina nie należy stosować u osób nadwrażliwych na acetylocysteiną lub którykolwiek z pozostałych składników.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Niezbyt często występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 1000 osób): reakcje nadwrażliwości, ból głowy, dzwonienie w uszach, przyspieszone bicie serca, wymioty, biegunka, zapalenie błony śluzowej w jamie ustnej, ból brzucha, nudności, reakcje alergiczne, gorączka, niskie ciśnienie krwi.

Rzadko występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 10 000 osób): duszność, skurcz oskrzeli, zgaga.

Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (rzadziej niż u 1 na 10 000 osób): reakcje nadwrażliwość aż do wstrząsu, krwotok.

Częstość nieznana: obrzęk twarzy.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

W bardzo rzadkich przypadkach mogą wystąpić ciężkie reakcje skórne, jak zespół Stevensa-Johnsona i zespół Lyella, dlatego jeśli pojawią się nowe zmiany skórne należy pilnie skontaktować się z lekarzem i przerwać stosowanie leku. Należy zachować ostrożność u pacjentów z: astmą oskrzelową, chorobą wrzodową żołądka albo dwunastnicy, nietolerancją histaminy.

Acetylcysteinum Flegamina zawiera sód i aspartam oraz sacharozę. 1 tabletka musująca posiada 150 mg sodu, więc należy uwzględnić to w diecie pacjentów kontrolujących ilość spożywanego sodu. 1 dawka leku zawiera 20 mg aspartamu, który stanowi źródło fenyloalaniny. Może ona być szkodliwa dla osób z fenyloketonurią. Ze względu na zawartość sacharozy, osoby z nietolerancją cukrów przed zastosowaniem leku powinny omówić to z lekarzem.

Przechowywanie:

  • Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
  • Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25°C.
  • Przechowywać pojemnik szczelnie zamknięty w celu ochrony przed wilgocią.
  • Okres ważności po pierwszym otwarciu pojemnika: 12 miesięcy.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Acetylcysteinum Flegamina może wchodzić w interakcje z:

  • lekami przeciwkaszlowymi,
  • węglem aktywowanym,
  • antybiotykami, np. tetracykliną, aminoglikozydami, penicylinami – należy zachować dwugodzinny odstęp pomiędzy spożywaniem leków,
  • lekami stosowanymi w terapii napadów bólu dławicowego (np. nitrogliceryna).

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

W czasie ciąży i karmienia piersią Acetylcysteinum Flegamina można przyjmować tylko za zgodą lekarza.

Wpływ na badania laboratoryjne

Acetylocysteina może wpływać na wynik oznaczenia salicylanów oraz ciał ketonowych w moczu.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Ze względu na dawkę, leku nie można stosować u dzieci w wieku poniżej 14 lat.

Cechy produktu

Polecane artykuły
  • Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to nieuleczalna, postępująca choroba układu oddechowego, której przyczyną jest palenie tytoniu (w 80-90% przypadków) lub narażenie na czynniki drażniące, np. pyły, chemikalia. W przebiegu POChP dochodzi do zwężenia oskrzeli (obturacji) i tym samym ograniczenia przepływu powietrza przez dolne drogi oddechowe. Objawy, które się wówczas pojawiają to duszności, mokry kaszel, świszczący oddech. W terapii przewlekłej obturacyjnej oskrzeli płuc stosuje się przede wszystkim leki rozszerzające oskrzela.

  • Zapalenie płuc (ang. pneumonia) to stan zapalny obejmujący miąższ płatów płucnych, czyli pęcherzyków płucnych i tkanki śródmiąższowej. Przebieg choroby zależy od wielu czynników, m.in. od etiologii (wyróżnia się zapalenie płuc bakteryjne, wirusowe, grzybicze, pasożytnicze) czy od wieku (na ciężki przebieg zapalenia płuc szczególnie narażone są małe dzieci oraz osoby powyżej 65. roku życia). Jakie objawy pojawiają się przy zapaleniu płuc? Jak wygląda leczenie?

  • Mukowiscydoza (łac. mucoviscidosis) jest ciężką, wieloukładową chorobą genetyczną, spowodowaną mutacją genu CFTR. Schorzenie ma postępujący przebieg, jest nieuleczalne. Objawy choroby dotyczą przede wszystkim dróg oddechowych oraz pokarmowych, cechą charakterystyczną osób chorych na mukowiscydozę jest także słony pot (wynikający z podwyższonego stężenia chloru i sodu), niedobór masy ciała, niedobór wzrostu. Jak przebiega leczenie mukowiscydozy?

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij