Ulotka leku - dawkowanie, działanie, zastosowanie

Polprazol PPH - Omeprazolum - zastosowanie i działanie lecznicze

Wskazania:

Choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy. Refluks żołądkowo-przełykowy (objawowy refluks żołądkowo-przełykowy, refluksowe zapalenie przełyku). Zespół Zollingera-Ellisona. Eradykacja zakażenia Helicobacter pylori u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy

Dawkowanie:

>Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Kapsułki należy połykać w całości, popijając szklanką wody przed posiłkiem (np. śniadaniem lub obiadem) na pusty żołądek. Kapsułek nie należy żuć ani rozgryzać. W przypadku trudności z połykaniem można otworzyć kapsułkę, jej zawartość wymieszać z niewielką ilością jogurtu lub soku owocowego i natychmiast podać (przyjąć nie żując).   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.   Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

>Często: biegunka, zaparcia, wzdęcia, bóle brzucha, nudności, wymioty; senność, zaburzenia snu (bezsenność), zwroty głowy, bóle głowy. Niezbyt często: świąd, wysypka, wypadanie włosów, pęcherze na skórze, zwiększona wrażliwość na światło i zwiększona potliwość, zaburzenia wiedzenia, ograniczone pole widzenia, zaburzenia smaku i węchu, obrzęki. Rzadko: brązowo-czarne zabarwienie języka podczas jednoczesnego stosowania z klarytromycyną, osłabienie siły mięśni, bóle mięśni, bóle stawów, uczucie podrażnienia, swędzenia i kłucia bez wyraźnej przyczyny, uczucie pustki w głowie. Bardzo rzadko: suchość w jamie ustnej, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, zakażenia grzybicze, zapalenie trzustki, zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek, reakcje nadwrażliwości.   Występowanie po zastosowaniu omeprazolu działań niepożądanych ze strony ośrodkowego układu nerwowego takich jak np. senność stwarza niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów i obsługą maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na omeprazol lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, choroby wątroby owrzodzenia przewodu pokarmowego na tle nowotworowym, nietolerancję niektórych cukrów (lek zawiera sacharozę). Przed rozpoczęciem leczenia należy wykluczyć obecność procesu nowotworowego, z uwagi na to, że omeprazol może maskować obraz kliniczny i opóźniać rozpoznanie nowotworu.   Gdy przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe (podczas jednoczesnego stosowania leków przeciwzakrzepowych i omeprazolu należy monitorować czas protrombinowy), fenytoinę, diazepam, sole żelaza, ketokonazol, leki w postaci tabletek dojelitowych (lek może zmieniać miejsce ich działania, zamiast w jelitach specjalna otoczka będzie rozpuszczała się w żołądku). Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. W ciąży stosować jedynie w przypadku, gdy spodziewane korzyści przewyższają ewentualne ryzyko dla płodu. Lek może być stosowany w okresie karmienia piersią tylko wtedy, gdy w opinii lekarza jest to bezwzględnie konieczne.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.