Wybielanie zębów – jak i dlaczego warto, a dlaczego nie?
Joanna Łuniewska-Rajch

Wybielanie zębów – jak i dlaczego warto, a dlaczego nie?

W obecnych czasach, gdy stomatologia estetyczna zyskuje na popularności z każdym rokiem, wybielanie zębów staje się bardzo powszechne. Jest elementem codziennej praktyki lekarza dentysty, a dodatkowo wiele osób decyduje się na stosowanie powszechnie dostępnych środków mających rozjaśnić zęby takich jak pasty, płukanki czy gumy do żucia. Które z nich jednak warto stosować, a które nie? I jakie mogą być negatywne efekty zabiegu wybielania zębów?

Przyczyny przebarwień zębów

Przebarwienia zębów wynikają z nagromadzenia barwników zarówno na powierzchni szkliwa, jak i wewnątrz tkanek twardych zęba. Mogą one być efektem istniejących chorób ogólnych takich jak choroby genetyczne, schorzenia trzustki, zaburzenia hormonalne czy choroby krwi. Poza tym przyczyną przebarwień zębów może być przyjmowanie leków, w tym między innymi tetracyklin we wczesnym dzieciństwie. Jednak najczęściej spotykanymi czynnikami mającymi wpływ na zmianę barwy zęba są czynniki dietetyczne i związane ze sposobem życia. Do produktów codziennej diety mocno przebarwiających zęby zalicza się kawę, herbatę, soki, czerwone wino i niektóre zioła. Dodatkowo negatywny wpływ na barwę ma tytoń.

Przyczyny „stomatologiczne”

Przyczyną zmiany barwy zęba mogą być również również zmiany chorobowe zębów. Często zęby po leczeniu endodontycznym stają się ciemniejsze. Dodatkowo po urazie zęba, jego barwa może ulec zmianie na szarą, co jest często widoczne szczególnie w przypadku zębów siecznych i świadczy o martwicy zęba. Poza tym przebarwieniu ulegają zęby ze zmianami próchnicowymi oraz wypełnieniami amalgamatowymi. Naturalnym jest również, że wraz z wiekiem barwa zębów zmienia się na ciemniejszą.

Powiązane produkty

Techniki wybielania

Zdecydowanie za najskuteczniejsze uważa się wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym. Środki dostępne w drogeriach i aptekach są skuteczne, jedynie po wcześniejszym oczyszczeniu zębów przez dentystę i stosuje się je najczęściej do podtrzymania efektu po uprzednim wybielaniu przez lekarza dentystę lub do delikatnego rozjaśnienia zębów. Istnieją dwie podstawowe techniki wybielania zębów przez lekarza dentystę – wybielanie w gabinecie (technika „in office”) lub wybielanie nakładkowe (domowe).

Przeciwwskazania

Istnieją przeciwwskazania do wybielania zębów u lekarza dentysty. Są to:

  • Młody wiek (nie wykonuje się wybielania zębów u osób poniżej 16 r.ż.)
  • Ciąża (ze względu na częste zapalenia dziąseł)
  • Nałogowe palenie papierosów
  • Alergia na środki wybielające
  • Istniejące choroby dziąseł lub przyzębia
  • Obnażenie szyjek i korzeni zębów
  • Silna nadwrażliwość zębów
  • Starcie zębów, pęknięcia szkliwa
  • Obecność ubytków próchnicowych
  • Duża liczba wypełnień

Wybielanie w gabinecie

W tej metodzie stosuje się preparaty o wysokim stężeniu nadtlenku wodoru. Efekt osiągany podczas takiego wybielania zazwyczaj jest bardzo dobry, jednak niektóre osoby mają szkliwo odporne na wybielanie i zabieg może nie przynieść oczekiwanego skutku. Zaletami takiego zabiegu jest to, że trwa on stosunkowo krótko, efekt jest szybko widoczny i istnieje mniejsze prawdopodobieństwo urażenia dziąseł niż przy np. wybielaniu domowym. Lekarz początkowo ocenia kolor zębów, po czym oczyszcza je ze złogów i płytki nazębnej. Następnie zabezpiecza dziąsła i okolice przyszyjkowe zębów specjalnym środkiem. Później aplikuje preparat wybielający na zęby. Preparat pozostaje na zębach przez 15-20 minut, w czasie których, w zależności od środka, może być naświetlany specjalnymi lampami. Następnie lekarz usuwa żel z zębów i w razie potrzeby powtarza wyżej wymienione czynności, aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu (maksymalnie do 3-4 razy). Należy pamiętać, że często w ciągu pierwszej doby dochodzi do dalszego rozjaśniania zębów.

Po wybielaniu pacjent powinien przez minimum 3 dni stosować „białą dietę” – unikać barwiących potraw (takich jak jagody, buraki, czerwone wino) oraz palenia tytoniu. Dodatkowo powinien unikać mocno zimnych lub gorących pokarmów, ze względu na zwiększoną wrażliwość zębów i stosować łagodne płukanki z fluorem.

Wybielanie domowe

W tej metodzie lekarz dentysta wykonuje, na podstawie pobranych wycisków nakładki na zęby z przeźroczystej foli. Są one indywidualne dopasowane dla pacjenta. Pacjent dostaje środek do wybielania, który sam aplikuje do nakładek, które nosi od 30 minut do 2 godzin dziennie przez okres od 2 do 4 tygodni. Zaletą tej metody jest występowanie mniejszej nadwrażliwości zębów, stąd polecana jest dla osób bardziej wrażliwych.

Efekty uboczne

Najważniejszymi i zdecydowanie najczęściej stwierdzanymi efektami ubocznymi są nadwrażliwość zębiny i podrażnienie dziąseł. Nadwrażliwość zębów po wybielaniu występuje u nawet połowy pacjentów, szczególnie po zabiegu w gabinecie. Na szczęście dolegliwości ustępują po kilku dniach od zakończenia procedury. Podrażnienie dziąseł występuje natomiast najczęściej po wybielaniu nakładkowym bądź po wybielaniu zębów środkami dostępnymi w aptekach, bez recepty. Objawy te są zazwyczaj łagodne i szybko ustępują.

Należy zawsze pamiętać, że efekt wybielania jest trudny do przewidzenia i zależy od wielu czynników – m. in. budowy szkliwa, stopnia i przyczyny przebarwienia. Istnieje też grupa osób, u których wybielanie nie przynosi żadnej poprawy. Efekt wybielenia utrzymuje się zazwyczaj maksymalnie rok do 3 lat po zabiegu, kiedy to następuje powrót pierwotnego koloru zęba. Po tym czasie, w celu zachowania jasnego koloru zębów trzeba zabieg powtórzyć.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ) – objawy, przyczyny i leczenie

    Staw skroniowo-żuchwowy jest jednym z najbardziej skomplikowanych stawów w naszym organizmie. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak różnorodne ruchy wykonuje on podczas każdego dnia. Mówiąc, jedząc, wyrażając emocje, sprawiamy, że intensywnie pracuje. Dodatkowo podczas spożywania każdego posiłku jest on w różny sposób obciążany. To wszystko skutkuje tym, że u niektórych osób zaczyna on funkcjonować nieprawidłowo – pojawia się dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ).

  • Przebarwienia zębów. Dlaczego się pojawiają?

    Przebarwienia zębów są problemem estetycznym wielu pacjentów. Ich intensywność, sposób leczenia oraz wygląd w znacznym stopniu zależą od tego, jaka jest przyczyna ich powstania. Przebarwienia zębów mogą być spowodowane zarówno przez czynniki zewnętrzne (np. barwniki pochodzące z pożywienia) oraz wewnętrzne (np. przyjmowane leki, choroby zębów). 

  • Zaciskanie zębów – przyczyny, skutki, leczenie

    Nawykowe silne zaciskanie zębów lub zgrzytanie nimi jest problemem, z którym spotyka się bardzo wielu z nas. Najczęściej do tego zjawiska, fachowo nazywanego bruksizmem, dochodzi podczas snu, w związku z tym wiele osób nie jest nawet świadomych istnienia problemu do momentu pojawienia się dodatkowych objawów, takich jak starcie zębów lub dolegliwości bólowe.

  • Ból zęba w ciąży – czy można leczyć zęby w ciąży i jakie usługi stomatologiczne są refundowane?

    Dobry stan jamy ustnej kobiety ciężarnej jest bardzo istotny. Na szczęście stopniowo zmienia się świadomość pacjentek i coraz więcej z nich oczekując dziecka udaje się do lekarza dentysty. Jakie dodatkowe prawa mają kobiety ciężarne, jeśli chodzi o leczenie stomatologiczne w ramach funduszu zdrowia?

  • Czy problemy zdrowotne z zębami są dziedziczne?

    Wielu z nas żyje w przekonaniu, że to jaka będzie kondycja naszego uzębienia zależy w znacznym stopniu od genów, które dostaliśmy od rodziców. My, bezsilni w tej sytuacji, jeśli u rodziców występowała próchnica lub paradontoza, też jesteśmy na nie skazani. Czy tak jest w rzeczywistości? Na szczęście nie, nasze działania, nawyki i codzienna higiena mają znacznie istotniejszy wpływ.

  • Lakowanie zębów u dzieci – czy jest konieczne?

    Lakowanie zębów, czyli zabezpieczanie ich bruzd przed powstaniem próchnicy, jest bardzo często wykonywanym zabiegiem. Lekarze polecają go szczególnie w przypadku pierwszych i drugich zębów trzonowych, a przy obecności głębszych bruzd także w zębach przedtrzonowych. Co właściwie daje ten zabieg i czy warto go wykonać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij