Czy wolna przemiana materii i skłonność do zaparć to to samo?
Ewa Gąsecka

Czy wolna przemiana materii i skłonność do zaparć to to samo?

Pora rozprawić się z jednym z mitów, który stawia znak równości między dwoma pojęciami – wolną przemiana materii i zaparciami. Przeczytaj abyś nigdy nie mylił tych dwóch kwestii, mających ze sobą niewiele wspólnego.

Bardzo wiele moich pacjentów sądzi, ze ich nadwaga czy otyłość to wynik wolnej pracy jelit, przez co odkłada się więcej tkanki tłuszczowej, bo pokarm nie jest wydalany z organizmu. Mówią „mam wolną przemianę materii”. Rzeczywiście jest to potoczne określenie skłonności do zaparć, ale nie powinno być ono używane w takim kontekście, gdyż z rzeczywistością nie ma nic wspólnego.

Tyję, bo mam wolną przemianę materii - mit?

Przemiana materii dotyczy tego, co się dzieje w komórkach – zamiana energii zawartej w pokarmach które do nich są dostarczane za pomocą krwi w inną formę energii potrzebną nam do życia (wykorzystywaną np. na kurczenie się włókien mięśniowych w sercu czy innych mięśniach, na tworzenie nowych komórek i tkanek, na wytwarzanie hormonów, pracę mózgu i wiele innych funkcji). Jeżeli ta przemiana jest wolna (np. w niedoczynności tarczycy), mniej energii jest zużywane i faktycznie jej nadmiar odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej. 

Zaparcia nie powodują otyłości

Natomiast to, czy nasze jelita pracują szybko czy wolno to zupełnie inna sprawa. Zaparcia nie powodują otyłości. Spowodowane są zaburzeniami czynności jelita grubego, a tam składniki odżywcze nie są wchłaniane (oprócz wody). To, co zawiera energię i może być przyczyną odkładania tłuszczu wchłania się w jelicie cienkim. Rzeczywiście w pewnych stanach chorobowych związanych z biegunką – np. zakażenie salmonellą, retrowirusem czy zapalenie trzustki, zaburzenia wchłaniania wiążą się z utratą masy ciała -  stąd może przekonanie że im częściej chodzimy do toalety tym mniejsze odkładanie tkanki tłuszczowej. Ale u ludzi zdrowych różnice w szybkości pracy przewodu pokarmowego nie maja tu dużego znaczenia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Lekka jak piórko. Skuteczne odchudzanie

    Nie wszyscy rozumiemy w taki sam sposób, czym jest skuteczne dieta. Czy nie powtarzamy ciągle tych samych błędów chudnąc i tyjąc na przemian? Może błąd tkwi w naszym myśleniu? Dowiedz się, jak ustrzec się porażki w odchudzaniu.

  • Zdrowe żywienie ucznia, czyli dieta pomocna w nauce

    Wrzesień jest miesiącem, kiedy dla ucznia wszystko zaczyna się od nowa. Nowe podręczniki, obowiązki, czasami nowe przedmioty i nauczyciele, zajęcia dodatkowe. Czy pamiętamy o wszystkich jego potrzebach, w tym żywieniowych? Dowiedz się więcej!

  • Podjadanie kontra odchudzanie

    Zdarza się, że mamy nadwagę, mimo że jemy nieduże, nietłuste, raczej zdrowe posiłki. Co jest najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy ? Przeczytaj i przeanalizuj swoje nawyki, czy nie dotyczy to także Ciebie!

  • Czym są probiotyki i prebiotyki?

    Coraz częściej w szczególnych sytuacjach zdrowotnych lekarze zalecają nam dostarczenie organizmowi probiotyków i prebiotyków, czy to w postaci żywności je zawierającej, czy w postaci preparatów które można kupić w aptece. Co oznaczają te nazwy i jakie maja znaczenie dla zdrowia człowieka? Dowiedz się więcej.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij