Fluimucil Forte, 600 mg, tabletki musujące, 10 szt.

acetylocysteina, tabletka, przeziębienie, kaszel, kaszel mokry

12,99 zł
Cena za szt.: 1,30 zł

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego

O produkcie

Pokaż wszystkie produkty FLUIMUCIL

Podmiot odpowiedzialny

ZAMBON S.p.A.
Via Lillo del Duca, 10
20091 Vicenza, Włochy

Producent

ZAMBON

Opis

Fluimucil Forte to lek wykrztuśny do krótkotrwałego stosowania w formie tabletek musujących przy kaszlu mokrym. Lek zawiera acetylocysteinę, która rozrzedza wydzielinę z dróg oddechowych i ułatwia jej odkrztuszanie.

Skład

Substancją czynną leku jest acetylocysteina (Acetylcysteinum).
1 tabletka musująca zawiera 600 mg acetylocysteiny.

Substancje pomocnicze: kwas cytrynowy bezwodny, sodu wodorowęglan (zawiera sód), aspartam, aromat cytrynowy (zawiera glukozę).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.  W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.  

Fluimucil Forte stosuje się doustnie, zaraz po rozpuszczeniu tabletki musującej w połowie szklanki letniej wody. Zaleca się, aby podczas leczenia pacjent przyjmował zwiększoną ilość płynów. Leku nie należy stosować dłużej niż 5 dni bez konsultacji z lekarzem. Ważne, aby ostatnią dawkę leku Fluimucil Forte przyjąć minimum 4 godziny przed snem.

Zwykle stosowane u osób dorosłych to 1 tabletka musująca (600 mg) leku Fluimucil Forte raz na dobę.

Działanie

Fluimucil Forte zawiera w składzie acetylocysteinę, która rozrywa wiązania dwusiarczkowe w polipeptydach śluzu zalegającego w drogach oddechowych i w efekcie rozrzedza ją i ułatwia odkrztuszenie.

Wskazania

Lek Fluimucil Forte stosuje się krótkotrwale jako lek wykrztuśny u pacjentów z objawami zakażenia związanego z przeziębieniem. 

Przeciwwskazania

Nie stosować leku u pacjentów uczulonych na acetylocysteinę lub którykolwiek z pozostałych składników. Przeciwwskazaniem do zastosowania tabletek musujących Fluimucil Forte jest stan astmatyczny oraz fenyloketonuria.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Niezbyt często występujące działania niepożądane (rzadziej niż u 1 na 100 pacjentów): nadwrażliwość, ból głowy, szum w uszach, tachykardia (przyspieszenie czynności serca), wymioty, biegunka, zapalenie jamy ustnej, ból brzucha, nudności, pokrzywka, wysypka, obrzęk naczynioruchowy (obrzęk skóry i błon śluzowych, który najczęściej dotyczy: twarzy, gardła, krtani, narządów płciowych, jelit), świąd, gorączka, obniżenie ciśnienia krwi. 

Rzadko występujące działania niepożądane (rzadziej niż u 1 na 1000 pacjentów): skurcz oskrzeli, duszność, niestrawność.

Bardzo rzadko rzadko występujące działania niepożądane (rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów): ciężkie reakcje alergiczne (wstrząs anafilaktyczny, reakcja anafilaktyczna, reakcja rzekomoanafilaktyczna), krwotok.

Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych): obrzęk twarzy.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować ostrożność podczas stosowania leku u pacjentów z astmą oskrzelową oraz u których występuje lub występowała w przeszłości choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, zwłaszcza jeśli jednocześnie stosuje on inne leki o znanym działaniu drażniącym błonę śluzową żołądka. Należy zachować ostrożność również, jeśli lek jest stosowany długotrwale u pacjentów z nietolerancją histaminy, gdyż mogą u nich wystąpić takie objawy, jak ból głowy, katar naczynioruchowy, świąd skóry.

W przypadku upłynnienia dużych ilości wydzieliny należy ją odsysać, szczególnie u unieruchomionych pacjentów a także małych dzieci. W przypadku osób ze zmniejszoną zdolnością odkrztuszania nie należy podawać acetylocysteiny, jeśli nie zapewni się pacjentowi w czasie leczenia fizykoterapii oddechowej.

Fluimucil Forte zawiera:

  • 20 mg aspartamu w każdej tabletce. Aspartam jest źródłem fenyloalaniny. Może być szkodliwy dla pacjentów z fenyloketonurią. Jest to rzadka choroba genetyczna, w której fenyloalanina gromadzi się w  organizmie, z powodu jej nieprawidłowego wydalania.
  • 156,9 mg sodu (wchodzącego w skład sodu wodorowęglanu) w każdej tabletce (sód jest głównym składnikiem soli kuchennej). Odpowiada to 7,8% maksymalnej zalecanej dobowej dawki sodu w diecie osób dorosłych.
  • Glukozę (składnik aromatu cytrynowego). Jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku. 

Przechowywanie:

  • Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
  • Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. 

Fluimucil Forte może wchodzić w interakcje z:

  • lekami przeciwkaszlowymi,
  • węglem aktywnym,
  • antybiotykami - należy zachować 2-godzinny odstępu między lekami. Nie dotyczy to lorakarbefu (lek stosowany w zakażeniach),
  • nitrogliceryną,
  • karbamazepiną.

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

W trakcie leczenia należy przyjmować zwiększoną ilość płynów. 

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie należy stosować leku Fluimucil Forte w okresie ciąży i karmienia piersią.

Wpływ na badania laboratoryjne

Fluimucil Forte może wpływać na wyniki badań laboratoryjnych, czyli oznaczenie salicylanów metodą kolorymetryczną i oznaczenie ketonów w moczu.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Ze względu na ilość substancji czynnej nie należy stosować leku Fluimucil Forte u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Cechy produktu

Polecane artykuły
  • Ćwiczenia oddechowe mają za zadanie zwiększenie pojemności płuc i siły mięśni oddechowych, zaktywizowanie różnych torów oddechowych, a także zwiększanie ruchomości przepony oraz stawów klatki piersiowej. Stosowanie rehabilitacji pulmonologicznej jest wskazane m.in.  jako wspomaganie leczenia astmy oskrzelowej, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc czy COVID-19.

  • Kaszel jest jednym z najczęstszych objawów przeziębienia i grypy. Dobór właściwego syropu na kaszel powinien się zacząć od określenia z jakim rodzajem kaszlu mamy do czynienia - z kaszlem suchym, czy mokrym. Jakie preparaty stosować na kaszel nieproduktywny, a jakie na kaszel produktywny?

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl