
Wybielanie zębów - przegląd preparatów aptecznych
Jak działają pasty wybielające?
Działanie past wybielających polega na mechanicznym lub chemicznym usuwaniu osadów oraz płytki nazębnej z powierzchni szkliwa.
Pasty o działaniu mechanicznym zawierają substancje ścierne, zwykle w postaci różnorodnych drobinek, granulek czy kuleczek, często o indywidualnych nazwach, podanych przez producenta i skrywanych skrzętnie patentami. Polerują one powierzchnię zębów i usuwają osad. Jednak nie można ich używać stale, gdyż może dojść do starcia i matowienia szkliwa, co prowadzi do zwiększonej wrażliwości zębów i szybszego pokrywania zębów osadami.
Pasty o chemicznym działaniu rozpuszczają lub rozpulchniają osad nazębny. Zawierają między innymi składniki enzymatyczne, wyciąg z porostu islandzkiego czy nadtlenek karbamidu, które rozjaśniają szkliwo. Pozwalają na nieinwazyjne dla struktury tkanek zęba usuwanie przebarwień . W ten sposób działają nieliczne pasty wybielające.
Są także pasty łączące w sobie właściwości mechanicznego jak i chemicznego wybielania.
Czy pasty wybielające są skuteczne?
Pasty wybielające są pomocne w usuwaniu płytki i kamienia nazębnego oraz przebarwień powstających po kawie, herbacie czy paleniu papierosów. Są dobrym sposobem na podtrzymanie naturalnej bieli zębów, a także bieli uzyskanej w gabinecie stomatologa. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że skuteczność past wybielających jest ograniczona przy poważniejszych zmianach w szkliwie. Działanie past wybielających ogranicza się przede wszystkim do samej powierzchni zębów.
Polecane dla Ciebie
Jaką pastę wybielająca wybrać?
Producenci aptecznych preparatów wybielających oferują zróżnicowaną linię past, dostosowaną do indywidualnych potrzeb. Poza tradycyjnymi pastami wybielającymi dostępne są między innymi wybielające pasty do zębów wrażliwych, delikatnych i wrażliwych dziąseł czy zapobiegające starzeniu się szkliwa tzw. "anti-age".
Dostępne są również intensywnie wybielające pasty. Dedykowane są one przede wszystkim osobom, które w krótkim czasie chcą pozbyć się przebarwień oraz uporczywych osadów, trudnych do usunięcia przy pomocy wybielających past do codziennego stosowania. Przeznaczone są do stosowania okresowego. Przy tego typu pastach należy ściśle przestrzegać schematu stosowania zaleconego przez producenta.
Dlaczego warto stosować płukankę wybielającą?
Aby osiągnąć lepsze rezultaty, warto oprócz pasty wybielającej regularnie stosować także wybielającą płukankę. Bakterie i płytka nazębna często gromadzą się w miejscach niedostępnych dla szczoteczki, np. w przestrzeniach między zębowych. Dlatego tak, ważne w codziennej higienie jest regularne stosowanie płynu do płukania jamy ustnej. Można go stosować w zależności od potrzeb przed, po jak i pomiędzy szczotkowaniem zębów.
Jak działają żele do wybielania zębów?
Żele wybielające opierają swoje działanie na tych samych substancjach (najczęściej jest nią nadtlenek karbamidu), które są używane w zabiegach wybielania wykonywanych przez stomatologów. Oczywiście apteczne żele wybielające mają mniejsze stężenie. Pomocne są w usuwaniu zmian powierzchniowych jak i przebarwień pod powierzchnią szkliwa.
Czy każdy może stosować żele wybielające?
Nie. Niektóre z nich są przeciwwskazane dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Nie powinno się ich stosować na wypełnienia, mosty, korony i implanty. Pewien dyskomfort przy wybielaniu mogą odczuwać osoby cierpiące na nadwrażliwość zębów. Żele wybielające mogą czasowo zwiększać nadwrażliwość na zimno, ciepło czy dotyk.
Który żel wybielający wybrać?
Z dostępnych w aptekach żeli wybielających każdy na pewno znajdzie swoich zwolenników. W zależności od indywidualnych preferencji można sięgnąć na przykład po "system wybielający" - żel do którego dołączona jest specjalna nakładka anatomiczna na zęby. Ułatwia ona aplikację oraz utrzymanie żelu na zębach. Wypełnione żelem nakładki pozostawia się na zębach na określony czas, zalecony przez producenta (zwykle około 10 minut) . Dostępne są również produkty umożliwiające szybkie i równomierne nałożenie żelu bezpośrednio na powierzchnię zębów tak jak na przykład kredka wybielająca.