Zumba – ćwicz i baw się!
Katarzyna Bigos

Zumba – ćwicz i baw się!

Pojawiła się nagle i równie szybko podbiła polskie serca. Zumba – czyli połączenie tańca i fitnessu - stała się modnym sposobem na spalanie tkanki tłuszczowej, rzeźbienie ciała i… doskonałe samopoczucie!

Połowa lat dziewięćdziesiątych XX w., gorąca Kolumbia. Instruktor fitnessu Alberto „Beto” Perez wchodzi na salę ćwiczeń i okazuje się, że nie wziął ze sobą podkładu muzycznego. A ponieważ nie chciał odwoływać zajęć, zaczął improwizować. Pod ręką miał jedynie swoją ulubioną płytę z muzyką latynoską. To właśnie wtedy, w tym miejscu narodziła się zumba. W 2001 r. Beto przeniósł ją do USA. W Miami założył klub Zumba Fitness, a następnie szkołę trenerów. Później wszystko działo się już bardzo szybko. Mniej więcej dwa lata temu zumba trafiła również do Polski. Nie trzeba dodawać, że wciąż zdobywa wielu zwolenników. Czym jest dokładnie? Trudno jednoznacznie określić - mieszanką tańca (w większości tańców latynoskich, tj. salsy, merengue, samby, cza-cza, cumbii czy nawet elementy tańca brzucha) i fitnessu, ale przede wszystkim świetną zabawą. Nazwa nie jest przypadkowa. W kolumbijskim slangu słowo zumba oznacza baw się i ruszaj. Najważniejsze jest to, aby w ciągu godziny z sali treningowej czy tanecznej zrobić latynoski parkiet imprezowy.

Aktywność dla każdego

Zumbę może tańczyć każdy – wiek, płeć i kondycja nie ma tu znaczenia. Na zajęciach coraz częściej pojawiają się także panowie. Wszystko dlatego, że intensywność w pewnym sensie dostosowuje się do siebie. Chory kręgosłup czy problemy ze stawami również nie są w tym przypadku przeszkodą. Jedynym przeciwskazaniem są choroby serca, ale osoby z takimi problemami nie muszę zupełnie rezygnować z tańca. Po prostu powinny kontrolować swoje tętno.

Nie martw się tym, że nie dasz sobie rady - to układy choreograficzne składające się z nieskomplikowanych kroków tanecznych w rytmach latino, fitnessowe ruchy wykonywane w takt międzynarodowych hitów. Chodzi o to, aby wszystkie partie ciała pracowały równomiernie. Ważne, żeby się zmęczyć, wybawić i naśladować instruktora - tłumaczy Jal de Oliveira, Brazylijczyk, instruktor zumby. Zajęcia cię wymęczą, ale w dobrym tego słowa znaczenia. Raz układy są szybsze, raz wolniejsze. Zawsze można chwilę przeczekać. Po treningu koszulki są mokre. I dobrze, pozytywne zmęczenie jest tu najważniejsze..

Zastrzyk szczęścia

Takie zajęcia z powodzeniem mogą zastąpić wizyty u psychiatry czy psychologa. I absolutnie nie ma w tym przesady! Trening zumby jest tak skonstruowany, że doskonale wpływa na wydzielanie serotoniny oraz dopaminy, które z kolei wpływają na dobre samopoczucie i mogą wspomagać leczenie depresji! To również alternatywa dla kobiet, które nie do końca dobrze czują się we własnym ciele. Rytm i latynoskie ruchy wykonywane przed lustrem pomagają odbudowywać poczucie pewności siebie. Nie chodzi o to, aby porównywać się z innymi uczestnikami. Wręcz przeciwnie – to godzina zajęć, w których trzeba sobie odpuścić, a wszelkiego rodzaju stres zostawić przed drzwiami wejściowymi. Pomyłki, zadyszka - to normalne. Nie warto się tym przejmować, a zamiast tego lepiej skupić się na tzw. „tu i teraz” i czerpać z ćwiczeń to, co najlepsze – dobrą energię.

Polecane dla Ciebie

Wypowiedź eksperta – instruktora zumby:

Jal de Oliveiro:  We wszystkich układach choreograficznych są maksymalnie cztery różne kroki, które później się powtarzają. To łatwe i wymaga tylko podążania za rytmem. Układy choreograficzne dobierane są tak, aby pracowało jak najwięcej mięśni jednocześnie. Mówi się, że zumba to oderwanie od codzienności. Ale tam rodzą się znajomości, nowe koleżeńskie więzi, nie tylko między samymi kursantami, ale również między nimi a mną. Nieraz słyszałem, że zajęcia dają im energię na następny dzień, czyli na tę codzienność. A na sali panuje nie tylko atmosfera tańca, ale i zabawy, humoru i wygłupów. Oprócz tańca dużo tu śmiechu. A to skutecznie leczy zły nastrój.

Spalanie tłuszczyku

To, że jest łatwo, nie znaczy jednak, że się nie zmęczysz. Godzina zumby oznacza od 500 do 800 kalorii mniej. Niektórzy nawet nie zdają sobie sprawy, ile dobrego robią dla ciała - po pewnym czasie rezultaty zwykle zaskakują ich samych. Spalanie tkanki tłuszczowej to tylko jedna strona medalu. Przy okazji wyrzeźbisz brzuch, wysmuklisz mięśnie ramion i ud, poprawisz ogólną kondycję i popracujesz nad tanecznymi elementami. Dodatkowe zalety to budowanie ogólnej siły mięśniowej i poprawa mobilności, równowagi (bo ćwiczysz też mięśnie głębokie) i postawy ciała.

Zumba niejedno ma imię

Ponieważ zumba osiągnęła ogromny sukces na całym świecie, powstało ich już kilka rodzajów. Słysząc nazwę zumba basic, możesz spodziewać się nauki samych podstaw, prostych kroków i łatwych układów choreograficznych. Na zumbie toning trochę zwolnisz, ale za to nastaw się na intensywną pracę nad sylwetką i siłą mięśni. Na zajęciach mogą pojawić się także ciężarki, np. w postaci worków z piaskiem. Potrząsasz nimi i rzeźbisz jednocześnie ramiona. Zumbatomic to coś dla dzieci, a zumba gold – dla seniorów (rytm jest tu znacznie wolniejszy). Zajęcia zumba aqua, czyli ćwiczenia w wodzie, w Polsce są jeszcze mało popularne, ale za granicą cieszą się dość dużym powodzeniem. Stanowią one doskonałą alternatywę dla osób, które są po wypadkach, w czasie rehabilitacji bądź mają inne problemy zdrowotne. Możesz też znaleźć zajęcia Zumba in the circuit, czyli ćwiczenia w obwodzie. To 30-minutowy trening składający z serii konkretnych ćwiczeń siłowych wykonywanych w pewnych odstępach czasu. Podczas zajęć stosuje się także kombinacje wspomagające metabolizm. Towarzyszą temu oczywiście gorące, latynoskie rytmy.

Zumba to taki rodzaj aktywności, który poznasz w pełni dopiero wówczas, gdy spróbujesz. A spróbować warto – nie bez przyczyny ta sportowa aktywność osiągnęła tak ogromy sukces, wciągnęła tysiące osób i jest popularna dosłownie na całym świecie, na wszystkich kontynentach. Według statystyk zumbę co tydzień ćwiczy 12 mln osób. Między innymi to dzięki temu zapisała się w historii jako najbardziej wpływowe wydarzenie w branży fitnessu.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kłopoty ze słońcem

    Korzystanie z uroków lata nierozerwalnie łączy się ze słońcem, które staje się w tym czasie naszym sprzymierzeńcem, ale też cichym i niebezpiecznym wrogiem. Jak się z nim zaprzyjaźnić, by cieszyć się piękną i zdrową opalenizną bez uszczerbku na zdrowiu? Oto kilka ważnych wskazówek!

  • Zadbaj o skórę po lecie

    Czynniki atmosferyczne – słońce, wiatr, słona woda pozostawiły ślad na naszej skórze. Po wakacjach skóra wymaga regeneracji. Jak właściwie zatroszczyć się o nią i poradzić sobie z jej pielęgnacją?

  • „Akcja Regeneracja”

    Wiadomo - o skórę należy dbać o cały rok, jednak gdy kończy się zima, skóra potrzebuje dodatkowych pomocy. Jest przesuszona, traci blask i zdrowy koloryt. Niestety, nawet cellulit wydaje się wówczas widoczny bardziej niż zwykle. Nie ma na co czekać. Za chwilę rozpocznie się przecież sezon sukienek, odkrytych nóg i dekoltów!

  • Rak żołądka – przyczyny, wczesne objawy, leczenie

    Podobnie jak większość nowotworów, rak żołądka rozwija się wiele lat, początkowo nie dając żadnych specyficznych objawów. Niestety, najczęściej rozpoznawany jest w stadium bardzo trudnym do wyleczenia, co w większości przypadków prowadzi do zgonu chorego. Kluczowa jest zatem szybka diagnostyka i wdrożenie skutecznej terapii. Jakie są wczesne objawy raka żołądka? Na co zwrócić uwagę?

  • Dializy – kiedy się je stosuje, jak długo, koszt, skutki uboczne

    Wprowadzenie terapii nerkozastępczej (potocznie dializ) było przełomowym osiągnięciem pozwalającym wydłużyć życie pacjentom z niewydolnością nerek. Najpowszechniej stosowana jest hemodializa, która wykorzystywana jest zarówno w przypadkach nagłego zachorowania, jak i w czasie leczenia przewlekłego.

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Rak przełyku – przyczyny, objawy i leczenie

    Rak przełyku jest złośliwym nowotworem atakującym częściej mężczyzn niż kobiety. Lekarze są zgodni, że zdecydowana większość przypadków choroby wynika z prowadzenia niezdrowego stylu życia, w tym palenia papierosów i spożywania nadmiernej ilości alkoholu. Jakie są objawy raka przełyku i jak się go leczy?

  • Czym jest diastema i jak ją leczyć?

    Diastema, popularnie określana jest jako przerwa między zębami. To nie tylko cecha szczególna, dla niektórych defekt lub dodatkowy atrybut urody, to także możliwa przyczyna zaburzeń funkcjonalnych. Przyczyny tego defektu mogą być różne. Nie zawsze wymaga leczenia. Diastema fizjologiczna obserwowana u dzieci z czasem zanika. Diastemy zamyka się przy pomocy aparatów ortodontycznych lub wykonując odbudowę estetyczną, np. przy użyciu licówek.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij